Obywatele nie powinni decydować o gminnych wydatkach?

Obywatele nie powinni decydować o gminnych wydatkach?

Artykuły : 
Numer wydania: 

Sesja rady miejskiej

Na wrześniowej sesji radni składali wnioski do budżetu na 2018 rok. Pomysłów jest sporo, choć nie wszystkie precyzyjne.

Grupa radnych: Janina Kulińska, Teresa Dziuba, Beata Ibrom-Duda, Krystyna Sładek, Mirosław Miksa, Jan Stanek i Franciszek Świtała zaproponowali wprowadzenie do budżetu na 2018 rok siedmiu zadań. Chcą, żeby ruszyły konkretne prace w związku z budową kanalizacji na tzw. Sidlongach w Zawadzkiem. Inwestycja obiecywana jest od lat, a nadal nie ma żadnych konkretów. Zdaniem radnych, powinien w przyszłym roku powstać podjazd dla niepełnosprawnych przy ośrodku pomocy społecznej na ul. Dębowej 11 i powinna zostać wyremontowana droga na Powstańców Śląskich pomiędzy blokami a szkolnym boiskiem i garażami. Dalej oczekują doświetlenia przejścia dla pieszych przy skrzyżowaniu ulic Opolskiej i Miarki, i ustawienia latarni na ul. Kolejowej. Poza tym uważają, że należy zwiększyć budżet na tzw. otwarte konkursy ofert dla stowarzyszeń. Ostatnia propozycja tej grupy dotyczy zakupu tabletów dla radnych. Radni nie przedstawili kalkulacji kosztów związanych z realizacją tych propozycji.

Inna grupa radnych zawnioskowała, aby podnieść diety sołtysom. Ten pomysł na pewno szerzej opiszemy wkrótce na łamach „Strzelca”.

Powyższe wnioski radnych bez dyskusji przekazano burmistrzowi pod rozwagę przy konstruowaniu budżetu.

Więcej emocji wywołał pomysł radnego Marka Kaczki, który zaproponował, żeby w gminie powstał budżet obywatelski. Zaproponowana kwota to 200 tysięcy złotych. Kaczka chce, żeby burmistrz zajął się przygotowaniem regulaminu i wprowadzeniem takiej pozycji w planie wydatków gminy.

- Chcę czuć inicjatywę mieszkańców, niech sami zdecydują, czego chcą i mają wpływ na to, co robimy - mówił na sesji Kaczka.

Optymizmu radnego nie podziela burmistrz Mariusz Stachowski.

- Ta idea jest słuszna, ale była do tej pory odrzucana, bo „kołdra jest zawsze za krótka” - mówił Stachowski. - Pula zadań może nie zawsze być zbieżna z tym, co nam tu przyświeca - stwierdził. - Mamy wiele zadań, które muszą być załatwione, na przykład hala sportowa...

Wątpliwości burmistrza co do oddania w ręce obywateli decyzji w sprawie wykorzystania budżetu podzieliła część radnych. W głosowaniu trzy osoby były przeciw utworzeniu budżetu obywatelskiego, trzy wstrzymały się od głosu. Ośmioro radnych zobligowało jednak burmistrza do zajęcia się tym tematem.

MM

W wydaniu papierowym przeczytasz także: 
Muzyka na zawołanie!
Od 100 lat Bóg błogosławi
Nie mamy staroci

Komentarze

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 3 Październik, 2017 - 12:55

Wreszcie jakis pożadny wniosek, a nie ciągle nie wiadomo jakie pomysły-wizje do realizacji. Burmistrz sie bronie tego, bo... bo trzeba opracować regulamin, powołać komisje do oceny wniosków, ustalic terminy itp. no więc trzeba trochę popracowac na rzecz mieszkańców. Ale to jedno. Drugie -  incjatywa innych wniosków. Prceciez gdyby nie ''spali'' to by przynajmniej 2 były by zrealizowane. Pierwszy- to kanalizacja na Sidlongach. Proszę siegnąć pamięcią do treści Strzelca.Przeciez były pieniądze do wzięcia na ta knalizację, tylko nie wiadomo, wpierw kto, a potem było za późno na złożenie wniosku w tej sprawie do odpowiedniego ministerstwa. Drugie to drogo na Osiedlu Powstańców Śl.. Temat świerzy. Burmistrz napisał projekt dofinansowania całości - i co, - dostał  gdzieś 800 tyś dotacji, ale nie ma środków własnych. Jak mozna pisać projekt nie planując zabezpieczenia środków własnych. chodziło o to  by się wyjazać ,a wyżej zrobili psikusa i przyznali środki. Tym niech się zajmnie ta grupa, to będzie miała pieniądze.

Portret użytkownika Kolaborant
Wysłane przez Kolaborant (niezweryfikowany) w 3 Październik, 2017 - 20:27

Nie chce bronić p. burmistrza bo nie jestem wielkim fanem tego pana, ale czasami jak czytam komentarze pod artukułami to aż trudno usiedzieć.

Cytat Strzelec nr 936:

"W ubiegłym roku gmina Zawadzkie złożyła wniosek na kompleksowy remont ulic Powstańców Śląskich i Bogusławskiego w mieście do Programu Rozwoju Gminnej i Powiatowej Infrastruktury Drogowej, potocznie zwanego „schetynówkami”. Remont miał kosztować ponad 1,7 miliona złotych, połowę z tej kwoty musi wyłożyć gmina. Pod koniec grudnia 2016 roku opublikowano ranking, zgodnie z którym nie dostaliśmy dofinansowania. Pieniądze otrzymało 11 gmin, a nasza była na 16. miejscu. W związku z tym w budżecie nie zabezpieczono środków na wkład własny.

Tymczasem pod koniec lipca bieżącego roku przyszła informacja, że jednak możemy liczyć na dotację. Obecnie gmina nie jest w stanie znaleźć w budżecie prawie 860 tysięcy złotych na wkład własny. "

Ja to rozumiem tak: Plan budżetu był planowany w zeszłym roku. Wniosek został odrzucony więc kwota, którą gmina miała zabezpieczyć na dany remont ulic Postańców Śl oraz Bogusławskiego została przeniesiona znaczy przeznaczona na inne wydatki. Normalne działanie w/g mnie. Jeśli ciebie nie chcą bo nie mają miejsca w danym miejscu to nie będziesz siedział pod drzwiami bo może się miejsce zwolni, bo co jeśli nie- jak długo będziesz siedział.Nagle w tym roku w lipcu przychodzi info możecie remontować tylko musicie mieć swój wkład. Gmina Zawadzkie nie jest bogatą gminą, aby z rękawa wygospodarowac taką kwotę na raz. Przypomne tylko, że na ten rok udało się pozyskać dofinansowanie na żłobek. Pozdrawiam Niezależny

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 4 Październik, 2017 - 21:14

 

Zgadzam się z Czytelnikiem (niezweryfikowany) w 3 Październik, 2017 - 12:55 .

 

Od początku kadencji wraz z Markiem K. i prof. Szulcem apelujemy, aby do schetynówki nie zgłaszać tak kosztownych dróg. Gdybyśmy zgłosili drogę za 0,5 miliona złotych, gwarantuję, że byłoby nas stać nawet gdyby decyzja przyszła później .

 

Nie przypominam sobie, aby ktoś pytał  o zdanie radnych w momencie zgłaszania do schetynówek  Powstańców i Bogusławskiego za 1,7 miliona. A szkoda, bo pieniądze przepadły.

 

Tak jak i inne okazje pozyskania dotacji, np. rewitalizacja parku, remont basenu, budowa kanalizacji w Zawadzkiem. Można by napisać, że to kadencja straconych okazji. Niestety.

 

Pozdrawiam

 

Beata

 

Portret użytkownika czytelnik
Wysłane przez czytelnik (niezweryfikowany) w 6 Październik, 2017 - 16:16

Panie niezależny! A może spojrzeć z innej strony-straciliśmy szansę otrzymania 850 tyś . dotacji( a jest ona bezzwrotna) czy nasza gmina, jest tak bogata by rezygnować z takich pieniędzy? Po coś jest się tym burmistrzem, by to wykorzystać- są metody pozyskania pieniędzy z innych źródeł nie tylko budżetowych- tylko trzeba chcieć! Podpowiem BS robi remont, część przeniesiono do Urzędu......dalej proszę dopowiedzieć, a są i inne formy pozyskania pieniędzy ,ale trzeba ruszyć d...

Portret użytkownika 39rok
Wysłane przez 39rok (niezweryfikowany) w 3 Październik, 2017 - 14:06

No jeszcze Tablety im dac.nic nie robia to tym bardziej nic nie bydom robic.poco ci radniszkoda kasy na nich!!!

 

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 4 Październik, 2017 - 07:40

Informacja dot. schetynówki jest pełniejsza niz moja wiedza. Pytam więc ;dlaczego nie ma tej informacji w np. Krajobrazach Zawadzkiego lub SO. Jeżeli chodzi o samą inwestycję, to na lata by rozwiazała i upiększyła ten rejon jak to do tej pory robi Spółdzielna Mieszkaniowa. Jeżeli chodzi o pieniądze, to czy nie należało by rozważyc przesunięcie inwestycji pt.  Centrum Przesiadkowe i te pieniądze (600-800 tys.) przeznaczyć na ten cel? Dlatego uważam za słuszne utworzenie budżetu obywatelskiego, gdzie przynajmniej w części mieszkańcy bedą mieli wpływ na to co chcą. Widzę brak chęci w tym kierunku przez burmistrza (tak to odbieram w artykule),  proponuję: otworzyc Gogle i tam znaleźć wzór regulaminu i uchwały do tego. Na to powinno starczyć czasu do końca roku. Potem przeznaczyc w budżecie 200 tys na ten cel i do 30.11.2017 przesłać budżet  do RIO (są na to 2 miesiące) i z końcem roku (bo RIO ma 30 dni na zatwierdzenie) uchwalić go przez Radę. Z Nowym Rokiem przygotować Uchwałe o budżecie obywatelskim, ustalic terminy składania i rozpatrywania wniosków, powołać stosowna komisję i z II półroczem przystapic do realizacji wniosków. Zobaczymy wiec ile chęci będzie ze strony p. burmistrza do realizacji tego wniosku? bo przegłosowanu został do realizacji.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 4 Październik, 2017 - 07:53

To jakby wyjasnienie sprawy do jednego z wniosków ''grupy radnych". Dobrze by było, aby ktos się odniósł do drugiego wniosku i udzielenie takiej pełnej informacji  w sprawie wniosku o skanalizowanie Zidlongów, gdzie zaniedbano temat rejestracji wniosku dofinansowanietego  (chyba gdzie ok. 3 mln zł) w odpowiednim ministerstwie (chodzi o terminowe przesłanie e-mail i przepychanki pomiędzy kto go ma wysłać, UMiG czy ZAW-KOM). W koncu wysłano go i po terminie i oczywiście.'' po ptokach''. Potem próbowano naprawic, ale odpowiedź jest taka, że jak ktoś z tych zarejestrowanych zrezygnuje, to zostaniemy zapisani. Może by tak wyjaśnić ten temat tez do końca tak jak dofinansowanie Powstańców?

Jestem ciekaw , jakby tak pracowali na ''swoim'', czy tez by się tak działo?

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 4 Październik, 2017 - 08:03

Chciałbym usłyszeć od Pani Radnej uzasadnienia zakupu na potrzeby Radnych tabletów, bo wszelkie materiały dostaje się-emailem na poczte zarówno prywatna jak i ;;słuzbowa'',podejrzewam, że w dzisiejaszych czasach posiada komputer i internet więc co więcej trzeba do rzetelnego pełnienia misji Radnego? Chyba, że na sesjach wieje nuda i potrzebny jest do wypełnienia czasu? Nie, ręce opadają.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 4 Październik, 2017 - 08:08

Proponuję aby tablety kupic z diety. 2 lub 3 powinny starczyć na to. W końcu jest on potrzebny na misję radnego i powinien byc kupiony za pieniędze radnego. Może by taki wniosek zgłosić? skoro sa takie potrzeby tych osób ?

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 4 Październik, 2017 - 08:42

radny to funkcja niby  społeczna  a i tak dostają za to dietę  a teraz  jeszcze  zachciewa się tabletów ,pieniędzy brak na wszystko  a państwo radni tablety może jeszcze służbowe samochody albo szofer dowożący na sesje i komisje jak widać na każdym stołku każdy patrzy tylko na swoje korzyści

 

Portret użytkownika Skinny
Wysłane przez Skinny (niezweryfikowany) w 4 Październik, 2017 - 12:40

Zaczekajmy na argumentacje zanim naszych szanownych rajcow skarcimy. Jesli pomysl okaze sie logiczny, to dlaczegoby nie... Taki Tablet dzis juz nie kosztuje majatek, a zamawiajac ich 15 pewnie i jakis rabat sie wywalczy.

Ja moze poszedlbym z pomyslem o krok dalej i zastanowil sie nad wprowadzeniem tabletow w szkolach. Dzieciaki nie musialyby juz wlec kilkunastokilogramowych tornistrow tam i z powrotem. Rodzice czytajacy moj wpis pewnie zastanowia sie dwa razy, zanim odrzuca te idee. W koncu sami doslonale znaja skale problemu.

Portret użytkownika 62norbi03
Wysłane przez 62norbi03 w 4 Październik, 2017 - 20:40

Jestem obecny na prawie każdej sesji i zawsze mam przy sobie tablet, gdyż pomaga mi on zabrać głos, gdy chcę coś powiedzieć na posiedzeniu, ponieważ mam oprogramowanie czytające pliki tekstowe. Jestem za tabletami, bo będę miał łatwiejszy kontakt z radnymi podczas posiedzeń rady…
Z poważaniem...

N. Cz.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 5 Październik, 2017 - 09:08

Wszyscy radni maja albo emerytury albo pracują i do tego diety jak im tablet niezbędny niech go sobie po prostu ze swoich kupią

 

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 4 Październik, 2017 - 18:33

Taki mamy poziom . Niby niektórzy wykształceni, a uzasadnienia nie potrafią napisać. Widać tą różnicę pokoleniowa i trudno nie przyznać, że młodsi są bardziej i lepiej wykształceni i im nalezy dać szansę. Emeryt powinien mierzyć siły na zamiary, bo inaczej wygląda to jak w artykule, Jest to żenujące. Proponuję zamiast tabletów bilobin, a tak poważnie to dzieciom się nalezy i to jest wniosek do rozpatrzenia przez szkoły i burmistrza (przewidzieć w budżecie) Tablet za dietę-jestem za. Co to zostanie jeszcze wymyslone im bliżej będzie do wyborów

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 4 Październik, 2017 - 21:06

Skąd wiesz że nie napisali uzasadnienia? Bo Gazeta tak napisała? Kto broni młodym być radnym? Startuj w wyborach!

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 5 Październik, 2017 - 07:57

W tym problem? Młodzi mysla inaczej, szybciej i nie chca się w to bawić widząc bezsens tego. Nie wiem po co w ogóle potrzebna jest tak liczna rada.. Burmistrz i tak zrobi co chce przy takich mało merytorycznych składach. Powinno być to z 3 do 5 osób kompetentnych , spełniających określone warunki, za pieniadze (za obecne diety) ''ciała spolecznego-doradczego'' i to wszystko.

Portret użytkownika mieszkaniec
Wysłane przez mieszkaniec w 5 Październik, 2017 - 13:56

Niech radni nie zapomną zgłosić powtórnie  wniosku  na remont tych dróg tylko teraz z zabezpieczeniem środków własnych. Niech tego dopilnuje radny z tych ulic .

Chyba że te ulica już nie potrzebują remontu.!!!

Odpowiedz