fbpx Opłata za pobyt dziecka w żłobku wzrośnie | Strzelec Opolski

Opłata za pobyt dziecka w żłobku wzrośnie

Opłata za pobyt dziecka w żłobku wzrośnie

Artykuły : 
Numer wydania: 

Wzrosły opłaty za opiekę żłobkową w Toszku. Jakie są tego powody?


Obniżona dotacja
Została zmieniona kwota dotacji przekazywanej na jedno dziecko. W chwili obecnej dotacja wynosi 700 zł na jedno dziecko miesięcznie, jest to o 100 zł mniej niż dotychczas. Od stycznia na dofinansowanie z budżetu gminy będą mogły liczyć jedynie dzieci zamieszkujące na terenie gminy Toszek. Oznacza to, iż za opiekę nad dzieckiem spoza gminy żłobek będzie mógł żądać całkowitej wartości świadczonej usługi, to jest kwoty ok. 1380 zł plus koszt wyżywienia. Przy pełnym miesiącu to łącznie 1723 zł.
- Różnicowanie dzieci pod względem ich miejsca zamieszkania uważam za całkowicie nieuprawnione - mówi dyrektor żłobka Zofia Śmigielska. - Przewidujemy, iż pozbawienie dofinansowania miejsc dla dzieci spoza gminy skutkować będzie rezygnacją rodziców z opieki zapewnianej przez żłobek - dodaje.
- Obecne rozwiązanie jest konsekwencją ustawowych regulacji, w myśl których prowadzenie żłobka jest zadaniem własnym gminy. Ponieważ w zeszłym roku nie udało nam się namówić innych gmin do partnerskiej współpracy w prowadzeniu tego zadania, w tym roku zdecydowaliśmy się na jednoznaczne preferencje na rzecz naszych mieszkańców - tłumaczy wiceburmistrz Piotr Kunce.


Opłata za lokal
Do tej pory nieruchomość mieszcząca się przy ulicy Gliwickiej 26a udostępniana była nieodpłatnie na podstawie użyczenia, co wynikało z zasad projektu, w ramach którego żłobek powstał.
- Właśnie dzięki temu, iż gmina nie zarabiała na wynajmie lokalu w latach 2016 i 2017 rodzice mogli płacić niższe czesne. Koszty eksploatacyjne budynku są bardzo wysokie - zaznacza dyrektor.
- Ponieważ toszecki żłobek nie jest placówką publiczną – jest prowadzony w formule zwykłej działalności gospodarczej, nie mogliśmy tamtych warunków kontynuować, nie narażając jednocześnie gminy na zarzut niegospodarności. Konieczne było wprowadzenie zwykłych kosztów związanych z najmem nieruchomości, wg zasad które obowiązują u nas wszystkich najemców. W przypadku żłobka zastosowano stawkę preferencyjną 1 zł za m kw., miesięcznie daje to kwotę brutto 1 374,40 zł - wyjaśnia wiceburmistrz.


Koszty pracownicze
- Jak wiadomo wynagrodzenia pracowników wrosły, co dla nas oznacza większy koszt funkcjonowania. Gdzieś musi to znaleźć przełożenie i w tym wypadku przekłada się na opłaty za pobyt dziecka pod naszą opieką - zauważa dyrektor żłobka.
Nadzieja w „Maluchu”
- Będziemy się ubiegać o dofinansowanie z rządowego programu Maluch. W przypadku uzyskania dofinansowania, ponoszony przez rodziców koszt pobytu dziecka w żłobku zostanie pomniejszony. Ponadto staramy się wdrożyć korzystniejsze rozwiązania dotyczące żywienia dzieci, jeśli to się powiedzie, jest duża szansa, że zmniejszą się opłaty za wyżywienie - rokuje dyrektor. - Żłobek Akademia Kinder Centrum zapewnia wysoki standard opieki, świadczonej zgodnie z zasadami pedagogiki Marii Montessori, co wymaga znacznych nakładów finansowych. Dotychczasowe decyzje urzędu gminy dotyczące obniżenia kwoty dotacji celowej nie wpłyną w żaden sposób na jakość świadczonej opieki - zapewnia.
Według wyliczeń kwota czesnego, jaką będą musieli od stycznia zapłacić rodzice za dziecko zamieszkujące na terenie gminy, to ok. 683 zł plus wyżywienie ok. 340 zł, łącznie 1023 zł. Żłobek w Toszku oferował rodzicom bardzo konkurencyjne warunki na tle ościennych gmin i dlatego przyciągał rodziców z okolicznych miejscowości. Zobaczymy, jak będzie po zmianach.
Małgorzata Ryczel

W wydaniu papierowym przeczytasz także: 
Pomaganie innym daje radość
Nowy Rok w odnowionej sali
Będzie jak było

Komentarze

Portret użytkownika Mieszkaniec Ja
Wysłane przez Mieszkaniec Ja (niezweryfikowany) w 10 Styczeń, 2018 - 10:10

Czy nie lepiej gdyby żłobkiem zajęo się miasto ? Prywatny na tym zarabia i przez to tak naptrawdę przejada pieniądze gminne i dodatkowo rodziców. Gdyby żłobek prowadziło miasto byłoby taniej.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 11 Styczeń, 2018 - 21:21

 komunizm skończył się 29 lat temu  a jeszcze ciągle  jest tylu niereformowalnych .  Z Ewangeli "Mojżesz prowadził  Żydów  40 lat po pustyni aż zapomnieli o niewoli egipskiej. Czyli zostało jeszcz 11 lat  takiego ciemnogrodu . MASAKRA. 

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 12 Styczeń, 2018 - 12:15

Ty "reformowalny" !  Prowadzić biznes, gdzie dostajesz od miasta kompletnie wyremontowany budynek w dobrym stanie za darmo (a nie za 1400 zł czy nawet więcej powinno być), a do tego dopłatę 800  zł  / os to na starcie przy zakładając 20 dziciach tylko to jest  16.000,  czyli razem 17.400 zł. Za tą kasę to można opłcić personel, prąd, wodę i nieźle zarobić. Dodatkowe 1000 zł pobierane jeszcze od rodziców to nie wiem na co, ale na wyżywienie zdecydowanie dużo.
Mam prośbę aby mi Urząd dopłacił te 700 zł na dziecko, a jak dołożę sobie sam te  1000 zł jeszcze to będe miał prywatną opiekę i najlepsze jedzenie.
Do tego jeszcze dofinasowanie z programó  - Tak oto nasze podatki nie służą naszym dziciom a przede wszystkim wzbogacaniu się prywaciarzy kosztem naszych dzieci.

Odpowiedz