fbpx Nie bierz tych leków! | Strzelec Opolski

Nie bierz tych leków!

Nie bierz tych leków!

Artykuły : 
Numer wydania: 

We wtorek 12 lutego Główny Inspektor Farmaceutyczny (GIF) wstrzymał sprzedaż produktów zawierających fenspiryd, czyli popularnych leków na przeziębienie i kaszel, których listę prezentujemy w ramce. Sytuacja ta zaniepokoiła rodziców, którzy zgłosili się do naszej redakcji.

 

- Mòj Antek tydzień temu miał przepisany syrop pulneo, który dziś jest wstrzymany w aptekach - mówi wystraszona pani Agnieszka. - Lekarze przepisują leki, a potem czytam w internecie że są wycofywane. W tamtym roku oddałam do apteki krople do nosa mucofluid, a dziś dzwoniłam z powodu pulneo. Sterydy wziewne co przez pierwsze dwa lata non stop Antek brał - też wycofali - wylicza. - Leki nie są tanie, bo za każdym razem 100 złotych w aptece zostaje. Nie wiadomo, czym leczyć - podsumowuje zdezorientowana.

 

Wstrzymane w całej Unii

Wstrzymywanie lub wycofywanie ze sprzedaży leków zdarza się dość często, wystarczy wejść na stronę internetową GIF. Zazwyczaj decyzje dotyczą określony serii. Przyczyną wycofania mógł być błąd w ulotce, bądź rozwarstwienie się tabletek... Tym razem sprawa ma szerszy zasięg, bo dotyczy wszystkich leków z danym składnikiem. Co ciekawe, to sam francuski producent leku zwrócił się do instytucji w swoim państwie o wstrzymanie jego sprzedaży. Podjęte kroki wywołały procedurę, która nakazuje zrobić to samo z lekami innych producentów zawierających fenspiryd w całej Unii.

 

Nie wiadomo do końca, na czym polega problem z fenspirydem. „Wyniki badań nieklinicznych wskazują, iż stosunek korzyści do ryzyka w zarejestrowanych wskazaniach nie jest korzystny i produkty zawierające fenspiryd mogą mieć potencjalny wpływ na występowanie zaburzenia rytmu serca.” - podaje komunikat GIF.

 

Nie ma powodów do paniki

Farmaceuci po otrzymaniu informacji zdjęli leki zawierające fenspiryd z półek. Na razie stoją one w magazynach. Środki nie zostały wycofane, a wstrzymane, więc nie odsyła się ich do hurtowi.

 

- Lek nie znika z rynku, nie wraca do producenta celem zniszczenia itp. - tłumaczy Artur Muszyński, kierownik apteki w Kolonowskiem. - Jest to robione na wszelki wypadek do wyjaśnienia, co jest nie tak z tym lekiem.

 

Jak mówi farmaceuta, informacja o wycofaniu leku jest bardzo ogólnikowa i nie wiadomo, czy pojawiły się konkretne przypadki chorób po zażyciu leków z fenspirydem.

 

- Każdy lek to substancja obca, pomimo szczegółowych badań na zwierzętach i ludziach przed wprowadzeniem do obrotu, czasami skutki stosowania leków wychodzą po latach - wyjaśnia Muszyński. - Prawo jest tak skonstruowane, że pomimo sprzedaży milionów opakowań leku, jeśli pojawią się pojedyncze przypadki chorób u pacjenta, już należy sprawdzić, czy jest to przypadek, jakaś alergia, czy też się potwierdzi szkodliwy wpływ substancji zawartych w leku.- dodaje.

 

Zdaniem farmaceuty w obecnej sytuacji nie ma powodów do paniki.

 

- Jeśli już ktoś zażywał te środki i nic się nie wydarzyło, to nie trzeba nic robić - mówi. - W obecnej sytuacji nie wiadomo nawet co badać, które parametry sprawdzić. Jeśli ktoś ma ten lek, to nie powinien go już stosować. Nie ma sensu obecnie przynosić leku do apteki, bo my nie mamy podstaw do przyjęcia go jako zwrotu - informuje Artur Muszyński.

 

Lekarze korzystają z dostępnej bazy leków i nie są w stanie przewidzieć, że jakiś środek wcześniej dopuszczony do obrotu, zostanie wstrzymany ze sprzedaży....

 

- W momencie kiedy lekarz wypisuje ten lek, nie wie, że coś z nim może być nie tak - mówi lekarka rodzinna z przychodni w Kolonowskiem, dr Urszula Walter - Werra i w związku z obecną sytuacją dodaje: - Jeśli nie ma się żadnych niepokojących objawów, nie trzeba się zgłaszać do lekarza. Jeśli jest się w trakcie terapii należy ją przerwać. Absolutnie nie ma powodów do paniki! Niewykluczone, że leki te wrócą po rozwianiu wątpliwości, które się pojawiły - podsumowuje.

 

MM

 

Leki, których dotyczy decyzja GIF to:
    Eurespal 80 mg - wszystkie serie
    Elofen 2 mg/ml  - wszystkie serie
    Eurefin 2 mg/ml  -wszystkie serie
    Fenspogal 2 mg/ml  - wszystkie serie
    Fosidal o smaku malinowym 2 mg/ml 
    Fosidal o smaku pomarańczowym 2 mg/ml  - wszystkie serie
    Pulneo 2 mg/ml  - wszystkie serie
    Pulneo 25 mg/ml 

    Pulneo o smaku coli 2 mg/ml  - wszystkie serie

 

W wydaniu papierowym przeczytasz także: 
Wystarczy podejrzenie
Prawnik dla ciebie
Ubrania w worku, w pokoju jaszczurki...
Będą pierzyny!
Na wiosnę namalują
Zabiła go grypa!
Driftem i bez prawa jazdy
Po co te certyfikaty?!

Odpowiedz