fbpx Ludzie się go boją! | Strzelec Opolski

Ludzie się go boją!

Ludzie się go boją!

Artykuły : 
Numer wydania: 

Do naszej redakcji docierają głosy mieszkańców Strzelec, którzy są przerażeni zachowaniem pewnego mężczyzny. Był on podejrzewany o zaprószenie ognia w kamienicy przy Rynku 24 (w czwartek 9 sierpnia). Mężczyzna chodzi po mieście i zaczepia ludzi. Widziano, jak jechał rowerem po całej ulicy, pod prąd, nie zwracając uwagi na innych.

 

- Dlaczego policja z tym nic nie zrobi? Czy musi dojść do tragedii, żeby go zamknęli? - pytają mieszkańcy miasta, którzy telefonowali do redakcji.

 

Również współlokatorzy są przerażeni zachowaniem sąsiada:

 

- Grozi nam, robi co chce. Nawet do rękoczynów doszło. Boimy się o bezpieczeństwo naszych dzieci - skarżą się. - Dlaczego wciąż nie ma na niego rady?

 

Policjanci znają tego mężczyznę.

 

- W momencie, kiedy np. jest pijany i stwarza zagrożenie dla siebie i innych, a my dostajemy takie zgłoszenie, to od razu bierzemy go do radiowozu. Kilkakrotnie zdarzały się takie sytuacje. Zawozimy go wtedy na izbę wytrzeźwień, jednak on następnego dnia jest stamtąd wypuszczany, bo nie ma podstaw go trzymać - mówią funkcjonariusze. - Nawet jeśli jest badany przez lekarza w izbie, to nikt nie mówi, żeby zamknąć go np. w Toszku. Żeby tak się stało, musiałby mieć zaświadczenie lekarskie i być skierowany przez sąd - dodają.

 

Stróże prawa przyznają, że z jednej strony mężczyzna jest uciążliwy, ale z drugiej strony, to co robi - w kontekście przepisów - jest błahe.

 

- Może nazbiera się kilka spraw i wtedy będzie podstawa, żeby go zamknąć na dłużej - zastanawiają się.

 

Jak poinformowała nas Małgorzata Kornaga ze strzeleckiego urzędu miejskiego, mężczyzna dostał od gminy wypowiedzenie najmu mieszkania. Ma je opuścić do końca września. Jednocześnie szykowany jest wniosek o eksmisję - na wypadek, gdyby lokator nie zamierzał się wyprowadzać.

 

- Choć jest to lokal socjalny, mężczyzna może być z niego eksmitowany. Rozumiemy, że mieszkańcy się boją, dlatego zrobimy wszystko, by rozwiązać problem kłopotliwego sąsiedztwa - zapewnia Kornaga.

 

Mężczyzna nie chce się leczyć, nie jest też ubezwłasnowolniony. Urzędnicy mają nadzieję, że sąd powoła biegłego psychiatrę, który podejmie odpowiednie kroki. Na podstawie tego, co mówią i obserwują mieszkańcy, i tego, co widzą podczas wizyt pracownicy socjalni, można stwierdzić, że mężczyzna potrzebuje fachowej opieki lekarskiej. Podobno kilka dni temu rozpalił w swoim mieszkaniu ognisko. Dewastuje lokal, jest też zbieraczem rupieci.

 

- Dostał taki ładny lokal z kafelkami, a nie dba o niego - potwierdzają mieszkańcy kamienicy. - My musimy radzić sobie po kilka osób na małej powierzchni mieszkaniowej - dodają.

 

Mężczyzna wcześniej mieszkał z matką w mieszkaniu przy ulicy Opolskiej. To ona miała prawo do najmu. Kobietą jednak zaopiekowała się rodzina. Mężczyzna pozostał bez prawa do mieszkania, dlatego musiał mu jak najszybciej zostać przyznany lokal mieszkalny, dostosowany do jego możliwości finansowych.

 

- Przyznaliśmy mu pierwszy wolny lokal socjalny, ponieważ nie ma stałego dochodu. Gdy mieszkał z matką, nie sprawiał większych problemów. Przydzielając mu to mieszkanie, nie sądziliśmy, że będzie sprawiał aż takie problemy jako sąsiad - mówi Małgorzata Kornaga.

 

Sąd rozpatruje sprawę na podstawie dowodów z policji, a tej ciągle brakuje oficjalnych zgłoszeń od sąsiadów. Mieszkańcy po prostu boją się je składać. Tymczasem uciążliwy lokator wciąż chodzi wolny po mieście...

 

Joanna Gerlich

 

 

 

Komentarze

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 28 Sierpień, 2018 - 10:28

Jestem wtym miescie niezbyt często ale za kazdym razem spotykam, czy to po kauflandem, czy Biedronką, żebraków, bezdomnych ludzi chorych na  alkoholizm. Przecież funkcjonuje opieka spoleczna, pracownicy uliczni, służby te są bardzo dobrze opłacane  i nikt nie pomaga tym tudziom czy może nie chce  im pomóc. Może by sie ktoś tym zaintereował  bo to są ludzie chorzy,którum czeba pomóc i to pomóc skutecznie nie tylko dając im strawe czy czyste ubranie, które i tak jest po paru chwilach obsikane, ale pomóc zwalczyc chorobę albo zapewnić im warunki do godnego zejscia z tej ziemi .

Portret użytkownika Skinny
Wysłane przez Skinny (niezweryfikowany) w 28 Sierpień, 2018 - 14:02

Pomoc Spoleczna nie stoi ponad prawem. Osoby, o ktorych mowisz musza wyrazic zgode na to aby mozna im bylo pomoc. Skoro jej nie wyrazaja - wladze maja zwiazane rece.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 29 Sierpień, 2018 - 08:00

To nie jest tak do konca bo sa srodki prawne żeby tych ludzi  dla ich  dobra czasowo poddac terapi i "usunąc" z obszaru publicznego. Bo tak  jak poprzednik stwierdzil żeby im zachować godnośc człowieka  oni  są chyba godni umrzec jak ludzie a nie jak świnie a zima nadejdzie szybko ................ 

Portret użytkownika czytelnik
Wysłane przez czytelnik (niezweryfikowany) w 29 Sierpień, 2018 - 10:35

Niestety, na terapię alkoholową osoba musi wyrazić zgodę. Nic tutaj nie daje wyrok sądu bo lekarze w ośrodkach bez podpisu i wyrażenia zgody nie przyjmą osoby na leczenie

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 29 Sierpień, 2018 - 13:06

  Jeżeli   strzelecka  pomoc  społeczna   nic nie może ,    to po kiego  utrzymywać   tą  bandę  darmozjadów  , ssących z  budzetowego cycka   kilka  milionów rocznie ?

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 29 Sierpień, 2018 - 17:18

Jeśli masz taką wiedzę , to  nie wypisuj na forum tylko zgłoś  organom ścigania . Niech ich wszystkich pozamykaja 

Portret użytkownika lokor
Wysłane przez lokor (niezweryfikowany) w 30 Sierpień, 2018 - 13:20

No tak, "Jeżeli chodzi o znajomków to urząd umie obchodzic przepisy ale dla meneli tego nie zrobi". Znaczy się, urząd to znajomków "poddaje terapi i usuwa z obszaru publicznego", a menelom tego nie robi! Dobre.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 2 Wrzesień, 2018 - 13:01

 62  interwencja    w tym roku  i 882  interwencja w ostatnim czas okresie  strzeleckiej  policji  w   strzeleckiej  melinie  bezprawia    stary młyn . Świetny wynik . 

Odpowiedz