fbpx Największa podwyżka cen wody w historii | Strzelec Opolski

Największa podwyżka cen wody w historii

Największa podwyżka cen wody w historii

Artykuły : 
Numer wydania: 

Podczas pożegnalnej sesji radni gminy Kolonowskie stanęli przed bardzo trudnym problemem, jakim jest wzrost cen za dostarczanie wody i odbiór ścieków w gminie Kolonowskie.

Najprawdopodobniej jest to największa podwyżka, jaką kiedykolwiek zgotował nam zakład gospodarki komunalnej. Zgodnie z wyliczeniami, aby sprzedaż tych podstawowych usług była rentowna, cena wody musi zostać podniesiona o 1,93 zł, a ceny ścieków o 0,57 zł.

Na sesji obecny był prezes KGK, Sebastian Hudzik, który tłumaczył, że wzrost cen wody spowodowany jest kredytem zaciągniętym na wymianę azbestowych rur wodociągowych w mieście. Inwestycja właśnie się zakończyła, a kosztowała 3,8 miliona złotych. Wzrost stawki za kanalizację związany jest z rosnącymi cenami energii oraz koniecznością przeprowadzenia remontów sieci. Pierwsze przepompownie w gminie Kolonowskie mają już 10 lat i trzeba w nich wymienić zużyte elementy.

- Podnieśliśmy stawkę tylko o niezbędne koszty, w oparciu o rzeczywisty plan wykonania – przekonywał na sesji prezes.

Jego zapewnienia nie usatysfakcjonowały radnych. W polemikę z Hudzikiem i burmistrzem wdał się radny Mariusz Czupała, zdaniem którego taryfę powinno się obliczać w oparciu o rzeczywiste koszty – w sierpniu należało dokonać dodatkowych odczytów z liczników, a nie bazować na ubiegłorocznych wyliczeniach. Czupała sugerował, aby wstrzymać się z podjęciem uchwały do czasu wykonania ponownych odczytów z liczników. Zdaniem burmistrza, czekanie jest niemożliwe, bo procedurę uchwalania taryf reguluje prawo.

Ostatecznie uchwały nie przyjęto. Pięciu radnych zgodziło się na podwyżki, pięciu było im przeciwnych, a kolejnych pięciu wstrzymało się od głosu. W praktyce oznacza to, że nowe taryfy i tak będą obowiązywały od początku stycznia.

Znieśmy podatki!

W kolejnej uchwale radni zadecydowali, że podwyżki nie obciążą bezpośrednio obywateli. Uchwalono bowiem dopłaty stawek za wodę i ścieki. Te kwestie także wywołały dyskusję.

- Dopłaty wyniosą rocznie ponad 250 tysięcy złotych, to więcej niż wpływy z podatków od nieruchomości od osób fizycznych – mówił radny Czupała. - Znieśmy te podatki, a niech mieszkańcy płacą całe stawki za wodę i ścieki – proponował. - Po co przelewać z konta na konto?

Rewolucyjne propozycje radnego nie spotkały się z akceptacją.

Burmistrz zaproponował dopłaty do wody i ścieków dla mieszkańców w wysokości odpowiednio 1,61 i 3,40 zł. Przewodniczący rady, Franciszek Klimas, zasugerował, aby podnieść je jeszcze o 9 groszy. Na to radny Mariusz Czupała dodał, że gmina powinna wyjść naprzeciw przedsiębiorcom i im także dopłacać do tych mediów. Ostatecznie radni przystali na ostatnią propozycję. Odbiorcy indywidualni od pierwszego stycznia zapłacą za wodę 4,10 zł (więcej o 9 groszy niż w 2014 roku), a za ścieki 5,72 zł (więcej o 62 grosze), pozostali odbiorcy odpowiednio 4,94 i 8,42 złotego.

MM

W wydaniu papierowym przeczytasz także: 
To jest mistrzostwo świata!
16 listopada - nie zapomnij!

Komentarze

Portret użytkownika mieszkaniec
Wysłane przez mieszkaniec w 10 Listopad, 2014 - 16:37


Na sesji rady miejskiej 3 lutego burmistrz w swym sprawozdaniu poinformował radnych o kłopotach, jakie ma gminna spółka Kanalizacja Gminy Kolonowskie. Norbert Koston przekazał, że 30 stycznia odbyła się rada budowy inwestycji związanej z wymianą wodociągów, realizowaną przez KGK. Okazało się, że w projekcie nie zabezpieczono środków na wymianę przyłączy do wody oraz na odtworzenie nawierzchni części dróg po zakończeniu prac. Brakująca kwota to 1,2 mln.   I tak znalazli jednego Milliona.Ale Pan madry panie Hudzik.Co Studie to studia.Dziekujemy panie Hudzik i panie Koston.

 

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 10 Listopad, 2014 - 19:47

Serdecznie dziękujemy Panu Hudzikowi i Panu Kostoniowi za skuteczny "drenaż" portfeli mieszkańców Gminy Kolonowskie!  Do znalezionych 1,2mln złotych przy okazji każdy z mieszkańców naszej gminy dołoży jeszcze do inwestycji (350tys.zł) na ulicy Zakładowej, a mianowicie do budowy wodociągu dla firmy Mercur, która nabyła teren inwestycyjny przy tej ulicy. Brawa dla Pana Burmistrza za kratywność w znajdowaniu środków finansowych na rozwój inwestycji przy Zakładowej i łatanie dziur finansowych.

Ta sytuacja ma znamiona SKANDALU!

 

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 10 Listopad, 2014 - 21:52

No chyba, że pan burmistrz Koston ma jakieś ukryte "strategiczne" cele? koszty spadną na barki mieszkańców poprzez zawyżenie taryfy! a cel komercyjny zostanie osiągnięty!!! No i teraz całe zamieszanie z początku roku związane ze spółką staje się bardziej klarowne i zrozumiałe..Nie poszłoby pewnie tak prosto i łatwo wpisać ul. Zakładową do planu inwestycyjnego !? Brawo za czujność Panie radny Czupała! Nowa Rada powinna się ponownie zająć tym tematem..

W niedzielę zagłosujmy więc na godnych zaufania ludzi, których nie łączą żadne podejrzane układy!

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 11 Listopad, 2014 - 20:38

a my mieszkańcy darzyliśmy dobrym słowem Pana Kostonia, a teraz wyszło, kim my, cała społeczność gminna jesteśmy w tym nieczystym zamkniętym układzie. zapłacimy naszymi pieniedzmi za niedociągnięcia gminy przy budowie kanalizacji, zamiast pociagnąć do odpowiedzialnosci osoby, które zawiniły w kwestii braku pieniędzy w tej inwestycji. 

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 11 Listopad, 2014 - 21:30

No właśnie! Szanowny panie Koston..czas najwyższy już odejść i zabrać ze sobą wszystkich kolesiów, klakierów oraz tych co z czystym sumieniem popierają pana poczynania!!! Podwyżki o prawie 50% ? Dopłaty, które zawsze można cofnąć by ratować budżet gminy…a czyje to pieniądze? Przecież nasze, mieszkańców tej gminy, z naszych podatków, a one wciąż rosną...Tłumaczenie, że to wzrost kosztów inwestycji to bzdura! To przecież Pan ją rozpoczął! Zlecił pan opracowanie dokumentacji, rozpoczął pan jej realizację pomimo błędów i niedociągnięć! Nasuwa się też kolejne pytanie… skoro koszt inwestycji był aż tak ogromny, to po co rozpoczynać w roku następnym kolejną (sieć wodociągowa przy ul. Zakładowej) za 350 tyś? Znowu koszta przerzuci pan na mieszkańców?!!!

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 11 Listopad, 2014 - 22:39

"po co rozpoczynać w roku następnym kolejną (sieć wodociągowa przy ul. Zakładowej) za 350 tyś?"

po to gdyż Pan Kostoń obiecał Panu Szmandrze --- a kolesiom/klakierom nie odmawia się. Mieszkańcom natomiast tak. Szkoda że nam za to przyjdzie zapłacić. 

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 11 Listopad, 2014 - 21:52

Poczytajcie sobie drodzy czytelnicy i wyborcy archiwalne numery SO, jak to obecny burmistrz swawolnie sie wypowiadał, że w KGK "ma się dobrze", że "w spółce nic złego się nie dzieje", nowy prezez powiadał, że "wystarczą odpowiednie ustalenia" no i mamy te "odpowiednie" ustalenia. Tylko pytanie dla kogo są odpowiednie?? I jeżeli ta podwyżka jest tylko na spłacenie długów to ma się rozumieć, że po ich spłaceniu nastąpi obniżka cen za wodę?? Wydaję się to sprawą oczywistą, ale znając dotychczasowe praktyki naszej władzy to pewnie jeszcze dołożą kilkadziesiąt groszy zamiast obniżyć!

Chociaż.... może nowa władza bedzie lepsza.... ? Miejmy nadzieję....

 

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 12 Listopad, 2014 - 21:11

czytam to wszystko [art. arch. SO]  i nie wierze, że w tak małej gminie można tak kręcić na niekorzyść własnych mieszkańców. LUDZIE [TUBYLCY] GMINY KOLONOWSKIE OCKNIJCIE SIĘ !!!!!!!!!!!!!!!

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 13 Listopad, 2014 - 09:41

 Wystarczy poczytać archiwum SO...zacytuję ...

Jakie plany na przyszłość? ( pyta redaktor p. Hudzika nowego prezesa KGK)

Większe ukierunkowanie na klienta oraz podążanie ku optymalizacji funkcjonowania firmy. Spółka działa na wielu płaszczyznach: kanalizacja, wodociągi, mieszkania, utrzymanie dróg. Mam różne pomysły, ale jestem tu zbyt krótko, aby mówić o szczegółach. Teraz już wiemy co znaczy "ukierunkowanie na klienta"! woda w cenie astronomicznej 5,50zł/1m3 -taryfa

Co ciekawe?! Na spotkaniu przedwyborczym dowiaduję się że ceny wody i ścieków sporządzono w oparciu o jakieś dziwną średnią sprzedaż a nie o aktualne odczyty, które powinny być w sierpniu.. Usłyszałem też że p. burmistrz Koston członek Rady Nadzorczej Spółki oświadcza Radnym,  że taryfa została zrobiona zgodnie z prawem.. znaczy to, że potwierdza oficjalnie nieprawdę ( ale jak może być inaczej skoro jest autorem wraz z p. Hudzikiem tego bubla !) Jakoś trzeba znaleźć środki na sieć przy  Zakładowej dla jednej firmy... tu się podniesie, tu się dopłaci i można kręcić swoje interesy na koszt podatnika... 16 lat nas zwądzą! Skończmy z tym w tą niedzielę wybierzmy godnych i nie uwikłanych w żadne układy i układziki Naszych przedstawicieli! Kobieta Burmistrzem to dobry wybór!!!

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 13 Listopad, 2014 - 12:07

Proszę sięgnąć do historii SO Numer wydania: 766  "W spółce nic złego się nie dzieje"

http://www.strzelecopolski.pl/artykul/w-spolce-nic-zlego-sie-nie-dzieje

"Burmistrz nie czuje się odpowiedzialny za problemy, z jakimi boryka się komunalka" - a kto jest członkiem rady nadzorczej w KGK ? sam Pan Norbert Kostoń. Zasiada tam widocznie tylko dla grzania fotela i pensji.

- To, co się dzieje w spółce, nie jest moim niedopatrzeniem - mówi. - Gdybym nie był w radzie nadzorczej, w ogóle nie musiałbym się wypowiadać w tej sprawie. -  proszę sięgnąć do lektury "Zadania i kompetencje Rady Nadzorczej"...

Po głębszej analizie sytuacji od tamtej daty do obecnej chwili można wywnioskować, że cała sytuacja z Prezesem Jagięłło to tylko nieczyste zagrywki Burmistrza a nie Pana Jagiełły...,w perspektywie czasu wszystko układa się jak kostka rubika.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 13 Listopad, 2014 - 14:16

Masz rację! Gdy się tak wszystkiemu teraz przyjrzeć, to ta sytuacja wygląda zupełnie inaczej … Widocznie Prezes Jagiełła nie pasował do tych układów i nie chciał  brać udziału w tych „jajach” Łatwiej przecież kierować nowym, młodym i nie doświadczonym, który musi być za „stołek” lojalnym poddanym niż próbować urabiać i nie mieć pewności, że się uda przepchnąć jakiś nie do końca zgodny z prawem interes… wymyślasz podłą intrygę, naopowiadasz pierdół prasie a reszta uwierzy i już nie ma przeszkód by się pozbyć nie wygodnego oponęta, tym bardziej że zasiada się w Radzie Nadzorczej i jest się zarazem „właścicielem’ z ramienia gminy a ofiara spisku przebywa na zwolnieniu lekarskim. Prosta sprawa…nieobecny się przecież nie obroni!  Jak to prawda..to należałoby pana Jagiełła przeprosić za niektóre komentarze...a tych co to uknuli wysłać na polityczne zesłanie!

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 13 Listopad, 2014 - 14:48

nie chciał brać udziału w układach- masz słuszna rację. a  Twoja wypowiedź jest wystarczająco klarowna.  Burmistrz widocznie zapomniał, że prawda zawsze po czasie trafi do  mieszkańców/wyborców.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 13 Listopad, 2014 - 22:13

Pierwsze zadanie dla nowego burmistrza... założyć GPS w samochodzie służbowym! Ciekawe czy pracownicy Izostalu, Pakprofilu, Mercura i wszyscy inni pracownicy mogą sobie robić w godzinach pracy prywatne zakupy służbowym samochodem w Kolonowskiem, Ozimku Opolu, w Strzelcach Op. ???? Ale widać pan burmistrz jakby tego nie widział i udawał że o tym nie wie.

Portret użytkownika mieszkaniec
Wysłane przez mieszkaniec w 14 Listopad, 2014 - 06:37

Co ma wspolnego burmistrz z Izostalem albo Mercur.Pracownicy tych Firm moga sobie jezdzic nawet na  Dziwki.Cos sie Tobie pomieszalo w glowie.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 17 Listopad, 2014 - 11:38

Nie kompromituj sie takimi wpisami albo zmniejsz dawke tego co bierzesz bo ci szkodzi. I czytaj ze zrozumeiniem! no chyba że nie rozumiesz.... to trudno.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 14 Listopad, 2014 - 13:21

Nie ważne na teraz czy auto jeździ tu czy tam, z GPS czy bez... Najważniejsze by w niedzielę 16 listopada raz na zawsze pozbyć się Kostonia! W rządzie Pani Premier Kopacz a w Gminie? Zagłosujmy i dajmy mandat zaufania nowemu Burmistrzowi i nowym Radnym!

Odpowiedz