fbpx Nauczyciele do zwolnienia | Strzelec Opolski

Nauczyciele do zwolnienia

Nauczyciele do zwolnienia

Artykuły : 
Numer wydania: 
W najbliższy poniedziałek zabrzmi dzwonek rozpoczynający rok szkolny 2013/2014. Wedle statystyk tegoroczna liczba uczniów klas pierwszych będzie nieco większa w porównaniu z rokiem ubiegłym. To nie przysłoni jednak nadciągającego niżu demograficznego...

W gminie Strzelce Opolskie liczba nauczycieli stale zatrudnionych nie uległa zmianie.

- Zgodnie z założeniami projektów organizacyjnych na nadchodzący rok szkolny, nie przewidziano zwolnień nauczycieli. Nastąpiły jedynie wygaśnięcia stosunków pracy na czas określony, najczęściej były to zastępstwa za nauczycieli będących na dłuższych zwolnieniach - mówi Lilianna Smaga, wicedyrektor Gminnego Zarządu Oświaty i Wychowania w Strzelcach Opolskich. - Jednej osobie zatrudnionej na pełen etat zredukowano liczbę godzin lekcyjnych, natomiast w poszczególnych szkołach następują zmiany w liczbie godzin ponadwymiarowych.

W gminie Jemielnica także nie przewidziano zwolnień wśród nauczycieli stale zatrudnionych, nie przedłużono za to tych umów o pracę, które wygasły.

W PSP Staniszcze Małe wraz z powrotem nauczycielki z urlopu macierzyńskiego zredukowano etat jednej osobie. W kolonowskim gimnazjum liczba zatrudnionych się nie zmieni.

W gminie Zawadzkie wraz z końcem ubiegłego roku szkolnego jeden nauczyciel skorzystał z uprawnień emerytalnych. Zredukowano także etat jednej osobie.

Podobnie rzecz wygląda w gminie Leśnica, gdzie zredukowano etat osobie zatrudnionej w innym miejscu pracy.

Z kolei w gminie Ujazd z dniem 1 września 2013 r. z połączenia szkoły podstawowej i gimnazjum powstał Zespół Gimnazjalno-Szkolny.

- Dzięki temu nauczyciele uzupełniają godziny prowadzonych lekcji w obu szkołach. Wygasła filia w Starym Ujeździe, tamtejszy nauczyciel przeszedł na emeryturę. Zwolniony został jeden nauczyciel szkoły podstawowej w Olszowej, ale jest on zatrudniony na cały etat w innej placówce - mówi Małgorzata Kulesa, dyrektor Gminnego Zarządu Oświaty w Ujeździe.

Źle wygląda za to sytuacja w Zespole Szkół Specjalnych w Strzelcach Opolskich - 3 nauczycieli przeszło na emeryturę, a 14 dostało wypowiedzenia. Przypomnijmy, że to znana w środowisku „Ósemka”, którą z braku pieniędzy powiat zlikwidował. Od września „Ósemka” będzie działać jako niepubliczna szkoła podstawowa i niepubliczne gimnazjum o uprawnieniach szkoły publicznej. Placówkę prowadzić będzie Stowarzyszenie na rzecz Rozwoju Szkoły Specjalnej „Ósemka”. Część zwolnionych nauczycieli znajdzie tu zatrudnienie.

W Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Leśnicy wraz z końcem ubiegłego roku szkolnego zwolnionych zostało 7 nauczycieli. W Zespole Szkół Ogólnokształcących w Strzelcach Opolskich 3 osoby skorzystały z uprawnień emerytalnych, w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego zwolniony został 1 nauczyciel, a w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Zawadzkiem wypowiedzenie otrzymało 2 nauczycieli.

Szkoły jednak przygotowują się na coraz mniejszą liczbę uczniów.

- By zredukować skutki niżu demograficznego, placówki poszerzają swoją ofertę - mówi Joanna Palus ze Starostwa Powiatowego w Strzelcach Opolskich. - W CKZiU utworzone zostało LO dla dorosłych, prowadzone są kwalifikacyjne kursy zawodowe, wprowadzono nowe kierunki, m.in. technik cyfrowych procesów graficznych. W Leśnicy utworzono Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy - wymienia Palus.

Nauczyciele stawiają na poszerzanie swoich kompetencji zawodowych.

- Najczęściej decydujemy się na zrobienie studiów podyplomowych z drugiego przedmiotu, bo to ułatwia zachowanie liczby godzin potrzebnej do etatu - mówi Teresa Kemska, nauczyciel PG w Zawadzkiem.

Adrianna Cedzich

Komentarze

Portret użytkownika czytelnik
Wysłane przez czytelnik (niezweryfikowany) w 27 Sierpień, 2013 - 15:09

Zwolnienia nauczycieli w Polsce to nie tylko skutek niżu demograficznego. To także skutek nowego programu nauczanie wprowadzonego przez polityków PO. W nowym programie nauczania zmniejszono liczbę godzin lekcji z biologi, historii...

Brak pracy, niepewność jutra sprawia, że wiele młodych Polek (i to zwłaszcza z wyżu demograficznego) zamiast rodzić dzieci w Polsce wyjeżdża za granicę. Rząd w Wielkiej Brytanii czy w Niemczech wspiera młode matki. W Polsce wręcz na odwrót. W Wielkiej Brytanii wg statystyk Polki mają wyższą dzietność niż Pakistanki. W Polsce młodzi ludzie boją się zakładać rodzinę, bo często nie stać ich na dzieci.

Portret użytkownika alojz
Wysłane przez alojz (niezweryfikowany) w 27 Sierpień, 2013 - 15:27

Szczera prawda,polska jak Tytanic idzie na dno,nic sie nie opłaca,wszystko drogie itp...Natomiast oczekaiwania ogromne.

Portret użytkownika czytelnik
Wysłane przez czytelnik (niezweryfikowany) w 27 Sierpień, 2013 - 19:16

A dla tej z błotnicy, która poratowuje swoje zdrowie coś przygotowano? Może awans do centrali?

Portret użytkownika all
Wysłane przez all w 3 Wrzesień, 2013 - 08:54

Ja serdecznie dziękuję nauczycielom, którzy po dwuletnich podyplomowych studiach zaocznych zrobionych tylko dla kasy chcą uczyć dzieci!

Portret użytkownika czytelnik
Wysłane przez czytelnik (niezweryfikowany) w 3 Wrzesień, 2013 - 10:28

Znasz jakieś studia podyplomowe nie zaoczne? Czy każdy informatyk, który ukończył studia dla kasy, jest od razu beznadziejnym informatykiem?

Portret użytkownika all
Wysłane przez all w 3 Wrzesień, 2013 - 13:02

Doceniam trud studentów zaocznych renomowanych uczelni, którzy zakuwają i pracują. Naprawdę trudno to pogodzić. Gdybym miał już pracę i potrzebował "świstka" nie traciłbym czasu na tzw. renomowane tylko wybrał takie, które gwarantują "świstek" wymagając nie za wiele. Zrobiłbyś inaczej? Oczywiście nie wrzucam wszystkich do jednego wora ale myślę, że tak wygląda nauka drugiego przedmiotu.

Odpowiadając na pytanie: Jeżeli ten informatyk przed studiami uczył wuefu i nie programował w międzyczasie to po dwuletnich studiach będzie beznadziejnym informatykiem. I będąc nim nie będzie dobrym nauczycielem informatyki.

Portret użytkownika czytelnik
Wysłane przez czytelnik (niezweryfikowany) w 31 Grudzień, 2013 - 00:58

za darmo uczyli ? rzeczywiście... a że roczne odprawy dostali to się nie pochwalili

Odpowiedz