fbpx Pan prokurator truje | Strzelec Opolski

Pan prokurator truje

Pan prokurator truje

Artykuły : 
Numer wydania: 
Wkrótce minie półtora roku od zatrucia rzeki Sucha. W wyniku spuszczenia do wody toksycznych odpadów doszło do ekologicznej katastrofy, której ofiarą padły tony ryb. Mieszkańcy powiatu chcieliby się w końcu dowiedzieć, kto jest sprawcą tego morderstwa i jaką poniesie karę. Tym bardziej, że proceder, choć w mniejszej skali, nadal się powtarza. Pisaliśmy o sprawie kilkakrotnie, więc czytelnicy i właściciele stawów hodowlanych zwracają się do redakcji z oczywistym pytaniem: jak długo trzeba jeszcze czekać na finał i na uzyskanie rekompensaty za poniesione straty?

Z prośbą o informację na temat śledztwa wystąpiliśmy do szefa Prokuratury Rejonowej w Strzelcach Op., który udzielił nam tak kuriozalnej odpowiedzi, że należy wprost zapytać: czy pan prokurator żyje na tym samym świecie co reszta ludzi i za co właściwie prokuratura bierze pieniądze?

Zaraz po incydencie zleciłem Instytutowi Ciężkiej Syntezy Organicznej analizę próbki wody pobranej z miejsca katastrofy. W krótkim czasie, bo już po niespełna po trzech tygodniach, otrzymałem ekspertyzę, której kwintesencja sprowadza się do stwierdzenia, że głównym składnikiem zanieczyszczeń są materiały drewnopochodne i kalafonia będąca mieszaniną izomerów kwasów żywicznych. Skoro tak, to chyba nic prostszego niż ustalić, który zakład produkcyjny w pobliżu rzeki Sucha wytwarza tego rodzaju substancje i czy w sposób zgodny z przepisami je utylizuje. Dla prokuratora jest to jednak operacja ponad miarę jego urzędu. Odpowiadając na nasze zapytanie, pan prokurator poinformował, że właśnie uzyskał zgodę organu zwierzchniego na przedłużenie do 30 czerwca śledztwa, ponieważ „nadal prowadzone są czynności z udziałem świadków, jak też wykonywane są inne niezbędne czynności procesowe”.

Rad bym się dowiedzieć, jakież to czynności wykonuje prokuratura w tak prostej, wręcz banalnej sprawie, że rok z okładem to za mało, aby je wreszcie zakończyć. Zakładam, że nie chodzi o przesłuchanie ryb, które przeżyły katastrofę, co byłoby jakimś wytłumaczeniem, ponieważ ryby głosu nie mają. Nie zaspokoję jednak swojej i czytelników ciekawości, gdyż „z uwagi na dobro prowadzonego śledztwa” prokurator nie był łaskaw nic więcej wyjaśnić. Formułka ta pełniła funkcję uniwersalnej zasłony dymnej w PRL-owskim wymiarze sprawiedliwości i mimo upływu 25 lat nic się w tym zakresie nie zmieniło. Setki ludzi widziało zabite ryby, ICSO wydał ekspertyzę naprowadzającą jednoznacznie na trop truciciela, a prokurator w tajemnicy przed światem - i oczywiście dla dobra świata! - wykonuje w nieskończoność czynności. Skończy je zapewne wtedy, gdy upływ czasu spowoduje, że nie będzie już kogo ścigać. A może zwyczajowo przedawnienie zamknie sprawę.

Całkiem przypadkowo wymijająca odpowiedź strzeleckiego prokuratora zbiegła się w czasie z premierą filmu „Układ zamknięty”, który znakomicie pokazuje, jak koszmarnym państwem w polskim państwie są nadal prokuratury i sądy. I jak bezradny jest wobec tego koszmaru człowiek. Bezradny oraz skazany na widzimisię urzędników, którzy wykorzystują kolokwialnie prawo w imię rzekomej niezależności i niezawisłości. Ktoś powiedział, że władza demoralizuje, a władza absolutna demoralizuje absolutnie. Polscy prokuratorzy przed nikim nie odpowiadają za swe czyny „dla dobra prowadzonego śledztwa”. Mają więc nad nami władzę absolutną.

Prokurator nie zdaje sobie chyba nawet sprawy jak bardzo jest podobny do sprawcy katastrofy ekologicznej w rzece Sucha. Tamten wytruł ryby. Prokurator zatruwa natomiast opinię publiczną.

Karol Cebula

Komentarze

Portret użytkownika czytelnik
Wysłane przez czytelnik (niezweryfikowany) w 9 Kwiecień, 2013 - 12:18

Brawo Panie Karolu,

wreszcie ktoś poruszył ten ważny - zakopany temat.

Dziwne, że tyle osób nabrało wody w usta...

Portret użytkownika czytelnik
Wysłane przez czytelnik (niezweryfikowany) w 9 Kwiecień, 2013 - 14:26

Może jakaś podpowiedź? Chociażby w formie rebusu? Gdyż zupełnie nie wiem, o którą firmę chodzi. Może chociaż miejscowość?

Portret użytkownika Georg
Wysłane przez Georg (niezweryfikowany) w 9 Kwiecień, 2013 - 13:27

Strzelecka prokuratura to synekura dla oddanych i dyspozycyjnych prokuratorów - nieudaczników. Takim był poprzedni Tosiek jego za-ca, a i ten nieudacznik doskonale wpisał się w ten układ.
Panie Karolu, Strzelce już od dłuższego czasu giną gospodarczo, a przy takich stróżach prawa, łącznie z łapówkarską policją, przyjdzie nam niedługo przekuwać kosy na sztorc!

Pozdrawiam wszystkich czytelników!

Portret użytkownika czytelnik
Wysłane przez czytelnik (niezweryfikowany) w 9 Kwiecień, 2013 - 13:48

świetny artykuł. pozdrawiam autora i ciesze się że ktoś ma odwagę niektóre sprawy nazwać "po imieniu"

Portret użytkownika ze Strzelec
Wysłane przez ze Strzelec (niezweryfikowany) w 9 Kwiecień, 2013 - 20:15

tylko ,że to spływa po nieudolnych prokuratorach , bo im wszyscy mogą .... Proponuję wybrać się ( we wtorek )na Układ Zamknięty.
Ale ja wierzę , że kropla drąży skałę .

Portret użytkownika czytelnik z Wroclawia
Wysłane przez czytelnik z Wro... (niezweryfikowany) w 10 Kwiecień, 2013 - 13:48

Dzisiaj caly dzien nadaje na zywo nowa telewizja
http://telewizjarepublika.pl/
byc moze uda sie przelamac bariere wolnosci slowa i wypowiedzi w roznych sprawach, nie tylko snietych ryb.
a wiadomo ze ryba psuje sie od glowy.
Pan Redaktor Karol poruszyl cienka strune, albowiem tak prokuratura jak i sadownictwo w Polsce sa pod wplywem i dzialaja na polecenie ukladu ze wsi, ktorym zarzadza pan prezydent,
ktory z kolei, jak najszybciej sie dalo, wbrew obowiazujacemu prawu i Konstytucji, zanim jeszcze zbadano czy prezydent profesor Kaczynski nie zyje, objal teczke z likwidacji WSI i jej tajny zalacznik, (przechowywany w sejfie tajnej kancelarii prezydenta) ktory w wiekszej czesci jest poswiecony wlasnie jemu.

Odpowiedz