fbpx Niosą pomoc od lat... | Strzelec Opolski

Niosą pomoc od lat...

Niosą pomoc od lat...

Artykuły : 
Numer wydania: 

Według dokumentów przechowywanych w archiwum we Wrocławiu 4 listopada 1893 roku w Kielczy powołany został Związek Sikawkowy. Do 1987 strażacy gnieździli się w niewielkiej murowanej remizie o wymiarach 5 na 8 metrów przy ulicy Leśnej. W budynku tym w czasie drugiej wojny światowej podobno funkcjonował areszt sołtysa.

 

Długo w użyciu była sikawka ręczna, która do dziś jest chlubą OSP Kielcza. Strażacy na bieżąco ją konserwują i chwalą się przy wyjątkowych okazjach. W 1958 roku ochotnicy z Kielczy otrzymali z komendy powiatowej swoją pierwszą motopompę. Urządzenie układano na wóz konny, który udostępniany był przez wyznaczonych rolników. W 1965 roku rzemieślnik z Kielczy wykonał specjalny wóz do wożenia sprzętu i ratowników. Od tego momentu rolnicy udostępniali już tylko traktory bądź konie do ciągnięcia. Nie trwało to jednak długo, bo pięć lat później ochotnicy doczekali się pierwszego samochodu bojowego marki Robur.

 

Wozy przez lata się zmieniały. W 1987 roku przy ul. ks. Wajdy wybudowano nową remizę OSP z trzema garażami, dużą świetlicą i zapleczem. Obiekt służy nie tyko strażakom, ale całemu społeczeństwu.

 

Obecnie strażacy mają do dyspozycji zakupiony ciężki samochód marki Jelcz, sprowadzonego w 2002 roku z partnerskiej gminy Warenbrück robura, pozyskany w 2008 roku z komendy wojewódzkiej policji samochód techniczny i nowy, zakupiony w 2016 roku wóz marki Volvo.

 

Ochotnicza Straż Pożarna w Kielczy od 1995 roku należy do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. W 1997 roku społeczeństwo ufundowało strażakom sztandar. Obecnie w OSP Kielcza służy 70 strażaków, z tego 8 honorowych, 8 wspierających i 11 w drużynie młodzieżowej. W OSP Kielcza służy 7 pań.

 

- Dzięki zaangażowaniu strażaków, ich rodzin, wsparciu samorządów i sponsorów udaje nam się funkcjonować - mówił 29 lipca, podczas obchodów jubileuszu 125-lecia jednostki jej prezes, Henryk Bartoszek. - Dziękuję wam za to.

 

Na uroczystości rocznicowe do Kielczy zjechało wielu gości. Jak mówił starosta Józef Swaczyna, OSP Kielcza jest najprawdopodobniej najstarszą jednostką w powiecie strzeleckim z udokumentowaną historią. Marszałek Andrzej Buła podarował ochotnikom z Kielczy „tort strażacki”. Prezenty i życzenia przynieśli też inni goście. Burmistrz Mariusz Stachowski dziękował druhom za zaangażowanie w rozwój jednostki, szacunek do pracy i służby. Komendant Państwowej Straży Pożarnej w Strzelcach Opolskich przyznał, że na granicę powiatu służby państwowe docierają późno i zazwyczaj po to, by wypełnić dokumentację, bo miejscowi strażacy znakomicie sobie radzą.

 

W czasie apelu strażackiego na boisku sportowym w Kielczy odznaczono strażaków za wieloletnią służbę w ochotniczej straży oraz odznakami Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej. Najaktywniejszym strażakom wręczono też 14 statuetek od naczelnika jednostki za pracę na rzecz OSP Kielcza.

 

Swoje święto strażacy pragnęli przeżywać w towarzystwie mieszkańców całej wioski. Zorganizowali uroczystą mszę pod remizą i przemarsz na boisko, gdzie odbył się festyn. Były występy artystyczne, pokazy psów policyjnych i oczywiście strażackie. Największą atrakcją była strażacka piana, w której dzieci, ale i dorośli mogli się bezkarnie chłodzić w upalne niedzielne popołudnie. Imprezę zakończyła zabawa taneczna i pokaz sztucznych ogni.

 

MM

 

 

 

W wydaniu papierowym przeczytasz także: 
Atrakcyjny sierpień!
Robią od końca?

Komentarze

Portret użytkownika Edward
Wysłane przez Edward (niezweryfikowany) w 7 Sierpień, 2018 - 10:44

Starosta Józef Swaczyna jest również prezesem powiatowym OSP i tak właśnie orientuje się w strukturach straży. Związek Sikawkowy w Kielczy został powołany w 1892 roku a nie w 1893 roku. Inicjatorami byli przewodniczący gminy Kielcza i Borowiany oraz zarządca obwodu dworskiego. Pod statutem Związku Sikawkowego podpisali się w/w a nie strażacy, dopiero na bazie tego Związku może powstała Ochotnicza Straż Pożarna, ale brakuje konkretnych dokumentów. Udokumentowane powołanie jako OSP posiadają: Strzelce Opolskie 1893r., Zalesie Śląskie 1896r., Zawadzkie 1897r., Sucha 1898r., Leśnica 1886r., i jeszcze kilka innych jednostek. Związek Sikawkowy a Ochotnicza Straż Pożarna to są dwie różne instytucje. Pierwsze były powoływane przez przedstawicieli gminy i działały w oparciu o konkretne przepisy.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 7 Sierpień, 2018 - 14:42

 Oczywiście chodzi o Edwarda, który zajmuje się tutaj mało istotnymi szczegółami, niewiele zmieniającymi historię tej OSP. Taka dociekliwość bywa wskazana u recenzentów pracy naukowej a nie przy ocenie swobodnej wypowiedzi. Amen.

Portret użytkownika Edward
Wysłane przez Edward (niezweryfikowany) w 7 Sierpień, 2018 - 20:08

Do czytelnik z 14.42. Jeżeli dla Pana lub Pani jest bez znaczenia i różnicy Urząd Miejski i Starostwo Powiatowe to tak może pozostać. Jak gmina coś sfinansuje a napiszą, że Starostwo sfinansowało to rónież bez różnicy? Jeżeli są dokumenty, że w tym czasie powstał Związek Sikawkowy, a brak jest dokumentów na utworzenie OSP, a różnica jest taka, że to Gminy organizowały ochronę przeciwpożarową, a w późniejszym czasie organizowano ochotnicze straże pożarne.

Odpowiedz