fbpx Od myszy po cesarza, wszyscy żyją z gospodarza | Strzelec Opolski

Od myszy po cesarza, wszyscy żyją z gospodarza

Od myszy po cesarza, wszyscy żyją z gospodarza

Artykuły : 
Numer wydania: 

[img_assist|nid=316|title=Dożynki w Osieku|desc=|link=popup|align=left|width=150|height=113]Tym, jakże prawdziwym, hasłem powitali gości organizatorzy dożynek gminnych. Choć najważniejsze części uroczystości przypadły w niedzielę, to dożynkowy nastrój zapanował już w sobotnie popołudnie, kiedy to na scenie pojawił się zespół folklorystyczny Wal-Nak, zespoły ze strzeleckiego Domu Kultury – taneczny oraz grupa akordeonistów, a wieczorem do zabawy zapraszał zespół Paradise.
Jak nakazuje tradycja, rolnicy świętowanie rozpoczęli od podziękowania Bogu za tegoroczne plony podczas uroczystej mszy dożynkowej odprawionej w osieckim kościele. Spod kościoła na plac dożynkowy przeszedł barwny, hałaśliwy korowód, gorąco oklaskiwany przez zgromadzonych tłumnie mieszkańców wioski oraz gości. A było co oklaskiwać – korowód otwierały dziewczęta z zespołu mażoretek oraz orkiestra strażacka, za nimi w bryczce jechali gospodarze dożynek wraz z proboszczem, dalej podążały reprezentacje rolników z całej gminy. Z koronami żniwnymi przyjechali do Osieka przedstawiciele dziewiętnastu sołectw, ostatnia – dwudziesta korona została przygotowana przez gospodarzy żniownioka. Dalej w kolejce ustawili się przebierańcy – ci dopiero wywołali uciechę wśród widzów! Był i mister dożynek, którego na sporych rozmiarach motorze wiozła miss (i niech ktoś coś powie o babie za kierownicą!), na specjalne zaproszenie przyjechała pojazdem z epoki kamienia łupanego rodzina Flinstonów, która obawia się, że w czasach dobrobytu i obfitości, przyjdzie im obgryzać kości! Byli rozbawieni brakiem szefa pracownicy firmy brukarskiej, którzy zamiast układać chodniki rozbijali się po wiosce potężnymi maszynami. Swoje wdzięki prezentowali „panowie do wynajęcia”. Nie zabrakło również żartobliwych komentarzy do wydarzeń politycznych – pojawili się odpoczywający na „zasłużonych” wczasach posłowie, wiemy już jak wygląda tarcza antyrakietowa i że „pozycja drobiu w gospodarstwie nie maleje, odkąd para kaczorów w rządzie szaleje”. Swoją obecnością gminne dożynki zaszczyciła również ekipa budowlańców i zawodników przygotowujących się do Euro 2012.
W przeciwieństwie do innych gminnych imprez dożynkowych, w gminie Strzelce Opolskie korony żniwne nie rywalizują ze sobą o miano tej najpiękniejszej – osiem lat temu sołtysi podjęli taką decyzję argumentując, że w każdą koronę włożona została praca i że wszystkie są piękne. Dlatego też sołectwa, których korony zaprezentowano w Osieku, uhonorowane zostały okolicznościowym dyplomem.
Nie mogło oczywiście zabraknąć dobrej zabawy. Tę zapewniły występy małych i dużych. Na scenie prezentował się zespół dziecięcy oraz mażoretki z Osieka i Kadłuba, gości zabawiali kabareciarze – Janusz Żyłka oraz zespół z Warmątowic, wystąpiła również grupa „Echo z Krośnicy”, zespół „Redlin” i pamflecista Czenio. Zwyczaje dożynkowe zaprezentowano podczas prezentacji multimedialnej „Dożynki dawniej i dziś”. Niemal do rana trwała zabawa taneczna z zespołem „Rytm”, która zakończyła tegoroczne gminne dożynki w Osieku.
Agnieszka Pospiszyl

Komentarze

Portret użytkownika bankomaniacy.pl
Wysłane przez bankomaniacy.pl (niezweryfikowany) w 14 Wrzesień, 2017 - 21:17

Wrzucając w google "Od myszy po cesarza, wszyscy żyją z gospodarza", a właściwie już nawet jego fragment (reszta się podpowiada sama), jesteście Państwo na pierwszym miejscu w google na tę właśnie frazę i w ten oto (przypadkowy) sposób trafiłem na stronę Strzelec Opolskich :)

Odpowiedz