O co radni kłócili się z burmistrzem?

O co radni kłócili się z burmistrzem?

Artykuły : 
Numer wydania: 

Gminne wydatki zawsze budzą emocje. Wiadomo, że gmina ma wiele zobowiązań, wpływy do budżetu nie rosną, a potrzeb i pomysłów do zrealizowania jest wiele. O niektórych z nich piszemy w artykule poniżej, ale najbliższy realizacji jest plan budowy centrum przesiadkowego koło dworca kolejowego w Zawadzkiem.

Niedawno gmina przejęła w tym miejscu działkę od PKP, pisaliśmy o tym na łamach Strzelca. Obecnie pojawił się pomysł na zagospodarowanie tego terenu. Najpierw miał tam być jedynie parking, teraz burmistrz pomysł rozwinął. Planuje dodatkowo budowę zatok autobusowych, zadaszonych miejsc postoju dla rowerów i rekonstrukcję skrzyżowania ulic Dworcowej i Kolejowej. Całe przedsięwzięcie miałoby kosztować około 850 tysięcy złotych, a dofinansować ma je Subregion Kędzierzyńsko-Kozielski.

- Dofinansowanie mamy pewne, nie wiadomo tylko, ile procent tej kwoty to będzie - wyjaśniał na sesji Marek Matuszczak. - Nawet do 75% wartości.

W budżecie gminy już dawno zarezerwowano 50 tysięcy złotych na wykonanie projektu przedsięwzięcia. 26 września radni mieli tylko przegłosować zmianę jego nazwy. Części rajców nie spodobały się jednak pomysły Mariusza Stachowskiego i chcieli wyrzucenia pozycji z budżetu.

- Uważam, że to będą zmarnowane pieniądze - mówiła Beata Mańka-Kulik. - Gmina ma pilniejsze potrzeby, na przykład termomodernizację hali sportowej. 800 tysięcy złotych na parkingi to za dużo - podkreślała.

- Po co jeździmy od miesięcy do Kędzierzyna-Koźla - pytał retorycznie Mariusz Stachowski. - Brakuje mi wsparcia ze strony radnych. Przygotowujemy projekty do zadań, na które możemy realnie uzyskać środki - wyjaśniał.

Radna wniosła o usunięcie projektu centrum przesiadkowego z budżetu.

- Za te 50 tysięcy można by w Kielczy zbudować ogólnodostępny plac zabaw - mówiła. - To jedyna wioska w gminie, gdzie nie ma takiego obiektu.

Przeciwnikiem pomysłu burmistrza jest także radny Marek Kaczka.

- Wnioskuję, żeby pieniądze zaplanowane na projekt przeznaczono na zagospodarowanie terenu wokół szkoły podstawowej w Zawadzkiem, to pilniejszy problem - przekonywał.

Pomysły obu radnych zostały jednak odrzucone. Większości rajców spodobały się plany burmistrza.

- Teraz to miejsce to wstyd dla miasta - mówił przewodniczący rady Stanisław Kiełek. - Jest tam centrum informacji turystycznej, stacja kolejowa, bank, dom kultury - wyliczał.

- Uprzątnijmy wreszcie ten teren - apelował radny Jan Stanek. - Kiedyś tam nic nie robiono, bo należało to do PKP. Teraz jest okazja.

Ostatecznie radni przyjęli budżet bez zmian stosunkiem głosów 10 za, 4 przeciw. Projekt budowy centrum przesiadkowego zatem powstanie.

Martyna Mirek

W wydaniu papierowym przeczytasz także: 
Pomysły są, czy będą pieniądze?
Z Bawarii na Śląsk...
Zabytek na sprzedaż albo do rozbiórki
Języka łamanie w Kielczy

Komentarze

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 4 Październik, 2016 - 09:55

To jest chore i zmieńcie już tego Pana. Cmentarza nie potrafi uruchomić już przez ileś tam lat, ciagle zmienia kolory, żeby się załapać do rady, to jest na prawdę wstyd, jak sam mówi. Pakować prawie 1 mln złotych w parking na rowery, autobusy (jakie?),komu?. Przeciez to Centrum to jest na papierze.Czy ktoś tam widzi tłumy ludzi, dziesiąt autobusów i pociągów?. Panie Przewodniczący weź się Pan najpierw od uregulowania własności i remontu Domu Kultury, bo pewnie Pan tam długo nie byłeś, załatwienia tłumów turystów, uruchomienia połączenia do T.Gór i przywrócenia punktu przesiadkowego dla autobusów i busów jeżdżcych na zachód, które teraz bodajże są w Gliwicach i Strzelach Op. Dalej obejrzyj Pan razem z burmistrzem budynek b. Gimnazjum i zróbcie coś z tym, obejrzyjcie halę Sportowa z hotelem i kawiarnia jak to wygląda i jak może wyglądać za pare lat. Weźcie panie radne z Zidlągów i zróbcie sobie  spacer po tym osiedlu, powdychajcie ten smród ze studzienek,posłuchajcie rad ludzi i potem pomyślcie na co te pieniadze wydać ? A co radnego p. Stanka to mam nadzieję, że rozumie co to są prace porządkowe jak uprzątnięcie a co to jest inwestycja za prawie 1 mln zł.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 4 Październik, 2016 - 10:00

I będzie pięknie. Latem będziemy zarabiać na letnikach przy wynajeciu im noclegów. Piękny i wspaniały pomysł naszych władz.

Portret użytkownika Ytj
Wysłane przez Ytj (niezweryfikowany) w 4 Październik, 2016 - 12:12

No nie znowu zmarnowane pieniądze przez tego nieudaczników stachowskiego.na kielcza to nic niedbale.richtich przydał by się plac zabaw!!!no ale co un ino w kielcza Spi!!!!

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 4 Październik, 2016 - 13:19

Kielcza nie śpi. Cała Kielcza jest za tym Centrum Przesiadkowym Opolszczyzny. Dzięki temu będzie można w kulturalnych warunkach czekać na autobus.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 4 Październik, 2016 - 13:26

Teraz jest jasne dlaczego gmina chce odkupić Technikum. Jak powstanie te centrum musi być gdzieś hotel dla podróżnych. Świetne rozwiązanie. 

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 4 Październik, 2016 - 14:57

Proszę o rozważenie wniosku, aby głosowania były imiennie publikowane. Chcę wiedzieć kto i jak rozdaje moje/nasze pieniadze i czy nadaje się do pełnienia tej funkcji

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 4 Październik, 2016 - 23:56

 Dwa wykluczające się artykuły w SO jeden o ilości podróznych w Gminie Zawadzkie drugi o Sesji i o Centrum Przesiadkowym prawie za milion zł dla 12 podróżnych ( tak piszecie na forum ) Rozumiem że dla tych osób będzie to centrum przesiadkowe przy centrum opolszczyzny obok centrum informacyjnego w centrum turystycznym BUDOWANE. Przepraszam ale ktoś tu chyba przesadza z CENTRAMI w naszej ( mojej )Gminie.

Portret użytkownika Skinny
Wysłane przez Skinny (niezweryfikowany) w 5 Październik, 2016 - 08:30

Tak to jest gdy miejscowosc strikte przemyslowa chce sie na sile przeksztalcic w miejscowosc turystyczna z tradycjami. Hi hi. Centrum Turystyczne Opolskiego - zrywam boki. Ha ha.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 5 Październik, 2016 - 12:38

Czytając ten ten artykuł/artykuły, nie wiem czym mam się śmiać, płakać, czy wysyłać ''kogoś'' do właściwego lekarza. Toż to jest kabaret, który ma potrwać jeszcze z 2 lata! To są jakieś szaleństwa, wizje widziane z satelity z kosmosu lub obserwowane z tej kopuły obserwatorium na Gimnazjum ? Może tam trzeba lunetę zmienić (jak to oczywiście funkcjonuje), brile do patrzenia zmienić? ciekawe kto forsuje ten pomysł z zewnatrz?

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 5 Październik, 2016 - 12:53

Apel do radnego Kaczki,Marek użyj wszelkich możliwych środków ążeby powstrzymać ten szalony pomysł nie znam się na przepisach administracyjnych ale może jakieś referendum.Komu ta bzdura jest potrzebna czy nie mamy innych ważniejszych tematów do załatwienia,nowy cmentarz,parking przy szkole podstawowej nie mówiąc o samej szkole która już dawno potrzebuje gruntownego remontu,drogi gminne których standard jest na pozimie ukraińskim(jak ktoś był i widział wie o czym mówię)zrobiony został parking przy stawie,piekny i duży tylko co z tego ostatnie lata zarastał perzem a pieniądze zostały wydane boję się że z tą absurdalną inwestycją będzie to samo rzeczy które wymagają natychmiastowego remontu i rozwiązania  jest naprawdę dużo a tu burmistrz wyskakuje z takim bezsensownym pomysłem.Radni i Przewodniczący weżcie pańswo przyjżyjcie się ile tak naprawdę osób korzysta z obecnego "centrum przesiadkowego" miom zdaniem i wielu osób ktore kierują się rozsądkiem pomysł ten jest na pozycji przegranej.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 5 Październik, 2016 - 14:38

Miało być 300 tys i to by było jeszcze do przegryzienia, ale 850 i jeszcze 50 na projekt ? Nawet za 300 tys to mamy całą droge Miarki albo Świerklańska, a milion ile tego mozna zrobić?. Radny M.kaczka jest li tylko radnym. To własnie pokazuje kim w tym momencie powinień być Przewodniczący Rady. A kim jest? Może nie wie ile może, jakie jest jego miejsce w tym systemie demokracji, może mysli, że jest tylko urzędnikiem.Jego trzeba wpierw zmienić, bo on się juz nie zmieni. Dostaje to co chce i spoko. Myślę przedmówco, że zacząć trzeba temat  od zmiany Przewodniczącego i dalej odejść od tych egzorcyzmów i podjąć temat przejrzystości, czyli pisania imiennego głosowań i podawać je w Krajobrazach Zawadzkiego, bo to jest Nasze gminne pismo, nie burmistrza prywatne

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 5 Październik, 2016 - 15:00

Wszystko opiera się na pieniądzach, na dobrym prognozowaniu, a co za tym idzie trzeba się na tym znać, obserwować, chcieć i mieć wiedzę. Boję się,że nie po drodze są planowane wydatki do wpływów. Tak dla przypomnienia budżet mniej więcej jest z tego co dostanie się z podatków od osób fizycznych, czyli tych zatrudnionym na danym terenie, od osób prawnych, czyli przedsiębiorstw funkcjonujacych na tym terenie, od wysokości i ilości podatków jakie płacimy, subwencji, dochodów, przychodów i kredytów jakie zaciąga się do zamknięcia budżetu. Do czego zmierzam! obserwuję nasz rynek i co widzę? to widzę, że przedsiębiorstw nie przybywa, miejsc pracy nie przybywa, a podatki od ich największych płatników spadają. Dlaczego? np nawiększy płatnik, to spółki na terenie b. Huty i co tam widzimy?, że się wyburza spore ilosci hal, budynków, dlaczego? dlatego aby był podatek mniejszy, bo nie jes ton taki sam o budowli jak od gruntu. Do budżetu z tego terenu wpływało do kasy, chyba ok. 2,4 mln zł, a ile może być mniej, może z 800tys, może 1 mln zł i czy władcy tej gminy to przewidzieli, i czy maja pokrycie swoich pomysłów, czy mają z czego zaplanowąc je do budżetu na 2017r. (czy znowu kredyt)?. Co do kwot tego podatku to mogę się mylić co do wielkości, ale głównie chodzi mi o pokazanie problemu i jak będą wyglądały te proporcje.

Portret użytkownika Przypadkowy
Wysłane przez Przypadkowy (niezweryfikowany) w 6 Październik, 2016 - 08:16

Przygotowane przez Panią Beatę i Pana Marka (a może i innych) propozycje w sprawie kolejności realizacji inwestycji na terenie miasta i gminy Zawadzkie powinny w formie ankiety zostać poddane głosowaniu społeczeństwa. Na to działanie otrzymacie z pewnością mandat społeczeństwa Zawadzkiego, Żędowic i Kielczy. A więc do dzieła w myśl zachowania „logiki” w gospodarowaniu środkami społecznymi.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 6 Październik, 2016 - 10:14

1/ po pierwsze się pytam, co robią pozostali radni, czy interesują się gminą i jej       potrzebami i problemami, czy tylko jak baranki podnoszą rękę co im zaproponuje burmistrz i czekają na przelew diety na konto
2/ na dziś ta ankieta ma się ni jak już do budżetu. Budżet jest juz gotowy i ma być przegłosowany na sesji w październiku, żeby mógł być już w grudniu na sesji zatwierdzony z realizacją od nowego roku. Dlatego w październiku, bo musi byc wysłany do RIO (Regionalnej Izby Obrachunkowej), która ma 30 dni na zatwierdzenie lub nie, czyli cały listopad
3/ w tym budżecie nie ma juz czasu na zmiany, bo jest gotowy i wszelkie publiczne dyskusje na jego temat są biciem piany i tak więc będzie realizowany budżet zaproponowany przez p. burmistrza, a jaki on będzie z już z grubsza wiemy, a radni  niebawem powinni się  o tym dowiedzieć
Szkoda tylko, że przy planowaniu budżetu burmistrz nie wsłuchuje się w potrzeby zgłaszane przez m.in wymienionych radnych, a ankieta bardziej była by potrzebna na jego być albo nie być, a tu może frekwencji zabraknąć

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 6 Październik, 2016 - 20:49

Może by tak napisać jeszcze  jakie jeszcze tematy były przez radnych poruszane i jak się przy ich wyjaśnianiu, czy też nie zachował p. burmistrz. Uważam, że są to tematy na kolejny artykuł, bo jest tam uzbrajanie, czy tez zastój ul. Paderewskiego (bubel projektowy, bo zapomniano o jakie,s rurze gazowej i projekt do poprawki). Tu mamy 1 mln do wydania,, Paderewskiego 1 a może i więcej, hala-remont  za 3,5 mln, 1  mln co roku raty kredytu do 2023 r. o którym się zapomina (wyspy i gimnazjum), kiedy wreszcie bedzie jakies konstruktywne stanowisko na wydatki opierane o analizę a nie wizje

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 7 Październik, 2016 - 09:06

Może mi tak ktoś powie : ile pieniędzy z zewnątrz przez te 2 lata pozyskał p.burmistrz, bo i ile juz stracił to już wiem - chyba 3,5 mln na kanalizację 1-go Maja do Żędowic, bo za późno się zgłoszono do kolejki do ministerstwa ? Świerklańska zrobiona za pieniądze poprzedniej kadencji, Miarki za kasę z budżetu gminy, i co dalej ?

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 7 Październik, 2016 - 13:21

po prostu teraz buja burmistrz w obłokach a potem  to my się będziemy bujac

 

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 7 Październik, 2016 - 16:18

pytaj kaczora i basiulindy oni wszystko wiedzą i potrafią, albo zadzwoń na ich komórkę będzie szybciej niż tutaj czekać na odpowiedź.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 7 Październik, 2016 - 12:48

Chciałem zauważyć że w tak ważnej sprawie jak ta mieszkańcy zachowują umiarkowne zainteresowanie co widać po wpisach ale wystarczy ruszuć jaki kolwiek temat zwiazny z Zawkomem urzedem lub nauczycielami i na forum robi się larum, a tu 1 mln zł pójdzie jak bańka mydlana w bezsensowną inwestycję i tyle.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 7 Październik, 2016 - 15:01

Też to zauważam, że jak merytorycznt temat to brak jest dyskutantów, a jak pojawia się temat inny, piedołowaty to jest ich sporo. Dlaczego w tak waznych tematach nie wypowiadają się teraz wazni kiedyś dyskutanci jak smok, czy norbi, czy tez b. radny z Zędowic, co to spraszał prasę , radio, telewizje ?

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 7 Październik, 2016 - 16:20

nieprawda, że niema nikogo. jest mieciulek w kilku, a jak trzeba to i w kilkunastu osobach.

Portret użytkownika czytelnik
Wysłane przez czytelnik (niezweryfikowany) w 7 Październik, 2016 - 18:29

O! Jest i mariuszek, w kilkunastu osobach ,ale bez merytorycznej dyskusji. Skąd my to znamy ....nieudacznicy tak mają.....  centralne centrum centralnego nic!

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 9 Październik, 2016 - 13:21

W pełni popieram radnego p. Kaczkę, którey myśli rozsądnie. Bo są sprawy pilniejze niż "pomniki", pozostaliradni funkcje te pełnią za długo i sa oderwani od rzeczywistości.

 

Portret użytkownika Bolesław Imiełowski
Wysłane przez Bolesław Imiełowski (niezweryfikowany) w 9 Październik, 2016 - 13:25

W pełni poperam p. Marka Kaczkę. Wydaje mi się że pozostali radni są zasiedzieli, oderwani od rzeczywistości. Proponuje rozpisać referendum.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 9 Październik, 2016 - 21:36

W tej sprawi mówi mądrze, jednak ma trochę za uszami i nie jest taki dobry jak się wydaje. 

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 9 Październik, 2016 - 21:18

Pierwszy ruch do ew. referendum, to zmiana Przewodniczącego Rady,bo sobie z problemami nie daje rady i nie czuje blusa.Cały czas kieruje się swoją wiedzą i doświadczeniem,ale to juz było 30 lat temu,albo mu cofnąć kasę do wielkości diety radnego, bo ta obecna go chyba przerasta

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 10 Październik, 2016 - 06:41

Po ulicy Powstańców chodzi ankieta o likwidacji mostka. Dziękujemy ci Norbercie. Mieszkańcy Powstańców nigdy ci tego nie zapomną. Jeśli zostanie skasowany będą zawsze pamiętali kto o to zabiegał.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 10 Październik, 2016 - 14:27

Może wreszcie nadszedł czas aby te pominki ruszyć? Ja z takimi referencjami bym juz na miasto nie wyszedł