fbpx Obywatele wystawieni na próbę | Strzelec Opolski

Obywatele wystawieni na próbę

Obywatele wystawieni na próbę

Artykuły : 
Numer wydania: 

Choć pieniądze ze Strzeleckiego Budżetu Obywatelskiego na rok 2019 są już podzielone, część mieszkańców nadal walczy o swoje.

 

Tegoroczna edycja budżetu przez długi czas będzie rozpamiętywana przez mieszkańców gminy. Problemy z głosowaniem towarzyszyły strzelczanom praktycznie od samego początku. Radni razem z burmistrzem postanowili przedłużyć możliwość oddawania głosów o tydzień. Dodatkowy czas miał być szansą dla tych, którzy nie mogli wcześniej oddać głosu. I choć mogło się wydawać, że większych problemów już nie będzie, te pojawiły się pod sam koniec. W piątek, 14 września, ostatniego dnia głosowania, system znowu się zawieszał.

 

Mieszkańcy Kadłuba złożyli pisemny protest odnośnie wyników głosowania nad SBO. Dokładnie chodziło im o projekt, który dotyczył utwardzenia drogi gminnej łączącej gminy Strzelce Opolskie i Izbicko. Zajął on 7 miejsce, czyli był pierwszym projektem, który nie dostał dotacji.

 

Oto fragment protestu napisanego przez mieszkańców:

 

Różnica do miejsca szóstego wyniosła 32 punkty. Uważamy, że wynik ten jest skutkiem źle działającego systemu do głosowania. Wiemy, że co najmniej 12 osób zidentyfikowanych z imienia i nazwiska chciało i próbowało zagłosować na wyżej wymieniony projekt, jednak bezskutecznie, gdyż system się zawieszał i ostatecznie 14 września o godzinie 18.30 przestał działać. Gdyby awarii nie było, nasz projekt uzyskałby co najmniej 60 punktów więcej i zająłby szóste dotowane miejsce. Uważamy, że w takich sytuacjach kiedy aktywność społeczna jest wystawiana na próbę, należy docenić starania i zaangażowanie mieszkańców. W związku z powyższym prosimy o spowodowanie zaliczenia w jakikolwiek sposób naszego projektu do tych, które otrzymają wsparcie finansowe.

 

Pod protestem podane zostały również imiona i nazwiska 12 osób, które nie mogły zagłosować.

 

Przypomnijmy, że budżet obywatelski dysponuje kwotą 300 000 złotych i zostały one już podzielone na sześć projektów. Co w takim razie z projektem mieszkańców Kadłuba? Czy ratusz ma jakiś pomysł na rozwiązanie tego problemu?

 

- Jest już podjęta decyzja w tej sprawie. To zadanie zostanie zrealizowane w miarę możliwości finansowych w przyszłym roku z budżetu gminy. Listę zwycięzców Strzeleckiego Budżetu Obywatelskiego na rok 2019 zostawiamy w takim kształcie, w jakim została podana. Nie będziemy odbierać zwycięstwa ostatniemu projektowi, który się zakwalifikował - mówi Małgorzata Kornaga z urzędu miejskiego. - Przyznajemy, że system w tym roku sprawiał wiele problemów, było trochę niedociągnięć. Nie jesteśmy w stanie sprawdzić, czy ci mieszkańcy próbowali oddać głosy, ale jeśli tak mówią, nie mamy powodu, żeby im nie wierzyć. Zadanie z Kadłuba prawdopodobnie z winy systemu nie uzyskało większej liczby punktów, która pozwoliłaby zakwalifikować się do zwycięskiej szóstki. Uwzględniamy ich protest, nikt nie powinien czuć się skrzywdzony - dodaje.

 

JG

 

 

 

W wydaniu papierowym przeczytasz także: 
Nie ma już dziury
Tym razem poznali park
Brakuje latarni. Będzie ciemno w Strzelcach?
Zdobywają nagrody

Odpowiedz