fbpx Muzeum w spichlerzu? | Strzelec Opolski

Muzeum w spichlerzu?

Muzeum w spichlerzu?

Artykuły : 
Numer wydania: 

Przed tygodniem do gminy przyjechał dyrektor Muzeum Wsi Opolskiej Jarosław Gałęza wraz z dwiema pracownicami instytucji.

- Goście zwiedzili zabudowania pocysterskie z zabytkowym spichlerzem. Niewykluczone, że w przyszłości, jeśli jemielnickie obiekty zostaną Pomnikiem Historii, w spichlerzu powstanie filia muzeum – mówi wójt Joachim Jelito.

- Jest taka możliwość – potwierdził Gałęza. – Myślimy o udziale merytorycznym w zagospodarowaniu spichlerza lub o jego przejęciu. Mogłaby tu powstać ciekawa ekspozycja muzealno-historyczna. To kapitalne miejsce do celów wystawienniczych. Jeśli gminie uda się zrewitalizować stawy i zabytkową ulicę Wiejską, i jeśli to miejsce zyska miano Pomnika Historii, na pewno jego walory turystyczne wzrosną. Można by wówczas w spichlerzu stworzyć ekspozycję częściowo poświęconą cystersom, historii samej Jemielnicy, a także kulturze ludowej regionu, Opolszczyzny. Spichlerz świetnie nadaje się na pokazanie na przykład żniwnych koron powstających w naszym województwie…

Oby tylko władze w Warszawie uznały Jemielnicę za kulturowy skarb Polski. W końcu ta niewielka wieś to ważny punkt na szlaku, który kiedyś przemierzali cystersi.

JL