Niemieckie tablice? Wypowiedzą się mieszkańcy!

Niemieckie tablice? Wypowiedzą się mieszkańcy!

Artykuły : 
Numer wydania: 

Dwudziestego piątego kwietnia odbyła się XVIII sesja rady miejskiej w Zawadzkiem. Przebiegała dość sprawnie i spokojnie. Rajcy uchwalili dziewięć uchwał, m.in. w sprawie zawarcia porozumienia z wojewodą opolskim w celu powierzenia zadań dotyczących obowiązku utrzymania grobów i cmentarzy wojennych. Przyjęto program przeciwdziałania przemocy w rodzinie i ochrony ofiar przemocy w rodzinie dla gminy, a także uchwałę dotyczącą zasad i trybu przeprowadzania konsultacji z mieszkańcami w sprawie wprowadzenia dodatkowej nazwy miejscowości w języku niemieckim.

W tym temacie wywiązała się największa dyskusja. Radny Danieliusz Gałązka proponował, żeby takie konsultacje przeprowadzić w czasie wyborów samorządowych, wtedy na pewno frekwencja byłaby większa. Beata Mańka-Kulik pytała, kto pokryje koszty związane z konsultacjami? Burmistrz Mariusz Stachowski uważa, że konsultacje należy zorganizować tak, by gmina poniosła jak najmniejsze koszty. Liczy na to, że osoby zaangażowane w przeprowadzenie konsultacji zrobią to nieodpłatnie. Już taką wolę zdeklarowali sołtysi i radni. Marek Kaczka zaproponował, żeby w komisji był ktoś z mniejszości niemieckiej, bo na ich prośbę został złożony wniosek. Radni wraz z burmistrzem mają nadzieję, że mieszkańcy zmobilizują się i przyjdą wypowiedzieć swoje zdanie na konsultacjach, a nie tylko na forach czy portalach internetowych, a problem z dwujęzycznymi tablicami nazw miejscowości zostanie rozstrzygnięty raz na zawsze. Niezależnie od wyniku konsultacji ostateczna decyzja w tej sprawie należeć będzie do rady miasta.

Konsultacje społeczne w sprawie tablic dwujęzycznych zaplanowano na 26 czerwca w godz. od 7.00 do 13.00, w Kielczy odbywać się będą w Zabytkowej Chacie, w Żędowicach w świetlicy wiejskiej, a w Zawadzkiem w Centrum Informacji Turystycznej.

Beata Baryga

W wydaniu papierowym przeczytasz także: 
Nasi górą!
Telewizor i inne śmieci
Dla ugruntowania wolności
Nie mają boiska, a i tak odnoszą sukcesy

Komentarze

Portret użytkownika gyt
Wysłane przez gyt (niezweryfikowany) w 10 Maj, 2016 - 11:35

wynosic sie z gebelsowskimi Tablicami!!!!!!!! NIE MA PRZYZWOLENIA NA TAKIE COS W GMINIE.TE pieniedze przeznaczyc na szkole i inwestycje dla dzieci,postarac sie aby powstala pierwsza klasa w kielczy a nie jakies niepotrzebne tablice ;nie macie innych spraw powazniejszych spraw na glowie GMINA ZAWADZKIE!!!!!!!!!!

Portret użytkownika czytelnik
Wysłane przez czytelnik (niezweryfikowany) w 10 Maj, 2016 - 12:24

Wydaje się ,że jeden wykrzyknik  zupełnie wystarczy. PS. Nie Twoje przyzwolenie jest potrzebne, ewentualne pieniądze nie pochodzą z dochodów gminy,bo gmina tych tablic nie stawia.

Portret użytkownika czytelnik
Wysłane przez czytelnik (niezweryfikowany) w 10 Maj, 2016 - 13:30

Płacimy podatki którymi dysponuje państwo i wydaje na różne cele-nie zawsze na takie które  wszyscy chcą. Tablice dwujęzyczne w Unii Europejkiej( dla "bojących się" tego terninu- w wielu krajach Europejskich) to standard historyczny.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 10 Maj, 2016 - 13:02

Dzięki takiej formie konsultacji społecznych wynik już jest przesądzony. Po co robicie z ludzi wariatów. 

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 10 Maj, 2016 - 14:52

Już dawno zostały pokryte - z nawiązką! Teraz Niemcy, główny płatnik netto w UE, nas w wielu dziedzinach utrzymują - też z podatków swoich firm i obywateli.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 10 Maj, 2016 - 14:58

Powiedz kiedy zostały pokryte? Kiedy zostaną oddane nasze dzieła sztuki, muzealia które zostały przez twoich rodaków nam zabrane i wywiezione

Portret użytkownika czytelnik
Wysłane przez czytelnik (niezweryfikowany) w 10 Maj, 2016 - 16:24

Kiedy zastaną oddane nasze muzealia i dzieła sztuki??? Zapytaj ruskich i amerykanów bo głónie tam się znajdują!

Portret użytkownika czytelnik
Wysłane przez czytelnik (niezweryfikowany) w 10 Maj, 2016 - 18:41

Tereny wschodnie Niemiec zostały przyznane Polsce ,dlatego nie można, żądać reparacji , to wszystko zostało ustało ustalone w traktacie polsko niemieckim ratyfikowanym przez obie strony,.co innego zwrot dzieł sztuki.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 10 Maj, 2016 - 21:37

I dobrze ze nie miała wpływu bo gdyby nie to  że na nasze tereny zjechała szlachta Polska po wojnie opuszczając swoje słomiane pałace i błotniste bezdroża,zobaczyli pięknie wybrukowane ulice murowane domostwa i zadbane obejścia. Tu jest nasza ziemia komu nie pasuje fora ze dwora.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 10 Maj, 2016 - 23:41

Co ty możesz wiedzieć o kresach marny człowieczku. Oddaj to co twoi rodacy pokradli!

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 11 Maj, 2016 - 19:27

Marny człowieczku jak nie ma sie nic kontrargumentu to używa sie obelg w stosunku do oponenta,och jak bardzo to polskie. Panie kresowy mądralo a twoi rodacy tacy uczciwi byli ?

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 11 Maj, 2016 - 19:32

Dzisiaj w Polsce na ołtarze stawiany Józef Piłsudzki symbol walki o Polska niepodległość a może by tak sie zagłębić i poszperać w literaturze fachowej,to sie dowiesz że w jego jego biografii wystąpił epizod grabieżcy i rabusia. 

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 12 Maj, 2016 - 09:25

Zawsze Wy probujecie na siłę zaklinać historię. Odwracacie kota ogonem. To Niemcy są odpowiedzialni za II wojnę światową, za jej wybuch i za to wszystko co ona przyniosła. 

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 12 Maj, 2016 - 17:47

Wybuch II wojny światowej to nie jest wystarczający argument? Nie wypowiadaj się na temat kresów bo nic kompletnie nic o nich nie wiesz (odsyłam do lektury książęk prof, Stanisława Nicieji). Żyjesz nadal w przeświadczeniu wyższości twojej rasy panów

Portret użytkownika czytelnik
Wysłane przez czytelnik (niezweryfikowany) w 11 Maj, 2016 - 11:25

Oczywiscie ,że ktoś zadecydował ,ale te tereny są teraz polskie i nie można żądać reparacji .inna sytuacja jest na byłych wschodnich terenach Polski-tam oddaliśmy tereny "przyjacielowi',a  jak od "przyjaciela" żądać reparacji?

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 10 Maj, 2016 - 14:56

Po co w ogóle ten temat odgrzewac. Przecież kilka ostatnich wyborów samorządowych pokazało, że MN dostała śladowe mandaty. Dziś jest ich chyba w Radzie 2osoby, więć o czym mamy dyskutować, mieszkańcy juz podjęli decyzje wybierając 2 osoby. MN miała swoje listy wyborcze i dostała tylo 2 mandaty i niech z tego wyciągnie wnioski, bo następnym razem nie dostanie nic. Jak mi się zdaje temat ten za poprzedniej kadencji został rozwiązany i podjęto decyzję o braku potrzeby wywieszania takich tablic.Lepiej niech ci Ci jej reprezentanci się pokaża, co robia na rzecz większości, jakie maja cele swej statutowej działalności,niech pokaża się w działaniu, a nie walczą hasłami nie za swoje pieniadze. Pokażcie się najpierw co potraficie jak np. w Jemielnicy i innych miejscowościach, bo ''krzykiem'' o tablice nie zyskacie akceptacji

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 10 Maj, 2016 - 15:42

W czasach komuny jak nam pakiety słali i dopska ratowali to byli cacy teraz sa juz bee,typowo polskie szmatowskie podejście do życia.

Portret użytkownika czytelnik
Wysłane przez czytelnik (niezweryfikowany) w 10 Maj, 2016 - 16:18

Ale w Jemielnicy i prawie dookoła Zawadzkiego są dwujęzyczne tablice....co to ma o rzeczy?Nie tablice decydują o zarządzaniu gminą.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 10 Maj, 2016 - 21:09

Sprawa jest prosta. Trzeba teraz spłacić kredyt wyborczy zaciągnięty u mniejszości za poparcie w drugiej turze. Pamiętacie wszyscy jak prasa pisała o przesunięciach we władzach powiatu (wice starosta i utworzenie specjalnego stanowiska) i o poparciu w zamian za to w II turze w Zawadzkim.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 10 Maj, 2016 - 23:03

Jak by nie Niemcy to do dzisiaj byscie maluchami jezdzili,a praca w niemczech dla was co 60 procent tam pracuje to by tez nie byla ,to po co tam jedziecie jak u was tak wszystko pieknie

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 11 Maj, 2016 - 12:09

Słuszna racja, że teraz trzeba spłacić poparcie wyborcze, bo na dziś, po prawie  1 i 1/2 roku nie ma się czym chawlić, bo oprócz wczesniejszego podziału stołków, nic. Proszę wskazać co obecny burmistrz i MN dotychczas zrobiła na rzecz mieszkańców ?
Poza tym, jeżeli o tablicach zdecyduje 50 % +1% osób bioracych udział w wyborach (ze średniej w gminie  35-38 % wyborców bioracych udział w wyborach), to nie mam nic przeciwko, ale jeżeli ma o tym decydować 200-300 osób to się z tym nie zgadzam, bo jest  to w tej chwili temat zastęczy, który to akurat ''gra'' naszej władzy, bo jej się nie przypomina co obiecała w wyborach i co zrobiła dotychczas i nadszedł czas rozliczń z deklaracji. Dalej, w Radzie jest 2 przedstawicieli MN, bo aż tyle wybrali mieszkańcy na 15 radnych i to jest ocena miejsca jakie znajduja obecnie w środowisku. Trzeba to było robić za czasów, kiedy w gmina i Rada rządziła MN, a nie teraz, gdyz praktycznie jej juz nie ma i próbuje odgrzewac stare tematy

Portret użytkownika smok
Wysłane przez smok w 12 Maj, 2016 - 10:57

Ludziom, którzy się nie wypowiedzą, jest to obojętne. Więc w czym problem? Jeśli 200 chce, a 8 tysiącom to zwisa, to niech mają te tablice.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 11 Maj, 2016 - 12:22

Lato się zbliża, wakacje na karku i tym się zająć, bo nie ma basenów, gdzie się wykapac, odpocząć nad woda. Nad stawem jest juz parking (zdążył zarość chwastami), kawiarnie juz uruchomiono, wziąść więć należy 4 litery i pojechać do Strzelec Op., poogląać jak zrobiono tzw Rybaczówke, pogadać z burmistrzem, radnymi i zabrać się do roboty w tej sprawie, a nie pierdołami się zajmować.Na to kasa będzie, a na basen pewnie nie.( w zeszłym roku otwarto go chyba w połowie lipca-mały basen, w zasadzie brodzik, oczko wodne) Dalej jestem ciekaw jak sa i będą rozliczani pracownicy Gminy i Centrum Turystycznego za nadgodziny, które spędzaja na komisjach sesjach Rady i tego typu spotkaniach, i czy rozliczenie to jest zgodne z Kodeksem Pracy, bo że przychodzą ''społecznie'' to wsadźmy to pomiędzy bajki

Portret użytkownika dsdf
Wysłane przez dsdf (niezweryfikowany) w 11 Maj, 2016 - 12:49

Tak to już  w naszej gminie od lat jest, że są sprawy ważne i ważniejsz, tylko ja się pytam dla kogo? Jestem młody ale pamiętam jeszcze jak chodziło się na basen leśny a nie na staw hutniczy i zastanawiam się co kierowało ówczesna radą i burmistrzem, że zamiast dla rozwoju turystyki w gminie "olali" basen i odwalili jakieś wysepki mało potrzebne, przecież koszty remontu basenu na tamten czas z pewnością były by niższe od tuych wysepek.

Teraz to już tylko możemy pomarzyć o basenie w Zawadzkim bo zapewne będzie to argumentowane, ze jest przecież w Strzelcach i w Dobrodzieniu.

Ale jak to mówią w okolicach zawadzkie to umrłe miasto a włodarze pilnują tylko, żeby urzędu nie przenieśli do innej gminy bo stołków zabraknie.

Smutno patrzeć jaak ludzie kłucą się o zbędne moim zdaniem tablice a jak trzeba decydować o przyszłości gminy to na zebraniach pojawia się garstka mieszkańców.

Zawadzki w którym dorastałem było jakieś bardziej żywe teraz to nam tylko chyba Lidla i Tesco brakuje bo na przemysł nie ma co liczyć.

 

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 11 Maj, 2016 - 14:15

Tylko,żeby pójść do Lidla i Tesco to trzeba mieć z czymś. Nie kto inny jak za obecnyego włodarza  zamyknieto basen, przedszkole na Powst. Śl. i podjęto wiele innych decyzji inwestycyjno-finansowych dołujących do dzis gminę. Jak pamietam, to wówczas nowy Dyr. MOKSiR z Lublińca podjął się remontu basenu tak skutecznie, że trzeba go było zamknąć i dziś czekać tylko na zrównanie go z ziemia. Kto wybrał tego dyr. na to stanowisko i po tym fakcie go zaraz zwolnił ? Wówczas remont tego basenu był szacowany na ok. 400 tys i trzeba było to zrobić, a niepakować się w jakieś wyspy za 3,5 mln zł. Dziś mamy tego samego włodarza i co mamy zrobione za te już półtorej roku brania pieniędzy i to nie małych (chyba gdzies ok. 10 tys brutto), gdzie są ci inwestorzy, miejsca pracy, młodzi ludzie zostający w Zawadzkiem, gdzie jest ten pociąg do T.Gór, ściezka do Żędowic i Kielczy, basen.Postawił za kredyt na Gminę za 7,5 mln zł nowe Gimnazjum, chyba jedyne w kraju bez sali Sportowej, gdzie dzieci zima tracą tak małe i cenne godz. na dojścia na zajęcia na Halę Sportowa, tracą zdrowie,bo sie przeziebiaja itp, ale są wizje. Nie może być tak, że na urząd samorządowy wchodzi polityk (PO), bo tak to wygląda (a chciał byc posłem)

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 12 Maj, 2016 - 10:24

Ja nie rozumiem jak garstka nawiedzonych ludzi może decydować o takiej sprawie na cholerę komu te tablice żeby tylko w oczy koliło, przeciez te tablice zostana zaraz zniszczone ,jaki sens tego pomysłuprzecież mniejszość to uż w tej chwili naprawdę mniejszość garstka ludzi po co w ogóle ten pomysł jest rozważany

 

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 12 Maj, 2016 - 14:18

Obecność tych tablic znacząco wpływa na potencję ich zwolenników. Czują się 100 mężczyznami patrząc na te tablice.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 12 Maj, 2016 - 14:50

Ja natomiast nie rozumiem jek można być takim prostakiem i nie pamiętać jak bardzo nam wszystki szczególnie tu na Opolszczyźnie pomogli Niemcy w czasach komuny,i ile osób wyjeżdża tam od zawsze za chclebem dlatego jeszcze to śmieszne pseudo województwo funkcjonuje,nie ma praktycznie rodziny z której ktoś by nie jeździł na zarobek budował za to domy,fundował dzieciom edukację, rozbijał sie porzadnym autem ( niestey nie rzadko poniemieckim złomem na czterech kołach) kupowanym z pazerności bo parę euro chce zaoszczędzić na zakupy niedzielne w Niemieckich marketach które popowstawały u nas jak grzyby po deszczu .Naprawdę myślicie że to jeszcze Polska?? Nie lepiej żeby było jak przed wojną ?Tablice niczego nie zmienią nie oszukujcie się w taki prymitywny sposób!

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 12 Maj, 2016 - 15:28

Tak masz rację. Tylko nasuwa się pytanie.  Uważacie się tutaj w Polsce za Niemców a jadąc tam do pracy jesteście dla Niemców tylko polskimi robotnikami z Polski?

Portret użytkownika .kominiarz_
Wysłane przez .kominiarz_ w 13 Maj, 2016 - 09:33

Jacy Niemcy, jacy Niemcy.....?!  Jeśli już, to są  tacy, którzy któregoś ranka po nawiedzonym śnie obudzili się niemcami z małej "n" czyli po prosty zwykli folksdojcze. Jedynie szczekają jak rasowe Owczarki niemieckie, a w rzeczywistości zwykłe kundle :))  Jedźcie do Niemiec i tam mówcie, że jesteście Niemcami. Nawet muslimy was wyśmieją :)))

kominiarz

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 13 Maj, 2016 - 10:51

Witamy na pokładzie! Gdzie to się poniewierałeś patałachu? Byłeś u Niemca na robocie czy jak? Z upływem czasu coraz bardziej durniejesz.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 13 Maj, 2016 - 12:51

Następny z rasy panów - czyli kominiarz. Bardzo proszę o większy szacunek dla tego człeka i zaczynanie wyrazu "panów" od dużej litery.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 13 Maj, 2016 - 10:51

Bardziej zakutego łba to nie ma,kominiarz zmień prace bo wszystko wskazuje na to ze czyszczenie kominów ci nie służy 

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 13 Maj, 2016 - 13:21

Zawsze kominiarz powtarzam jak cos nie pasuje bierz walizkę pod pachę i sio. Widać po twoich wpisach jak jest poruszany temat Niemiec lub Ślązaków i ich ojczystej ziemi to ty masz zawsze z tym duży problem. W dzisiejszym wolnym świecie każdy ma prawo być i czuć się kim chce byle wszelkie działania nie wychodziły poza granice prawa. Krótko mówiąc nie masz żadnego prawa ludziom zabraniać i negować ich pochodzenia.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 13 Maj, 2016 - 15:29

Poza tym, prymitywny i zakompleksiony nacjonalisto, nie obrażaj tutejszych Niemców.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 13 Maj, 2016 - 20:19

Zróbcie te podwójne tablice i bedzie święty spokój a nie tak jak teraz mielenie co 2 miesiące tego samego tematu 

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 14 Maj, 2016 - 16:14

Podwójne tabice wyjdą nam tylko na korzyść. Zobaczycie sami jak tylko one powstaną. Zobaczcie będzie jechał sobie taki inwestor np z Festiwalu z Opola na Śląsk. Jedzie i nagle widzi tablicę po niemiecku. Pomyśli sobie że u nas jest tak pożondnie jak w Niemcach i zaraz będzie chciał coś budować. Powstanie pełno zakładów i przez to nie jeden basen powstanie w Zawadzkim.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 14 Maj, 2016 - 19:48

W poście, w którym wyśmiewasz podwójne tablice wyśmiewasz również przy okazji samego siebie jako niedouczonego forumowicza. Wiesz dlaczego? Ano dlatego, że "z Opola na Śląsk" się nie jedzie, poniewaz będąc w Opolu jest się właśnie na Śląsku. Ponadto Opole ma status historycznej stolicy Górnego Śląska.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 14 Maj, 2016 - 19:39

Fajnie że one będą. Staną się pewnie wielką atrakcją kolejnej edycji Europejskiej Nocy Muzeów. Za rok będziemy mogli rondo i tablice zwiedzać nocą. Nie mogę się już doczekać.

Odpowiedz