fbpx Niszczą, a my płacimy! | Strzelec Opolski

Niszczą, a my płacimy!

Niszczą, a my płacimy!

Artykuły : 
Numer wydania: 

Powyrywane gniazdka, wybite szyby, stłuczone kafelki, porysowane ściany i pozrywane tapety. To nie opis mieszkania po napadzie włamywacza, tylko po opuszczeniu go przez lokatora...

 

Niestety tak w większości przypadków wyglądają mieszkania komunalne i socjalne. Często dochodzi do tego brud i sterta śmieci. W drastycznych sytuacjach zdarzało się, że lokatorzy wyrywali panele i futryny, z których robili ognisko. Choć do takich zdarzeń rzadko już dochodzi, jedno jest niezmienne - gminy wykładają na remonty mnóstwo pieniędzy, które mogłyby być przeznaczane na inne cele.

 

W gminie Strzelce Opolskie w ubiegłym roku wydano 922 476 złotych na remonty, w dużej mierze związane z dewastacją.

 

- Prace remontowe nie tylko kosztują, ale też spowalniają kolejkę. Czas oczekiwania na przyznanie lokali następnym lokatorom się wydłuża - mówi Małgorzata Kornaga z urzędu miejskiego.

 

Lokale, gdzie szacowane koszty remontu przekroczyły 20 000 zł, gmina przeznacza na konkursy. Najemca musi za własne pieniądze wyremontować mieszkanie, w zamian otrzymuje lokal bez kolejki.

 

Ciągle za mało, a gmina bezsilna

Choć w gminie Strzelce Opolskie jest 691 mieszkań komunalnych i 35 mieszkań socjalnych, cały czas jest ich za mało, a w urzędzie leży lista oczekujących. Niestety, prawie wszyscy lokatorzy nie szanują mieszkań i je dewastują.

 

- Najemcy lokali nie wykonują swoich obowiązków w zakresie napraw i konserwacji, a kiedy opuszczają mieszkanie, lokal jest w takim stanie, że wynajmujący, czyli gmina musi prawie zawsze wykonać naprawy - mówi Arkadiusz Linek, kierownik referatu inwestycyjno-remontowego. - Najczęściej niszczona jest armatura, osprzęt, czyli gniazdka i włączniki, a także podłogi, stolarka okienna i drzwiowa - dodaje.

 

Urzędnicy nie mają możliwości przeprowadzenia kontroli lokalu w trakcie, gdy ktoś w nim mieszka. Dopiero przy zdawaniu go przez najemcę oceniany jest stan mieszkania. Urzędnicy nie mogą również nałożyć kary za zniszczenia, bo nie przewiduje tego żadna ustawa.

 

- Tylko promil mieszkań jest w takim stanie, w jakim gmina by sobie życzyła. Nie pozostaje nam nic innego, niż dalej wykonywać remonty i czekać na zmianę stanu prawnego - dodaje Linek.

 

Niestety, mamy tutaj przykład kolejnej nieudolności naszego państwa. Skoro gmina wynajmuje swoje mieszkania, pompuje w nie mnóstwo pieniędzy, to dlaczego nie może kontrolować, czy są one właściwie użytkowane? Gdyby mogła to robić, z pewnością większość mieszkań utrzymywana byłaby przynajmniej w stopniu wystarczającym.

 

Mnie się należy i koniec!

- Przepisy są bardzo przychylne ludziom, którzy są lekkoduchami. Pracuję w komisji mieszkaniowej, która opiniuje starających się o mieszkania drugą kadencję i to jest naprawdę kawał trudnej roboty. Ludzie myślą, że jakoś to będzie i niestety jakoś to jest... - przyznaje strzelecka radna Danuta Foryt. - Co gorsza, wiele mieszkań jest zadłużonych, lokatorzy nie płacą za użytkowanie lokalu. Nawet 500 plus nie pomogło w zmniejszeniu zadłużenia związanego z opłaceniem czynszów. Rozumiem, że gmina ma pomagać swoim mieszkańcom, ale mieszkańcy muszą też dać coś od siebie, a nie tylko zgłaszać roszczenia - mówi.

 

Józef Bocian był strzeleckim radnym przez kilka kadencji i przewodniczył komisji mieszkaniowej. Wspomina, że dawniej można było chodzić po mieszkaniach i pouczać ludzi, co należy do ich obowiązków, więc akty wandalizmu zdarzały się bardzo rzadko.

 

- Jeszcze 15 lat temu mieszkania były bardziej szanowane. Teraz najemcy mają przeświadczenie, że nie muszą o nie dbać. Myślą, że jak już dostali lokum komunalne czy socjalne, to one już do nich należy - opowiada Józef Bocian.

 

Z życia wzięte, czyli kłamią na potęgę

- Ludzie najpierw bardzo zabiegają o te mieszkania, a potem je niszczą. Okłamują nas, przedstawiając nieprawdziwe dane, że np. pracują za najniższe pensje, a 90% wniosków, które otrzymywaliśmy, były kombinowane. Zdarzyło się, że kierowca ciężarówki, jeżdżący na międzynarodowych trasach, przyniósł umowę o pracę na 1500 zł, a spawacz z renomowanej firmy 1540 zł netto - opowiada radna Foryt. - W poprzedniej kadencji cały czas słyszałam, że ciągle nie ma pracy, dlatego postanowiłam zrobić eksperyment. Osobiście prosiłam dyrektorów zakładów, żeby przyjęli osoby, które były w trudnej sytuacji. 45 osobom wręczyliśmy karteczki, żeby stawili się w wyznaczonych firmach. Nikt się nie zgłosił - dodaje.

 

Józef Bocian i Danuta Foryt opowiadają, że korzystanie z pomocy społecznej jest przypadłością dziedziczną. Jeżeli babcia miała mieszkanie komunalne, z pewnością o takie lokum zabiegać będą jej dzieci, a potem wnuki. Często zdarza się też, że przychodzi np. matka samotnie wychowująca dzieci, prosi o mieszkanie, a kiedy je dostaje, okazuje się, że chce większe, bo będzie jeszcze z nimi mieszkał konkubent...

 

Joanna Gerlich

 

 

 

W wydaniu papierowym przeczytasz także: 
Za wezwanie karetki trafił pod sąd... Co dalej?
Zgłoś Perłę do plebiscytu!
Dowód z PIN-em
Podaruj uśmiech chorym dzieciom
Czas niezwykły w książce
Nie gadaj, bo cię złapią
Podratuj zdrowie z KRUS
Nadleśnictwo odmienione
PIT do domu

Komentarze

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 29 Styczeń, 2019 - 11:25

   ok niszczą  , dewasyują  nie placą  ,  a ja pytam  gdzie  sa ludzie odpowiedzialni za  ta ten bajzel ? Autor pisze o mieszkaniach komunalnych  . Czy   prezes komunalki  również dopuszcza do  takich dewastacji  w  swoim domu i miesiącami nie płaci czynszu i energii ? 

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 29 Styczeń, 2019 - 13:51

Przeciez jest wypowiedź kierownika - nie a przepisów ., brak ustawy Pretensje do tej bandy z Wiejskiej .

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 29 Styczeń, 2019 - 18:30

   a najlepiej    zażalenia do  pana b  , robimy szum , zmieniamy , naprawiamy   ale pod warunkiem że  , wszystko zostanie po staremu  , to nie my   to  ON  , ktokolwiek to jest 

Portret użytkownika Skinny
Wysłane przez Skinny (niezweryfikowany) w 29 Styczeń, 2019 - 12:01

Co to za bzdury: "Urzędnicy nie mogą również nałożyć kary za zniszczenia (...)" Dewastowanie nie moze zostac ukarane? Licencja na rozboje czy jak?

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 29 Styczeń, 2019 - 18:35

  nikt nic nie może  , dlatego   wszelkiej maści  mendy   dewastują   wszystko i wszystkich  , nie mogą  urzędnicy  , nie może policja a i właściclele nie mogą się  obronić , dlatego  Strzelce w zastraszającym tempie się wyludniają  i  uciakają  tak   GDZIE   MOŻNA      P.S. Ale  podatki  miejsko gminne to  można ściągać i  jest wielu  spercjalistów w tej materii 

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 29 Styczeń, 2019 - 18:43

   jeżeli    na strzelecką patologię przeznacza się z podadków strzelczan   ponad 10 mln zł to   patologia czje się  jak pączek w ciescie , a obowiazeiem strzeleckich podatników jest plakać i płacic  , a obowiązkiem mend jest  trwonienie publicznego grosza  przy  aprobacie strzeleckich urzędników. Taka gmina. 

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 29 Styczeń, 2019 - 20:11

To tak do konca jednostronne nie jest. Jesli ktoś dewastuje toktoś ma robote.Zlecenia ida do kogos  w Blotnicy   kto chetnie buduje i ma monopol na roboty w  ratuszu. My tracimy bo mamy nieudolnych, niekompetentnych  dobrze opłacanych urzędników.

Co do czystego powietrza, czy gleby  to co nam pomoga kontrole jeżeli  sa one sztuka dla sztuki. 

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 29 Styczeń, 2019 - 18:49

  Urzędnicy tyle pieprzą o ekologii czujnikach  czystości powietrza . Przepierdziano już na nasiadówach setki godzin . A ja człowiek biega po zmroku  to  okazuje się  że   strzeleckie powietrze to jedna wielka kloaka . Brud , smrod i ubóstwo. Z większości    kominow domków jednorodzinnych i  miejskiej komunali  wydobywa sie  ścierdzacy dym w kolorze gówna .   A urzędasy   dumają  , obradują i  wydają  odezwy  . Taka gmina.   

Portret użytkownika Małgorzata.S
Wysłane przez Małgorzata.S w 1 luty, 2019 - 08:43

Ja nie wiem komu wy przyznajecie mieszkania komunalne są ludzie w potrzebie normalni ludzie którzy mieszkają na wynajmie za 1500zl zarabiajac minimalna krajowa 1530 dwójka dzieci na utrzymaniu, mąż pracuje na pół etatu z powodu chorego kręgosłupa, już dwa lata staramy się o mieszkanie składając ciągle dokumenty, i co i nic. A mieszkania w konkursie to są dla ludzi których stać na remont w 3 miesiace. Ucieszyła bym się nawet z takiego mieszkania do remontu z czasem człowiek doprowadził by mieszkanie do normalnego stanu ale w 3 miesiace. Ta rada jest śmieszna po prostu wstyd i hańba. 

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 1 luty, 2019 - 11:44

Wstyd i hańba to jest nie pracować i liczyć wyłącznie na socjal -  od tych którzy bardzo ciężko pracują i też mają 2 dzieci . DO  legalnej ROBOTY LENIE !

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 1 luty, 2019 - 11:40

Jakaś  ściema. Jak można płacić za mieszkanie 1500 zł jak niby  dochodu  ma się 1530 ? to , ALBO UKRYWANE SĄ FAKTYCZNE DOCHODY albo... co kradniecie 

Z takii dochodami  urzędnicy nie odważą się wam przydzielić mieszkania komunalnego , bo go zadłużycie  z powodu  braku  legalnego dochodu . Jak mąż jest chory to ma rentę a jak pracuje na 1/2 to znaczy ,że może też pracować  na 1/1, albo niech Pani pracuje na 1,5 etatu, bo on ma dużo czasu wolnego  .Do remontu też nie ma szans  , bo nie macie uwiarygodnionych źródeł dochodu  i niby za co wyremontujecie / Okradniecie skład budowlany czy co ?  Czyli nic nie pozostało - tylko zabrać się do LEGALNEJ pracy , łożyć podatkami na gminę a  wtedy pewno będzie łatwiej . Kto myśli ,że przebębni życie na socjalu , to sobie sam ukręca bat . na siebie .Bo mysli ,że wykazując niski dochód zgarnie socjal a tu potem takie rozczarowanie .

Portret użytkownika Małgorzata.S
Wysłane przez Małgorzata.S w 1 luty, 2019 - 16:11

Jest coś takiego jak 500plus rodzinne i jakoś człowiek zyje. A nie zaraz kradniecie może sam kradniesz skoro coś takiego na myśl przyszło, nie wszyscy pochodzą z bogatszych rodzin tata kupi tata da.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 2 luty, 2019 - 08:35

Social kupi, socjal da na fajki, tipsy, kolczyk w nosie  a od siebie co s by też trzeba dać np. Rzetelna pracę  Do roboty lenie. 4

 

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 1 luty, 2019 - 18:58

500 masz wydać na dziecko coś mu kupić, iść na basen, ubranko, zapłacić za opiekunkę i nie liczy się do dochodow a samemu iść do pracy. To jest dla dziecka a ty zarób sobie

 

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 1 luty, 2019 - 19:18

puk puk jest jeszcze jakaś szara komórka ?Zapewnienie dziecku poprawnych warunków mieszkaniowych wpływa istotnie na jego rozwój. Kup sobie co chcesz A nie mów komuś co ma robić nie masz do tego prawa!

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 1 luty, 2019 - 19:59

 pUK , puk a Ty masz rozum ??? Rodzicom się nie chce pracować , ciągną wyłącznie socjal i to co się dzieciom należy .Kupują fajki , żywią się w fastfoodach  etd . - tacy utracjusze , Łatwa kasa przechodzi prze palce łatwo , jak będą uczciwie pracować to doczekają się  mieszkania .

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 1 luty, 2019 - 19:16

  I wyszło , patologia myśli ,że nie będzie pracować bo ma 500 plus  i inne socjale  Do roboty i to do kamieniołomów. Gonić do roboty od rana do wieczora .

Odpowiedz