fbpx Nie bądźcie miastowi! | Strzelec Opolski

Nie bądźcie miastowi!

Nie bądźcie miastowi!

Artykuły : 
Numer wydania: 
Festyny, imprezy, wspólne budowanie chodnika, kopanie rowu, stawianie płotu - ileż takich wiejskich inicjatyw opisywaliśmy na naszych łamach? Tysiące! Chwaliliśmy zapał mieszkańców wiosek, ich bezinteresowność i zaangażowanie w lokalne sprawy. Robimy to dalej i chcemy to robić jak najdłużej! Przyznam, że przez lata jeżdżąc po różnych miejscowościach powiatu, żałowałam, że nie mieszkam na wsi - tylko w Opolu. Miastowi (w większości, bo chlubne wyjątki i tu się zdarzają) są obojętni na to, co się dzieje na ich ulicy, w ich bloku, a nawet klatce. Potrafią narzekać, że jest brudno, choć sami śmiecą. Płaczą, że na ulicy leżą psie odchody, ale nikt się nie wysili, żeby jednej czy drugiej paniusi z pieskiem zwrócić uwagę, że jej pupil brudzi i należy po nim posprzątać. Są oburzeni, gdy na placu zabaw jest zepsuta huśtawka i spółdzielnia jej nie chce naprawić - choć wygłupiał się na niej, za duży na takie urządzenia, ich własny synek...

Wielu marudzi, niewielu działa, by coś naprawić. Na naszych wsiach jest inaczej, ale...

Niestety, coraz częściej słyszę, że i tu przybywa malkontentów, którzy wolą nosa poza swoją posesję nie wysuwać. Zaangażowanym grupom działaczy coraz trudniej porwać tłumy do wspólnej pracy, a nawet zabawy! Znajomy sołtys powiedział mi w zaufaniu, że często ludzie narzekają, że nic się nie dzieje w ich miejscowości, ale gdy coś się wydarzy - nie przychodzą. Dlaczego?

Ludzie, nie bądźcie miastowi (oczywiście w złym tego słowa znaczeniu)! Nie traćcie energii na narzekanie lub siedzenie w domu. Dajcie się porwać osobom, które mają inicjatywę, pomóżcie im w działaniu. Razem można więcej - to hasło nic nie straciło na aktualności, to wielokrotnie sprawdzony fakt!

Beata Kowalczyk

Komentarze

Portret użytkownika Nierozumiejący Polaków
Wysłane przez Nierozumiejący ... (niezweryfikowany) w 24 Wrzesień, 2013 - 13:34

Ale czemu tu się dziwić?! Opisze pewną sytuację. Pewna osoba idąca z pieskiem widziała jak jej piesek "narobił" na trawnik. Gdy zaczęła się oddalać, podszedłem do niej i zwróciłem uwagę aby to posprzątała. Wielce się oburzyła ta osoba że zwróciłem jej w ogóle uwagę. Przecież od tego są służby porządkowe-odpowiedziała i dodała jeszcze że-ma większe problemy niż sprzątanie "gówien". No to odpowiedziałem tej osobie-że się nie dziwię że ma problemy jeśli z tak małym nie potrafi się uporać. Na odchodne tej osoby zapytałem się jeszcze jej czy jak w domu narobi piesek to też czeka na słuzby porządkowe. Niestety nie doczekałem się odpowiedzi, ale za to zobaczyłem jaką kulturę i wychowanie posiada ta osoba, gdyż odchodząc pokazała mi środkowy palec. Tak więc pytam Panią Beatę, o czym tu Pani pisze?! W Polsce nie można razem więcej, dopóki się nie zmieni Nasza mentalność. W jednym ma Pani rację Pani Beato. Polacy potrafią tylko narzekać i wychodzić z założenia "co mnie to obchodzi, to nie moje". Tzw. " polskie tomiwisielstwo".

Portret użytkownika bazyl
Wysłane przez bazyl (niezweryfikowany) w 24 Wrzesień, 2013 - 13:48

Taki jest właśnie Polak , wiecznie niezadwolony ,nażekający. Ale też wiecznie wszystkich pouczający , znający się na wszystkim itp. A najlepsze jest nasze zachowanie na drodze , idąc do garażu po auto idziemy spacerkiem z nóżki na nóżkę , ale jak już zasiądziemy za kierownicą budzi się w nas demon , odnoszę takie wrażenie.

Portret użytkownika czytelnik
Wysłane przez czytelnik (niezweryfikowany) w 24 Wrzesień, 2013 - 14:16

Kolejny felieton, z którym zgadzam się w zupełności. Również na tym forum nie brakuje takich, którzy każdemu doradzą, jak co należy robić, ale sami sprawy i związanej z nią odpowiedzialności w swoje ręce już nie wezmą. Uważają, że sam fakt, że soczyście skrytykują pracę innych, to już jego olbrzymi i wystarczający wkład w lokalne działanie.

Portret użytkownika czytelnik
Wysłane przez czytelnik (niezweryfikowany) w 24 Wrzesień, 2013 - 14:18

Mlodzi wola dziś alkohol,imprezy,cpanie,pisanie farbami po murach,gry komputerowe i blogie lenistwo.
Ci w srednim wieku maja rodziny i sa zajeci zarabianiem na jej utrzymanie i nie w glowie im czyny społeczne.
U starszych z wiekiem spada zapotrzebowanie na harce a rosnie na swiety spokoj.
I takie to jest bycie w niebycie.

Portret użytkownika ja
Wysłane przez ja (niezweryfikowany) w 24 Wrzesień, 2013 - 14:23

Czyny społeczne były dobre za komuny , teraz niech robią to z naszych podatków , może im na nagrody braknie ehh.

Portret użytkownika czytelnik
Wysłane przez czytelnik (niezweryfikowany) w 24 Wrzesień, 2013 - 15:05

"teraz niech robią to z naszych podatków"- iście nowoczesny tok myślenia. Jak to dobrze, że wspólne podatki na wszystko starczą i spełnią moje wszelakie zachcianki, zakleją moją dziurę w płocie, którą łaskawie wskażę z balkonu.

Portret użytkownika ja
Wysłane przez ja (niezweryfikowany) w 24 Wrzesień, 2013 - 17:52

Chłopie Twoja dziura Twój problem , nawet jeżeli mówimy o płocie:)
A skoro czujesz sie wielkim społecznikiem to zakasaj rękawy i do dzieła nikt Cię nie zatrzymuje nie mówi stop , wręcz przeciwnie wista wio i powodzenia.

Portret użytkownika czytelnik
Wysłane przez czytelnik (niezweryfikowany) w 25 Wrzesień, 2013 - 11:08

Chwila, chwila, a po co ja mam robić coś społecznie, mnie też się nie chce, nie widzę sensu (albo bardziej dyplomatycznie- nie mam czasu lub nie nadaję się do tego). Niech robi ktoś inny za mnie albo lepiej, niech zrobią z podatków (bo społecznik to archaiczny twór). Jeśli braknie pieniędzy na naszą (masz rację- wspólną, moją- osobiście zakleję) dziurę w płocie- niech dźwigają podatki, przecież chcę żyć w pięknym i zadbanym kraju.
Dziękuję, że przekonałeś mnie do swojego nowoczesnego toku rozumowania, od teraz na pewno łatwiej będzie mi się żyło.

Portret użytkownika Ewa ...owska
Wysłane przez Ewa ...owska (niezweryfikowany) w 25 Wrzesień, 2013 - 10:02

"Marionetka Tusk. W dniu katastrofy miał stały kontakt z Putinem..." www.wpolityce.pl

Swołocz boi się komisji Macierewicza, bo widzi,że prawda wyjdzie na wierzch i będzie musiał wiać z Polski. Komorowski wprowadzi stan wojenny i sprowadzi POmoc braterską z Rosji, i na tę okoliczność razem z Tuskiem napisali specjalna ustawę, która pozwala na wejście do Polski uzbrojonych po zęby obcych funkcjonariuszy, którzy w tej ustawie dostali prawo do strzelania Polaków...
Samobójcy - głupki polskie takich nam POwybierali i to razem z ruskimi serwerami. Nie sądziłam,że w naszym społeczeństwie jest aż tylu idiotów gubiących siebie, nas i Polskę.

Portret użytkownika czytelnik
Wysłane przez czytelnik (niezweryfikowany) w 25 Wrzesień, 2013 - 11:56

Bóg zapłać za tak kompetentną diagnozę sytuacji w Polsce. Po równie kompetentną diagnozę, ale na temat stanu swojej psychiki, radzę udać się jak najszybciej do odpowiedniego specjalisty...Radzę nie zwlekać!

Portret użytkownika jurekst
Wysłane przez jurekst (niezweryfikowany) w 25 Wrzesień, 2013 - 13:05

Jestem w przekonany,że jeżeli któryś z ekspertów Macierewicza stwierdzi,że w samolocie nie było prądu gdyż nie odnaleziono kabla którym jest doprowadzany z ziemi do samolotu,to Ty Ewo w to uwierzysz ta jak w inne bzdury tej komisji.Nie zastanawia Cię dlaczego tak mało mówi się w komisji Macierewicza o raporcie NIK o wizytach VIP w latach 2005-2010?Ano dlatego,że w tym okresie nadzór polityczny nad siłami zbrojnymi sprawował Lech Kaczyński i to on mianował gen.Błasika na dowódcę sił powietrznych,a ten wątek, komisji jest już niewygodny.Wolą tworzyć coraz to bardziej niedorzeczne historie niż zająć się prawdziwymi przyczynami katastrofy,a tych naprawdę był wiele.
I tak na koniec.Błędy innych mamy w oczach,a swoje na plecach.

Portret użytkownika Czytelniczka z osiedla
Wysłane przez Czytelniczka z ... (niezweryfikowany) w 27 Wrzesień, 2013 - 09:07

Dlaczego Lasek nie chce sie spotkac z komisja Macierewicza?
Czyzby bal sie rozmowy na argumenty?
Masz racje Ewa, tusku szykuje cos bo zaprosil wojsko do pomocy policji na 11 listopada.
Po co?
Czy to wojsko bedzie w polskich mundurach?
Kto to moze sprawdzic kto jest w srodku munduru?
W Gliwicach Niemcy podstawili w polskiCh mundurach swoich bandytow do ataku na radiostacje i wtedy sie zaczela wojna swiatowa. Co bylo przygotowane duzo wczesniej, bo samoloty najpierw zaatakowaly szpital w Wieluniu a potem dopiero bylo Westerplatte i Gliwice.
Wyraznie widac ze Tusk sie szykuje do wojny z narodem aby przedluzyc kadencje i dobic Polske.

Portret użytkownika czytelnik
Wysłane przez czytelnik (niezweryfikowany) w 27 Wrzesień, 2013 - 09:27

dobrze ze nadchodzą chłody i łby wam ostudzi bo pleciecie tu takie farmazony jak sam maciarewicz.

Portret użytkownika czytelnik
Wysłane przez czytelnik (niezweryfikowany) w 27 Wrzesień, 2013 - 09:32

Polecam wizytę u dobrego psychiatry takowy przyjmuje w Strzelcach więc nie trzeba daleko szukać.

Portret użytkownika silco
Wysłane przez silco w 26 Wrzesień, 2013 - 00:14

Chcialoby się powiedzieć...badzcie miastowi.
Pojecie miastowi dawno się zdewalulowalo. Kiedys taka nazwa określano ludzi mieszkających w miescie z powodu ich wygodniejszego zycia."Miastowy" oznaczalo latwiejszy dostep do kultury i innych dobr. Sklepy na miejscu,kino,kawiarnie ,domy kultury, sportu ,szkoly,biblioteki,dworce kolejowe,autobusowe itd.
To zobowiazywalo.Uczylo zachowan, szacunku do siebie i innych.
Niestety, z nastaniem kapitalizmu kiedy to dzikie rzadze wziely gore wszystko uleglo zmianie. Nie w miastach. Kina,biblioteki i wszystkie inne dobra się ostaly ale ludzkie umysły ulegly intelektualnej pauperyzacji. Rzadza władzy i pieniadza okazala się silniejsza. Dzis idzie się przez zycie z wypaczonymi pojęciami według zasady ...zdzieraj koszule z blizniego bo inaczej on z ciebie ja zedrze. Te chlubne wyjątki, o których pani pisze ,pogubily się w tym labiryncie i zupełnie nie maja zamiaru znizac się do poziomu obecnych "miastowych". Wystarczy poczytać to tylko forum by uswiadomic sobie jak to funkcjonuje. Ktos kogos odsyla do psychiatry nazywając go zakutym lbem i nie zauwaza ze sam potrzebuje pomocy bo sam reprezentuje ten sam poziom. W bezpośrednich kontaktach tacy osobnicy malpuja probujac sztucznym zachowaniem dac do zrozumienia rozmowcy jacy to sa inteligentni.
Prawdziwe charaktery uzewnetrzniaja na roznego rodzaju forach. Nikt nie wie kim jestem,nikt mnie nie widzi to mogą być sobą.
Nic bardziej mylnego.Poslugiwanie się swoim jezykiem w bezpośrednich rozmowach i tak jest nader wyraziste i wiele mowiace.
Komu wiec dac się porwać skoro te chlubne wyjątki natrafiają na osobnikow którzy z uśmiechem na ustach wyciagaja jedna dlon a za plecami w drugiej trzymają noz.
Dzis więcej "miastowości" jest na polskich wsiach niż w miastach. Miasta staly się betonowymi dżunglami gdzie najsilniejsza jest rzadza władzy i pieniadza a jedynym prawem jest prawo buszu.
Może wiec badzmy miastowi zanim nie zdziczejemy do konca

silco

Portret użytkownika Nierozumiejący Polaków
Wysłane przez Nierozumiejący ... (niezweryfikowany) w 25 Wrzesień, 2013 - 14:24

Całkowicie zgadzam się z poprzednikiem tj. P. silco. Pani Beato sprokurowała Pani temat, do którego społeczeństwo polskie jeszcze nie dorosło. Wzajemne obelgi, poniżanie, wysyłanie do psychiatry itp. Przecież to widać gołym okiem że to co się dzieje wokół Nas to tylko teatrzyk, prawda o polskim społeczeństwie, o tym jacy jesteśmy tak na prawdę, jest na forum i to nie tylko na tym. Kiedy Polacy maja walczyć z jakimś tam wrogiem to walczą z całą zaciekłością, ale gdy tego wroga brakuje to zaczynają niszczyć siebie nawzajem. Jest gdzieś takie powiedzenie o Polakach :"gdzie Polaków trzech tam są cztery zdania". Dzisiaj w Polsce, ktoś kto postępuje zgodnie z przepisami np. na drodze, brzydzi się korupcją, czy też zachowuje się zgodnie z wszelkimi normami życia społecznego np. nie obraża, nie klnie, jest uprzejmy, uczynny bez oczekiwania na otrzymanie z tego tytułu jakiejkolwiek gratyfikacji, jest uważany za jakiegoś "odmieńca", człowieka chorego psychicznie. Opisana przeze mnie na samym początku sytuacja z pieskiem zanieczyszczającym trawnik, oraz wypowiedzi nie których tu forumowiczów jest tego dobrym przykładem, że do cywilizacji dużo Nam jeszcze brakuje. Na koniec podam tu myśl:
"Obraźliwe słowa wystawiają świadectwo osobie, która je wypowiada. Świadczą o Jej poziomie, kulturze i szacunku do drugiego człowieka. Smutne, że ta osoba uważa, że reprezentuje jakąkolwiek kulturę".

Portret użytkownika silco
Wysłane przez silco w 26 Wrzesień, 2013 - 19:13

Wlasnie zostalem obdarowany "wygranymi" przez mojego brata "biletami" na Kryszaka ktorego to wystep poprzedzi prezentacja garow lub innego badziewia za ogromne pieniadze.
Cala ta impreza odbedzie sie w strzeleckim gimnazium przy ulicy Kozielskiej 12 pazdziernika o godz. 14.30. i tylko dla osob powyzej 30go roku zycia. Skrupulatnie wychwytuja ludzi ktorym mozna wcisnac te niby bilety jako wygrane przy okazji zakupow i podczas tej niby imprezy agresywnie zachecac do kupna np. garow za 6 tysiecy zlotych a wartych zeczywiscie zlotych 400. Oczywiscie nie za gotowke tylko na kredyt...ktory niejednego doprowadzi do powaznych problemow finansowych.
Tak wlasnie uracza nas namiastka prawa buszu wedlug zasady zdzieraj koszule z blizniego bo....
Badzcie wiec miastowi wybierajac sie na ta impreze i ostrozni.
Kryszaka wcale nie musi byc jak to sie juz w innych miejscach zdarzalo.
Mam nadzieje ze "dynamiczny serwis informacyjny" strzeleckiej kablowki tez tam bedzie a takze ktos ze Strzelca Opolskiego.

http://www.kozaczek.pl/plotka.php?id=46533

http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114871,14327068,Firma_zaprasza_...

http://ddwloclawek.pl/pl/11_wiadomosci/9298_byli_na_kryszaku_a_teraz_szu...

silco

Portret użytkownika czytelnik
Wysłane przez czytelnik (niezweryfikowany) w 23 Listopad, 2013 - 07:55

Co by nie napisać, nie powiedzieć , i nie wiem jak oczerniać naszych zachodnich sąsiadów to ja i tak ich podziwiam za to czego się dorobili . Też chciałbym żyć na ich poziomie tzn. pracować zarabiać i nie martwić się że nie starczy do następnej wypłaty , że do lekarza muszę czekać miesiącami lub że w ogóle nie mogę liczyć na pomoc . Polak to taka wsza że zawsze każdemu zazdrości auta poniemieckie i euro są cacy ale sami Niemcy już niekoniecznie to dopiero obłuda i zakłamanie . Żyjemy w dziwnych okrutnych czasach za komuny było biedno-chłodno ale na pewno weselej .

Odpowiedz