fbpx Mieszkańcy dowiedzieli się o budżecie | Strzelec Opolski

Mieszkańcy dowiedzieli się o budżecie

Mieszkańcy dowiedzieli się o budżecie

Artykuły : 
Numer wydania: 

W ubiegłym tygodniu w Zawadzkiem i sołectwach Żędowice i Kielcza odbyły się spotkania z burmistrzem Mariuszem Stachowskim w sprawie przedstawienia koncepcji budżetu na rok 2016.

W Zawadzkiem była najmniejsza frekwencja, do Kinoteatru przyszło zaledwie 25 osób. Na początku skarbnik gminy Karina Nowak przedstawiła finanse gminy i jej budżet. Budżet na rok 2016 zakłada dochody na poziomie 30 025 000 zł oraz wydatki w wysokości 31 568 000 zł. Jak wspominał burmistrz, trzeba inwestować w inwestycje, do których można otrzymać dofinansowanie. W tym kontekście jednym z większych planów przewidzianych w budżecie jest przebudowa drogi gminnej - ul. Miarki (848 tys.), która została zgłoszona do Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych, tzw. „schetynówek”, gdzie można otrzymać dofinansowanie w wysokości 50% inwestycji. W Kielczy została przewidziana przebudowa ul. Torowej (610 tys.) i w tym przypadku gmina może liczyć na wsparcie finansowe w wysokości 63,63% w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.

Ponadto w budżecie zostały zabezpieczone środki na nowy wóz strażacki dla OSP Kielcza w wysokości 300 tys., przebudowę ul. Tuwima w Żędowicach (285 tys.), budowę systemu szlaków rowerowych (100 tys.), budowę parkingu przy ul. Handlowej w Zawadzkiem (100 tys.), przebudowę drogi gminnej przy ul. Ligonia (145 tys.), poprawę atrakcyjności turystyczno-rekreacyjnej (50 tys.), modernizację infrastruktury informatycznej w UM wraz z zakupem oprogramowania (100 tys.), termomodernizację obiektów oświatowych (50 tys.), budowę Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych PSZOK (200 tys.).

Jednym z ważniejszych celów inwestycyjnych jest termomodernizacja hali sportowej, która jeszcze nie wiadomo ile będzie kosztowała, w budżecie zabezpieczono na ten cel 100 tys.

Tego typu spotkania są dobrą okazją na to, żeby mieszkańcy mogli zadać burmistrzowi nurtujące ich pytania lub zgłosić swoje uwagi. Zawadzczanie skarżyli się na brak oświetlenia m.in. na ul. Szymanowskiego, zły stan ulicy Bogusławskiego, Sienkiewicza. Burmistrz uspokajał mieszkańców, żeby na razie skupić się na tych drogach, co nie mają jeszcze asfaltu, a w dalszej części będą remontowane inne drogi. Wszystkie uwagi mieszkańców zarówno w sprawie budżetu, jak i sprawach bieżących zostały zanotowane. Plan finansowy gminy przedstawiony zostanie radzie, do której należy ostateczny głos w sprawie podziału środków na przyszły rok.

Beata Baryga

W wydaniu papierowym przeczytasz także: 
Budżet dla każdego, ale nie dla niepełnosprawnego
Dziwna impreza...
Pracownicy socjalni świętowali
Przygotowania do jarmarku trwają

Komentarze

Portret użytkownika smok
Wysłane przez smok w 24 Listopad, 2015 - 10:40

Czy może mi ktoś wytłumaczyć, ale tak po prostu, na zrozumienie, jak działa tajemnica budżetu innego niż domowy. Bo jak w domu mam dochodu np. 2000zł, to nie da rady zaplanować wydatków na 2500zł nie biorąc gdzieś pożyczki albo nie korzystając z wsześniejszych oszczędności.

A gmina ma 30mln dochodu, a wydatków planuje 31,5? Może mi ktoś wytłumaczyć, jak to działa? Z chęcią zastosowałym ten schemat w domu.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 24 Listopad, 2015 - 18:16

Po prostu Twoj nielubiany teść oszczędza przez 4 lata, a Ty potem to wydajesz na pierdółki. Dlatego możesz oszczędności po teściu spokojnie przejeść i wychodzi, że wydajesz więcej, niż zarabiasz.
Proste.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 25 Listopad, 2015 - 21:10

Nie zastosujesz tego schematu w domu. bo nie ma mozliwosci bys nie poniosl konsekwencji wlasnego zadluzania. Wlodarze biora kredyty na gmine a nie na siebie wiec indywidualnie nikt nie ponosi konsekwencji. Kiedys kadencja sie konczy a dlugi przechodza na nastepcow. Tak mozna bez konca nawet do plajty gminy i nikt nie poniesie konsekwencji bo w szastaniu pieniedzmi podatnika na lewo i prawo wlodarze sa mistrami swiata wlasnie ze wzoledu na bezkarnosc.

Portret użytkownika Bandit1200
Wysłane przez Bandit1200 (niezweryfikowany) w 24 Listopad, 2015 - 12:37

Planowane jest zadluzenie na 1,5 mln PLN i  splate po uzyskaniu dofinansowan do projektow. Miejmy nadzieje, ze do tego pomyslu doliczono tez odsetki od kredytu...

Portret użytkownika smok
Wysłane przez smok w 24 Listopad, 2015 - 13:13

Co znaczy, "planowane jest zadłużenie"? Bierzemy kredyt?

Jeśli tak to po co i na co? I jak i z czego będziemy go spłacać, skoro już teraz brakuje na zbilansowanie? Za rok będzie lepiej? Wygramy w totka? W domu jak brakuje dochodu, to się obcina wydatki, bo tak jest najtaniej. Kredyt, nie dość, że trzeba będzie oddać, to jeszcze zapłacić za niego odsetki i prowizje, czyli znów dodatkowe koszty.

Jak dla mnie, to budżet jest o tyle do bani, że należy z niego wywalić te "nadplanowe" 1,5mln. Inaczej jest to fikcja.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 24 Listopad, 2015 - 18:19

Interesujące, spłacać kredyt po uzyskaniu dofinansowania inwestycji. Czyli najpierw bierzemy kredyt, potem inwestujemy licząc na uzyskanie dofinansowania?

 

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 24 Listopad, 2015 - 14:03

Masz rację smoku. Nic innego jak powtórka z przeszłości. W tym nasz włodarz jest dobry. Może za te 1,5 mln zł chce basen odbudować, który za jego kadencji został tak ''opukany'' z tynku do naprawy, że do dziś brakuje na niego środków.Ale moją uwagę zwróciło coś innego, tj. inwestycja przebudowy drogi-ul.Ligonia. W tabeli wydatków w dziale 600- rozdz. 60016 faktycznie zaplanowanie jest wydanie z dochodów własnych 145 tys,. na tą droge, ale już w opisie budżetu pod tytułem ''drogi publiczne'' jest zapis - przebudowa ul. Ligonia w Zawadzkiem - etap I kwota 140 tys zł." (pomijam fakt ''zagubienia" 5 tyś zł. - co jeżeli jest to pomyłką, to tylko świadczy o rzetelności tego projeku) Jeżeli jest to tyle i tylko tyle,to jestem za, ale co p.burmistrz ukrył pod hasłem ''I etap" ? czy za tym sie kryje te brakujace jeszcze 400 tys. zł na ta drogę, może to wyjaśni, może powie dlaczego takie drogi jak Świerklańska-Miarki i podobne sa budowane za 300-400tys zł, a taka krótka i ''ślepa'' ulica ma być realizowana z takim rozmachem. Kto przy niej mieszka, że takie realizuje zachcianki. Może by te 400 tys dał chciażby na basen na Powstańców i coś dla tych dzieci latem zrobił jak już nie chce pamiętać o Leśnym

Portret użytkownika czytelnik x
Wysłane przez czytelnik x (niezweryfikowany) w 24 Listopad, 2015 - 18:27

Cyt:"Burmistrz uspokajał mieszkańców, żeby na razie skupić się na tych drogach, co nie mają jeszcze asfaltu, a w dalszej części będą remontowane inne drogi." !!! Czy ul. Ligonia nie posiada asfaltu??? Muszę przyznać ,że burmistrz kolejny raz mnie zaskoczył..... wczesniej " drugą wyspą na stawie" teraz taką sensacją.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 24 Listopad, 2015 - 14:40

Porównałem budżety za 2015 i 2016r. Były planowane następująco :

W 2015- dochody - 28 mln 881 tyś zł - wydatki 29 mln 720 tyś = - 839 tyś

W 2016 -dochody -30 mln 025 tys zł- wydatki 31 mln 568 tys = - 1 mln 144 tys

Było nie było, jest różnica na minus - 305 tyś zł.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 24 Listopad, 2015 - 16:45

Moze niech radni tu sie wypowiedza odnosnie budzetu? Skoro na forum Zawadzkiego cisza?

Portret użytkownika smok
Wysłane przez smok w 24 Listopad, 2015 - 19:42

Tu jest coś bardzo nie tak. W tym budżecie chcemy się zadłużyć (pożyczyć, wziąć kredyt na 1,5mln), ale w zeszłym już się zadłużylismy na 800tys. Jeśli już się bierze pożyczkę, to potem się ją w pierwszej kolejności spłaca, a nie bierze drugi kredyt. Przynajmniej tak to działa w budżecie domowym, choć i tak nie całkiem do końca, bo mając na karku jeden niespłacony kredyt drugi dostać jest już o wiele trudniej. Ponawiam więc pytanie, jak to działa w budżecie gminnym - bo zadłużanie się rok w rok jest wciskaniem ludziom kitu i robieniem z nich idiotów - taka polityka musi się zakończyć bankructwem.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 24 Listopad, 2015 - 18:35

Może wreszcie burmistrz przestanie kręcić i powie, tak mam zamiar wyremontować Ligonia za ponad 0,5 mln. zł bo .......... i przestanie się pisanie na niego i na ten temat. Niech pokaże swoja siłe, pozycję i przebicie w lansowaniu swego pomysłu. A tak wychodzi, że 200-300 m drogi ślepej robi swoim partnerom politycznym z listy wyborczej PO, ze szkodą dla tych innych mieszkańców tej ulicy.Wychodzi na to, że władza chce zdążyć jeszcze przed ''zmianami'' lub jeżeli twierdzi, że nie i nie uzasadnia tego, to robi się z to dla ''kolesiostwa''. Ta droga się tym mieszkańcom należy, ale nie w tej formie i nie za te pieniądze, bo jak inaczej można powiedzieć o mieszkańcach ul. Szopena, ŚWIERKLAŃSKIEJ, kOLEJOWEJ, Miarki, Lublinieckiej. Szpitalnej, nie wspominając o Żędowicach i Kielczy, którym zrobiono drogi ze zdrowym rozsądkiem. Krzywdę robi Pan i ci radni, tym co na ta inwestycję czekaja

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 24 Listopad, 2015 - 18:45

W tej sprawie czytałem na forum SO, że Polska ma swego ''kolorowego chytruska'' w Brukseli, a my mamy swego z Ligonia w Starostwie.. Oby sie w swych działaniach w sprawie Ligonia politycznie nie przejechał.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 25 Listopad, 2015 - 10:52

ale porownanie, radnego powiatowego do przewodniczacego Rady Europejskiej?

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 25 Listopad, 2015 - 09:40

Ja z kolei mam pytanie do wypowiedzi p.burmistrza co do tego artykułu, tz. twierdzi burmistrz, że w 1 kolejności będą remontowane ulice nie majace juz połozonego asfaltu, więc jak to się ma Ligonia do wschodniej części ul Paderewskiego, gdzie jest błoto, piach itp., gdzie na ten temat jest nawet pisemne zobowiązanie uwzględnienia do realizacji tego przez  burmistrza, na petycję mieszkańców i co ?, jak to nazwać brzydko - draństwo

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 25 Listopad, 2015 - 09:53

Chciałbym znać stanowisko burmistrza w liczeniu dochodów  w budżecie na 2016r. Jak widać z wcześniejszego wpisu przewidywany on, że jest wiekszy dochód niż w 2015r to  jak to się ma do tego, że kilka firm-spółek zmieniło adresy i tym samym miejsce odprowadzania podatków, czyli zmniejszył się z tego tytułu przypływ gotówki do gminnej kasy ?Chyba, że ! liczono  to tak jak w przypadku ul. Ligonia, że w tej samej pozycji, ale w 2 różnych miejscach budżetu pisze się, że kosztuje ona 140 tyś zł, a w innym 145 tyś. ( I etap). -ten sam temat i 2 różne stanowiska. tam 5 tyś, tam jeszcze coś i mamy hokus pokus budżet większy i możemy więcej wydawać, przecież nic się nie stało. Co na to RIO
 

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 25 Listopad, 2015 - 10:51

Tu ubylo, gdzie indziej przybylo i bilans jest okej. Tak sie liczy kase w Zawadzkiem?

Portret użytkownika Karol
Wysłane przez Karol (niezweryfikowany) w 25 Listopad, 2015 - 11:49

Było trzeba przyjść a spotkanie i się wypowiedzieć, a nie tylko na forum jko czytelnicy!

Odpowiedz