fbpx Odbudują Boże Oko | Strzelec Opolski

Odbudują Boże Oko

Odbudują Boże Oko

Artykuły : 
Numer wydania: 

Kapliczka Boże Oko w Czarnocinie, u podnóża Góry św. Anny, przez lata była odwiedzana przez mieszkańców, wiernych i turystów.

 

W XV wieku to tam miała po raz pierwszy objawić się Św. Anna Samotrzecia, zanim jeszcze trafiła do sanktuarium na Górze Św. Anny. Kapliczka została ustawiona w kierunku Góry Św. Anny.

 

Po I wojnie światowej była tam kaplica leśna tzw. Waldkapelle, która prawdopodobnie należała do cesarza, obok stała leśniczówka, w której pomieszkiwał i brał udział w polowaniach.

 

Boże Oko to symbol Bożej Opatrzności, która towarzyszy człowiekowi od czasu narodzin, aż do śmierci. Z kapliczką wiąże się wiele lokalnych legend i historii. Wewnątrz ażurowej budowli na samym środku znajdował się ołtarz, a tuż nad nim wisiał obraz Bożego Oka – namalowany przez mieszkańca Leśnicy.

 

Ponad rok temu, podczas wichury, która przeszła nad okolicą, olbrzymi buk przewrócił się na drewnianą kapliczkę, doszczętnie ją niszcząc. Obecnie miejsce, gdzie niegdyś stała, świeci pustką, a mieszkańcy czekają na odbudowę.

 

- Cały czas modlimy się w tym miejscu. Na Św. Jana Nepomucena odprawiamy nabożeństwo majowe, a na Wielki Post mamy drogę krzyżową. Ruch pielgrzymkowy i turystyczny nie ustał - mówi ks. Paweł Felsztyński, proboszcz parafii w Dolnej, do której należy Czarnocin.

 

Kapliczka, która stanęła pośród lasu lata temu, była tzw. samowolą budowlaną, a teren, na którym obiekt się znajduje, leży w Zarządzie Lasów Państwowych. Dlatego uruchomiono procedury, by to miejsce zostało wydzierżawione parafii w Dolnej i tym samym stała się ona opiekunem tego miejsca i mogła postawić nową kaplicę.

 

Nadleśnictwo Strzelce Opolskie od samego początku zaangażowało się w doprowadzenie odbudowy kapliczki Boże Oko do szczęśliwego finału.

 

- Otrzymaliśmy już zgodę jednostki nadrzędnej tj. Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach na wydzierżawienie wspomnianego terenu Rzymskokatolickiej Parafii pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Dolnej, która zdecydowała się wziąć pod swoją opiekę historyczne miejsce kultu, jakim jest kapliczka Boże Oko. W celu zabezpieczenia interesów zarówno lokalnej społeczności oraz ochrony cennego przyrodniczo fragmentu lasu, jest aktualnie przygotowywana umowa dzierżawy, w której zostaną określone warunki korzystania z tego terenu - informuje Krzysztof Wiśniewski z Nadleśnictwa Strzelce Opolskie.

 

- Gdy parafia będzie już dzierżawcą tego terenu, to zamierzamy odbudować kapliczkę w formie przedwojennej Waldkapelli - kaplicy leśnej. Może górale jako dobrzy cieśle podejmą się tego zadania... - zastanawia się proboszcz.

 

JOK

 

 

 

W wydaniu papierowym przeczytasz także: 
Cały rok na to czekają
Cmentarz uprzątnięty
Wielki sukces naszej strażaczki
Zapraszamy na turniej siatkówki

Odpowiedz