fbpx Nadzieja, że zniknie smród... | Strzelec Opolski

Nadzieja, że zniknie smród...

Nadzieja, że zniknie smród...

Artykuły : 
Numer wydania: 

Radni podczas grudniowej sesji przyjęli regulamin utrzymania czystości i porządku na terenie gminy Strzelce Opolskie, w którym znajdują się m.in. zasady selektywnego zbierania i odbierania odpadów, ich częstotliwości, wymaganych pojemników itp. 
Największe zainteresowanie wzbudził jednak zapis dotyczący rolników... a konkretnie wykorzystania przez nich nawozów naturalnych (obornika, gnojówki i gnojowicy) na polach. Zgodnie z nowym regulaminem, obowiązuje zakaz stosowania nawozów naturalnych w odległości mniejszej niż 100 m od istniejących budynków mieszkalnych oraz obiektów użyteczności publicznej (przy czym odległość ta może być mniejsza po otrzymaniu uprzedniej zgody właścicieli nieruchomości tych budynków i obiektów) w niedzielę, święta i dni je poprzedzające. 
Zapis wywołał dyskusję pomiędzy radnymi. Radny Tadeusz Koteluk uważa, że zapisy ograniczające terytorialnie i czasowo wywóz obornika mogą znacznie polepszyć warunki życia mieszkańców Osiedla Piastów Śląskich w Strzelcach. Danuta Foryt dodatkowo podkreśliła, że zapachy są rzeczywiście uciążliwe, szczególnie w sobotnie popołudnia. Natomiast radni Henryk Skowronek oraz Zofia Habasz, odnosząc się do zapisu o odległości 100 m od zabudowy, stwierdzili, że ten przepis nie będzie przestrzegany, a ponadto będzie powodował jeszcze większe konflikty. Ostatecznie uchwała została przyjęta przy 16 głosach „za” i 3 głosach „wstrzymujących się”. 
Wiele osób uważa, że jest to krzywdzący zapis dla rolników.
- Ten zapis jest niezgodny z prawem, nawet unijne przepisy nie wchodzą tak w prywatność rolników - komentuje nowe strzeleckie regulacje Herbert Czaja, prezes Izby Rolniczej w Opolu. - Taki zapis znacząco utrudni pracę rolnikom - twierdzi. - I tak rolnicy w skali roku mają ograniczony czas, gdy gospodarz może wjechać na pole, by wylać gnojówkę lub wysypać obornik (ustawa o nawozach i nawożeniu pozwala na stosowanie nawozów naturalnych w postaci płynnej lub stałej w terminie od 1 marca do 30 listopada - przyp. red.). Uważam, że radni bardzo ingerują w czyjąś własność. Miejmy nadzieję, że wojewoda unieważni uchwałę. Obecnie nasi prawnicy przyglądają się sprawie i wystosujemy dodatkowe pismo do wojewody w tym temacie - dodaje Herbert Czaja.
- Naszą intencją nie jest utrudnianie życia rolnikom ani ograniczanie ich działalności - wyjaśnia Małgorzata Kornaga, główny specjalista do spraw informacji w strzeleckim ratuszu. - Nie ma przepisów ministerialnych regulujących te kwestie, oprócz zakazu wylewania w zimie. Dlatego po licznych wnioskach i prośbach mieszkańców szczególnie rejonu Osiedla Piastów postanowiliśmy prawem miejscowym uregulować tę kwestię. Uchwała będzie podstawą do działań kontrolnych, jednak nie chodzi też o sprawdzanie rolników ani nakładanie na nich mandatów. Chcemy, by te zasady funkcjonowały w świadomości gospodarzy. A odpowiednie przepisy mają pogodzić interesy obu stron.
Mieszkańcy Osiedla Piastów, których pytaliśmy o zdanie, chwalą decyzję radnych.
- Czasami nie da się oddychać, w upalne dni trzeba zamykać okna. Smród pewnie nie zniknie, ale przynajmniej zostanie ograniczony - uważają.
Teraz uchwałę przeanalizują służby wojewody.
BB

W wydaniu papierowym przeczytasz także: 
Kolędy i szopki w jednym terminie
Ferie na sportowo
Moje Odpady lepsze niż Wywozik
Powitali rok w górach

Komentarze

Portret użytkownika PS
Wysłane przez PS (niezweryfikowany) w 9 Styczeń, 2018 - 17:44

Od ponad dwóch lat przepompownia scieków w Rożniątowie usytuowana w odleglosci ok 10 m od mojej posesji zasmradza imitowanym odorem kanalizacyjnym moją posesję. Pytam więc dlaczego  radni StrzelecOpolskich dzielą obywateli na równych i równiejszych? Dlaczego  jedni są chronieni  uchwałą a drudzy nie? Czyżby radni nie przysięgali  na Konstytucję PR gdzie równość jest gwarantowana? Dlaczego inni mają zagwarantowane prawo do życia bez smrodu a ja nie? Koteluk proszę nie mówic, że nie zna Pan sprawy skoro była ona podnoszona wielokrotnie na komisji  rewizyjnej. Po prostu sprawa was nie interesuje bo jest niedochodowa  i nie medialna w obliczu  zbliżających sie wyborów samorządowych a to jest dla was najważniejsze no i pieniądze z diety radnego reszta jest marginesem. Osiedle daje dużo mandatów a wieś to bambry oni są nie za bardzo.......

 SP

 

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 10 Styczeń, 2018 - 10:10

Jak  wyciągać socjal niemiecki - to jesteś  obywatelem niemieckim   raus ino drap  nygusie.,co nawet jednego dnia uczciwie nie przepracował.

Portret użytkownika bzdury
Wysłane przez bzdury (niezweryfikowany) w 10 Styczeń, 2018 - 06:44

Witam. Proponuję przyjechać i wylaś gnojowicę przed wejściem do ratusza w ramach protestu.

Pozdrawiam

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 10 Styczeń, 2018 - 10:21

A ja zachęcam do prześledzenia i przeanalizowania strony http://www.panel.syngeos.pl monitorującej czystość powietrza w kraju. Firma Syngeos przez okres trzech miesięcy bezpłatnie monitoruje jakość powietrza w naszym mieście. Z aktualnych danych o jakości  powietrza w Strzelcach Opolskich wynika iż nasze powietrze jest jednym z gorszych w kraju, w Krakowie powietrze jest o wiele lepsze nisz u nas. 

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 10 Styczeń, 2018 - 12:36

KTO NAS TAK TRUJE ? Na chwilę obecną godzina 12:32 powietrze w naszym mieście pod względem pyłów zawieszonych PM10  i PM2,5 ( bo tylko te wartości są u nas monitorowane) jest najgorsze w całym kraju.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 12 Styczeń, 2018 - 20:36

Urząd miasta też zachęca na swojej stronie do sprawdzania zanieczyszczeń, no to zajrzałem na Syngeos.

Piątek 12.01, czas 20.15 - 20.25

PM10 - 83% do 90%, PM2,5 - 94% do 105% poziomów dopuszczalnych.

Nie jest dobrze, choć wiele gorszych miast jest (taka sobie pociecha). Do poziomów informowania lub alarmowania jeszcze daleko ("pociecha").

Warto pamiętać, drodzy współmieszkańcy(!), że głównym źródłem tych pyłów "jest emisja ze spalania w indywidualnych systemach grzewczych paliw stałych takich jak węgiel, drewno i biomasa oraz z ruchu drogowego". Smog zimowy, znaczy się, w dużym stopniu zależny ode mnie (bo palę w piecu), od moich sąsiadów, także od trasy krajowej przez środek miasta. Więc potrzeba: lepsze piece, rozwinięta sieć gazowa i obwodnica. Jak?

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 12 Styczeń, 2018 - 15:12

No właśnie zapach  gnojówki i obornika was drodzy strzelczanie nie zabije ale syf który leci z kominów pewnej firmy tak, dlatego państwo radni jak chcecie dbać o zdrowie mieszkańców zajmijcie sie tym tematem skąd się bierze te zapylenie w poeitrzu

Odpowiedz