fbpx Nie zabierajcie nam domu! | Strzelec Opolski

Nie zabierajcie nam domu!

Nie zabierajcie nam domu!

Artykuły : 
Numer wydania: 

Niedawno Strzelce obiegła informacja, że spadkobierca z Niemiec domaga się zwrotu dwóch kamienic położonych w centrum miasta. Chodzi o budynek przy Rynku 18, w którym mieszka 17 osób, a na parterze mieści się sklep, oraz o budynek przy ulicy Wałowej 3 - zamieszkiwany przez 6 osób.

 

Już 18 maja 2017 roku do strzeleckiego ratusza wpłynął wniosek spadkobierców właścicielki o wydanie posiadania tych nieruchomości. Do wniosku dołączone było postanowienie Sądu Rejonowego w Strzelcach Opolskich z 14 grudnia 2016 roku. Dokument stwierdzał nabycie spadku, a także informował o wpisie do księgi wieczystej i zawierał odpis z tej księgi. Z pisma jasno wynika, że wnioskodawcy są pełnoprawnymi spadkobiercami tych nieruchomości. Dzięki prawomocnemu postanowieniu o stwierdzeniu nabycia spadku, spadkobiercy mogli wpisać się do księgi wieczystej jako właściciele po spadkobierczyni. To dało im podstawę do wystąpienia do gminy o zwrot nieruchomości.

 

- Choć kamienica nie była naszą własnością, objęliśmy ją w posiadanie w roku 1973 i przez lata zarządzaliśmy nieruchomością - tłumaczy Arkadiusz Wytrwał, radca prawny w Gminnym Zarządzie Mienia Komunalnego. - Trwa postępowanie procesowe. Przed sądem zaprezentujemy najważniejsze naszym zdaniem argumenty - w tym ten, że samorząd opiekował się obiektem prawie 50 lat.

 

Gmina chce się też dowiedzieć, czy przed laty właścicielce strzeleckich kamienic wypłacono odszkodowanie za mienie pozostawione w Polsce. Byłby to kolejny argument za tym, żeby budynek pozostał w posiadaniu gminy.

 

- Zwróciliśmy się o te informacje do ambasady polskiej w Berlinie. Nie otrzymaliśmy jeszcze odpowiedzi, choć wniosek został wysłany 30 czerwca 2017 r. - dodaje mecenas Wytrwał.

 

- Zależy nam na wyjaśnieniu tej sprawy - mówi Tadeusz Goc, burmistrz Strzelec Opolskich. - W przypadku obu kamienic będziemy dążyć do wykazania, że nabyliśmy ich własność przez zasiedzenie – mówi Goc.

 

Zgodnie z prawem nabycie własności poprzez zasiedzenie następuje po 20 latach w dobrej, a po 30 latach w złej wierze.

 

Jeżeli gminie nie uda się dowieść się, że ma prawo do kamienic, będzie musiała je oddać. Jednak co wtedy stanie się z lokatorami?

 

- Już kiedyś słyszeliśmy coś na ten temat, ale myśleliśmy, że to są tylko plotki. Niestety okazało się, że to prawda i ktoś upomniał się o ten budynek - mówi Agnieszka Leśniak, która mieszka w kamienicy przy Rynku 18 razem z mężem i siedmiorgiem dzieci. - Nie wiem, co to będzie, kiedy okaże się, że rzeczywiście musimy się stąd wyprowadzić. Gdzie my pójdziemy, skoro ludzie czekają po kilka lat na mieszkania z gminy? - zastanawia się.

 

- Sprawa przed sądem będzie toczyła się przez co najmniej kilka miesięcy. Jeżeli okaże się, że musimy oddać kamienicę, to ją oddamy. Mamy trochę czasu, żeby zorganizować dla lokatorów inne mieszkania – uspokaja Małgorzata Kornaga z urzędu miejskiego.

 

Stanisław Foryt na parterze w kamienicy przy Rynku wynajmuje lokal, w którym ma swój sklep.

 

- W momencie podpisywania umowy najmu lokalu handlowego z gminą nie było żadnej adnotacji, iż nie jest ona właścicielem tej nieruchomości, dlatego nie miałem podstaw, aby uważać, że jest inaczej. Nikt nie sądził, że dojdzie do takiej sytuacji jak teraz. Jeśli okaże się, że gmina musi oddać nieruchomość, będę domagał się zwrotu kosztów remontu. Mam jednak nadzieję, że tak się nie stanie i jeśli zdrowie pozwoli, to będę prowadzić ten sklep jeszcze wiele lat - mówi przedsiębiorca.

 

W Strzelcach Opolskich gmina posiada jeszcze trzy kamienice, które objęła w posiadanie po właścicielach, którzy wyjechali dawno temu z kraju: przy ulicach Marka Prawego, Dąbrowskiego i przy placu Żeromskiego. Jak udało nam się dowiedzieć, żeby uniknąć w przyszłości nieporozumień z potencjalnymi spadkobiercami roszczącymi sobie do nich prawo - gmina wystąpi z wnioskiem do sądu o zasiedzenie tych nieruchomości.

 

Joanna Gerlich

 

Po II wojnie światowej ludzie emigrowali za granicę i zostawiali w Polsce swoje majątki. Części z nich zostały wypłacone rekompensaty. Jednak w większości przypadków dokumenty, które mają to potwierdzać, są albo niekompletne, ponieważ informacja o wypłaconym odszkodowaniu nie została wpisana w księdze wieczystej, albo po prostu gdzieś przepadły. Zdarza się więc, że gminy oddają kamienice, za które kiedyś wpłacono już rekompensaty...  


Podobnych przypadków jest całe mnóstwo, a liczba pozwów przeciwko gminom stale rośnie. Miasto Opole musiało wydać spadkobiercom trzy mieszkania. Podobnie było w Kędzierzynie-Koźlu, gdzie budynek również wrócił do dawnych mieszkańców. 


We wrześniu 2016 roku w życie weszła tzw. mała ustawa reprywatyzacyjna, która reguluje wybrane kwestie związane z realizacją roszczeń byłych właścicieli warszawskich gruntów. Na podstawie tzw. dekretu Bieruta z 1945 roku stracili oni prawo własności i użytkowania ziemi na obszarze miasta Warszawa. Na razie w Sejmie trwają prace na tzw. dużą ustawą reprywatyzacyjną. Zgodnie z projektem Ministerstwa Sprawiedliwości ma ona zakazywać zwrotów nieruchomości byłym właścicielom lub ich spadkobiercom, dając im w zamian rekompensaty. 

 

W wydaniu papierowym przeczytasz także: 
Pobicie pod szkołą
Mister Bartłomiej
Strażacy świętowali u siebie
Karta na leczenie
Wypadek motocyklisty
Przedszkolaki znają angielski
Strzały w Farskiej!
Wyniki cząstkowe głosowania
Wybór na dalsze lata
Robaki zamiast spłuczki

Komentarze

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 23 Maj, 2018 - 15:25

 Bardziej  adekwatnym tytyłem był by  ODDAJCIE NAM NASZĄ WLASNOŚC KTORĄ BEZ NASZEJ ZGODY I JAKIEJKOLWIEK REKOMPENSATY  UZYTKOWALIŚCIE I CZERPALISCIE Z TEGO KORZYŚCI  PRZEZ 50 LAT.   Przez   50 lat  nikt tam palcem nie kiwnął i gdyby nie  nakłady na remonty    przez  najemców lokalu Rurunkiewicza  a następnie przez Foryta    ta zapomniana przez urząd miasta  ruina  jeszcze   trzyma się kupy.       P.S. Najśmieszniejsze   jest to że  przez   rażace  zaniedbanie  obowiązków  kolejnych   wlodarzy strzelec opolskich ,   pojawił  sie  Pan   Właściciel z  prawomocnym wyrokiem zaopatrzony w klauzulę wykonalności   a  DURNIE   klapią dziobami ze ... BĘDĄ WALCZYC O  SPRAWIEDLIWOŚĆ . Z dośiadczenie   wiem że takie  postępowanie  urzędu miasta  to  norma  . Urząd  rozpoczyna  negocjacje ......  po prawomocnym wyroku. Boszsze  dlaczego pokarałeś nas takimi  DURNIAMI.  Oczywiście  kiedy   Pan Właściciel  pogoni to  tałatajstwo  ktore  za darmochę pomieszkuje w jego  kamienicy  w  rynku strzelec opolskich  a burmistrz będzie   szlochal nad  ich   losem   to  cała gorycz  zostanie skierowana na  Pana Właściciela a burmistrz  będzie zmuszony  zakwaterować  lokatorów w  szymiszowskich chlewach  zwanych  mieszkaniami socjalnymi  . Drugą opcja jeż też   zakup od Pana Wlaściciela  kamienicy [  -+ 2 000000 zł]   za  pieniądze  strzeleckiego  podatnika.   Boszsze    ty widzisz  i nie grzmisz  ale może   zagrzmi  prokurator    stosując art 231 . 

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 23 Maj, 2018 - 20:45

Od poł roku wypisujsz o jakiś  UROJONYCH prawomocnych wyrokach , po kogoś mają przyjść ..... i co ?   I WIELKIE GOOWNO  z tego . Piesek ratlerek szczeka  sobie , dostaje wścieklizny a karawana jedzie dalej - super knajpa działa i nawet będzie miała strefę kibica na Mundial .  

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 23 Maj, 2018 - 21:46

I zaliczkowanych zamówień imprez na 3- 4 lata . Niech cię skręca z zazdrości , zalej się zółcią i doopę podetrzyj tym swoimi rpapierem toaletowym ( urojone wyroki  , staszenie , wyzywanie -  to choroba zwana schizofrenią paranoidalną , niestety nieuleczalna  )

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 24 Maj, 2018 - 09:14

Ty paczka gubisz się juz nie dalej jak w zeszłym tygodniu pisałeś że pały wolałes bo cisze7nocna ci zaklucali ty nasze buratino.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 25 Maj, 2018 - 06:47

W koncu mógłbys  wkleic sygnatury akt spraw adowych,wtedy by sie mógł każdy poczytac i przekonać co jest na rzeczy.. Bez tego jestes dlamnie człowiekiem cierpiacym na schizofrenię paranoidalna  a to wymaga leczenia bo z biegiem czasu możesz sie stac niebezpieczny dla otoczenia. a nawet dla siebie samego.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 25 Maj, 2018 - 08:17

UROJENIA  , UROJENIA , UROJENIA  klepie jezorem od pol roku  ze zamykaja ,  ze ida wyzywa,wygraza i co    JEDNO WIELKIE GOOWNO , szczeka , szczeka kundel  a karawana  jedzie dalej , schiza coraz dotkliwsza.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 26 Maj, 2018 - 00:14

   W dniu  25 . 04. 2018   na terenie    bezprawnie  działającej  meliny   stary młyn  ok godz 23.00  po  raz 45  w 2018  roku  i 857   raz w ostatnim czas okresie   interweniowała  strzelecka  policja .  Powodem interwencji  było   głosne i  knajackie  zachowanie  pijanych gości  przebywających na terenie ogródka piwnego  oraz na   tarasie t. Interweniujący patrol   potwierdził   zasadność interwencji  i    zostałem poinformowany że  została przeprowadzona  rozmowa dyscyplinująca z  osobą odpowiedzialną za    przestrzeganie prawa na terenie te  knajpy.  Poprosilem interweniujących policjantów  aby  zabespieczyli  nagrania z monitoringu   dla ewentualnych  celów porównawczych  w razie   jakichkolwiek  ''   niedomówień] 

 Była to  857   pouczenie . [  rekord świata] . Policja odjechała   i  wszystko wrócilo do  poprzedniego stanu . Kto by się przejmowal    pouczeniami  strzeleckiej policji . Oczywiście   . Tak   zakończyła się  pierwsza  interwencja policji  tego  weekendu .   A  przed   strzelecka  policja   -  sobota , niedziela , ..etc.  

   

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 27 Maj, 2018 - 00:45

 W dniu 26.06.  ok godz  23.20   po raz 48 w tym roku  i po raz 858 w ostatnim czas okresie  ionterweniowała  strzelecka policja . Powodem  interwencji    bardzo  glośne i   wulgarne  pijanych w sztok  gości  tej  strzeleckiej meliny którzy   pili i ćpali   wynalazki na terenie ogródka  piwnego  starego mlyna . Patrol   przyjechał  szybkom i mudal sie na interwencje . W czasie interwencji  goście  zachowywal;i sie  jeszcze glośniej i   bardzo  wulgarnie  i     kpili z interweniującej  pary policjantow . Policjanci  zakończyli  szybko   interwencję   ponieważ   otrzymali wiadomosć   że w innej części naszego  cudownego  miasteczka .. kogoś mordują  i   musza  szybciorem  udać się na pomoc .Pijana i naćpana chuliganerka  wysmiała  oddalających się  policjantow i   nadal  zachowywala sie na   ..strzelecka   ciężko pracujaca  złota młodziez . Po ok godz po interwencji  mlode damy  podtrzymujace   pijanych w sztok  towarzyszy  powlokła sie w stronę  ..siłowni   na wolnym wybiegu . Tam  nachlane i  naćpane towarzystwo  kontynuowało    pijacka biesiade .  Tak zakończył sie sobotni  wieczór    w    niezgodnie z prawen  dzialającej    strzeleckiej melinie  stary mlyn .  Wynik  imponujacy   48 bezproduktywnych  interwencji  strzeleckiej policji   w roku 2018   oraz  858  interwencja bezproduktywna w ostatnim czas okresie .  Koszty  systematycznie rosna i   weglug relacji  jednego z interweniujących   strzeleckich policjantów    oscylują w ok 1500000zl   słownie milion piećset tysiecy .  Tak się bawia   wybrańcy  ludu  pieniędzmi  polskiego  podatnika . A   właściciel tej meliny  Hubert Gordzielik  nic sobie z tego nie robi  . Pan   placi , pani płaci    to mozna  kpic z   polskiego prawa. 

Do wiadomosci 

1  ...

2...

3....

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 28 Maj, 2018 - 11:02

On ma także doskonałą pamięć. We wpisie z 26.05.2018 z godz. 00:14 ze szczegółami opisał to co się działo 25.04. Albo cymbał, któremu mieszają się fakty i daty, albo (prawie) geniusz strzelecki...

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 25 Maj, 2018 - 20:37

Kolejne  urojenia . Jakie negocjacje  z gmina , co ty czlowieku pleciesz , trzz po trzy , nawet nikt nie ma zamiaru z toba gadac. 

Portret użytkownika bulsara
Wysłane przez bulsara (niezweryfikowany) w 23 Maj, 2018 - 15:28

dlaczego od razu mysla ci lokatorzy, ze beda sie musieli wyprowadzic? Przeciez wlasciciele mieszkan chca miec zawsze 100% wynajetych lokali. Tylko czynsze daja zyski i  potrzebne srodki na modernizacje. Dlatego zaden lokator placacy odpowiedni czynsz, nie musi sie niczego obawiac.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 23 Maj, 2018 - 20:39

Masz   jakies złe info . Gmina nie ma już  kamienic koło kościoła ,  wszystkie są prywatną własnością .

Portret użytkownika JarkEw
Wysłane przez JarkEw (niezweryfikowany) w 23 Maj, 2018 - 18:21

W tym konkretnym przydatku potencjalni nowi właściciele wcale nie muszą czerpać zysków z płaconych czynszy. Ich zyskiem może być - i tak się raczej stanie - sprzedaż kamienicy. Na pewno będą chcieli solidnie się wzbogacić i modernizowanie budynku to dla nich zbędne koszta. Teraz lokatorom pozostaje czekać na wyrok sądu ( może nie będzie dla nich niekorzystny, trudno powiedzieć. Wątpię jednak by  spadkobiercy chcieli pobierać czynsz i płacić za remonty - chyba nie bo to chcą przejąć kamienice...No, ale to tylko moje przypuszczenia...

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 23 Maj, 2018 - 20:04

  Nie masz pojecia o  czym piszesz . Kamienica   z lokatorami  nie   przedstawia dużej wartości . Ewentualną wartośc stanowi kamienica bez lokatorów a   największą wartość  stanowi  pusty plac po wyburzonej ruderze. 

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 23 Maj, 2018 - 20:36

To  Ty nie masz pojęcia , kamienica jest sprzed wojny zatem to  zabytek  i nie można jej rozwalić , nie myśl sobie ,że jest wolna amerykanka - konserwator zabytków  pilnuje . Pani w parku na masztalarni  też się wydawało ,  że to jej własność ,ze moze ekośnieżką z mrówki wymalować piaskowce , a teraz to czyści już 2 rok. Kamienica jest do kapitalnego remontu  pod ścisłym nadzorem konserwatora  i tylko taka moze być . Jak gmina wyliczy  nakłady za 50 lat i koszty zarzadu - 10 zł m2/ miesiąć , to moze się okazać ,że chytry  Niemiec musi .... dopłacić do interesu

Portret użytkownika Edward
Wysłane przez Edward (niezweryfikowany) w 24 Maj, 2018 - 12:34

Co do zabytków to w Strzelcach Opolskich jest różnie. Są budynki wybudowane przed II Wijną Światowa i nie są wpisane do rejastru i ewidencji zabytków a są budynki wybudowane później jako tak zwany ,,wycug" i sa w ewidencji zabytków. Podobna sprawa przy ul. Strażackiej byłe koszary Dragonów budynek nie jest zabytkiem a powstał wiele lat przed wojną później funkcjonował jako straż pożarna dzisiaj całkowicie przebudowany. Takich przykładów jest wiele w Strzelcach Opolskich.

Portret użytkownika JarkEw
Wysłane przez JarkEw (niezweryfikowany) w 24 Maj, 2018 - 19:27

Mam pojęcie o czym piszę. Spadkobiercy mogą ( przecież nigdzie nie napisałem, że to przesądzone ) sprzedać nieruchomość - którą dostaną przecież niemalże za darmo ( no prawie, bo dojdą koszty nabycia spadku, ale one w porównaniu z normalnym zakupem kamienicy to niewiele ) - i ten nowy właściel, który już przy zakupie poniesie ogromne koszty, na pewno będzie dążył do szybkiego odrobienia strat, a potem do czerpania zysków. Pytanie może być takie: - czy znajdzie się chętny nabywca na kamienicę z lokatorami, jeśli tak to co z nimi zrobi i jakie wtedy będzie przeznaczenie budynku ? Nikt nie wmówi mi, że spadkobiercy chcą mieć kamienicę tylko dla czynszu i przeprowadzania remontów - po co mieliby powielać zadania kogoś innego, czyli gminy ( ja tu nie rostrzygam, czy gmina prawidłowo to robi ).

Odpowiedz