fbpx Okolice z urokami | Strzelec Opolski

Okolice z urokami

Okolice z urokami

Artykuły : 
Numer wydania: 

[img_assist|nid=331|title=DFK Kolonowskie|desc=|link=popup|align=left|width=150|height=113]We wrześniu mieszkańcy gminy Kolonowskie wybrali się na wycieczkę turystyczno-krajoznawczą do zamku w Toszku oraz pałacu w Pławniowicach. Organizatorem był zarząd miejscowego koła DFK, który na swoim koncie ma już kilka podobnych imprez, np. zwiedzanie zamku w Pszczynie. Zamek w Toszku był niegdyś posiadłością rodu Collonów, którzy władali tu w latach 1638–1707, a upamiętnia to inskrypcja na budynku bramnym: CASPAR COMES COLONNA 1666. Wyjazd odbył się dzięki sfinansowaniu transportu przez gminę Kolonowskie, środkom DFK oraz przy niewielkiej opłacie uczestników.
O jego przebiegu opowiada Krystyna Koziołek: – Mimo nieszczególnie zapowiadającej się pogody, wycieczka była bardzo udana i nie musieliśmy korzystać z parasoli. Będziemy pamiętać widok z wieży w Toszku, gustowne wnętrza pałacu w Pławniowicach oraz Jezioro Pławniowickie. Zamek to unikalny gotycki obiekt, stanowiący skarb dziedzictwa kulturowego Śląska. Jego historia jest nierozerwalnie związana z regionem: począwszy od Piastów, przez okres panowania Redernów i Colonnów, aż do świetności w XIX wieku, kiedy właścicielem obiektu był ojciec słynnego poety romantycznego Józefa von Eichendorffa.
W latach 60. poprzedniego stulecia zabytek został częściowo odbudowany. Dziś zarządza nim Centrum Kultury Zamek w Toszku, a obiekt na stałe wpisał się w mapę atrakcji turystycznych Śląska, szczególnie z powodu jego dogodnego położenia – w pobliżu Gliwic, Zabrza i Strzelec Opolskich. Otoczony lasami jest wymarzonym celem turystycznych eskapad. Na zamku można zwiedzić zabytkową gotycką wieżę z tarasem widokowym, a na jej trzecim poziomie znajduje się ekspozycja muzealna. W kalendarium atrakcji znajdują się zarówno imprezy historyczne, jak i współczesne, np. biesiady typu Oktoberfest. Tradycją zamku jest Celtycka Noc Świętojańska, w trakcie której można posłuchać niepowtarzalnej muzyki oraz nauczyć się tańca irlandzkiego. Mieszkańcy Kolonowskiego zwiedzili ruiny wraz z wieżą widokową, z której przy dobrej pogodzie widać nawet Górę św. Anny.
Kolejnym punktem wycieczki były Pławniowice, zbudowane w XIX wieku w kształcie litery U przez hrabiowską rodzinę Ballestremów. To architektoniczna perełka, w której doszukiwać się można elementów baroku i gotyku. Zdobią ją wieżyczki i iglice, a ich czar podkreśla wieczorne oświetlenie. W rezydencji mieści się przepiękny kościół parafialny. Równie zachwycający, choć niewielkich rozmiarów, jest otaczający pałac park z magnoliami, choiną kanadyjską, miłorzębem dwuklapowym i potężnym dębem szypułkowym.
Obiekt znajduje się zaledwie 18 kilometrów od Strzelec Opolskich. Pałac pełni dziś funkcję diecezjalnego domu rekolekcyjnego, a także miejsca spotkań ekumenicznych i międzynarodowych. Jest własnością Diecezji Gliwickiej, a w latach 1978-1992 roku należał do Diecezji Opolskiej.
– Po tym wyjeździe ludzie ciągle dopytywali się o następną eskapadę – mówi Krystyna Koziołek. – 21 września zorganizowaliśmy więc dla mieszkańców kilkugodzinny odpoczynek w Parku Wodnym w Tarnowskich Górach. Wyjazd kosztował 20 zł od osoby, a kwota obejmowała podróż autokarem i dwugodzinną kąpiel lub seans w grocie solnej.
W miarę posiadanych i pozyskiwanych środków zarząd DFK planuje organizację kolejnych wycieczek. Idea jest warta wsparcia, ponieważ świetnie integruje mieszkańców.
Agnieszka malik

Odpowiedz