fbpx Mamy dzielnicę i wyższe podatki | Strzelec Opolski

Mamy dzielnicę i wyższe podatki

Mamy dzielnicę i wyższe podatki

Artykuły : 
Numer wydania: 

Sesja rady miejskiej

Na sesji 14 października radni obradowali nad 11 uchwałami. Przyjęcie większości z nich było tylko formalnością, ponieważ ich treść była szeroko konsultowana zarówno z radnymi, jak i mieszkańcami. Między innymi przyjęto omawiane już na łamach naszej gazety statuty sołectw oraz statut dzielnicy Fosowskie. W posiedzeniu wzięli udział mieszkańcy nowo utworzonej dzielnicy, którzy przyjęli gromkimi brawami jednomyślną decyzję radnych dotyczącą utworzenia jednostki.

Radni zatwierdzili też zmiany w budżecie i nadali nazwę nowej ulicy łączącej ulice Pluderską i Haraszowskie. Po krótkiej dyskusji radni przystali na propozycję burmistrza i nazwali nową drogę Dębowa.

Pomysły na podatki

Najwięcej dyskusji wywołała uchwała na temat nowych stawek podatku od nieruchomości. Propozycje burmistrza w tym względzie omawiano już we wrześniu na wspólnej komisji budżetu i finansów oraz gospodarczej i rolnictwa. Wtedy to pojawiły się dwie alternatywne propozycje radnych Henryka Wałaszka i Mariusza Czupały. Burmistrz zaproponował wzrost podatku od nieruchomości zamieszkałych o dwa grosze, Wałaszek zaproponował, aby podnieść go tylko o grosz. Podobnie wnioskował, aby podatek od nieruchomości, w których prowadzona jest działalność gospodarcza, wyniósł 21,15 zł, a nie tak jak proponował burmistrz 21,39 zł. Propozycje Wałaszka poparło tylko dwóch radnych. Mariusz Czupała zaproponował, aby podatek od nieruchomości dla przedsiębiorców wyniósł 21 zł, ale w zamian chciał podniesienia podatku od pozostałych nieruchomości (tj. budynków gospodarczych i garaży) do kwoty 4,85 zł. Pomysły Czupały poparło czterech radnych. Ostatecznie przyjęto stawki zaproponowane przez burmistrza głosami sześć „za” przy ośmiu wstrzymujących. Zestawienie obecnych i przyszłorocznych stawek podatku zawiera tabela.

Wolne wnioski

Dużo czasu na sesji pochłonęły wolne wnioski i interpelacje radnych. Radni żalili się, że nie zareagowano na ich postulaty z poprzednich sesji, między innymi nie wykoszono ścieżek na przystani i terenu pomiędzy szkołą a rzeką w Fosowskiem. Pytania zadawały radne Jolanta Mrochen i Gabriela Firlej.

- Chyba nie jest w naszej gminie aż tak źle - bronił się przed zarzutami Norbert Koston. - Po każdej sesji wnioski są przekazywane odpowiedzialnym za dane sprawy pracownikom urzędu, ale na przykład tereny nad rzeką przy szkole nie są własnością gminy - tłumaczył.

- Mogłoby być lepiej - ripostował Henryk Wałaszek.

- Urzędnicy powinni z uporem dzwonić i pisać pisma do odpowiedzialnych instytucji, aż te zajmą się sprawą - przekonywała Jolanta Mrochen.

W sesji wziął udział także mieszkaniec Jerzy Lackiert, który przekazał swoje spostrzeżenia na temat estetyki gminy. Mówił o konieczności oczyszczenia zjazdu pod tunel przy ul. Dzierżonia i uporządkowania ruchu w tym miejscu, o śmieciach na Opolskiej, o zniszczeniach na przystani kajakowej w Fosowskiem, o zniszczonej kolejowej infrastrukturze w dzielnicy i braku kanalizacji w budynkach należących do PKP. Wszystkie uwagi zostały zapisane. Ciekawe, czy urzędnikom uda się rozwiązać przywołane problemy: większość z nich nie należy do kompetencji gminy.

MM

W wydaniu papierowym przeczytasz także: 
Ekologicznie i charytatywnie
Dyskusja z kandydatami
Znów żółta woda
Wszystkiego najlepszego

Komentarze

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 21 Październik, 2014 - 11:00

No i znowu pan K górą... a reszta?(ta większa bez pytań) rączki w górę i po kłopocie. Jest tak jak pan powiedział i basta ! Jak się to wszystko widzi , czyta , to aż kipi... To nie jest samorząd! To raj dla tych u władzy! Szanowni Radni, co znaczy, że macie mandat mieszkańców, skoro i tak najważniejszy i najmądrzejszy pan K ma to głęboko w… ktoś zapyta to po co nam radni, skoro jest nasz przywódca? Aaa właśnie dla tego, by odpowiedzialność za podjęte decyzje się rozmyła… przecież Rada poparła... a wtedy bez problemowo można już wydać publiczne pieniądze na cele, które do końca nie są publiczne a bardziej trącą prywatą i zadufaniem… Teraz zaczną się spotkania przedwyborcze, agitacja i  karmienie nas „kiełbasą wyborczą” nie dajmy się zwariować! Za miesiąc się okaże czy mamy wyborców odpowiedzialnych dla których dobro mieszkańców i Gminy jest rzeczą nadrzędną albo potulnych, ze skulonym ogonem, naiwnych i bez własnego zdania, którzy robią to co im kazano?

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 21 Październik, 2014 - 16:03

cytat:

"

Zbliżające się wybory samorządowe rozgrzewają atmosferę, nie tylko wskutek kampanii wyborczej i coraz liczniej zaśmiecających miasta i gminy plakatów wyborczych. Jak zawsze powraca także temat zarobków wójtów, prezydentów, czy diet jakie dostają radni. Dla wielu kandydatów to ważna motywacja do walki o głosy - diety nie są opodatkowane, a z kolei wybierani na najwyższe w gminach urzędy mogą zarobić przyzwoite, w porównaniu do krajowej średniej pieniądze. Nic więc dziwnego, że o nasze głosy, które oddamy w wyborach 16 listopada, trwa dość zacięta walka. 

Wysokość diet radnych i zarobków obieralnych urzędników ma swoje ustawowe ograniczenia. Zależą one od wielkości gminy, ustawy budżetowej oraz... samych radnych. Ustalając wysokości swoich diet radni muszą zmieścić się w widełkach narzuconych przez prawo. Podstawą jest kwota bazowa w wysokości 1766,46 zł, a dieta radnego nie może być wyższa niż 150 procent tej kwoty, czyli jej maksymalna stawka to 2649,69 złotych. Są to kwoty netto, bo jak już wspominaliśmy - diety nie są opodatkowane. 

Jednak radni w małych gminach i miastach nie mogą liczyć na takie przychody, gdyż wysokość diet jest też zależna od liczby ludności. Jeżeli gmina ma mniej niż 15 tys. mieszkańców, to radny może dostać maksymalnie połowę najwyższej stawki, czyli 1324,85 zł. W gminach mających od 15 do 100 tys. mieszkańców radny może liczyć na 75 procent górnej stawki, czyli 1987,26. Dopiero w ośrodkach powyżej 100 tys. mieszkańców radni mogą (ale nie muszą) dostawać dietę w maksymalnej wysokości. 

Lepiej przedstawiają się diety radnych powiatowych: powiatach do 60 tys. mieszkańców mogą otrzymać 70 procent maksymalnej diety, a więc 1854,78 zł; w powiatach mających od 60 to 120 tys. dostaną 85 procent czyli 2522,24, a w największych powiatach maksymalną stawkę. Ograniczenia związane z liczbą ludności nie dotyczą radnych sejmików wojewódzkich, którzy mogą otrzymywać stawkę najwyższą, czyli 2649,69 zł. 

W kraju, w którym dominantą wynagrodzenia jest pensja w okolicach 2200 zł brutto (czyli 1599 netto), diety radnych nie wydają się niskie, szczególnie te w dużych ośrodkach. Radni mogą też pracować zawodowo i znaczna część z nich ma inne, niż dieta, źródło dochodów. 

Dieta może nie jest opodatkowana, ale nie zapewnia też żadnego ubezpieczenia - byle wizyta u lekarza byłaby płatna, gdybym utrzymywał się tylko z niej. Nie miałbym też szans odłożenia czegokolwiek na emeryturę. Mówiąc wprost, bez dodatkowych dochodów za to nie da się przeżyć - powiedział nam anonimowo jeden z warszawskich radnych. 

Znacznie lepiej mogą zarobić wójtowie, starostowie, prezydenci czy marszałkowie. Ich zarobki mogą bowiem wynosić maksymalnie 700 procent kwoty bazowej, a więc 12365,22 zł, ale to już jest kwota brutto, gdyż te zarobki są normalnie opodatkowane. Jednak porównując ich zarobki i odpowiedzialność do zarobków menedżerów w firmach, trzeba przyznać, że stawki, jakie płacimy włodarzom miast i gmin mogą się jednak wydawać niskie. Również radni, biorąc pod uwagę wymagania, jakie im stawiamy, dostają niewielkie pieniądze. "

Portret użytkownika mieszkaniec
Wysłane przez mieszkaniec w 21 Październik, 2014 - 19:20

Mam nadzieje ze znajda sie pieniadze na oznakowanie dzielnicy Fosowskie znakami drogowymi informacyjnymi,bo do dzisiaj nie wiadomo gdzie dzielnica Fosowskie sie zaczyna a gdzie konczy.Brak jakichkolwiek znakow na ulicy opolskiej od strony Ozimka i Zawadzkiego.

 

Portret użytkownika mieszkaniec
Wysłane przez mieszkaniec w 25 Październik, 2014 - 19:22

Przez 41lat Fosowskie zostalo zapomniane przez gmine kolonowskie,teraz przez nastepne 40 lat zostanie zapomniana dzielnica.Fosowskie musi zostac odrebna miejscowoscia ,wtedy beda wyrazne inwestycje w Fosowskiem ,a tak wszystkie dotacje pozostaja w kolonowskiem.

 

Portret użytkownika mieszkaniec
Wysłane przez mieszkaniec w 25 Październik, 2014 - 22:37

Fosowskie zostalo w 1973 roku polaczone z kolonowskiem, dzieki czemu Kolonowskie otrzymalo prawa miejskie,a samo Fosowskie zostalo zapomniane przez 41 lat.Gminie kolonowskie zalezalo tylko na prawach miejskich.Fosowskie za te prawa miejskie drogo zaplacilo,zadnych inwestycji,zadnego rozwoju przez 41 lat.No bo trzeba bylo inwestowac w samym kolonowskiem,zeby chociaz troche to wygladalo na miasto,bo samo kolonowskie w 1973 roku bylo wielka wioska.

Portret użytkownika mieszkaniec
Wysłane przez mieszkaniec w 26 Październik, 2014 - 07:48

Tobie lekarstwa juz nie pomoga,co najwyzej jakis dobry specjalista.Ale w powiecie strzeleckim ciezko z dobrymi specjalistami.a wiec tak sie bedziesz musial meczyc do konca zycia.Wspolczuje Tobie i rodzinie.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 26 Październik, 2014 - 08:26

Wiesz na mamuty tez przyszedł czas to i na ciebie też przyjedzie więc jedno nas łączy,co nie :)

Portret użytkownika mieszkaniec
Wysłane przez mieszkaniec w 26 Październik, 2014 - 09:13

W biednych afrykanskich wsiach ludzie zyja lepiej jak w Fosowskiem.Bylem w Fosowskiem bylem tez w malych miejscowosciach w Afryce ,widzialem i porownalem. W Fosowskiem ludzie zyja gorzej.Dojechac do tej dzielnicy to trzeba miec szczescie, bo wogole nie jest oznakowana.Nie wiadomo gdzie dzielnica ta sie zaczyna a gdzie konczy.A jak sie juz dojedzie to obraz nedzy i rozpaczy.Jak mozna tak zyc.Zapytalem przpadkowego mieszkanca Fosowskiego i zapytalem jak zyje sie w czesci miasta w Fosowskiem.Cytat "Czesci miasta,panie to zapomniana dzielnica zobacz pan jak ludzie tutaj mieszkaja jak po wojnie.Z chwila polaczenia Fosowskiego z Kolonowskiem w 1973 roku tutaj sie nic nie zmienilo, zyje sie jeszcze gorzej.Zmienily sie tylko granice administracyjne i Fosowskie zniklo z mapy a Kolonowskie otrzymalo prawa miejskie" koniec cytatu.Polacy zadaja dalej odszkodowan od Niemcow.Mieszkancy Fosowskiego powinni zadac od polskich wladz panstwowych odszkodowan za takie warunki zyciowe jakie panuja w tej dzielnicy.Jezeli ktos chce zobaczyc jak zyja ludzie w biednej Afryce ,nie musi kupowac biletu na samolot,wystarczy pojeac do wojewodztwa opolskiego miasta Kolonowskie dzielnica Fosowskie.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 26 Październik, 2014 - 12:18

Widać, że ci się pogorszyło. A przypominałem rano o zażyciu lekarstw. Człowieku! Wyluzuj! Po jaką cholerę ktoś postronny ma się interesować tym gdzie zaczyna się Fosowskie. "Tubylcy" natomiast wiedzą to doskonale i bez jakichkolwiek  tablic. Z Afryką to pojechałeś nieźle - ja też chciałbym mieszkać w Kapsztadzie.

Portret użytkownika mieszkaniec
Wysłane przez mieszkaniec w 26 Październik, 2014 - 21:23

Lepiej byc bezdomnym jak mieszkac w takich warunkach jakie sa w Fosowskiem.Pytam gdzie sa radni.Dlaczego mieszkancy wraz z radnymi nie protestuja w urzedzie wojewodzkim,w urzedzie marszalkowskim a nawet w urzedach europejskich.Przeciez Fosowskie tez nalezy do Europy.Mieszkancom musi byc zapewniony europejski standard zyciowy a nie afrykanski.Mieszkancy i radni Fosowskiego obudzcie sie,zacznijcie dzialac.Dlaczego w Fosowskiem nie ma zadnego marketu?

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 27 Październik, 2014 - 09:35

Nie pisujesz ty czasem tych bzdur aż z Bielefeld? Nie masz ty przypadkiem na imię Josef?

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 26 Październik, 2014 - 21:38

Burmistrz do wymiany, co radni mogą? Nic nie mogą. To wielka tylko ściema dla naiwnych.

Portret użytkownika mieszkaniec
Wysłane przez mieszkaniec w 27 Październik, 2014 - 08:13

A kto jego wybieral przez cztery dekady? Mieszkancy Ozimka albo Zawadzkiego? Nie mieszkancy gminy kolonowskie.

Portret użytkownika mieszkaniec
Wysłane przez mieszkaniec w 27 Październik, 2014 - 12:15

 

Dlaczego Fosowskie po przylaczeniu w 1973 roku do Kolonowskiego zniknelo z mapy i nie jest oznakowane zadnymi znakami drogowymi informacyjnymi ze znajdujemy sie w tej dzielnicy.Mamy duzo przykladow ,nawet na opolszczyznie gdzie zostaly polaczone miejscowosci i dalej sa na mapie i oznakowane znakami drogowymi.Naprzyklad Glubczyce ok.13000 mieszkancow wszystkie dzielnice sa oznakowane i na mapie.Np.GlubczyceZapowy,Glubczyce Osiedle,Glubczyce Sady.Administracyjnie wszystkie te dzielnice naleza do Glubczyc i bez problemu do nich trafic.Skarbimierz i Skarbimierz-Osiedle.Kedzierzyn i Kedzierzyn-Kozle. Nawet w pobliskiej wsi Kadlub i Kadlub-Piec. Takie przyklady mozna wymieniac w nieskonczonosc.Dlaczego w tak malym Kolonowskiem ok.3000 mieszkancow jest inaczej.Gdzie sa radni z Fosowskiego?

Portret użytkownika mieszkaniec
Wysłane przez mieszkaniec w 30 Październik, 2014 - 08:23

A gdzie aktywnosc mieszkancow i radnych dla dobra tej bylej miejscowosci a teraz zapomnianej dzielnicy.Mieszkancy i radni Fosowskiego powinni pokazac wladzom gminnym i wojewodzkim ze jest cos takiego jak Fosowskie i bic sie o nie.A nie co sie wladzom gminnym ubzdura mieszkancy Fosowskiego musza to akceptowac.

Portret użytkownika mieszkaniec
Wysłane przez mieszkaniec w 31 Październik, 2014 - 06:59

Fosowskie nie bedzie nigdy piekne jak dawniej poniewaz nalezy do (miasta ) Kolonowskie. A samo Kolonowskie to wies.Z tego powodu trzeba w samym Kolonowskiem inwestowac zeby ta wies uzmiastowic.Tylko ze te uzmiastawianie trwa juz od 1973 roku i potrwa jeszcze kilkadziesiat lat.Jak juz Kolonowskie uzmiastowia to pozniej zaczna uzmiastawiac dzielnice Fosowskie ( oczywiscie za kilkadziesiat lat ).Dotychczas w Fosowskiem inwestuja tylko w zaklady pracy i hale produkcyjne (strefa przemyslowa przy ul. Opolskiej ) , ktore pozniej nazywaja sie zakladami w Kolonowskiem ale w rzeczywistosci znajduja sie w dzielnicy Fosowskie. Proponuje mieszkancom Fosowskiego zeby domagali sie oddzielenia Fosowskiego od (miasta ) Kolonowskie i zrobienie Fosowskiego miejscowoscia tak jak bylo do 1973 roku. To jest poprostu niemozliwe ze Fosowskie w latach szesdziesiatych , siedemdziesiatych bylo piekniejsze i ludziom zylo sie lepiej jak w czasach dzisiejszych gdy nalezymy do UNI EUROPEJSKIEJ.

Portret użytkownika mieszkaniec
Wysłane przez mieszkaniec w 24 Listopad, 2014 - 21:24

Napisano 06 luty 2010 - 19:18:00 

Dzielnica Fosowskie to dzielnica widmo nie wiadomo gdzie sie zaczyna a gdzie konczy.Dla gminy wazne jest ze w 1973 roku Fosowskie zostalo polaczone z Kolonowskiem i Kolonowskie otrzymalo prawa miejskie. 

Portret użytkownika mieszkaniec
Wysłane przez mieszkaniec w 24 Listopad, 2014 - 21:27

 

Dzielnica Fosowskie to dzielnica widmo nie wiadomo gdzie sie zaczyna a gdzie konczy.Dla gminy wazne jest ze w 1973 roku Fosowskie zostalo polaczone z Kolonowskiem i Kolonowskie otrzymalo prawa miejskie. 

Portret użytkownika mieszkaniec
Wysłane przez mieszkaniec w 3 Maj, 2015 - 21:35

Tego znaku nie ma w Fosowskiem .Dlaczego?

E-21: dzielnica (osiedle)Informuje o wjeździe do dzielnicy lub osiedla; znak z napisem "Centrum" informuje o wjeździe do centrum miasta.
 

Odpowiedz