Może gdyby było więcej wypadków...

Może gdyby było więcej wypadków...

Artykuły : 
Numer wydania: 

Inwestycje bezzasadne?
 

Sołtys Centawy Ewa Ptok skierowała do starosty strzeleckiego Józefa Swaczyny dwa wnioski. Podpisało się pod nimi kilkudziesięciu mieszkańców wsi. Wnioski zostały wysłane także do wiadomości innych osób m.in. wójta gminy Jemielnica, komendanta policji w Zawadzkiem, wicemarszałka województwa Romana Kolka oraz do naszej redakcji. Czego dotyczą?

Pierwszy dotyczy organizacji ruchu na głównym skrzyżowaniu w Centawie. Od wielu lat Ewa Ptok jako radna gminy zabiega o wybudowanie wysepki (lub ronda) na drodze powiatowej przy kościele w Centawie. Zależy jej na rozdzieleniu pasów ruchu, by kierowcy nie najeżdżali na przeciwległy pas oraz na uporządkowaniu wyjazdu z ul. Powstańców Śląskich.

- Zimą, gdy błoto pośniegowe zakrywa namalowane tu linie, kierowcy jeżdżą środkiem drogi - mówi Paweł Richter, mieszkaniec Centawy popierający wniosek o wysepkę. - Dochodzi do niebezpiecznych sytuacji. Tu nie potrzeba drogich inwestycji. Wystarczy kilka płyt, by uporządkować ruch.

Drugi wniosek ma związek z budową chodnika (ok. 600 m). Kto zna Centawę, ten wie, że przedziela ją las z rzeczką. W mniejszej części wsi - od strony Błotnicy Strzeleckiej - znajduje się kilka domów i cmentarz. Centrum wraz z kościołem, świetlicą wiejską i sklepem znajduje się w drugiej części.

- Przejście z jednej części do drugiej dla mieszkańców jest naprawdę trudne - przekonuje Ewa Ptok. - Muszą iść ulicą. Gdy jedzie auto, nie mają gdzie odskoczyć, bo brakuje pobocza. Rowerzysta, w przypadku mijania się dwóch samochodów, jest zupełnie zakleszczony - obrazuje sołtyska. - Zależy nam na wybudowaniu chodnika albo ścieżki pieszo-rowerowej na odcinku między świetlicą a cmentarzem. Poprawi to bezpieczeństwo na tej drodze - dodaje.

Mieszkańcy zwracają też uwagę, że drogą - od kościoła na cmentarz - przechodzą kondukty żałobne, a dzieci z mniejszej części wsi udają się tędy do świetlicy albo do kościoła.

- Przy drodze rosną drzewa, biegnie rów... Ale przecież drzewa można ściąć, a rowem puścić rury i je zakopać, by zyskać miejsce na chodnik - przekonuje Ewa Ptok.

***

Oba wnioski dotyczą drogi powiatowej, dlatego trafiły do starosty. Co myśli o nich główny decydent?

- Po raz kolejny ogrania mnie pusty śmiech - stwierdza bez ogródek Józef Swaczyna. - Uważam te inwestycje za bezzasadne. Od ludzi z innych miejscowości coraz częściej słyszę zarzuty, że doinwestowuję Centawę. Wykonaliśmy tam piękną drogę, po której jeździ się jak po autostradzie. Nie widzę podstaw wydawać setek tysięcy na chodnik, skoro w tym miejscu ruch pieszych jest znikomy. To samo dotyczy skrzyżowania. Nie dochodzi tu do wypadków ani do kolizji. Nie ma punktu zaczepienia, by skrzyżowanie to uwzględniać w projekcie bezpieczeństwa ruchu. Nie widzę racjonalnego uzasadnienia dla wskazanych inwestycji. Są miejsca w powiecie wymagające wykonania pilnych zadań, które służyć będą znacznie większej liczbie mieszkańców a nie tylko garstce osób - dodaje starosta.

 

Józef Swaczyna nie zostawia złudzeń... Powiat nie ma pieniędzy na inwestycje, o które zabiegają centawianie. Podkreśla też, że wzmożony ruch przez Centawę ustanie, gdy znikną objazdy drogi wojewódzkiej 426.

Co ciekawe, w planie zagospodarowania przestrzennego Centawy droga powiatowa, przy której mieszkańcy chcieliby mieć chodnik, wskazana jest do przebudowy! Miałby zniknąć zawijas obok pomnika Nepomucena, a droga od mostku na rzece Jemielnicy miałaby biec prosto aż do świetlicy. Gdyby powiat chciał zrealizować tę wizję, wówczas trzeba by inaczej przewidzieć bieg chodnika... O to jednak starosty nie pytamy, bo z góry znamy odpowiedź...

JK

W wydaniu papierowym przeczytasz także: 
Zgrana wieś
Zabawa andrzejkowa
Dzień na rowerach
Młody do młodych o pisaniu

Komentarze

Portret użytkownika hahahah
Wysłane przez hahahah (niezweryfikowany) w 31 Październik, 2016 - 10:13

"Nie widzę podstaw wydawać setek tysięcy na chodnik, skoro w tym miejscu ruch pieszych jest znikomy. To samo dotyczy skrzyżowania. Nie dochodzi tu do wypadków ani do kolizji. [...]. Są miejsca w powiecie wymagające wykonania pilnych zadań, które służyć będą znacznie większej liczbie mieszkańców a nie tylko garstce osób - dodaje starosta."

Wstydź się Panie Starosto. Nie jesteś człowieku godzień piastowania urzędu, kiedy ta garstka osób jest dla szanownego starosty po prostu niczym. Typowy beszczelny bełkot urzędniczy.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 31 Październik, 2016 - 20:06

  A kto jak nie wy farbowane  niemieckie śklązaki  glosujecie na  to..to..to ... zwane inaczej starostą ?

 To u  was dostał  ten analfabeta  dwucyfrowe poparcie . A teraz kiedy  dostaliście kopa w ch.........................................................................................................................................................

Ingerencja z powodu niecenzuralnej tresci  K.C.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 1 Listopad, 2016 - 20:58

Muszę cię zmartwić. Twoja opcja (sądząc po treści wpisu uprzedzona do Niemców i Ślązaków) nie nadaje się kompletnie do rządzenia powiatem więc mniejszość niemiecka jest poniekąd "skazana" na wieloletnią władzę na tym szczeblu samorządowym. Ten, którego nazywasz analfabetą jest świetnym samorządowcem, doskonałym gospodarzem powiatu i facetem z poczuciem odpowiedzialności za swoją działalność. Ponadto cechuje go zdroworozsądkowe myślenie. Ty potrafisz natomiast jedynie ubliżać. Żałosny jesteś.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 1 Listopad, 2016 - 21:26

  w  popczuciu  odpowiedzialnosci  - wyszczał sie nad grobami żołnierzy wyklętych w Barucie  a   nastepnie  uścisnął  dłonie    gości i gospodarzy  tych obchodow.

  i ciągle  ze swoimi    chopcami  szuka  -pininzy

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 31 Październik, 2016 - 16:17

Starostwa Swaczyna już dawno powinien byc odwołany ale ludzie z naszych okolic widzą w Mniejszości Niemieckiej cały świat.

Starosta nie ma pieniedzy a tydzien temu w gazecie było napisane że starosta szuka lekarzy do wypisywania zgonów a lekarze są w szpialu który podlega od starostwo. Ale po co, jak można im dac dodatkową kasę. Dać lekarzom, dać na etat członka zarządu powiatu strzeleckiego, a potem pisać nie ma kasy na inwestycje. Tak może tylko starostwa swaczyna.

Głosujcie dalej na mniejszość niemiecką. Brawo CENTAWA.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 31 Październik, 2016 - 18:07

"- Po raz kolejny ogrania mnie pusty śmiech - stwierdza bez ogródek Józef Swaczyna. - Uważam te inwestycje za bezzasadne. Od ludzi z innych miejscowości coraz częściej słyszę zarzuty, że doinwestowuję Centawę. Wykonaliśmy tam piękną drogę, po której jeździ się jak po autostradzie. Nie widzę podstaw wydawać setek tysięcy na chodnik, skoro w tym miejscu ruch pieszych jest znikomy"

Moze i rzeczywiscie nie ma pieniedzy, ale mozna to było powiedziec inaczej. Sposób w jaki wyraził to Swaczyna swiadczy o ogromnym lekcewarzeniu wyborcow i o duzej pauperyzacji intelektualnej starosty. Wylazł z niego prostak. Ktos tam kiedys powiedział ze wrona nigdy orłem nie bedzie.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 31 Październik, 2016 - 20:07

 to po ch........................................................

Ingerencja z powodu niecenzuralnej tresci. K.C.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 31 Październik, 2016 - 22:12

Zwazaj co piszesz bo zgosze do prokuratoraze mnie publicznie obrazasz, redakcja SO bedzia musiała podac twoj IP i beda czekac cie kłopoty. Jak zapłacisz na cel charytatywny za obelgi z 10 tys zł to szczeka ci opadnie.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 2 Listopad, 2016 - 10:04

Zachęcałem (i nadal zresztą to czynię) do głosowania na Waldemara Gajdę jako radnego powiatowego. Nie namawiałem do wybierania go na funkcję starosty ponieważ doskonale wiem, że takie uprawnienia ma rada powiatu.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 2 Listopad, 2016 - 14:53

Dosc Swaczyny i dosc Gajdy. Zeby sytuacja sie nie powtórzyła trzeba wiec wybrac wszystkich, zupełnie nowych do rady. Ten sam manewr trzeba wykonac w gminie.Tam prawdziwych radnych jest siedmiu, reszta do wymiany. Nowy burmistrz i nowi zastepcy.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 2 Listopad, 2016 - 16:37

Tak wodzu! Przystępujemy do działania! A tak na serio to pozbądź się złudzeń. Zarówno ty jak i tobie podobni to tzw. cienkie bolki.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 31 Październik, 2016 - 19:25

Tak jak Swaczyna nie widzi podstaw by wydawac setek tysiecy złotych na chodnik co wyraza pustym smiechem, tak wy mieszkancy powiatu powinniscie nie widziec podstaw by w nastepnych wyborach głosowac, juz nie tylko na Swaczyne, ale na cała ta Mniejszosc Niemiecka ktorej ciągle blizej do Niemiec Erika Honeckera niz do Niemiec Zachodnich.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 1 Listopad, 2016 - 10:47

Starosta zachował się jak prawdziwy gospodarz, który nie zamierza wydawać pieniędzy podatników na realizację fanaberii lokalnych krzykaczy. Są sprawy pilniejsze do załatwienia w ramach skromnego budżetu na co Swaczyna zwraca uwagę. W następnych wyborach samorządowych zagłosuję oczywiście na kandydatów z listy mniejszości niemieckiej. Sa to ludzie kompetentni i sprawdzeni. Ciebie również do tego namawiam.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 1 Listopad, 2016 - 11:35

Do spraw pilniejszych w ramach skromnego budżetu mam rozumieć należy zaliczyć wynagrodzenie dla Pana Gajdy.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 1 Listopad, 2016 - 20:40

Jak najbardziej. Osoba niezwykle kompetentna i doświadczona. Doskonały kandydat na starostę w najbliższych wyborach. Zachęcam do głosowania na niego.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 2 Listopad, 2016 - 09:45

Ja nie watpię że to jest  osoba kompetentna i doświadczona , tylko mógł sobie znaleść ze swoim doświadczeniem i kompetencjami inną pracę niekoniecznie za państwowe pieniążki. 

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 3 Listopad, 2016 - 11:02

To twoje zdanie, i moze jeszcze kilku ograniczonych. A zachecac mozesz pijanych w knajpie. Chcesz agitowac na rzecz Gajdy to najpierw sie przedstaw z imienia i nazwiska w przeciwnym wypadku spadaj na szczaw.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 1 Listopad, 2016 - 11:54

Proszę " Czytelnik (niezweryfikowany) w 1 Listopad, 2016 - 10:47" podaj jakiś sukces MN w powiecie? Zadam też ci pytanie a jak się zakończyła sprawa PCPR? Czy zostały tam wprowadzone jakieś zmiany?

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 1 Listopad, 2016 - 20:46

Mniejszość niemiecka ma wiele sukcesów na niwie samorządowej więc trudno byłoby wymienić tylko jeden. W powiecie mniejszość osiąga doskonałe wyniki w wyborach ponieważ ludzie bardzo dobrze oceniają tę formację za tzw. całokształt dokonań na przestrzeni kilku ostatnich kadencji. Tak trzymać! Frustraci natomiast - nie szczekać tylko kandydować!

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 1 Listopad, 2016 - 21:18

  Gadka   o dupie marynie .  Wskaż te dokonanie 

   o  Gajdzie juz pisać nie musisz . To wiemy. 

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 31 Październik, 2016 - 22:18

Jak ci z Mniejszosci Niemieckiej jako organizacja poczuja sie przez ciebie obrazani i zgosza to do prokuratury to powazne kłopoty cie nie omina a twoja zdolnosc kredytowa moze okazac sie za mała na pokrycie odszkodowania.

Portret użytkownika Zzx
Wysłane przez Zzx (niezweryfikowany) w 1 Listopad, 2016 - 10:24

Jestem ślązakiem ale od nigdy nie uważałem naszego "Starosty" za osobę godną piastowania tego stanowiska. Swoim zachowaniem pokazuje Pan, że Starostwo Powiatowe ma gdzieś to że tą drogą chodzą dziennie dzieci do szkoły, ale cóż lepiej mieć to w głębokim poważaniu... Nie mieszkam w Centawie, ale często przejeżdzam tą drogą i w 100% zgadzam się z mieszkańcami Centawy. Jest Pan żenujący....

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 1 Listopad, 2016 - 12:36

  A czy   straosta strzelecki  zajmie się droga  ze Strzelce   do  Osieka   przez   Podborzany /. Jeżeli ktos  ostatnio miał przyjemnośc poruszać się tą drogą to   zerwiduje   wyborcze hasło   mniejszości niemieckiej ....  o  solidnej śląskiej robocie . 

 Tak   to skandal  . Ta droga  to wizytówka  strzeleckiego starosty  i wielka szkoda że  nie tak dawno goszsczacy w strzelcach pseudoprezydent nie przejechał się tym  traktem   za ktorego stan i utrzymanie odpowiada  starosta swaczyna. 

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 1 Listopad, 2016 - 12:44

Prawda jest taka czy ktoś jest Ślązakiem czy Gorolem jakie to ma dzisiaj znaczenie dla dobra mieszkańców ważne jest żeby u władzy byli dobrzy gospodarze ludzie zaradni i otwarci na problemy mieszkańców. Trzeba przyznać że wypowiedz pana starosty jest conajmniej delikatnie mówiąc nie fortunna,nie można będąc urzędnikiem używać w stosunku do ludzi między innymi swoich wyborców zwrotu "ogarnia mnie pusty śmiech" bo to można uzać za lekceważące.Starosta może ma i racje że są ważniejsze rzeczy do załatwienia ale forma wypowiedzi powinna być na poziomie do sprawowanej funkcji.No ale tylu letnia posługa na urzedzie spowodowała tzw.syndrom rutyny dnia codziennego tylko na tego typu zachowania można sobie pozwolić na prywatnym podwórku ale nie na urzędzie.Proponuję wszystkim urzędnikom przyponieć a w tym przypadku panu Swaczynie że oni są dla nas i za nasze nie na odwrót. 

 

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 2 Listopad, 2016 - 10:30

"Prawda jest taka czy ktoś jest Ślązakiem czy Gorolem jakie to ma dzisiaj znaczenie dla dobra mieszkańców ważne jest żeby u władzy byli dobrzy gospodarze ludzie zaradni i otwarci na problemy mieszkańców"

Masz racje. To czy ktoś jest Slązakiem  czy Górolem nie ma znaczenia, ale znaczenie już ma przynależnosc do organizacji.Taka przynaleznosc jak w lustrze ukazuje poglądy i przekonania. MN a więc  wiadomo, SLD to komunisci a Mała Ojczyzna to ukryci komunisci. Taka mieszanka w powiecie to zadne rzadzenie bo ci ludzie nie wzniosa sie nad podziały a nas podatnikow to administrowanie kosztuje blisko 2 min miesiecznie tylko za stanowiska burmistrzow i starostow, a na chodnik pieniedzy nie ma.

Portret użytkownika Czytelnik1979
Wysłane przez Czytelnik1979 (niezweryfikowany) w 3 Listopad, 2016 - 10:20

Zacytuje pana kingkonga: "Od ludzi z innych miejscowości coraz częściej słyszę zarzuty, że doinwestowuję Centawę. Wykonaliśmy tam piękną drogę, po której jeździ się jak po autostradzie".... Wydawać się może, że Pan kingkong jest obrażony, ze nie dostał od Centawian za to medalu. Chyba zapomniał, że jest to droga powiatowa łącząca drogę krajową 94 z drogą wojewódzką 426. Ta droga nie jest pod juryzdykcją wsi Centawa tylko pod zarządem Powiatu. Ponadto fakty są takie, że w tym skromnym zakresie wykonał tylko Pan swój ustawowy obowiązek, za który pobiera Pan nieprzyzwoicie duże miesięczne wynagrodzenie. Jak Pan nie wie o czym mowa to proszę sobie dokładnie poczytać (a najlepiej przeczytać). Ustawę o drogach publicznych i obowiązkach zarządcy drogi wynikających z ww. przepisów. Poprzednia droga przez x lat nie spełniała żadnych norm i przepisów w każdym zakresie a przedewszystkim w zakresie bezpieczeństwa. Także ogromne oklaski dla Pan kingkonga za to, że po 15 latach w końcu wyromontował "osobiście" najgorszy fragment tej drogi. Co do Pana zachowania i wypowiedzi to jako członek zarządu Mniejszości Niemieckiej (TSKN), starosta strzelecki a przede wszystkim osoba publiczna przynosi Pan wstyd wszystkim instytucją w imienu których się Pan wypowiada. Mamy starostę buraka i niestety przez dwa lata musimy z tym żyć :-(.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 3 Listopad, 2016 - 11:12

Trzeba zapamietac nazwiska wszystkich tych radnych ktorzy go wybrali i w nastepnych wyborach ich wyeliminowac przedewszystkim obecnego staroste i Gajde.  To samo nalezy zrobic w gminie zeby juz zaden komunista nie został wybrany. POpapranych takze to dotyczy.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 3 Listopad, 2016 - 13:40

Sprecyzuj w jaki sposób można "ich wyeliminować". Po treści wpisu sądząc zainstalował się na forum gorący orędownik tzw. dobrej zmiany realizowanej przez wiadomą drużynę. Osobnik ten widocznie dąży do czystek w samorządach. To takie bolszewickie myślenie ludzi tego pokroju. Niedoczekanie twoje - wiele lat będziesz jeszcze ujadał na forum z bezradności.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 3 Listopad, 2016 - 13:59

Bolszewicy swoich nie odsuwali od władzy, przeciwnie. To bolszewikow trzeba odsunac od władzy a to juz nie jest bolszewickie myslenie.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 3 Listopad, 2016 - 21:19

Czytelniku z 13.30, POpaprancy tez byli przekonani ze beda rzadzic do konca swiata i jeden dzien dłuzej. Ludzie w gminie i powiecie maja dobra pamiec. Placa podatki i chca wiedziec co taki starosta i burmistrz robia za ich pieniadze. 150 tys rocznie z publicznej kasy to ogromne pieniadze i zupelnie nieuzasadnione. Starostwo i Ratusz to nie prywatne firmy zeby serwowac grupce ludzi takie pieniadze za samo administrowanie. I nie gdakaj tu o bezradnosci . POpaprancy tez gdakali , dzisiaj na nasypach szczaw zbieraja. Do nas tez to przyjdzie.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 3 Listopad, 2016 - 23:33

Ci z Ratusza nie potrafia nawet sesji Rady Miasta nagrac. Nagranie z wrzesnia i pazdziernika to jakis niezrozumiały bełkot. Albo jest to działanie celeowe albo odpowiedzialny za te nagrania robi to po pijaku.

Portret użytkownika XAa
Wysłane przez XAa (niezweryfikowany) w 7 Listopad, 2016 - 22:52

A po jakiego grzyba mówisz tu o radzie miasta? Proponuję przeczytać temat od samego początku, a nie wcinać się w połowie i pisać o rzeczach nieistonych !!

Odpowiedz