Nie chcą Kasztanowej, chcą Rychla!

Nie chcą Kasztanowej, chcą Rychla!

Artykuły : 
Numer wydania: 

Od ponad tygodnia w Strzelcach Opolskich toczy się zażarta dyskusja na temat zmiany nazwy ulicy Jana Rychla w Strzelcach. Przypomnijmy, że w piątek 20 października do ratusza wpłynęło pismo od wojewody opolskiego w sprawie usunięcia nazwy ulicy Jana Rychla w ramach ustawy dekomunizacyjnej. Jednak w przesłanym dokumencie nie było żadnego uzasadnienia, czym naraził się patron ulicy. Dodatkowo nazwa ta, do dnia dzisiejszego, nie pojawiła się w oficjalnym (dostępnym na stronie internetowej) spisie nazw nakazanych przez IPN do tzw. dekomunizacji. Wiadomość o zmianie ulicy obiegła całe Strzelce. Większość mieszkańców opowiedziała się za tym, że nie chce innej nazwy, argumentując, że Rychel to człowiek wybitny, który szczególnie zasłużył się dla Strzelec. Obywatele nie marnowali czasu i wystosowali do urzędu miejskiego petycję, w której sprzeciwiają się zaleceniom wojewody - podpisało ją 60 osób.

W środę, 25 października, w strzeleckim ratuszu odbyła się sesja rady miejskiej - rajcy mieli na niej zdecydować co dalej z ulicą Jana Rychla.

Przed samą sesją do urzędu wpłynęło kolejne pismo od wojewody Adriana Czubaka, zawiadamiające o wszczęciu z urzędu postępowania dotyczącego wydania zarządzenia zastępczego w sprawie nadania nowej nazwy. Wojewoda wskazuje w nim, że przyczyną takiego postanowienia jest brak podjęcia przez gminę Strzelce Opolskie w ustawowym terminie działań, o których mowa w ustawie o zakazie propagowania komunizmu.

Tadeusz Goc nie ukrywa zaskoczenia tą decyzją:

- Procedura, którą rozpoczęliśmy 20 października, przebiegała w tempie ekstra szybkim. Nie wiem, na jakiej podstawie można wysnuć wniosek, że pięć dni procedowania to jest niewypełnienie rygorów ustawowych. Przygotowaliśmy projekt uchwały, która jest przedmiotem dzisiejszej sesji - mówił na sesji burmistrz Strzelec Opolskich.

W ciągu tych pięciu dni gmina przeprowadziła też konsultacje społeczne z mieszkańcami ulicy Rychla.

- 140 osób było przeciwnych zmianie, 9 nie wyraziło opinii, a 31 wyraziło zgodę na nowe nazwy: Licealną, Misia Uszatka, Koziołka Matołka i Platanową - wyjaśniał na sesji Adam Capała z urzędu miejskiego. - Urzędnicy przygotowujący uchwałę zaproponowali nową nazwę - Kasztanowa.

Na sesji głos zabrał również Karol Cebula - przyjaciel i uczeń Jana Rychla, który od początku nie zgadza się z pomysłem zmiany nazwy ulicy.

- Pierwsze pismo od wojewody nie ma podstaw prawnych. Ustawa z dnia 1 kwietnia 2016 roku regulująca te sprawy bardzo wyraźnie mówi, że musi być podane uzasadnienie, dlaczego daną nazwę należy zmienić. Co zarzuca się Rychlowi? Nie wiadomo. To, że był Polakiem jak mało kto, to że przed wojną był działaczem Związku Polaków w Niemczech? To, że założył pierwsze polskie szkoły prywatne na naszym terenie? Kolejne pismo wojewody, informujące o zarządzeniu zastępczym w sprawie zmiany nazwy, uważam za pogwałcenie prawa, wszelakich śladów uczciwości i rzetelności - dodaje Karol Cebula.

Urząd jak i radni są oburzeni zarzutami wojewody w sprawie bezczynności. Ostatecznie wszyscy rajcy zagłosowali przeciwko zmianie nazwy ul. Jana Rychla na... Kasztanową (nomen omen przy tej ulicy nie ma ani jednego kasztanowca).

Dlaczego Rychel został niespodziewanie uznany za nieprawego obywatela?

Drugi tydzień czekamy, by wojewoda opolski Adrian Czubak przesłał opinię IPN dotyczącą osoby Jana Rychla. Pomimo tego że zwracaliśmy się o nią kilka razy, do dnia wydania gazety nie otrzymaliśmy jej. Panie Wojewodo, mamy nadzieję, że w końcu Pan wyjaśni opinii publicznej, dlaczego Rychel nie powinien patronować ulicy...

BB

PS Do naszej redakcji dociera coraz więcej głosów, że na znak protestu przeciwko zmianie nazwy ulicy Rychla mieszkańcy Strzelec Opolskich będą w najbliższych dniach zapalać znicze przed obeliskiem upamiętniającym tę postać.

W wydaniu papierowym przeczytasz także: 
Pościg ulicami Strzelec
Innowacja z Żędowic Samolotem na pole
Wolf wystartował
Wstęp wzbroniony!
Starosta z Oskarem
Pieśń o nieszczęściu
Zacznij słuchanie od kogoś znajomego...
To człowiek, tylko nie oddycha
Grzegorz szalał
Bomba pod zakładem?

Komentarze

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 31 Październik, 2017 - 17:25

   Pan  wojewoda  ..jak już to jest  aparatczykiem  partii która ma blisko 50% poparcie   polskich  obywateli  a  Rychel   był aparatczykiem  partii   którą  popieralo ....''  130%  obywateli ''....ale   gdyby to było mało   to    DECYDUJĄCE   1%  zlota akcja  należała  do   obywatela urzędujacego na Kremlu

...taka   mala  subtelna  róznica....

Portret użytkownika kamil
Wysłane przez kamil (niezweryfikowany) w 5 Listopad, 2017 - 15:31

rawy czlowiek,mial odwage sie sprzeciwic komunistom,zostal relegowany z Sejmu,mial powazanie i respekt obywateli i Slazakow,znany byl jeszcze z przed wojny.

Portret użytkownika Max 8
Wysłane przez Max 8 (niezweryfikowany) w 31 Październik, 2017 - 14:18

  Zmanipulowany kłaliwy..................................................................................................................................................................................... swojej ulicy-proste.

 

Ingerencja KC.

Portret użytkownika Max 8
Wysłane przez Max 8 (niezweryfikowany) w 31 Październik, 2017 - 16:41

Zmanipulowana ingerencja KC.(nie było wulgaryzmów).

Dlaczego boi się Pan prawdy ?

Czyżby Pan też był starym ko.....

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 31 Październik, 2017 - 17:28

  no  coś ty .. K.C.   walczyl z komuna    ..ale w ..specyficzny  sposób.... dlatego    chyba wstydzi się  opowiadać o swojej  martyrologii ..... martyrologia .....ZATARTA...

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 31 Październik, 2017 - 19:47

  zabójcy  ks. Popiełuszki ... awansowali   i do dzis pobierają    astronomiczne  emerytury   resortowe ...za   ZASLUGI  DLA Polski Ludowej

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 31 Październik, 2017 - 17:30

Jestem 42 latkiem gościu o którym mowa zmarł przed moimi urodzinami więc trudno mi go oceniać a rodzice moi wywodzą się ze Strzelec Op i nic złego o tym człowieku nie mówią to dlaczego ty jesteś taki zajadły czyżbyś pamiętał w/w pana Rychla a może ukrzywdził twojej rodzinie lub komuś bliskiemu?No chyba że jesteś od tych z "dobrej zmiany" i wszystkich jedną miarą kto nie znami (PiSuarami) to żeś człeku gorszy sort? Ktoś kiedyś wymyślił przysłowie "że nadgorliwość jest gorsza od faszyzmu" i miał rację. 

Portret użytkownika Max 8
Wysłane przez Max 8 (niezweryfikowany) w 31 Październik, 2017 - 17:41

Panie KC czekamy na ingerencję powyższy post jest obraźliwy.

Portret użytkownika Max 8
Wysłane przez Max 8 (niezweryfikowany) w 31 Październik, 2017 - 18:19

Jeśli nie wiesz w którym miejscu to jesteś mało kumaty.

Panie KC, dalej czekamy na ingerencję w obraźliwy wpis.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 31 Październik, 2017 - 18:31

Uderz się ze skruchą w swoją wątłą pierś, daj odpocząć nie mniej wątłemu umysłowi i udaj się jutro na cmentarz zapalić znicze na grobach ludzi zasłużonych dla naszego miasta i regionu. Pamiętaj także, iż jutro mamy dzień zadumy i refleksji więc wstrzymaj sie od emitowanai wpisów wywołujących u internautów ogólną wesołość i salwy śmiechu.

Portret użytkownika Max 8
Wysłane przez Max 8 (niezweryfikowany) w 31 Październik, 2017 - 18:45

Twój wpis to wątły bełkot.

Dalej nie wiesz dlaczego poprzedni wpis jest obraźliwy ?

Panie KC czekamy na ingeręcję w obraźliwy wpis.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 31 Październik, 2017 - 19:50

   twoja wypowiedź sprowadza sie do jednego zdania .. mnie rychel  nic nie  zrobił  i  ja  kocham rychla ...  a jak rychEL  zrobil cos tobie ..to ...TWÓJ PROBLEM

 

Portret użytkownika Max 8
Wysłane przez Max 8 (niezweryfikowany) w 31 Październik, 2017 - 18:54

 Innymi słowy: poprzedni wpis opisywał sytuację, która polega na tym, że ciągle podkreślasię zasługi Jana Rychla, natomiast przemilczana się jego działalność w PZPR i FJN co jest oczywistą manipulacją charakterystyczną dla sytemów totalitarnych.

 

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 31 Październik, 2017 - 19:23

Jan Rychel nie działał w PZPR. Działalność w tej organizacji mogą ci natomiast przybliżyć niektórzy z twojej drużyny. Sprawdzali to empirycznie - efekty widać jeszcze dotąd...

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 31 Październik, 2017 - 21:53

   idąc tokiem rozumowania  K.C.    ...    wprawdzie  był  niemieckim  zołnierzem    ..ale on sluzył  tylko w  Wermahcie ... tzn    ... jest  rozgrzeszony ..a dlaczego   ?  ponieważ   żołnierze   niemieccy  mordowali   '' na żywca''   a   wermacht ...w  subtelny sposób

Portret użytkownika Karol Cebula
Wysłane przez Karol Cebula w 1 Listopad, 2017 - 10:11

Dobry Panie Boże,spusć troszkę rozumu  i poczucia uczciwosci  bo ja niestety mogę ingerować tylko w teksty.

Stanisławie Lem jesteś patronem tej strony i bliżej Pana Boga.POMÓŻ !!!

Karol Cebula

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 1 Listopad, 2017 - 11:46

   czyż   mój przykład  nie jest adekwatny  do   zaistniałej  sytuacji ...może  zbyt  drastyczny   .... ale co do  meritum to ... bez zastrzeżeń .... moim zdaniem

...a tak nawiasem  mówiąc .. pomnik/tablica Jana Rychla   stoi   juz od lat  kilkudziesieciu  .. i mam pytanie  .... ile razy w tym czasokresie pan K.C.  sprzątal ten skwerek ,  świeczki  palił  i  pucował [  oczywiście do kamery]   tablice  poświęconą Janowi  Rychlowi ?   ..rozumiem że    cyklicznie ..co najmniej raz w roku ?..     czy  [  co bardziej prawdopodobne ]  ...JEST AKCJA  JEST REAKCJA

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 1 Listopad, 2017 - 16:17

Otóż Cymbale jeden, to miejsce pamięci ufundował w całosci Cebula.Tuje osobiscie posadził i co roku tablicę czyscił.A Ciebie cymbale nigdy tam nie widziałem.Pomnk Rychla w tym miejscu stoi dopiero od 2007 roku,Cymbale.Poczytaj w Strzelcu Cymbale.

Portret użytkownika Max 8
Wysłane przez Max 8 (niezweryfikowany) w 2 Listopad, 2017 - 08:56

Post z "31 Październik, 2017 - 17:30" obraża ponad 40% Polaków, a jest Pan taki pobożny. To bardzo proszę o ingerencję w ten post. (Chyba, że jest Pan dziennikarzem klasy Monki Olejnik, Lisa, Kuźniara i Urbana )

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 2 Listopad, 2017 - 10:21

W jaki to sposób ustaliłeś, że przywołany post obraża 40% Polaków? Jeżeli oparłeś się na wynikach ostatnich wyborów parlamentarnych to, z braku wiedzy, napisałeś nieprawdę. Powinieneś napisać, że obrażono (?) nieco ok. 40 % tych, którzy wzięli udział w głosowaniu. Wszystkie osoby poniżej 18 roku życia oraz wszyscy ci, którzy (niestety) nie udali się wtedy do urn wyborczych to również Polacy. Zakładanie, że jest wśród nich prawie 40% wyborców PiS wygląda na konfabulację. Przyjmij do wiadomości, że za dwa lata będzie zupełnie inaczej i obecnie rządzący muszą się powoli przystosowywać do roli opozycji. Żóltą kartkę otrzymają już za rok w wyborach samorządowych.

Portret użytkownika Max 8
Wysłane przez Max 8 (niezweryfikowany) w 2 Listopad, 2017 - 13:46

Ustalono w prosty sposób:

Wśród ludzi nie głosujących na PiS jest bardo dużo ludzi przyzwoitych, których jakiekolwiek wulgarne określenia obrażają(Ty do nich ze stuprocentową pewnością nie należysz).

Młode pokolenie  zazwyczaj przejmuje poglądy  swoich rodziców i dziatków.(przykład: resortowe dzieci,kasta sędziów, itp.)

Więc ponad 40%(jeśli nie więcej) Polaków zostało obrażonych tym wulgarnym wpisem.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 2 Listopad, 2017 - 14:51

Dziękuję za podanie sposobu szacowania - karkołomny jak twoje poglądy wyrażane na forum. Bardzo proszę coś więcej napisać o swoich "dziatkach". Czy chodzą jeszcze do przedszkola?

Portret użytkownika Max 8
Wysłane przez Max 8 (niezweryfikowany) w 2 Listopad, 2017 - 15:12

Sposób jest prosty, dla Ciebie może karkołomny, ale wszystkiego można się nauczyć-może jakś lepsza szkoła?

Co do "dziatków-dziadków", aby aluzje nie były zbyt karkołomne, będę zawsze w takich sytuacjach stosował cudzysłów.

Portret użytkownika Max 8
Wysłane przez Max 8 (niezweryfikowany) w 31 Październik, 2017 - 19:22

Jeśli na to cierpisz to wspólczuję, ale co to ma wspólnego z Janem Rychlem.

Spróbuj może na jakimś formum medycznym.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 31 Październik, 2017 - 19:28

Za wspólczucie dziękuję. Nie jestem jednak Max 8 a to on właśnie powinien podziękować Jakiś mało gramotny to człek.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 1 Listopad, 2017 - 22:27

Jedno fanom dekomunizacji trzeba przyznać że w szeregach PZPRu świrów nie brakowało ale dzisiaj wydaje się że jest ich więcej 

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 2 Listopad, 2017 - 09:46

   trojca ...przenajświętsza ... no i  oczywiście   ..................................................................

 

Ingerencja KC

Portret użytkownika Max 8
Wysłane przez Max 8 (niezweryfikowany) w 2 Listopad, 2017 - 13:32

Szanowny Panie KC

Post z "31 Październik, 2017 - 17:30" obraża ponad 40% Polaków. Bardzo proszę o ingerencję w ten post. (Chyba, że jest Pan dziennikarzem klasy Monki Olejnik, Lisa, Kuźniara i Urbana )

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 2 Listopad, 2017 - 10:23

Odezwał się wybitny intelektualista. Jeszcze nie wytrzeźwiał po wczorajszym spotkaniu z rodziną.

Portret użytkownika zetemta
Wysłane przez zetemta (niezweryfikowany) w 3 Listopad, 2017 - 01:41

Poziom tej dyskusji, o ile to można takową nazwać,  jest wart decyzji p. wojewody. Sądziłem, że artykuł da pole do merytorycznej dysputy nad tak ważkim dla mieszkańców naszego miasta tematem. A tu co ? Obrzucanie sie obelgami , treściami nie związanymi z tematem artykułu, jakaś prywatna jatka. Czyzby nie stać Was było na poważne wypowiedzi, a jesli nie, to cofnijcie się do czytania Misia , Świerszczyka, Płomyczka itp. prasy dla dzieciaków, bo może z tamtych treści coś dotrze do Was drodzy czytelnicy. Wstyd  !

Portret użytkownika Max 8
Wysłane przez Max 8 (niezweryfikowany) w 3 Listopad, 2017 - 10:21

Zgadzam się, częściowo z tą opinią, wulgrne wpisy zostają(31 Październik, 2017 - 17:30), a w inne-nie wulgarne, poważne wypowiedzi są cenzurowane-typowa komuna w tym Strzelcu PRL PZPR ZSL SD FJN i inne.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 3 Listopad, 2017 - 14:34

W mojej ocenie wojewoda się ośmieszył przesyłając owo drugie pismo dotyczące spraw proceduralnych. Widocznie nie posiada żadnych argumentów merytorycznych na uzasadnienie zmiany nazwy ulicy więc próbuje stosować sztuczki formalno-prawne.

Odpowiedz