fbpx Parkujemy za darmo. Na razie | Strzelec Opolski

Parkujemy za darmo. Na razie

Parkujemy za darmo. Na razie

Artykuły : 
Numer wydania: 

[img_assist|nid=3153|title=|desc=|link=popup|align=left|width=150|height=123]Kto choć raz próbował znaleźć miejsce do parkowania w centrum Strzelec w środku dnia, ten wie, że łatwo nie jest. Samochodów przybywa lawinowo a miejsc parkingowych jest o wiele za mało. Problem ten był poruszany na naszych łamach wielokrotnie.

W lipcu ubiegłego roku informowaliśmy, że gmina zleciła wykonanie koncepcji rozwiązania problemu parkowania w centrum. Sprawę zbadała poznańska firma i doszła do wniosku, że należałoby wprowadzić strefę płatnego parkowania. Nie od razu jednak w okolicach Rynku czy Placu Żeromskiego pojawią się parkomaty.
- Jestem daleki od tego, żeby od razu stawiać maszyny i kazać ludziom płacić – mówi burmistrz Tadeusz Goc. – Najpierw chcemy wybudować darmowe miejsca parkingowe w okolicach centrum, żeby kierowcy mieli alternatywę. Jesteśmy w trakcie modernizacji placu targowego, który będzie służył jako duży parking przez większość dni w tygodniu. Przebudowany będzie też ciąg komunikacyjny pomiędzy targiem, a ulicą Marka Prawego. Dopiero gdy powstaną te miejsca parkingowe, pomyślimy nad parkomatami w centrum. Jednak ostateczna decyzję będzie należała do radnych.
W ubiegłym roku szerokim echem odbiła się dyskusja, która miała miejsce na jednej z sesji rady miejskiej. Radny Henryk Pawłowski zablokował prace nad zagospodarowaniem trzech podwórek bloków położonych w centrum miasta - przy ul. Ludowej, Strażackiej i Konopnickiej. Czy coś się dzieje wokół tego tematu?
- Nic – mówi burmistrz. – Jeżeli radni zgłoszą chęć powrócenia do tematu, to się tym zajmiemy. W ostatnim czasie przybyło nam w centrum miejsc parkingowych. Powstał parking „pod basztą” koło kościoła św. Wawrzyńca. Udostępniliśmy kierowcom plac na którym kiedyś znajdował się postój taksówek – to kilkanaście dodatkowych miejsc.
Są miejsca parkingowe wokoło ratusza, jednak w wypowiedzi wielu mieszkańców pojawia się zarzut, że nie są one wykorzystywane przez osoby przyjeżdżające do strzeleckiego centrum, ponieważ od rana są blokowane przez urzędników pracujących w magistracie.
- To nieprawda – ripostuje Goc. – Pracowników, którzy dojeżdżają do pracy samochodami i tu parkują jest kilku, może kilkunastu. Dlaczego by nie mieli parkować? Nie może być tak, że urzędnik jest gorszy niż inni mieszkańcy. Dlaczego nie jest podnoszone to, że niektóre miejsca są od rana do wieczora zajmowane przez handlowców, którzy mają w rynku swoje sklepy?
Pojawiła się jakiś czas temu propozycja jednego z Czytelników, żeby zagospodarować jako parking działkę pomiędzy ulicami Piłsudskiego i Kościuszki, przylegającą do przedszkola numer 4.
- To jest teren przeznaczony pod budownictwo – wyjaśnia Goc. – Nie możemy wszystkich działek w okolicy zamienić na parkingi.
Koncepcja stworzona przez poznańską firmę zakłada zainstalowanie parkomatów w ścisłym centrum. Byłby to teren ograniczony ulicami Powstańców Śląskich, Marka Prawego, Krakowską. Obejmowałby także ulice Zamkową czy Konopnickiej.
- Zanim wprowadzimy parkomaty, musimy rozwiązać kilka problemów – mówi burmistrz. - Kto będzie je obsługiwał? Powołamy straż miejską? Zlecimy to zewnętrznej firmie? Jeśli tak, to w jakim zakresie? Co z miejscami, gdzie nie można wprowadzać parkomatów? Nie możemy ściągać opłat za parkowanie w miejscach, które nie należą do gminy. A to na przykład okolice kościoła św. Wawrzyńca czy drogi powiatowe albo wojewódzkie. Wychodzi na to, że na tym terenie znajduje się kilka parkingów bezpłatnych. Są miejsca do parkowania wzdłuż ulicy Opolskiej, parking przy kościele czy koło Centrum Browar. Obawiam się, że w momencie wprowadzenia opłat, te miejsca byłyby przeciążone, a inne – płatne – stałyby puste. Co z mieszkańcami centrum? W jaki sposób od nich ściągać opłaty? Wprowadzić biletu abonamentowe? To są sprawy, nad którymi trzeba się jeszcze zastanowić. W ostatnim tygodniu przedstawiliśmy ten projekt radnym na komisjach, żeby się z nim zapoznali. Zanim powrócimy do tego tematu, chcemy zapewnić możliwość szerokiego dostępu do bezpłatnych miejsc parkingowych w okolicach centrum. Dopiero potem powróci kwestia parkingów płatnych. O tym, czy zostaną one wprowadzone i w jakiej formie, zadecydują radni.
pos

Komentarze

Portret użytkownika Ja
Wysłane przez Ja (niezweryfikowany) w 25 Marzec, 2009 - 20:22

Mieszkam przy ulicy Konopnickiej ,dlaczego mam płacić abonament za parkowanie? Chybanajlepiej znosić auto do piwnicy ;)

Odpowiedz