fbpx Niech ktoś zbada powietrze | Strzelec Opolski

Niech ktoś zbada powietrze

Niech ktoś zbada powietrze

Artykuły : 
Numer wydania: 

Jakość powietrza w gminie Jemielnica pozostawia wiele do życzenia. Problem smogu nagłaśniamy na bieżąco. Ostatnio internauci w taki sposób się do niego odnieśli:

 

*Ludzie zimą palą w kominach trucizną, inhalujemy się rakotwórczym smogiem, żyjemy krócej niż Niemcy o dziesięć lat!

 

*W powietrzu syf do potęgi 100-ej.

 

*Jesteśmy jak podgatunk czegoś co z góry skazane jest na zagładę.

 

O jakości powietrza niemal na każdej sesji dyskutują radni gminy - o smogu i dymach z kominów fabryk. Rudolf Figura jakiś czas temu złożył wniosek, by gmina zwróciła się do starostwa strzeleckiego o zobowiązanie zakładu produkcyjnego na terenie strefy ekonomicznej w Strzelcach Opolskich do montażu urządzenia do stałego monitorowania wyziewów z kominów.

 

Gmina w tej sprawie wystąpiła nie tylko do starostwa, lecz także prowadzi rozmowy z zarządem przedsiębiorstwa. Niewykluczone, że radni gminy Jemielnica zostaną zaproszeni do siedziby firmy, by na własne oczy przekonać się, jak przebiega produkcja.

 

Podobny temat podjął radny Józef Kocaj. Chciał, aby gmina sprawdziła koszt ewentualnego montażu stacji monitorującej pomiar pyłu zawieszonego w powietrzu.

 

- Szukaliśmy informacji na ten temat i udało nam się ustalić, że koszt budowy takiej stacji to co najmniej 123 000 zł - informuje wicewójt Piotr Pyka. - Takie stacje montowane będą w Kędzierzynie-Koźlu na każdym osiedlu. Na budowę systemu tamtejszy samorząd otrzymał pożyczkę w wysokości 95% z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Opolu.

 

 

 

 

W wydaniu papierowym przeczytasz także: 
„Obwodnica” Korfantego
Diamentowi jubilaci
Kuba w magicznym domku
Uwaga! Zamknięta droga
Park na własność
Jedno zadanie, dwie ceny
Puchar do zdobycia

Komentarze

Portret użytkownika Slezan
Wysłane przez Slezan (niezweryfikowany) w 5 Grudzień, 2017 - 10:27

Dlaczego samorząd K-K wystąpił o takie dofinansowanie a Stzrelec nie????

Portret użytkownika Robert
Wysłane przez Robert (niezweryfikowany) w 5 Grudzień, 2017 - 11:18

Powietrze będzie zanieczyszone jeszcze tak długo jak długo nie będzie rozbudowanej sieci gazowej oraz konkretnego programu dopłat do wymiany kotłów na ekologiczne i zakupu paliw ekologicznych m.in gazu, pelletu itd. Do jakości powietrza na śląsku przyczyniło się także Państo pomijając problem smogu przez długie lata czy zapewniając przez lata tzw depytaty węglowe dla górników. Wydawanie pieniędzy na stację monitorowania pyłu w powietrzu nie jest walką ze przyczyną problemu. Smród jaki jest taki będzie. Aby sprawdzić "jakość" powietrza nie trzeba stacji pomiarowych, latających dronów czy innych wyszukanych rozwiązań a wystarczy spacer popołudniową porą po miejscowościach jak np Jemielnica. Polska jest pod tym względem zacofanym krajem i samymi sloganami nic się nie zmieni. 

Portret użytkownika kkrzysiek80
Wysłane przez kkrzysiek80 (niezweryfikowany) w 5 Grudzień, 2017 - 12:33

wiemczymoddycham.pl

ludzie zgłoście miejscowość Jemielnica - za darmo postawią stację monitorowania pyłów

Portret użytkownika mieszkaniecc
Wysłane przez mieszkaniecc (niezweryfikowany) w 5 Grudzień, 2017 - 12:36

Uważam, że trzeba starać się aby takie urządzenie do monitorowania smogu powastało w Jemielnicy - to namacalnie pokaże jakie mamy (niestety) zanieczyszczone powietrze. Panie wójcie niech się Pan stara - już niedługo wybory, może to Panu pomóc....

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 5 Grudzień, 2017 - 14:17

Gdyby ceny gazu peletu byly niższe gdyby ludzie normalnie zarabiali wtedy smogu by nie bylło. Już raz było to przerabiane gdy olej opałowy był tani dużo ludzi przeszło na ogrzewanie olejowe ale szybko z niego zrezygnowali

Portret użytkownika Robert
Wysłane przez Robert (niezweryfikowany) w 6 Grudzień, 2017 - 07:13

Zgadzam się z kolegą. Ludzie umieją liczyć pieniądze. Aczkolwiek węgiel aktualnie też jest drogim paliwem. Ponad 800 zł /tona! Tegoroczne podwyżki paliw węgla to sztuczny zabieg mający skłonić ludzi właśnie do przejścia na te bardziej czyste sposoby grzania. Oczywiście jest to bardzo złe ponieważ uderza w biedniejszą część społeczeństwa którą nie stać na pellet, gaz itd..

Portret użytkownika Daria
Wysłane przez Daria (niezweryfikowany) w 6 Grudzień, 2017 - 09:13

Rząd PiS nie prowadzi żadnej polityki chroniącej środowisko. PiS ma gdzieś śmog, Puszczę Białowieską i ochronę przyrody.

PiS obiecał pomoc gornikom i ich niedochodowym kopalniom. A ponieważ nie ma na to pieniędzy , to PiS zmusza dochodowe elektrownie (spółki państwowe) do kupowania węgla od kopalni po zawyżonych cenach, aby je ratować. Koszt ponosimy my poprzez zawyżoną cenę węgla i energii elektrycznej.

Portret użytkownika czytelnik
Wysłane przez czytelnik (niezweryfikowany) w 5 Grudzień, 2017 - 14:53

W takim razie mam parę pytań do Pana wicewójta Piotra Pyki: 1.Jeżeli na każdej sesji jest mowa o złej jakości powietrza w Jemielnicy to dlaczego urząd gminy w Jemielnicy nie wystąpił do WFOSiu o pożyczkę 95% na budowę instalacji monitoringuj jakości powietrza w Jemielnicy - analogicznie do K-Koźla?. 2. Dlaczego Urząd Gminy w Jemielnicy nie zgłosił gminy np. do programu Avivy, gdzie do rozdania za darmo mają 300 czujników jakości powietrza?. 3. Dlaczego urzędnicy gminy nie kontrolują wogóle czym w Jemielnicy palą właściciele tzw. śmieciuchów?. 4.  Dlaczego gmina nie promuje mieszkańców którzy mają ekologiczne piece?. 5. Co władze gminy Jemielnica robią, żeby polepszyć jakość powietrza w gminie -czy są prowadzone  jakieś konkretne działania?. 6. Czy to prawda, że w interesie władz naszej gminy jest zatajanie informacji o złej jakości powietrza w gminie?. 7. Czy i w jaki sposób władze gminy informują mieszkańców o przekroczeniu poziomów alarmowych dla zanieczyszczeń powietrza PM2,5, PM10 i benzenu w gminie Jemielnica i skąd władze naszej gminy pobierają takie informacje?. 8. Czy to prawda, że właściciele zakładu na terenie strefy ekonomicznej będą rozdawać radnym świąteczne prezenty z okazji udziału w zaplanowanej wycieczce i której mowa w artykule powyżej ?!?. Mam jeszcze koło 100 pytań do wladz naszej gminy odnośnie ich polityki antysmogowej?, ale na razie niech odpowiedzą na te 8 !!!

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 7 Grudzień, 2017 - 10:30

Śmiech na sali. Komunikat powieszony przez wójta na stronie Jemielnicy o MOŻLIWOŚCI przekroczenia dopuszczalnego poziomu zanieczyszczeń w WOJEWÓDZTWIE OPOLSKIM. Komunikat, który powstał w oparciu o dane ze stacji oddalonych od Jemielnicy o 30-40 km, ma być informacją lub ostrzeżeniem dla mieszkańców naszej gminy o złej jakości powietrza w Jemielnicy ?!?. Najbliższe stacje monitorujące jakość powietrza są zlokalizowane w Oleśnie, K-Koźlu, Zdzieszowicach i Opolu. Powieszenie tego komunikatu na stronie Jemielnicy jest tylko dowodem na to, że władze Jemielnicy nie mają zielonego pojęcia co u nas w gminie wisi w powietrzu. Tragedia.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 5 Grudzień, 2017 - 16:59

Dlaczego w Jemielnicy jest smog ? Wielcy Niemcy szpyndlikorze palą czym popadnie ! W fabrykach są nomy które muszą spełniać i to nie one są winne.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 5 Grudzień, 2017 - 20:08

Jeżeli twierdzisz że strzelecka fabryka kr....spam nie jest problemem to otwórz sobie dzisiaj okna w Jemielnicy. Wieje akurat z zachodu. Samo OSB w lufcie.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 6 Grudzień, 2017 - 07:16

Większym zdecydownie większym problemem jest dym z kominów w Jemielnicy który produckowany jest w domach mieszkańców miejscowości

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 5 Grudzień, 2017 - 21:40

Problemem nie jest przemysł. Wielkie firmy są kontrolowane, musza spełniać wyśrubowane normy unijne. Prywatnych ludzi nikt nie kontroluje. Tu jest problem.

Wiekszość ludzi ma wystarczająco kasy. Ale dla nich jest ważniejsze pochwalić się nowym autem i pojechać nad morze.

"Mile są złego początki, a koniec żałosny". Zaoszczędzicie na opale, na ogrzewaniu - ale rak was i tak dosięgnie!

Portret użytkownika czytelnik
Wysłane przez czytelnik (niezweryfikowany) w 5 Grudzień, 2017 - 22:17

Zgadzam się jak najbardziej z przedmówcą, w internecie jest całe mnóstwo danych potwierdzających fakt, iż sektor mieszkaniowy ma największy udział w emisji rakotwórczych pyłów. Gmina która ma narzędzia żeby coś z tym zrobić nie robi z tym nic bo to przecież ich elektorat.  Nie można też obojętnie przechodzić obok tego czym nas truję Kr....span. Przy lekkim wietrze z zachodu ewidentnie czuć zamach OSB w powietrzu i nie jest to moja odosobniona opinia. Problem w tym że dotychaszas wszystkie kontrole w tym zakładzie były zapowiedziane. Łącznie z "niby" kontrolą czy tam wizytą lub nazwijmy rzecz po imieniu - wycieczką naszych radnych do tego zakładu. Niepotrzebna strata czasu i tak naprawdnę jakieś dziwne pseudo działania. Wystarczy postawić stację lub czujnik w Jemielnicy żeby wyszło szydło z worka i cała prawdna czym oddychamy. Niestety  patrząc na brak działań ze strony wójta i wicewójta mam wrażenie że nie do końca w ich interesie jest to żeby opinia publiczna się dowiedziała co wisi w powierzu w naszej pięknej malowniczej cysterskiej mieścinie. Dziwna sprawa. Ale tak jak napisałeś Rak i tak nas nas wszystkich dosięgnie :-(

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 5 Grudzień, 2017 - 23:31

Kronospan jest zły, truje, ale najbadziej trują ludzie. 

Potrzeba wiec działań dwutorowych. Przeciw głupocie ludzkiej i przeciw Kronospanowi.

Nie zakldalbym złej woli wójta i wicewójta. Może nie robi wszystkiego optymalnie, albo czasami błądzą, ale myśle ze obu panów jest otwartych na sugestie i chętnie sie przysłucha, gdy ktoś im coś mądrze podpowie. Szczególnie wójt wsłuchuję się w ludzi. 

Nota bene PIOTR PYKA ma w domu olejowe ogrzewanie i nie truje!

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 5 Grudzień, 2017 - 23:35

Piotr Pyka to spoko koleś. Jak do reszty osiwieje, to będzie - wypisz wymaluj - prawdziwy święty Mikołaj.

Portret użytkownika Czytacz
Wysłane przez Czytacz (niezweryfikowany) w 6 Grudzień, 2017 - 13:29

Dziękuję za takiego Św. Mikołaja, który zawsze dla mieszkańców ma przygotowaną rózge. Pan wicewójt Pyka zawsze ukierunkowany jest na rozdmuchanie każdego  problemu do rangi niemożliwości wykonawczej a nie na rozwiązanie problemu. Wydawało by się, że z czujnikiem powietrza taka prosta sprawa - są dotacje albo nawet za darmo można dostać ale nie lepiej robić z tego problem nie do przejścia. Jedno jest pewne bez czujnika jakości powietrza w Jemielnicy nie będziemy znać skali problemu. I odnoszę wrażenie, że jest to na rękę władzy naszej gminy. Nie ma problemu ze smogiem to nie ma roboty.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 7 Grudzień, 2017 - 18:23

Przedmówca mnie nie zrozumiał.

Nie mówiłem o tym, że Piotr Pyka zachowuje się jak święty Mikołaj (rozdaje prezenty bądź rozdaje rózgi).

Mialem na myśli, że wygląd Piotra Pyki przypomina świetego Mikołaja: dobroduszny, poczciwy uśmiech , przyjazna aparycja oraz siwizna i nadwaga lekka. Pan Piotr Pyka ogólnie budzi pozytywne emocje, jak święty Mikołaj!!

Odpowiedz