fbpx Nie jest najważniejsza | Strzelec Opolski

Nie jest najważniejsza

Nie jest najważniejsza

Artykuły : 
Numer wydania: 

Stan hali jest zły. Od lat wiadomo, że wymaga ona remontu. Już w poprzedniej kadencji rozpoczęto działania w kierunku pozyskania środków na to zadanie. Ówczesny burmistrz Mieczysław Orgacki podjął decyzję o wejście w struktury subregionu kędzierzyńsko-strzeleckiego celem pozyskania funduszy. Obiecywano 85% wartości inwestycji. Procedury trwały, po kilku latach okazało się, że z 85% dotacja stopniała do 33. A ceny poszybowały w górę... Realia całkowicie się zmieniły.

 

Mimo to gmina powoli przymierza się do remontu. Siódmego maja rozstrzygnięto przetarg na wykonanie dokumentacji związanej z termomodernizacją hali sportowej. Zadanie za 127 tysięcy złotych ma zrealizować firma z Warszawy. W projekcie ma zostać uwzględnione między innymi zmniejszenie powierzchni okien i ich wymiana, docieplenie ścian i dachów, wymiana instalacji co i podzielenie jej na niezależnie działające frakcje dla różnych części budynku. W hali mają pojawić się odnawialne źródła energii do ogrzewania wody. Dodatkowo projekt ma uwzględnić wymianę parkietu w dużej hali, wymianę siedzisk na widowni, remont szatni. Na zewnątrz planuje się likwidację skarpy wokół hali. Mają się tam znaleźć dodatkowe miejsca parkingowe.

 

Do części biurowo-motelowej planuje się dobudować salę konferencyjną. To, że zadania te znajdą się we wspólnym projekcie, nie oznacza, że zostaną od razu zrealizowane. Burmistrz Mariusz Stachowski przyznaje, że to plan na lata, ale chce mieć dokumentację kompleksową. Jego zdaniem, nie należy obawiać się o aktualność projektu, bo jeśli zdanie się rozpocznie, to dokumentacja będzie ważna aż do końca inwestycji. Jedyne, co trzeba będzie aktualizować, to kosztorys. Stachowski nadal powtarza, że hala jest ważna, ale nie najważniejsza. W gminie jest wiele innych potrzeb, które nie mogą zejść na dalszy plan. Dopiero, gdy gotowy będzie projekt i kosztorys, gmina przekona się, na co ją stać i zacznie stopniowo realizować remont. Pierwsza będzie termomodernizacja, na którą przyznano nam dotację. Ma ona dać nawet 70% oszczędności energii. Jeśli tak się stanie, kolejne inwestycje będzie można realizować z tych oszczędności!

 

 

 

W wydaniu papierowym przeczytasz także: 
Festyn fajnych ludzi
Zabrakło 13 tysięcy
To już czwarty!
Muzyka dla seniora

Komentarze

Portret użytkownika Skinny
Wysłane przez Skinny (niezweryfikowany) w 22 Maj, 2018 - 09:06

Caly czas mowa byla jedynie o termomodernizacji hali. O parkiecie czy siedziskach, szatniach oraz parkingu dowiaduje sie dopiero w z tego artykulu... Teraz rozumiem wysoka cene remontu.

Portret użytkownika smok
Wysłane przez smok w 22 Maj, 2018 - 11:46

Skarpa jest akurat bardzo fajna i funkcjonalna i totalnym nieporozumieniem jest jej likwidacja. Wejście do hali jest i tak wyniesione nad poziom gruntu, więc i tak będą potrzebne jakueś schody, a te będą wąskim gardłem przy ewentualnej ewakuacji. Być może plany przewidują wejście przez katakumby, podobnie jak to zrobiono w kinie, ale nikt nie raczył pokazać ludziom owych planów i zapytać ich o zdanie. Termomodernizacja to nie jest remont parkietu i przebudowa skarpy. Ktoś nam znów wciska ciemnotę i robi z nas wariatów. Na ocieplenie hali zgoda jest, na zamianę jej w parking: nie. Hala sportowa jest dla ludzi, nie dla samochodów. W większości miast myśli się o tym, jak wypchnąć samochody z centrum, a my wciskamy je, gdzie się da. Pozwolę sobie na złośliwość w stosunku do burmistrza: parking na auta już mamy. Przy Znikających Wyspach. Drugi ponoć będzie przu PKP (Centrum Przesiadkowe, jakby kto nie wiedział). I niech to wystarczy, a obejście hali zróbcie dla ludzi.

Prośba do redakcji SO: wypytajcie o owe plany i przedstawcie na waszych łamach. Wtedy o nich podyskutujemy.

Portret użytkownika smok
Wysłane przez smok w 23 Maj, 2018 - 11:59

Jeszcze jedno - bo naprzeciwko wejścia do hali jest już przecież parking, i to wcale niemały, tyle, że zaniedbany. Po co obok niego drugi?

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 22 Maj, 2018 - 12:06

Mieczysław ty już nic nie możesz. Nawet twoje dyskutowanie nic tu nie zmieni tak jak byś chciał.

Portret użytkownika czytelnik
Wysłane przez czytelnik (niezweryfikowany) w 22 Maj, 2018 - 20:32

 A który to Mieczysław "skinny" czy "smok",a jak tam w lodówce też widzisz Mieczysława?

Portret użytkownika Skinny
Wysłane przez Skinny (niezweryfikowany) w 23 Maj, 2018 - 08:42

Zgodnie z aktualnymi przepisami budowlanymi przy modernizacji obiektow publicznych (oraz ich budowie) nalezy uwzglednic potrzeby ludzi z dysfunkcjami ruchu. Norbi moze tutaj na pewno pomoc dalej, objasniajac szczegoly.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 28 Maj, 2018 - 11:56

W niedziele odbyła sie w Zawadzkiem komunia  idac do kościoła  po prostu oniemiałem jak zobaczyłem zastawione chodniki  na drodze przed kościołem  samochodami i maszynami  kopara stała na przebitych oponach przy posesji pana K.  Jak zęrknąłem za płot na podwórze  tego pana to po prostu obraz nedzy i rozpaczy czy w tej gminie nie ma komisji porządkowej,policji .Jak mozna dopuścić żeby w centrum miasta coś takiego miało miejsce ,na wsiach ludzie mają większy porządek ,już wcześniej słyszałem że jest tam wylęgarnia szczurów to może i sanepid tam jest potrzebny.Ludzie płacą podatki również za to żeby do kościoła można dojść chodnikiem a nie środkiem drogi 

Portret użytkownika smok
Wysłane przez smok w 28 Maj, 2018 - 15:11

Ten traktor tam stoi nielegalnie, bo blokuje przejazd. Inne maszyny poustawiane są na chodniku, co także jest nielegalne, bo tarasują chodnik, poza tym nie wolno na chodniku parkować pojazdami pow. 3,5t. Paragrafów na tego pana znalazłoby się sporo, ale nikt nie chce się tym zająć. Bajzel na jego podwórrku jest jego, ale dziwię się, że nie jest mu wstyd spojrzeć w oczy mieszkańcom. Wystające przez niedomkniętą bramę rupiecie wołają o pomstę do nieba. Hilda miała kiedyś większy porządek na swoim placu.Wstyd, wstyd i jeszcze raz wstyd.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 28 Maj, 2018 - 17:04

ej ej ej ino nie obrarzać Hildy to była starsza schorowana kobita której los nieoszczędził,tylko idioci sie z niej naśmiewali 30 lat temu,ale temu panu nic nie brakuje zreszta widac po brzuszku

Portret użytkownika su
Wysłane przez su w 29 Maj, 2018 - 08:48

To niestety najlepszy sposób, by uniknąc spamu na stronie.
Zdajemy sobie sprawę, że weryfikacja może być nieco newygodna, ale to konieczność.

Zalogowani użytkownicy nie są w ten sposób weryfikowani.

Pozdrawiam
Administrator

Portret użytkownika smok
Wysłane przez smok w 29 Maj, 2018 - 11:58

Ale efekt jest taki, że niezweryfikowani postu dodać nie mogą, a formularz sugeruje co innego i w tym problem. Jak coś jest, to powinno działać.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 29 Maj, 2018 - 12:08

Ten komentarz dodałem jako osoba niezalogowana.
Udało się bez problemu

Pozdrawiam
Administrator

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 30 Maj, 2018 - 19:38

Jedna z podstawowych zasad polskiej pisowni uznaje zaczynanie zdania od zaimka zwrotnego "mi" jako błąd. Proszę zawsze zaczynać tego typu zdanie od "mnie".

Portret użytkownika Nina
Wysłane przez Nina (niezweryfikowany) w 28 Maj, 2018 - 22:26

To podwórko to bomba wybuchowa  stosy starych desek złomu starych maszyn a w tym wszystkim wielkie pojemniki z ropą 

Odpowiedz