fbpx Nałóg jak czekolada | Strzelec Opolski

Nałóg jak czekolada

Nałóg jak czekolada

Artykuły : 
Numer wydania: 

[img_assist|nid=637|title=|desc=|link=popup|align=left|width=150|height=99]Praktyczna lekcja dla uczniów i dorosłych
Czasy, kiedy narkotyki były problemem wielkich aglomeracji i nie zagrażały małym miejscowościom, niestety, minęły – mówi pedagog Alikcja Feliks z Publicznego Gimnazjum w Kolo-nowskiem. – Zwiększyła się dostępność środków odurzających, zmniejszyła cena. Koszt jednej dawki tańszych narkotyków nie przekracza ceny paczki papierosów.
Porównanie to nie jest przypadkowe, bowiem statystyki przerażają. Wielu młodych ludzi sięga po papierosy, zanim ukończy osiemnasty rok życia. – Duża czekolada, papierosy czy narko-\tyki stały się towarami niemal z tej samej półki, a jedyne, co można zrobić, aby młodzież sięgała tylko po czekoladę, to przekonać ją o niebezpieczeństwie – dodaje pani pedagog.
Alicja Feliks postanowiła pójść za ciosem i wzmocnić siłę przesłania wypływającego z niedawno odegranego przez szkolne kółko teatralne przedstawienia pt. „Ktoś mnie ocalił”. W listopadzie uczniowie znów mieli okazję podziwiać grę aktorską, tym razem profesjonalną.
Celem programu „ARION. Profilaktyka narkomanii” jest zaprezentowanie uczniom złożonej problematyki związanej z zażywaniem narkotyków. Spotkanie z twórcami tego programu składało się z dwóch części. Pierwszą stanowił spektakl „Druga strona cienia” odegrany przez parę młodych aktorów. Jeden z nich wcielił się w rolę osoby uzależnionej, która żebrze na ulicy, drugi był młodym studiującym biznesmenem. Młodzi mężczyźni opowiadają sobie kilka historii z własnego życia. We wszystkich niebagatelną rolę odgrywają właśnie narkotyki.
Cała moc oddziaływania sztuki polegała na tym, że uniknięto bezpośredniego moralizowania. Uczniowie nie otrzymali konkretnych rad i zakazów. Ukazano im jedynie konsekwencje de-cyzji życiowych związanych z nałogiem. Niektórzy po raz pierwszy mogli zobaczyć jak zmienia się myślenie i zachowanie osoby uzależnionej. Gimnazjaliści sami musieli wyciągnąć wnioski.
Po spektaklu młodzi widzowie spotkali się z panią psycholog – specjalistką do spraw uzależnień, która wyjaśniła im, w jaki sposób działają konkretne narkotyki i jakie wywołują skutki uboczne. Obaliła wiele mitów krążących wśród uczniów, na przykład ten, że marihuana nie uzależnia czy że w Holandii można legalnie zażywać narkotyki. Był to wykład oparty na rzetelnych i sprawdzonych wiadomościach. Psycholog również nie straszyła i nie dawała rad, ale przedstawiła informacje i pozwoliła, aby uczestnicy sami dokonali wyborów.
Po spotkaniu z uczniami odbyły się prelekcje dla nauczycieli i rodziców, które miały formę szkolenia w zakresie rozpoznawanie narkotyków oraz metod postępowania w przypadku podejrzenia ich zażywania lub rozprowadzania w szkole. Psycholog wyjaśniła, jak działają poszczególne narkotyki, jak rozpoznać, czy dziecko po nie sięga i co robić w przypadku, kiedy okaże się, że wpadło w szpony śmiertelnego nałogu.
Spotkanie z twórcami programu „ARION” miało na celu przede wszystkim profilaktykę. Pokonać wroga można wówczas, kiedy się go pozna. Po jednej stronie barykady stoją rodzice, nauczyciele, pedagodzy i wielu innych ludzi, którym zależy na dobru uczniów. Po drugiej – dilerzy, którzy zarabiają na czyjejś krzywdzie. A pośrodku jest młody człowiek, o którego toczy się walka. – Zwycięstwo odniesiemy wtedy, kiedy uda nam się przekonać naszych podopiecznych, że poza wyniszczeniem organizmu i śmiercią narkotyki niczego więcej nie niosą – podsumowała Alicja Feliks.

am

Odpowiedz