fbpx Ostrzeże przed klęską | Strzelec Opolski

Ostrzeże przed klęską

Ostrzeże przed klęską

Artykuły : 
Numer wydania: 

W 2015 roku na Górze św. Anny stanie nowoczesny radar meteorologiczny. Urządzenie będzie najwyższej klasy radarem dopplerowskim wyposażonym w funkcjonalność podwójnej polaryzacji. Będzie miało zasięg 250 km. Całkowity koszt inwestycji wyniesie ok. 15,5 miliona zł. Realizować ją będzie konsorcjum firm Qumak S.A oraz Polbau. Radar wyprodukowany zostanie przez firmę Selex SE.
Dlaczego radar ma stanąć akurat w tym miejscu?
- Proces wyboru lokalizacji pod stację radaru meteorologicznego jest dość skomplikowany – wyjaśnia Rafał Lewandowski, zastępca kierownika Centrum HMSPO ds. Teledetekcji Naziemnej. - Najważniejszym czynnikiem jest zakres widoczności z radaru obliczany dla najniższych kątów podniesienia anteny. Niezbędna jest możliwość dojazdu do stacji w każdych warunkach atmosferycznych, zapewnienia dostępu do sieci energetycznej oraz infrastruktury teleinformatycznej. Wreszcie musimy znaleźć właściciela ziemi, który chce działkę sprzedać. Wszystkie powyższe czynniki spełniała lokalizacja na Górze Św. Anny.
Budowa radaru miała rozpocząć się wcześniej. Ostatecznie stacja radarowa ma zostać planowo włączona do pracy w sierpniu 2015 roku.
- Pewne opóźnienie wynika z faktu, że musieliśmy pierwszy przetarg unieważnić z przyczyn formalnych – mówi Rafał Lewandowski. - Całość postępowania, włącznie z odwołaniami przesunęła termin realizacji inwestycji o ponad 6 miesięcy.
Obiekt dostępny będzie dla zwiedzających i powstaną przy nim specjalne ścieżki edukacyjne.
- Obejrzeć można będzie panoramę Góry św. Anny z wysokości 40 m i zobaczyć urządzenia radarowe - mówi Rafał Lewandowski. - Dodatkowo zwiedzający będą mieli okazję poznać zasady działania radarów meteorologicznych, dowiedzieć się o szczegółach meteorologii radarowej, historii i stanie obecnym sieci radarów meteorologicznych Polard.
Czy radar może być szkodliwy dla ludzi i zwierząt?
- Właściwie zlokalizowany radar, jakim jest właśnie urządzenie na Górze św. Anny, tak jak wszystkie pozostałe stacje radarowe wchodzące w skład sieci Polard, nie stanowi żadnego zagrożenia dla ludzi i zwierząt – uspokaja Lewandowski. - Urządzenia tego typu muszą spełniać rygorystyczne normy emisji oraz bezpieczeństwa i są badane regularnie. Dodatkowo radar posadowiony jest na wysokiej wieży, a wiązka elektromagnetyczna skierowana jest zawsze w górę. Fizycznie niemożliwy będzie negatywny wpływ na jakąkolwiek formę życia, o ile nie zbuduje się budowli wyższej od wieży radarowej (47 m) w odległości mniejszej niż 300 m od urządzenia. Nie polecałbym w takich okolicznościach kupowania mieszkań na najwyższych piętrach - mówi Lewandowski.

W wydaniu papierowym przeczytasz także: 
Spotkanie naszej klasy
Strażacy wyremontowali remizę
Zapraszamy na...

Odpowiedz