fbpx O zadaniach, inwestycjach i kosztach | Strzelec Opolski

O zadaniach, inwestycjach i kosztach

O zadaniach, inwestycjach i kosztach

Artykuły : 
Numer wydania: 

W poniedziałek, 21 marca, w sali narad Urzędu Miasta i Gminy w Zawadzkiem odbyła się XVI sesja rady gminy. Rajcy spotkali się w celu zatwierdzenia siedmiu uchwał i poruszenia spraw bieżących gminy.

Pierwszą uchwałą, jaką zatwierdzili, była zmiana uchwały budżetowej w związku ze zamianą zadania i przesunięciem 600 tys. na wyremontowanie budynku dawnego przedszkola nr 4 przy ulicy Powstańców Śląskich. Wcześniej ta kwota została uwzględniona w budżecie na remont ulicy Torowej w Kielczy. W tej sprawie wywiązała się spora dyskusja między radnymi a burmistrzem. Jak poinformował burmistrz Mariusz Stachowski:

- Idea jest taka, żeby w tym miejscu powstał żłobek.

Radny Kaczka zwrócił uwagę na to, że nie może być, że coś się jednego roku otwiera, a za parę lat zamyka, a gmina z tego tytułu ponosi dodatkowe koszty. Radny Szulc zaznaczył, że chciałby znać konkretny kosztorys inwestycji, bo teraz jest mowa o 600 tys., a za chwilę może być więcej. Ostatecznie w wyniku głosowania jedenastu radnych było za przesunięciem środków, dwóch przeciw, a jeden się wstrzymał.

Radni głosowali również nad wnioskiem złożonym przez trzy koła DFK, dotyczącym zorganizowania konsultacji społecznych dla mieszkańców gminy Zawadzkie w sprawie wprowadzenie tablic dwujęzycznych. Wniosek przeszedł, 9 radnych opowiedziało się za, a czterech się wstrzymało.

Ponadto radni uchwalili regulamin dostarczania wody i odprowadzania ścieków na terenie gminy i przyjęli program opieki nad zwierzętami bezdomnymi. Na zakończenie burmistrz i przewodniczący rady złożyli wszystkim zgromadzonym życzenia świąteczne.

Beata Baryga

W wydaniu papierowym przeczytasz także: 
OSP Zawadzkie wybrało nowe władze
Mówili o rozwoju i funduszach
Nocny turniej
Wiadomo, kto poleci samolotem
Sztuka przenosi w świat fantazji

Komentarze

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 29 Marzec, 2016 - 14:42

Stanowisko w tej sprawie już było parę lat wczesniej. Ludzie powiedzieli -że  nie ma takiej potrzeby. Poza tym gdzie jest ta mniejszośc ?, której za parę lat juz nie będzie, co nie ma innych bardziej ważniejszych tematów, trzeba znów siać niezgodę.Nie ma akceptacji, że takie decyzje zostaną podjęte bez większościowego udziału mieszkańców. Konsultacje społeczne - ok, ale przez okreslony % udział mieszkańców, a nie tak, że gdzie się spokta 100-200- no może 300 osób i one zdecydują za 12 tys. Na to nie ma przyzwolenia. proszę bardzo. Przy najbliszych jakichkolwiek wyborach - kartka dodatkowa kto za, kto przeciwi niech jest to np 30-40 % głosujących. Wówczas jestm za

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 29 Marzec, 2016 - 14:48

Zróbcie jako mniejszość coś porządnego,dla mieszkańców, tak jak w Jemielnicy, gdzie faktycznie to widać.Jest wniosek-dobrze ale za konsultacje niech płacą wnioskodawcy i za całą reszte. Za chwilę będą wnioski o napisy po arabsku i co? Może jeszcze po łacinie i po angielsku, bo tak by wypadało będąc w UE. A co z resztą sąsiadów - Słowakami, Czechami, Ukraincami, Rosjanami ?

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 29 Marzec, 2016 - 16:39

Pretensje do społeczności międzynarodowej. Polska nie miała wpływu na swoje granice. Czy te "tereny" zawsze były niemieckie?

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 30 Marzec, 2016 - 08:42

kolejny absurdalny pomysł,w tej chwili 80 % mieszkańców to ludzie napływowi więc dlaczego tablice  po niemiecku a może po rosyjsku bo duzo ludzi ze wschodu tu jest,w niektórych niemieckich miastach jest mnóstwo ludzi z Polski a widzieliście tam tablice po polsku ,a oprocz tego jak tylko pojawi się tablica  dwujęzyczna to daję 100 % że w ciągu tygodnia będzie zniszczona więc pytam się po co ja jestem przeciw 

 

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 30 Marzec, 2016 - 11:18

Te statystyki to z niemieckiego Onetu albo wyborczej. A moze alimenciarz Kijowski z KODu na transparentach je wypisał.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 30 Marzec, 2016 - 09:36

Jak Zawadzkie przyjmie syryjczykow to tablice musza byc po arabsku bo powiedza ze ich jest 80%. Jezeli tym napływowym w Zawadzkiem przeszkadzaja dodatkowe tablice w jezyku niemieckim to znaczy ze sie nie zintegrowali z miejscowymi wiec moze niech wroca skad przyszli.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 30 Marzec, 2016 - 09:44

Urzędowym językiem tych terenów jest język polski i takie maja być tablice a swoja przynależność niech zachowają w dowodach i paszportach

 

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 31 Marzec, 2016 - 11:38

Tablice i tak powstaną. Nikt nie będzie się was pytał o zgodę. nie macie tutaj nic do gadania. Decyzja już zapadła.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 30 Marzec, 2016 - 09:49

po co wydawać pieniądze na coś co bedzie zaraz zniszczone ma mniejszość swój budynek niech sobie tam całe podwórko obstawi w języku niemieckim

 

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 30 Marzec, 2016 - 17:03

Tablice w języku niemieckim to dla rdzennej ludności bardzo ważna rzecz bo jest to język ich ojców i dziadów od setek lat,Ślązacy to  tolerancyjny i cierpliwy naród dowodem na to jest akceptacja i wspólne życie z ludźmi napływowymi którzy po wojnie zostali tutaj często na sile przesiedlani.Bywało tez tak że napływowi mieli za zadanie przez ówczesne władze polonizację tych terenów,Ślązak mimo wykształcenia miał problem z objęciem wysokich stanowisk i funkcji państwowych i jakoś to było dlatego za wieczne poniewierki Ślązaków tyle im sie należy.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 30 Marzec, 2016 - 18:59

Nie ma problemu. Niech staną tablice w gwarze śląskiej. Zapewniam że wszyscy będą wtedy na tak.

Portret użytkownika Kol
Wysłane przez Kol (niezweryfikowany) w 30 Marzec, 2016 - 20:49

Raus z takimi tablicami do niemiyc!!!! Niech psyudo niymcy sami za to placa, ciekawe czy wtedy tacy ambitni bydom!!! Tu jest slask a nie jakies byle niymce!!!!! 

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 31 Marzec, 2016 - 14:28

Jako mniejszość zróbcie coś dla lokalnej społeczności, pokażcie się,a nie tylko od czasu do czasu jakaś trąbka ,pompka i organy. Tą mniejszością, czy tez mniejszościami jest jak z innymi zasłuzonymi,, mało zębów dużo j..j

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 31 Marzec, 2016 - 18:10

Tak matołku teraz tak, spojrzyj jednak prosze w mapy sprzed 1939 roku,może coś zrozumiesz  pustaku?

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 1 Kwiecień, 2016 - 14:54

jak to matole Śląsk jest niemiecki a twoje to napewno kresy wschodnie uchodzco ze Lwowa

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 1 Kwiecień, 2016 - 19:29

Śląsk jak każde dziecko na siłę zabrane od matki chce do niej wrócić,tą matką jest dla Śląska jest Niemiecka Republika

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 2 Kwiecień, 2016 - 12:38

Niech ci bedzie Bundesrepublik Deutschland pasuje ci teraz

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 31 Marzec, 2016 - 18:31

Patrząc na 1000lat historii Śląsk(Zawadzkie) czy sie to komus podoba czy nie większości należał do Niemiec tak jest prawda,ja wiem że Polonusom sie to prawda nie podoba,ale nie da się walczyc z faktami

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 31 Marzec, 2016 - 21:53

Czy się to podoba czy nie historia jest jedna. Nie alternatywna jak wy sobie to tłumaczycie. Dłużej były podległe Czechom. 

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 2 Kwiecień, 2016 - 08:52

Jeżeli przyjąć, że Habsburgowie oraz Prusacy zaliczają się do Niemców to Śląsk przez ponad 400 lat był niemiecki. Najkrócej, bo około 100 lat, należał do państwa Piastów - Polski, czy korony polskiej, wówczas jeszcze nie było.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 2 Kwiecień, 2016 - 14:53

Doucz więc, zarozumiały człowieku, forumowiczów i podaj przez ile lat Śląsk należał do korony czeskiej. Więcej jak 400? Jeżeli tak to podaj okresy. Z góry dziękuję.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 2 Kwiecień, 2016 - 20:19

Poczytaj sobie choć kilka książek profesora Tazbira a wtedy pisz. I tak pewno to nazwisko nic ci nie mówi. Co się dziwić na szparagach lub w BMW tego nie poznasz.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 3 Kwiecień, 2016 - 09:16

"Gratuluję" wiedzy o historii Ślaska, w szczególności tego górnego, posiadanej wyłącznie w wyniku czytania opracowań polskich autorów. Ponieważ intelektualnie nie jesteś przygotowany do datowania zwierzchnictwa czeskiego nad Śląskiem spróbuję cię douczyć podając, z konieczności i w uproszczeniu, okresy przynależności Śląska do Czech:

* 1050 - 1138 - okres mieszanej przynależności piastowskiej i czeskiej,

* 1138 -1336 - jak wyżej, lecz z okresami niezależności,

* 1336 -1526 - jednoznacznie czeski. W każdym z tych okresów, niezależnie od przynależności państwowej, na Śląsku uwidaczniały się wpływy niemieckie - organizacja miast, kultura, sztuka, itp. Wpływy te, w miarę upływu czasu, nasilały się.

P.S. Zapewniam cię jednocześnie, że mój status materialny umożliwia mi posiadanie zarówno plantacji szparagów jak i co najmniej jednego z nowszych modeli BMW. Z możliwości tej nie potrzebuję jednak korzystać.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 3 Kwiecień, 2016 - 12:49

Dziękuję za podpowiedź. Owi historycy nie szkodzą bynajmniej mnie - szkodzą tobie oraz tobie podobnym. Dla mnie wystarczającym i kompetentnym źródłem wiedzy o Śląsku są prace historyków niemieckich.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 3 Kwiecień, 2016 - 15:18

Szczególnie jednego. Wprowadził waszą historię 1 września 1939 roku. 

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 3 Kwiecień, 2016 - 16:37

Jeżeli myślimy o tym samym osobniku to był on podobno amatorem-malarzem. Może i był, przy okazji, amatorem-historykiem - tego jednak nie wiem.Przede wszystkim był zbrodniarzem a takimi się brzydzę i odrzucam jakąkolwiek myśl o powoływaniu się na "osiągnięcia" ludzi tego pokroju.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 3 Kwiecień, 2016 - 19:00

Też wprowadzał swoją historię w życie. Po doświadczeniach jakie przeszły te dwa narody Polacy i Niemcy nie na miejscu jest wasze wołanie o tablice dwujęzyczne. Budujmy coś razem i wspólnie a nie dzielmy te narody takimi tablicami.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 3 Kwiecień, 2016 - 20:25

Tablice nie powinny dzielić lecz łączyć. My, tutejsi Niemcy, mamy do nich pełne prawo w myśl ustaleń traktatu polsko-niemieckiego z początku lat 90 ubiegłego stulecia. Wy natomiast, jako większość, powinniście to prawo uszanować. Uważacie przecież siebie - sądzę, że nie bez podstaw - za demokratyczny kraj  będący członkiem wspólnot europejskich.. Chyba, że jestem w błędzie. Jak długo jeszcze zamierzacie, o wszystko co złe, obwiniać Niemców? Wiem, że nie należy relatywizować cierpień i zbrodni. Zadaję jednak, w związku z tym, pytania:                                                                                                                        1. Czy Niemcy jako państwo i naród przyznały się do zbrodni wojennych wypłacając również ogromne odszkodowania i rekompensaty ofiarom tych zbrodni?

2. Czy potraficie, w sposób właściwy, docenić ten gest i czy macie pełne przekonanie o tym, że Polacy są narodem bez jakiejkolwiek skazy?     

Proponuję sobie szczerze na te pytania odpowiedzieć a wtedy "wołanie" o tablice stanie się bardziej zasadne.                 

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 3 Kwiecień, 2016 - 21:38

Powiedzmy że w pewnym sensie się przyznały. Niestety to co Niemcy zaplacily to niewiele wobec cierpień ludzkich i zniszczeń. Kto odda okupowanym narodom ich dobra kultury które zostały zrabowane. Zniszczenia całych miast np. jak Warszawa. Nie warto stawiać tych tablic aby ponownie dzieliły. 

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 4 Kwiecień, 2016 - 13:55

Słyszałem, że ma wrócic połączenie kolejowe do Kielczy i dalej do T.Gór. No własnie, poprosmy niemieckie DB, aby wspólnie z naszym burmistrzem i MN zagodspodarowali tą linię, albo niech poproszą wytwórnię filomwa, która kręciła w zeszłym roku film w Kielczy, aby użyczyła pociągu i wagonów, może to szybciej da sie załatwic niż ciągłe pukanie do drzwi kolegów z PO p burmistrza w U.Marszałkowskim i słuchanie kolejnych zobowiązań, czy tez obietnic bez pokrycia. Jeszcze chwila i będzie pomysł na zlikwidowanie busa do Krypskiego Młyna i uruchomione zostanie połączenie wodne tam Mała Panwią. Poczytajmy na forum zawadzkiego ciekawa wypowiedź. p. radnej B.Kulik-Mańki, jak podsumowała te 1,5 roku kadencji, ile to kasy gminę ominęło(czyt. nie skorzystano z pomocy zew,. bo po co,nie napisano wnioski jak te 3,5 mln zł na kanalizację, albo  śladowe wnioski-wniosek jest w dalekiej kolejce)

Odpowiedz