Naprawianie, łatanie, upiększanie

Naprawianie, łatanie, upiększanie

Artykuły : 
Numer wydania: 

Na to w dużej mierze przeznaczone zostaną środki z przyszłorocznego funduszu sołeckiego w naszej gminie. O plany zapytaliśmy sołtysów - Jana Czanguleita i Jerzego Stasza, którzy pod koniec września przekazali do gminy ustalenia zebrań wiejskich.

Kielcza skupia się na utrzymaniu porządku i upiększeniu wioski - mają zostać zakupione krzewy ozdobne, zasypane dziury w drogach, a wieś ma być regularnie sprzątana. W funduszu sołeckim znalazły się też środki na organizację festynu Wieś kontra Wieś, który w 2017 roku ma odbywać się w Kielczy.

Żędowice także myślą o wspólnej zabawie. W przyszłym roku to tu odbędą się gminne dożynki, stawiany będzie maibaum i organizowane Święto Placka. Sołectwo chce te działania wspomóc finansowo. Poza tym we wsi planowanych jest kilka inwestycji, które mają zostać zasilone z funduszu sołeckiego. W przyszłym roku scena na boisku za rzeką w Żędowicach ma zostać obłożona kamieniem wapiennym. Przy ulicy Strzeleckiej ma zostać zagospodarowany pas zieleni naprzeciwko kapliczki, tzw. Dzwonka. Sama kapliczka czeka na wpis do rejestru zabytków i wskazówki konserwatora, jakie prace należy tam wykonać w pierwszej kolejności. Wieś zbiera też środki na budowę chodnika wzdłuż ul. Ks. Wajdy od parkingu przy kościele w stronę ul. Żeromskiego.

- Gmina stara się o pozyskiwanie środków z zewnątrz, my dajemy wkład własny - mówi Jerzy Stasz. - Przeznaczamy na to też środki z tzw. zwrotu z funduszu sołeckiego. W naszej gminie trafiają one do wiosek.

We wsiach trwają ostatnie prace finansowane z tegorocznego funduszu sołeckiego. W Żędowicach pojawi się dodatkowe oświetlenie na stadionie, a zakład stolarski kończy wykonanie witaczy, które staną przy wjazdach do wsi. W Kielczy zostanie wybrukowane wejście do ośrodka zdrowia.

MM

W wydaniu papierowym przeczytasz także: 
Wieś inwestuje w mieście
Złote Drzewo w Zawadzkiem
Jak założyć spółdzielnię?
Nic nie sprzedano
Dobro musi wrócić

Komentarze

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 18 Październik, 2016 - 11:01

Czy my nie mamy innej tradycji niż Maibaum, oktoberfest itp. ? Czy musimy robić na siłę te imprezy?

Portret użytkownika Skinny
Wysłane przez Skinny (niezweryfikowany) w 18 Październik, 2016 - 12:52

To sa ustalenia zebran wiejskich. Wiec tego pragna mieszkancy. Nic nie jest na sile. Jak wiara chce tak bedzie.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 18 Październik, 2016 - 14:36

Ty doradca a ta wiara nie płaci podatków żeby nie mogła korzystać  z tych funduszy? 

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 18 Październik, 2016 - 14:47

Zgadzam się przecież ŚLĄSK jest regionem od setek lat ma swoje własne tradycje i przy odrobinie wyobrazni i odkurzeniu z regałów historii można kultywować śląskie święta których nam dostatek nie musimy małpować świąt bawarskich z którymi z poprawną wypowiedzią mają rzekomi działacze DFK,panie przewodniczący z Żędowic "akcent"nie ten wystarczy zobaczyć relację wideo hahaha,dobrym przykładem jest zorganizowanie przez grupę żędowickich społeczników np.Święto Placka to uważam za strzał w dziesiątkę za to brawo. 

Portret użytkownika smok
Wysłane przez smok w 18 Październik, 2016 - 15:19

Jak Niemcy chcą małpować bawarskie święta u nas, to niech małpują. Złe przecież nie są, ludziom się podobają, i zabawa jest. A jak komu brakuje śląskich tradycji, to kto komu broni, by je reanimować? Ze świętem placka już początek jest, może ktoś się skrzyknie i wskrzesi inne tradycje?

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 23 Październik, 2016 - 18:14

Płacą ale na zachodzie. Głównie w Niemczech i Holandii. Tam płacą a tutaj ze wszystkiego korzystają i mają jeszcze wymagania tablice itp.

Portret użytkownika Szkinny
Wysłane przez Szkinny (niezweryfikowany) w 21 Październik, 2016 - 08:15

Ino czemu nikt nie dba o to aby było tradycyjnie. Dziewczyny które noszą piwo mają mieć dekolt taki jak na bajerach i nic pod sukienką - tradycyjnie

Portret użytkownika Maj.
Wysłane przez Maj. (niezweryfikowany) w 18 Październik, 2016 - 16:02

No i odezwali się "kanapowcy i nicnierobiący"! Fajnie się obgaduje i robi wywody znad klawiatury. Zamiast narzekać dajcie się do roboty i wdrażania oryginalnych pomysłów. 

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 18 Październik, 2016 - 16:37

Jakie obgadywanie? Obgadywaniem było by mówienie nie prawdy lub jej zniekształcanie pod swoje widzimi się a w tym przypadku tu i teraz jest stwierdzenie faktów drogi internauto jak to stwierdziłeś "z nad klawiatury" bu hahaha czyzby urażone ambicje,chcąc byc na świeczniku trzeba nabrać grubej skóry,słodko i miło nie będzie

Portret użytkownika Maj.
Wysłane przez Maj. (niezweryfikowany) w 18 Październik, 2016 - 17:05

Nie czuję urazy. Nie zamierzam też być "na świeczniku"- nie moje klimaty.

Cieszę się po prostu, że coś się dzieje i są ludzie, którym się chce! !

 

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 19 Październik, 2016 - 08:42

Święto "Placka" należy rozpowszechnić na całym świecie tak, jak jest to z "Oktoberfestem" np. w USA (Największa kopia Hofbräuhaus-u) na świecie, w Australii, w Chinach, w Afryce południowej, w Anglii nie mówiąc o reszcie świata. Oktoberfest to festyn ludowy na który przyjeżdżają do Monachium ludzie z całego świata - 6 mln. w ciągu 3 tygodni! A dlaczego nie powielać, to z mniejszością nie ma nic wspólnego poza tym, że ktoś zdecydował się to organizować. Malkontenci nie są do tego zdolni.

Tego czym jedni się szczycą i cieszą ma być na śląsku zabronione, a niby dlaczego - twoje ego zostanie przez tę imprezę naruszone? Nie podoba się, to może .......w pampy a nie na Śląsk!

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 19 Październik, 2016 - 14:28

A ja chciałabym poruszyć temat który jest w papierowej wersji strzelca a konkretnie obcięcie lub skrócenie drzew na cmentarzu w Żędowicach podobno może być z tego afera

Portret użytkownika Skinny
Wysłane przez Skinny (niezweryfikowany) w 19 Październik, 2016 - 14:41

Na jesien obcina sie zeschniete konary. To rutyna o tej porze roku. Dlaczego ma wybuchnac z tego jakas afera?

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 25 Październik, 2016 - 07:55

Zawsze źle.

Ktoś miał pomysł na Święto Placka - zaangażował się i impreza odbyła się, ktoś miał pomysł na Oktoberfest - zaangażował się i impreza odbyła się, jeżeli ma ktoś pomysł na inne świętowania to niech też się postara, zaangażuje i niech impreza też się odbędzie!  Mnie odobiście bardzo się podoba, że w Żędowicach są jeszcze ludzie, którzy mają ochotę coś jeszcze zorganizować!

A co do drzew na cmentarzu.. widać że nie macie ludzie problemów w życiu. Jak już chcecie wieszać na kimś "psy" to zaczekajcie do lata 2017 lub 2018 żeby ocenić czy te drzewa rzeczywiście zostały skrzywdzone tym przycięciem czy może jednak zostały słusznie przycięte. Lipy szybko się odradzają.

Trochę wdzięczności za zaangażowanie innych!

Odpowiedz