fbpx Niezły kanał... | Strzelec Opolski

Niezły kanał...

Niezły kanał...

Artykuły : 
Numer wydania: 

Kilka lat tamu toczyły się dyskusje, kto powinien zadbać o Kanał Hutniczy - ciek wodny przepływający przez zurbanizowaną część Zawadzkiego, który podczas powodzi w 2010 roku zalał miasto. Kanał zarasta, zalegają w nim śmieci i... nadal nie ma właściciela, który byłby odpowiedzialny za utrzymanie tego obiektu.

Przed powstaniem Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie (PGW WP) w styczniu 2018 radny wojewódzki Zdzisław Siewiera zabiegał, żeby kanał został automatycznie przejęty przez tę organizację wraz z rzekami i rowami melioracyjnymi. Nie udało się. Nadal trwa proces udowadniania, że woda w kanale płynie ( nie stoi) i Wody Polskie powinny za niego odpowiadać. Pod koniec kwietnia bieżącego roku nad Kanałem Hutniczym spotkali się urzędnicy gminy, starostwa i Wód Polskich. Ustalono, że gmina Zawadzkie sporządzi wniosek do ministerstwa gospodarski morskiej i żeglugi śródlądowej o przejecie tego obiektu przez PGW WP. Dokumentacja wciąż jest kompletowana. W jej przygotowaniu pomaga starostwo, któremu także zależy na tym, by odpowiedzialność za ciek spadła na kogoś innego, a nie na powiat. Pojawił się nawet pomysł, żeby kanał po porostu zasypać. Byłaby to jednak zbyt duża ingerencja w system hydrologiczny.Kanał nie jest jedyną bolączką wodną gminy Zawadzkie. Mieszkańcy cały czas obawiają się wielkiej wody i zastanawiają się, czy robione jest wszystko, aby zapobiec tragedii. Ostatnio zwrócono uwagę na stan jazu przy ul. Ks. Wajdy w Zawadzkiem. - Gmina miała ten jaz utrzymywać, a wygląda fatalnie - uważa mieszkaniec. Burmistrz Mariusz Stachowski mówi, że ręczy głową za drożność jazów.

- Są one sprawdzane co najmniej raz w miesiącu, na bieżąco są tam usuwane liście, drobne gałęzie i śmieci - wylicza. - W przypadku większych zatorów, spowodowanych na przykład przez bobry, konieczne jest wynajęcie specjalnego sprzętu - dodaje. - Jeśli chodzi o remonty jazów: nie mogę inwestować w coś, co nie jest własnością gminy - podsumowuje.

Komentarze

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 13 Czerwiec, 2018 - 16:49

Oczywiście, pod warunkiem jednak, że masz na myśli swoje lenistwo polegające na unikaniu lokalu wyborczego raz na cztery lata. Potem płacz i zawodzenie oraz  podszczekiwanie na forum.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 13 Czerwiec, 2018 - 21:19

Panie burmistrzu fajna piosenka krąży w eterze ponoć pańskiego autorstwa może oficjalna premiera na  Dniach Miasta ? 

Odpowiedz