fbpx Nie przestają berać | Strzelec Opolski

Nie przestają berać

Nie przestają berać

Artykuły : 
Numer wydania: 

Pragnę was zachęcić, abyście nadal strzegli swojej tożsamości, pielęgnując więzi rodzinne, pogłębiając znajomość swojego języka i starając się przekazywać swą bogatą tradycję młodemu pokoleniu - te słowa Jana Pawła II nie pierwszy raz były mottem wojewódzkiego konkursu gawędziarskiego Śląskie Beranie, który w piątek, 28 kwietnia, odbył się po raz 24. w szkole w Izbicku. Ta odezwa papieża Polaka została wypowiedziana do Kaszubów podczas jednej z mszy w Gdańsku, jest też doskonałą zachętą dla mieszkańców śląskiej ziemi, by dbali o swoją tożsamość.

Dyrektor Zespołu Szkół Gminy Izbicko Jolanta Lamm, witając tłumy gości, którzy przybyli na tegoroczny konkurs, podkreśliła:

- Wasza obecność tutaj jest najbardziej wiarygodnym świadectwem przywiązania do tradycji i mowy naszych dziadków i ojców.

To wyjątkowy konkurs - po aktorach nie widać tremy. Ze swadą wypowiadają kwestie po śląsku, bo większość artystów wyssała tę mowę z mlekiem matki, a poruszane w opowieściach historie są bliskie ich sercu, znane, zasłyszane, przekazywane przez pokolenia...

 

Najlepiej widać to po przedszkolakach, które w tym roku po raz pierwszy stanęły w konkursowe szranki - nie trzeba im wyjaśniać, co znaczy frela, bifyj, szolka, lauba, fara czy szmaterlołki. One to wiedzą od kołyski.

Jury, oceniając prezentowane scenki i monologi, brało pod uwagę m.in. wymowę, odwołanie do tradycji i zwyczajów śląskich. Uczestnicy konkursu nie mają łatwego zadania - najczęściej recytują teksty autorskie: przygotowane przez nauczycieli, rodziców, znajomych. Muszą być one perfekcyjne pod względem gwarowym, bez zbędnych naleciałości współczesnego języka, ale też niezbyt archaiczne. Z roku na rok poprzeczka idzie w górę.

Jerzy Kaufmann, nauczyciel z gimnazjum w Kolonowskiem, już od kilku lat przygotowuje uczniów do startu w konkursie w Izbicku. W tym roku napisał dla nich tekst o świniobiciu.

- Trochę przewrotny, ze szczęśliwym finałem, bo wcale nie kończy się on zabiciem tego zwierzaka - mówi Kaufmann.

W zespole, z którym pracował, znalazły się osoby dobrze znające gwarę, ale jest też uczeń, który nie posługuje się nią w ogóle.

- Świetnie jednak poradził sobie ze swoją kwestią - uważa nauczyciel.

Gwar, śmiechy, powtarzanie ról, przebrani w śląskie stroje chłopcy, dziewczyny, postacie z bajek. Na szkolnych korytarzach natknąć się można na stary kredensik, tarę do prania, kufry, skrzynie - to rekwizyty. Od progu widać, że coś się święci... Każdy, kto uczestniczy w tym święcie, ulega niesamowitej atmosferze, chce gadać po śląsku, czy potrafi, czy nie...

Przyznaję, że na konkurs jeżdżę już od 17 lat i nigdy się tam nie nudzę - zawsze też jako nie-Ślązaczka czegoś nowego się nauczę.

Miał Pan świetny pomysł, niegdysiejszy dyrektorze szkoły Ryszardzie Lipoku, gdy 24 lata temu zaczynał  Pan organizację konkursu - od szczebla szkolnego, powiatowego i rozszerzając jego formułę na konkurs wojewódzki. Może Pan być dumny ze swojego „dziecka”! Ma się całkiem dobrze.

Beata Kowalczyk

 

Wyniki konkursu
Kategoria występów indywidualnych kl. I-IV szkół podstawowych:
I miejsce Magdalena Labisz - PSP Luboszyce
II miejsce Katarzyna Langer - ZPO Kadłub
III miejsce Paulina Wieczorek - PSP w Izbicku
IV miejsce Paweł Kokoszka - PSP Jaryszów
Kategoria występów indywidualnych kl. V-VI szkół podstawowych:
I miejsca Laura Czech - ZSP Raszowa
I miejsce Vanessa Kubiec - ZSP Większyce
I miejsce Laura Donart - PSP Otmice
II miejsce Paweł Sowa - ZPO Kadłub
III miejsce Natalia Radziej - ZPO Kadłub

Kategoria występów indywidualnych szkoły ponadgimnazjalne / dorośli:
I miejsce Denis Macioszek - Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Strzelcach Op.
II miejsce Maksymilian Labus - Zespół Szkół Ogólnokształcących Strzelce Op.
III miejsce Sabina Gorek - Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Zawadzkiem
Kategoria scenek - gimnazjum
I miejsce GRAND PRIX - Publiczne Gimnazjum w Biadaczu
I miejsce ZSG w Żędowicach
II miejsce PG w Izbicku, PG w Gogolinie i PG w Kolonowskiem
III miejsce ZSG w Żędowicach

W wydaniu papierowym przeczytasz także: 
Kończy się pewna epoka?
W sobotę święto
Kiedy wróci na miejsce?

Odpowiedz