fbpx Pieniądze na kafelki, dwie drogi i... | Strzelec Opolski

Pieniądze na kafelki, dwie drogi i...

Pieniądze na kafelki, dwie drogi i...

Artykuły : 
Numer wydania: 
Marcową sesję rady miejskiej w Kolonowskiem rozpoczęto od pozytywnego akcentu, jakim były życzenia urodzinowe dla burmistrza Norberta Kostona. Włodarz gminy Kolonowskie, jak sam powiedział, 50 razy okrążył już słońce. Z tej okazji otrzymał gratulacje i kwiaty od radnych i sołtysów. Pogodny nastrój utrzymał się podczas całych obrad. W powietrzu czuć wiosnę i zbliżające się wybory samorządowe...

Swoje sprawozdania przedstawili na sesji przewodniczący komisji problemowych. Komisja rewizyjna zawnioskowała do burmistrza o ustalenie osoby odpowiedzialnej za stan gminnych obiektów, głównie nowych boisk przy szkołach.

- Brak gospodarza prowadzi do zniszczeń i zaśmiecania terenu - mówiła Katarzyna Muc, przewodnicząca komisji rewizyjnej.

- Gospodarzami obiektów w Fosowkiem i Staniszczach Małych są dyrektorki szkół, a w Kolonowskiem jeden z pracowników gminy - informował burmistrz. - Nie są oni jednak w stanie pilnować w dzień i w nocy. Myśleliśmy o montażu monitoringu, ale to oznacza koszty.

Komisja budżetu i finansów zapoznała się z sytuacją w gminnej spółce komunalnej. Okazuje się, że KGK potrzebuje dodatkowo 1,5 mln złotych. O część tych środków można wnioskować do WFOŚ, resztę będzie musiała pokryć spółka wraz z gminą. Podczas sesji radni podjęli uchwałę o dokapitalizowaniu spółki. W majątek KGK wejdzie sieć kanalizacyjna wybudowana w II etapie, warta ok. 4 mln zł oraz 100 tys. złotych przekazanych z budżetu gminy. To powinno zabezpieczyć dalszy przebieg inwestycji związanych z wymianą sieci wodociągowej.

W budżecie gminy wygospodarowano też środki na roboty dodatkowe w związku z prowadzonymi obecnie inwestycjami. W sali OSP mają zostać położone kafelki na podłodze za 40 tysięcy złotych, a przy boisku wielofunkcyjnym w Kolonowskiem ma zostać wymieniona kanalizacja deszczowa za 25 tysięcy.

Radni wyrazili zgodę na współpracę gminy z Województwem Opolskim w zakresie szkolenia nauczycieli i pozwolili burmistrzowi zaciągnąć pożyczkę nisko oprocentowaną na remont dróg. W tym roku renowacji doczekają się ulice Piastowska i Pluderska w Kolonowskiem. Poza tym radni wyrazili swoje poparcie dla rady powiatu w Tarnowskich Górach w sprawie zahamowania wypływu środków finansowych wypracowanych w regionie dla budżetu centralnego.

- Zadań nam przybywa, a pieniędzy dostajemy tyle samo - mówił na sesji Norbert Koston. - Bez funduszy nie da się rozwiązywać problemów, jakimi ma zajmować się samorząd.

Rada w Kolonowskiem sprzeciwia się obecnym przepisom dotyczącym oświetlenia dróg.

- Płacimy jak za zboże, a nic z tego nie mamy - mówił burmistrz. - Odpowiadamy za oświetlenie, a nie jesteśmy w stanie wyegzekwować rzetelnego utrzymania sieci.

Gmina Kolonowskie przystąpiła również do programu Opolska Karta Rodziny i Seniora.

MM

Komentarze

Portret użytkownika czytelnik
Wysłane przez czytelnik (niezweryfikowany) w 1 Kwiecień, 2014 - 22:43

"KGK potrzebuje dodatkowo 1,5 mln złotych" ale jak wcześniej mówił pan prezez: "To tylko kwestia ustaleń i organizacji" no przeciez to takie BANALNE!:)

"O część tych środków można wnioskować do WFOŚ, resztę będzie musiała pokryć spółka wraz z gminą"
Dlaczego nie napisano o jakich kwotach mowa???????????
Być może, że WFOŚ da tylko 100tyś a pozostałe 1.100.000 ma pokryć spółka wraz z Gminą???
JAKI MA BYĆ PODZIAŁ TYCH KOSZTÓW?????????????
tak czy inaczej zapłacą WSZYSCY MIESZKAŃCY GMINY!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

S K A N D A L !!!!!!!!!!!!!!!!!!!

dlaczego mamy ponosić odpowiedzialność zbiorową?????? (bo napewno w najbliższym czasie zostaną podniesione i podatki oraz opłaty za wodę i kanalizację!)
niech odpowiedzialność i koszty złych decyzji ponoszą osoby odpodzialne - URZĘDNICY!!!! m. in. były prezez (a przecież najlepiej iść na chorobowe czy dać się zwolnić i mieć wszystko w d.... tzn w nosie!) i pan burmistrz!!! przecież sprawuje funkcję kontrolną nad KGK!

ta sprawa nadaje się tylko do NIKu!!!!!!!!!!!!!!!!

-burmistrzowi obciąć pensję,
-prezesowi obciąć pensję (chociaż nigdzie nie napisano ile zarabia - a to przecież nie powinna być tajemnica!) i umowę na rok albo dwa na wyjście z sytuacji, a jak nie to zwolnienie! a nie tak jak teraz na czas nieokreslony! niech najpierw pokaże co potrafi, niech się wykaże!
-ścigać byłego prezesa za złe decyzje!
-i wreszcie obciąć uposażenie radnych, którzy przecież mają dbać o interesy mieszkańców i gminy. A co zrobili w tej sprawie????? no właśnie, co????????

A pan burmistrz jak już 50 razy okrążył słońce to teraz niech leci na księżyc (i niech weźmie ze sobą sekretarza)!! i to najlepiej przed wyborami!! tam też napewno utrzymuje się pogodny nastrój... (jak na ostatnim posiedzieniu rady)!

Portret użytkownika czytelnik
Wysłane przez czytelnik (niezweryfikowany) w 2 Kwiecień, 2014 - 08:42

Brawo wywalić wszystkich obciąć pensje a pan który sprawował nadzór na spółka gdzie jest dlaczego nie odpowie za brak kasy kto go rozlicza . BEZRADNI RADNI NIC WIĘCEJ KLIKA SITWA

Portret użytkownika czytelnik
Wysłane przez czytelnik (niezweryfikowany) w 2 Kwiecień, 2014 - 09:05

popieram gdzie jest pan który był szefem komunalki zwolniony na chorobowym a co z kasa gdzie jest kasa a może by tak założyć mu sprawę w sadzie za niegospodarność .Ludzie zróbmy cos wybierzmy nowa rade nowych ludzi ci co sprawują jakies funkcji nie nadają sie nie potrafia albo im sie nie chce wywalmy ich , wszystko w waszych rekach na wyborach pokarzcie swe niezadowolenie

Portret użytkownika czytelnik
Wysłane przez czytelnik (niezweryfikowany) w 2 Kwiecień, 2014 - 15:28

tylko najpierw muszą się znaleść odpowiednie kandydatury!
trzeba mieć na kogo głosować.

Portret użytkownika mieszkaniec
Wysłane przez mieszkaniec w 2 Kwiecień, 2014 - 13:08

Koston zruinowal Fosowskie a teraz zaczyna ruinowac cala gmina.Co robia radni i mieszkancy tej gminy?Siedza cicho, jakby byli zastraszeni.Obudzcie sie to juz nie Komuna to demokracja.Kazdy ma prawo glosu.

Portret użytkownika czytelnik
Wysłane przez czytelnik (niezweryfikowany) w 2 Kwiecień, 2014 - 16:21

Najgorsza jest niewiedza, a najlepiej podnosić raban i krytykować a nawet spekulować i rozliczać... Jak pamiętam czytając stronę internetową WFOŚ w Opolu to oni dają 90% zadania a 10% dokłada inwestor.Ktoś przecież zlecił, ktoś zrobił projekty wodociągów, ktoś to wycenił,ktoś je sprawdził i ktoś z tych wszystkich nie przewidział,że przyłącza istniejące mogą być już bardzo zużyte? a drogi powiatowe też trzeba odbudować porządnie. Ludzie,pieniądze na pewno były od samego początku, nowy prezes o tym wspomniał w swej wypowiedzi... tylko trzeba było zrobić szum by pokazać jaki to jestem dobrym gospodarzem ja Pan Koston i pokazać przed wyborami jak to dobrze działam i dbam o tą gminę, pokazać że gdyby nie on, to niczego by w tej gminie nie było...nawet wodociągów! Odsyłam też na stronę gminy sprawozdanie burmistrza i protokół z sesji... Jak wina leży w nieodpowiednim miejscu to się tego po prostu nie rusza.. Już na jesieni wybory! Teraz krytykujecie a jak baranki głosujecie na te same twarze! Może już czas zmienić tych WRZECHWIEDZĄCYCH i oddać swój głos na prawdziwego Gospodarza... no ale to już czas pokaże czy mieszkańcy tylko krzyczą a jak mają szansę coś zmienić to z podkulonym ogonem idą oddać swój głos na tego najlepszego dotychczasowego pana... CZAS NA ZMIANY!!!

Portret użytkownika czytelnik
Wysłane przez czytelnik (niezweryfikowany) w 2 Kwiecień, 2014 - 22:08

Jak pisze powyżej że najgorsza jest niewiedza... a czy (przepraszam za wyrażenie) przeciętny mieszkaniec gminy musi się znać zasadach przeprowadzania takich inwestycji? NIE! od tego są FACHOWCY a w przypadku gminy Kolonowskie "fACHOWCY" (przez małe f i w "")
Zgadzam się z tym, że "Ktoś przecież zlecił, ktoś zrobił projekty wodociągów, ktoś to wycenił,ktoś je sprawdził i ktoś z tych wszystkich nie przewidział,że przyłącza istniejące mogą być już bardzo zużyte? a drogi powiatowe też trzeba odbudować porządnie." i dodam, że ten KTOŚ to zapewne "PROFESJONALISTA" i zarobił na tym NIEMAŁE pieniądze!!!!

Prosze też sobie przypomnieć jakie kandydatury były podczas ostatnich wyborów??
wybór burmistrza to była tylko formalność!!
nie było żadnego kontrkandydata!
dlatego mam nadzieję, że w tym roku znajdzie się PRAWDZIWY GOSPODARZ, na którego będziemy mogli oddać głos.
i żeby nie było, ze tylko krytyka... obecny burmistrz zapewne też ma wiele pozytywnie załatwionych spraw. ale najgorszym jest uznanie siebie za wszechwiedzącego i najlepszego!
i powtórze też to hasło: CZAS NA ZMIANY!!! (oby na lepsze! ;)
żeby nie było jak w Zawadzkiem:)

Portret użytkownika mieszkaniec
Wysłane przez mieszkaniec w 2 Kwiecień, 2014 - 23:41

50 razy okrazyl slonce,co za prymitywna wypowiedz Kostonia.Chyba 50 razy okrazyl Staniszcze Male i Usraniec?

Portret użytkownika czytelnik
Wysłane przez czytelnik (niezweryfikowany) w 3 Kwiecień, 2014 - 08:24

Jakby 50 razy przejechał przez Staniszcze Małe i Zielone Miasteczko;) to dawno byłyby naprawione tamtejsze drogi!!
Urzędować dwie kadencje i nic (albo prawie nic) nie zrobić w sprawie dróg to poprostu olewactwo!
A te drogi, które przed budową kanalizacji były w dobrym stanie to teraz są zniszczone jeszcze bardziej!
no ale cóż... jaki gospodarz takie drogi...
ale za to jest bardzo dobre wytłumaczenie: nie ma pieniędzy.
I wszystko usprawiedliwione:)
ale w następnej kadencji NAPEWNO się fundusze znajdą:D więc GŁOSUJCIE na pana K.!

Portret użytkownika Spider
Wysłane przez Spider (niezweryfikowany) w 4 Kwiecień, 2014 - 21:28

"...no ale cóż... jaki gospodarz takie drogi...
ale za to jest bardzo dobre wytłumaczenie: nie ma pieniędzy."

Są pieniądze na drogi, kostoń taką buduje w Kolonowskiem między ul.Pluderską a ul.Haraszowskie.
To będzie droga dla niejakiego mazurka - prezesa izostalu.
Czyżby kostoń nie wierzył w kolejną kadencję i szukał pracy w izostalu u mazurka ?

Portret użytkownika czytelnik
Wysłane przez czytelnik (niezweryfikowany) w 5 Kwiecień, 2014 - 00:04

oby sie pan burmistrz przejechał... ale w najbliższych wyborach...
WRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRR!!!!!

Portret użytkownika oburzony
Wysłane przez oburzony (niezweryfikowany) w 3 Kwiecień, 2014 - 10:35

Mieszkańcy jak chcecie żeby było dobrze to tego Kostucha usuńcie w następnych wyborach. Więcej odwagi wam trzeba. Nie może być że nieudolny człowiek (po ślõnsku - ciul) rządzi. Raus z niym i tela.

Portret użytkownika mieszkaniec
Wysłane przez mieszkaniec w 4 Kwiecień, 2014 - 06:40

Koston nie nadaje sie nawet na Soltysa do Staniszcz Malych.Powinien zostac Hausmeistrem w urzedzie gminy.

Portret użytkownika czytelnik
Wysłane przez czytelnik (niezweryfikowany) w 4 Kwiecień, 2014 - 07:02

Poniekąd masz rację,pamiętajmy jednak że sam się nie wybrał,więc to my jesteśmy temu winni,możemy to naprawić.

Portret użytkownika czytelnik
Wysłane przez czytelnik (niezweryfikowany) w 4 Kwiecień, 2014 - 14:09

Cytując poprzednika "Powinien zostać Hausmeistrem w urzędzie gminy" Ludzie aby mieć taką posadę to trzeba umieć jeszcze coś zrobić samemu a on nawet nie umie porządnie trzymać łopaty nie wspomnę o tych wszystkich rzeczach co robi gospodarz... Najlepiej mu wychodzi gadanie nie na temat, ale tak już jest, gdy się ma wiedzę z Internetu.. Szkoda gadać! Trzeba wybrać do RADY MIASTA nowych, nieskalanych jeszcze tą władzą.. Może już nadszedł czas by Gminą rządziła kobieta?! Nie będzie wtedy układów, kumoterstwa i kolesiostwa !!! Będzie pewnie miała inne spojrzenie na potrzeby gminy i jej mieszkańców.

Portret użytkownika czytelnik
Wysłane przez czytelnik (niezweryfikowany) w 4 Kwiecień, 2014 - 19:54

Popieram!!! Jest przedsiębiorcza, nieustępliwa, wie czego chce, nie ma sparzonej osobowości ani układów, pracowała w samorządzie powiatowym..Byłaby dobrym burmistrzem! Jedynie pytanie czy się tego by podjęła? A jestem pewien, że wygra z tymi, którym się wydaje że są nie do pokonania! Pani Krysiu do dzieła!!!!

Portret użytkownika czytelnik
Wysłane przez czytelnik (niezweryfikowany) w 4 Kwiecień, 2014 - 23:50

I można by teraz zacytować tekst z książki naszego gminnego wieszcza, pana Jerzego, nota bene nauczyciela w PG, a mianowicie: "Nołs to łoni tu wyciulali jak Zorro..."
i jeszcze jeden cytat z tej samej książki: "To je Schweinerei, w tyj Polsce durch tak boło..."

i wszystko na temat :)

Portret użytkownika czytelnik
Wysłane przez czytelnik (niezweryfikowany) w 5 Kwiecień, 2014 - 07:47

Spider... masz rację ci rządzą KGK ale nie rozumiesz co to strata? a co "zabrakło na dokończenie inwestycji"
Przecież te osoby niczego nie wzięły a co za tym idzie nie narobiły żadnych strat. Normalna rzecz, że trzeba dołożyć kasy gdy się zakres robót zwiększył a to nie strata przecież...
Myślę, że stało się dobrze! Nareszcie skończą się te fuchy a mieszkańcy będą mieć nowe przyłącza do domów i ładnie wyremontowane drogi powiatowe.

Portret użytkownika mieszkaniec
Wysłane przez mieszkaniec w 5 Kwiecień, 2014 - 22:31

Jezeli kobieta to tylko radna Jolanta Mrochen z Fosowskiego.Jest bardzo aktywna radna , ale przy Kostoniu niestety bezradna.

Portret użytkownika czytelnik
Wysłane przez czytelnik (niezweryfikowany) w 6 Kwiecień, 2014 - 12:29

No bez przesady! nie można ze skrajności w skrajność! :)
niech sobie pani radna odpoczywa na zasłużonej emeryturze:)

Portret użytkownika czytelnik
Wysłane przez czytelnik (niezweryfikowany) w 7 Kwiecień, 2014 - 08:45

Nie mam pojęcia Spider co rozumiesz przez "Sprawa śmierdzi na kilometr"...? To, że nie potrafią liczyć? czy to, że pan Burmistrz robi szum medialny a potem ni stąd ni zowąd znajdują się pieniądze na usuniecie błędów, albo to, że znalazł się sposób by na stołek posadzić młodego,lojalnego działacza, który będzie robił wszystko co karze władza? Sam bym chciał to wiedzieć..
A co do kandydatury PANI tej czy innej.. To jeszcze nie zgodziła się a już jedną skreślają. Jak tak to będzie to obecna władza przetrwa wszystko!!! Pamiętajcie mieszkańcy chcieć to móc!!!!

Portret użytkownika Spider
Wysłane przez Spider (niezweryfikowany) w 7 Kwiecień, 2014 - 18:29

Masz bardzo dobre pojęcie-dobrze sobie odpowiedziałeś.

Co do Pani Jolanty, nie wypowiadam się gdyż nie zam.

Ale mogę przypuszczać, iż na stanowisku burmistrza była by lepsza niż koleś z grubym karkiem, lub drugi koleś - śpiewający kurdupel.

Pozdrawiam

Portret użytkownika czytelnik
Wysłane przez czytelnik (niezweryfikowany) w 12 Kwiecień, 2014 - 20:44

faktycznie najlepiej wnioskować bez faktów, dla rzetelności sprawy powinny się wypowiedzieć obie strony, a nie jedynie to co dyktuje gazecie Pan Burmistrz. Redaktorom powinno zależeć na obiektywizmie...

a przy okazji inwestycje często wiążą się z dodatkowymi kosztami, projekt jest zatwierdzony (w tym wypadku na gminie) podobno KGK tylko do okupił. Także to, że nie do końca był dopracowany leży po stronie Pana Kostonia. To może on powinien z własnej kieszeni dorzucić się do inwestycji.

Portret użytkownika czytelnik
Wysłane przez czytelnik (niezweryfikowany) w 27 Kwiecień, 2014 - 09:25

Najlepszym radnym będzie Pan Piotr.P. Z Fosowskiego to on rozpoczął akcje zbierania podpisów petycji jeździł do dyrektora szkoły w Zawadzkim w sprawie przesunięcia odjazdow autobusów komunikacji zastępczej on bym w urzędzie marszałkowskim w dyrekcji przewozów regionalnych w biurach poselskich i zakończył to.wszystko sukcesem mało.kto.o tym wie ale dało się załatwić.

Odpowiedz