fbpx Kto wybierze nam burmistrza? | Strzelec Opolski

Kto wybierze nam burmistrza?

Kto wybierze nam burmistrza?

Artykuły : 
Numer wydania: 

W gminie Kolonowskie kampania wyborcza w pełni. Po raz pierwszy o stanowiska w radzie ubiegają się tu aż trzy komitety. Wszystkie starają się o poparcie wyborców, organizując spotkania. W ubiegłym tygodniu prym wiodła Mniejszość Niemiecka, która chciała swój program prezentować w Fosowskiem i Staniszczach Wielkich. Na pierwszym spotkaniu zjawiło się trzech mieszkańców, a na drugim - jeden.

Nieco wyższa była frekwencja na zaplanowanej debacie kandydatów na burmistrza w Spóroku. Organizatorem spotkania była tamtejsza odnowa wsi. Potencjalni burmistrzowie przyszli na spotkanie z kandydatami na radnych. Po odczekaniu „akademickiego kwadransa” na zebranie dotarło kilkunastu mieszkańców. Jako pierwszy głos zabrał obecny burmistrz Norbert Koston, który z pomocą zastępcy przedstawił swoje dotychczasowe dokonania i stopień realizacji obietnic z poprzednich wyborów. Zapowiedział, że w kolejnej kadencji pokryje asfaltem kolejne gminne drogi, kupi nowy wóz strażacki i będzie inwestować w odnawialne źródła energii.

Prezentujący się później pozostali kandydaci nie mieli możliwości pochwalić się takimi osiągnięciami, musieli skupić się na propozycjach na przyszłość. Maria Bednorz zapowiadała kontynuację już podjętych działań oraz stworzenie budżetu obywatelskiego i poprawę komunikacji urzędu z mieszkańcami. Jej zdaniem, każdy gminny obiekt powinien mieć gospodarza, który będzie odpowiadać za jego bieżące utrzymanie.

Joachim Leja obiecywał wsparcie lokalnego biznesu, wyszukiwanie nowych inwestorów. Jego zdaniem należy wzmocnić rolę sołtysów i rady dzielnicy oraz organizacji pozarządowych. Chce dbać o estetykę gminnych miejscowości i efektywniej wykorzystywać gminne obiekty, takie jak boiska czy hala sportowa.

Zebrani mieszkańcy nie kwapili się do zadawania pytań kandydatom. Z sali padło ich zaledwie parę i to głównie ze strony organizatorów. Spotkanie szybko przerodziło się w zwykłe zebranie burmistrza z mieszkańcami. Mówiono o opisywanych już nieraz na naszych łamach problemach, takich jak utrzymanie gminnych obiektów, melioracja, pustostany czy brak miejsc w przedszkolach. Maria Bednorz i Joachim Leja zgodnie mówili, że trzeba coś w tych sprawach przedsięwziąć, a Norbert Koston tłumaczył, czym się kierował, nie rozwiązując tych problemów do tej pory.

Wydawało się, że zbliżające się wybory będą wyjątkowe - trzy komitety, trzech kandydatów na burmistrza, trzy programy - wreszcie jest szeroki wybór. Tymczasem mieszkańcy wydają się w ogóle nie interesować tymi sprawami. Wybory samorządowe to jedyny moment, kiedy obywatel może naprawdę wpłynąć na przyszłość gminy - warto go wykorzystać, a nie przez kolejne lata narzekać, że wokół nas nic się nie dzieje.

MM

W wydaniu papierowym przeczytasz także: 
Polsko-czeskie o muzeach rozmowy
Budują siłę zespołu
Lustro już jest!
Serdeczności

Komentarze

Portret użytkownika mieszkaniec
Wysłane przez mieszkaniec w 28 Październik, 2014 - 12:26

Typowe kolonowiki,a pozniej narzekaja ,ze Fosowskie jest zapomniane.Brak odwagi,zyja jak w czasach komunizmu.Wstyd!!!

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 28 Październik, 2014 - 14:24

Do admina: Ta nowa  witryna Strzelca jest upierdliwa.. To dobre na stare monitory ale nie na obraz 16/9. Zajmuje 25% strony i na dodatek stoi w miejscu. Przynajmniej powinna sie przewijac z cała strona. Zamiast przyciagac-zniuecheca.

Portret użytkownika smok
Wysłane przez smok w 30 Październik, 2014 - 10:45

Też na to zwracałem uwagę, ale jak na razie SO nie nie zareagował.

Ponadto teraz trudno zorientować się, którego wątku dotyczy wpis. Link do niego (ostatnie wpisy po lewej stronie) ma tylko cyferki, a poprzednio miał tytuł wątku, do którego się odnosił. Ponadto nawet kliknięcie w niego nie pozwala się zorientować, gdzie jesteśmy, przenosi do konkretnego wpisu, z któego nie widać tytułu strony (Chrome już tytułu w pasku nie wyświetla), a w pasku adresu nadal nie ma tytułu wątku, tylko numerki. Trzeba przewinąć do góry strony, by dowiedzieć się, gdzie jesteśmy. Przydałaby się informacja przy ostatnich odpowiedziach, z których wątków pochodzą wpisy.

Poza tym w pełni popieram uwagi odnośnie szerokości strony i upierdliwego logo Strzelca na górze, którego nie da się przewinąć. Panie Karolu, zna pan to powiedzenie: lepsze wrogiem dobrego?

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 28 Październik, 2014 - 18:47

Przyjrzycie się dobrze zdjęciu powyżej... Obecny burmistrz już czuje się wygrany... Przecież on się nie zmieni a jego obietnice to nic innego, jak to co powinno być od zawsze… asfalty? nowy wóz strażacki ? pochwalił się dokonaniami…                             Gminie potrzeba „świeżego spojrzenia”, nowych pomysłów a to może dać tylko nowy burmistrz i nowi radni!

Portret użytkownika mieszkaniec
Wysłane przez mieszkaniec w 28 Październik, 2014 - 23:43

Brawo.Niech zyje Koston.Sto lat,Sto lat,Sto lat.Wybory juz wygrane.Zadne zainteresowanie ze strony mieszkancow.Wstyd mieszkac w tej gmine.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 29 Październik, 2014 - 08:10

Panu Kostoniowi dziekujemy!!! Pana czas minął!!

Mieszkańcy Gminy Kolonowskie - czy kazdy z was liczy na to, że Pan Kostoń dokona coś nowego dla Gminy - obecnie to satgnacja i tak juz zostanie jeżeli nie pójdziecie głosować.

Ten Kto zagłosuje na Kostonia i każdy nieoddany głos przyczyni się do kolejnych 4 zmarnowanych lat życia Gminy Kolonowskie!

Portret użytkownika mieszkaniec
Wysłane przez mieszkaniec w 29 Październik, 2014 - 08:43

Kazdy spedzony dzien w tej gmine jest zmarnowany.Czy Koston zostanie czy nie.Mieszkancy tej gminy nie maja zadnego zainteresowanie przyszloscia tej gminy,zyja jak tubylcy.

Portret użytkownika mieszkaniec
Wysłane przez mieszkaniec w 29 Październik, 2014 - 12:32

Zapomniane Fosowskie a na przedwyborcze spotkanie zjawilo sie trzech mieszkancow.To jest wszystko chore.Wspoczuje.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 29 Październik, 2014 - 14:06

"Zebrani mieszkańcy nie kwapili się do zadawania pytań kandydatom. " szanowna pani redaktor. czy to jest poprawna polszczyzna, czy na maturze cos nie poszlo?

Do tego artukul jest stronniczy - takiego czegos mozna oczekiwac, po gazetce szkolnej, a nie po SO.

 

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 31 Październik, 2014 - 07:31

Pamiętacie czytelnicy? Kilka tygodni temu w artykule Strzelca Opolskiego burmistrz Koston zapewnia ,że budynek dworca w Kolonowskiem zostanie wyburzony za 50 tyś zł a w tym miejscu postawi wiatę przystankową…  Trzeba mieć jednak tupet, by tak okłamać mieszkańców a może i samych radnych. Z moich wiarygodnych informacji wynika, że budynek dworca jest zabytkiem i Konserwator Zabytów z Opola nie zezwala na rozbiórkę..  Budynek dworca przejął Burmistrz od PKP za darmo a asfalt przed dworcem kupił za 70 tyś. To darmo..to wydatek bagatela..1,5-2 mln zł. Gdy ktoś zapyta po co? To usłyszałby że chciał uporządkować a może upiększyć Kolonowskie, zrobić coś dla mieszkańców Kolonowskiego… dlaczego jednak za nasze podatki a nie wyegzekwował  tego od kolejarzy? Nawet gdy uda się pozyskać środki zewnętrzne to i tak z budżetu gminy trzeba będzie wydać najmniej 25% kosztów kapitalnego remontu ( łatwo policzyć ile to pieniędzy!) Dyrekcja PKP wykorzystała niewiedzę pana „K” jak małego dziecka. Ciekaw jestem ile jeszcze jest takich rzeczy o których nie mają pojęcia mieszkańcy a może i radni, którzy przegłosują wszystko co im podłoży pan Burmistrz Kolonowskiego ???

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 2 Listopad, 2014 - 11:08

Wypracowanie licealisty o demokracji.

Słowo demokracja wywodzi się z języka greckiego i w wolnym tłumaczeniu oznacza: "władza ludu". Zgodnie z artykułem. drugim Konstytucji RP z 2 kwietnia 1997 roku nasz kraj jest (cytuję): "demokratycznym państwem prawnym, urzeczywistniającym zasady sprawiedliwości społecznej". Poza tym Konstytucja całkiem jasno precyzuje strukturę wraz z zasadami funkcjonowania państwa. Gwarantuje ona także wszystkim polskim obywatelom szereg praw. Należą do nich np. nietykalność wraz z wolnością osobistą, czynne oraz bierne prawo wyborcze ale także prawo do poszanowania mojej godności. Jakie oczekiwania mogę stawiać przed demokratyczną Polską?

Uważam, że demokratyczny ustrój naszego państwa to fundament oparty na: wolności słowa, powszechnym i nieodpłatnym dostępie do edukacji, tolerancja w stosunku do innych ras, nacji, wyznań religijnych oraz ochrona prawna zagwarantowana wszystkim obywatelom bez względu na pozycję społeczną, materialną itd. Niejednokrotnie zdarza się jednak tak, że te elementarne prawa nie są respektowane. Wraz z transformacją ustrojową dokonała się w Polsce rewolucja społeczno - obyczajowa. Obecnie mamy swobodny i łatwy dostęp do informacji, staliśmy się bardziej tolerancyjni dla ludzi innych niż my. W dużej mierze przyczyniły się do tego środki masowego przekazu. Należy to uznać za jeden ze znaczących efektów przemian w naszym kraju. Ale czy przyjąć aktualną sytuację w pełni bez żadnych uwag i zastrzeżeń?

Pomimo ciągłego procesu zmiany mentalności i poziomu świadomości społeczeństwa, jesteśmy nadaljednym z najsłabiej poinformowanych obywateli naszego kontynentu. Podstawą demokracji jest bez wątpienia sprawowanie władzy przez społeczeństwo. W dzisiejszych czasach odbywa się ono za pomocą jego przedstawicieli. Bardzo wiele mówi się na temat tzw. obowiązku obywatelskiego dotyczącego czynnego uczestnictwa podczas wyborów w głosowaniu. W taki razie dlaczego wg danych Państwowej Komisji Wyborczej frekwencja podczas niedawnych wyborów samorządowych sięgnęła w pierwszej turze zaledwie 44,24% a w drugiej była jeszcze mniejsza: 35,02% uprawionych do głosowania? Przyczyną takiego stanu rzeczy jest niskie zaufanie społeczne wobec polityków a także niewiara w możliwość dokonania się zmian. Wiele osób zapomina, że to m.in. on jest odpowiedzialny za los kraju i ta kwestia nie może być mu obojętna.

Stąd uważam, że niedoinformowanie naszego społeczeństwa stanowi poważny problem a także może powodować niskie zainteresowanie inicjatywami na rzecz najbardziej potrzebujących, podejmowanymi przez instytucje rządowe i organizacje pozarządowe w dobie kryzysu gospodarczego. Bardzo często okazuje się, że wiele przepisów jest "martwych" i bezużytecznych. Tej kwestii mimo najszczerszych chęci nie potrafi rozwikłać ani Parlament ani Prezydent RP. Jednak działania władzy są niejednoznaczne. Z drugiej strony środki przeznaczane na programy socjalne są niewielkie. Jako przykład zaprezentuję niskie kwoty stypendiów skierowanych do uczniów osiągających wysokie wyniki w nauce oraz tych, którzy pochodzą z ubogich rodzin. Wytłumaczenie jest niezwykle proste kwoty stypendiów są na niskim poziomie, gdyż brakuje na nie wystarczających środków finansowych. Poza tym państwo nie jest skore do inwestowania pieniędzy w środowiska nie radzące sobie w społeczeństwie. Bardzo niekorzystne rozwiązania zawiera projekt ustawy budżetowej na rok 2003. Jestem zaniepokojony tą sytuacją. Przewiduje on, że wydatki na oświatę oraz wychowanie zostaną zredukowane o niemal 500 milionów złotych i wyniosą zaledwie 0,75% spośród całości wydatków budżetu państwa! Niesie to ze sobą szereg niebezpieczeństw. Młodzi ludzie, którzy jeszcze dziś się kształcą za chwilę będą dorosłymi obywatelami, którzy będą pracować i zwyczajnie tworzyć Polskę. Jeśli politycy będą oszczędzać na edukacji to w jaki sposób chcą wychować dobrych obywateli i fachowców.

Tak jak i moi rówieśnicy moje wyobrażenia blado wypadły w zetknięciu z brutalną rzeczywistością. Chcę w tym miejscu zatrzymać się na moment nad kwestią wolności słowa. Przytoczę najpierw artykuł pięćdziesiąty pierwszy, ustęp czwarty naszej Konstytucji, który mówi: "Każdy ma prawo do żądania sprostowania oraz usunięcia informacji nieprawdziwych, niepełnych lub zebranych w sposób sprzeczny z ustawą." Łączy się on nierozerwalnie z funkcjonowaniem mediów. Niezwykle często komercyjne stacje radiowe czy też prasa (z reguły związane z Kościołem), wyrażając swoje zdanie na temat pewnych wydarzeń a także postaci ze sceny politycznej oraz kontrowersyjnych artystów, naruszały ich dobre imię i nieraz dopuszczały się zniesławienia. Odpowiednio zredagowane artykuły silnie wpływają na odbiorców. Jaskrawy przykład to "Nasz Dziennik", który zdobył rozgłos dzięki osobie księdza Tadeusza Rydzyka. Redakcja tego dziennika przeprowadzała na swych łamach agresywne ataki, na różnych polityków. Uważam, że wolności słowa to niezwykle istotna sprawa, gdyż wpływa na wzrost świadomości wśród obywateli. Media nieustannie ingerują w życie prywatne osób publicznych nie zważając na ich prawo do wolności osobistej i swobody przekonań. Dziennikarzom nie wolno bezkarnie obrażać i pomawiać ludzi, pewnych rzeczy nie można ślepo usprawiedliwiać wolnością słowa. Z wszystkich przywilejów jakie daje demokracja należy korzystać w sposób wyważony i umiejętny. Dobrze byłoby w kwestii wolności słowa wprowadzić niewielkie ograniczenia, które skutecznie eliminowałyby treści niezgodne z obowiązującym prawem.

Zjawisko samorządności pojawiło się po zmianie ustroju także w placówkach oświatowych. W szkołach zaczęły istnieć samorządy uczniowskie, które w oczach niektórych osób posiadają bardzo szerokie kompetencje co oczywiście jest niezgodne ze stanem faktycznym. Uważam, że warto poświęcić chwilę aby nieco dogłębniej omówić sposób funkcjonowania tej formy sprawowania władzy. Artykuł trzydziesty drugi, paragraf drugi Konstytucji mówi: "nikt nie może być dyskryminowany w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym z jakiejkolwiek przyczyny." Bardzo często dochodzi do łamania praw uczniów. Nagminne jest także lekceważenie i ignorowanie osób, które w imieniu braci uczniowskiej występują w obronie kolegi, koleżanki lub chcą wyjść z jakąś inicjatywą do rady pedagogicznej bądź dyrektora. Są przypadki, gdy uczniowie wybrani do składu samorządu legitymują się słabymi ocenami z zachowania i wtedy nauczyciele sugerują, iż taka osoba nie jest na tyle dojrzała i odpowiedzialna by móc w nim działać. Nie można zapominać jednak o tym, że gdy w regulaminie szkoły nie ma odpowiednich zapisów normujących tą kwestię to ciało pedagogiczne jest zobligowane do akceptacji wyboru dokonanego przez brać uczniowską. Z własnego doświadczenia wiem, ze niestety nie respektuje się woli uczniów w takich przypadkach tym samym łamiąc prawo i postępując wbrew zasadom demokracji. Ubolewam nad faktem, iż my uczniowie nie mamy w sobie na tyle odwagi by walczyć o swoje prawa zgłaszając się z prośbą o pomoc do odpowiednich instytucji tj. np. Rzecznik Praw Ucznia lub Rzecznik Praw Dziecka.

Innym niezwykle drażliwy i poważny problem nadal stanowi nietolerancja Polaków w stosunku do mniejszości: narodowych i etnicznych a także religijnych. Zgodnie z artykułem trzydziestym piątym polskiej Konstytucji: "Rzeczpospolita Polska zapewnia obywatelom polskim należącym do mniejszości narodowych i etnicznych wolność zachowania i rozwoju własnego języka, zachowania obyczajów i tradycji oraz rozwoju własnej kultury. Mniejszości narodowe i etniczne mają prawo do tworzenia własnych instytucji edukacyjnych, kulturalnych i instytucji służących ochronie tożsamości religijnej oraz do uczestnictwa w rozstrzyganiu spraw dotyczących ich tożsamości kulturowej." Dowodem na wrogość naszego społeczeństwa są chociażby niektóre subkultury tj. skinheadzi. Bez względu na fakt, że nasze społeczeństwo nie uważa się za rasistów to jest wrogo nastawione do mniejszości narodowych i uchodźców (którzy jak na ironię czasem posiadają polskie obywatelstwo), potwierdziły to m.in. wyniki badań przeprowadzonych przez Ośrodek Badania Opinii Publicznej w 1999 roku gdzie niechęć zadeklarowało aż 71 procent ankietowanych. Najsilniejsze przejawy dyskryminacji są skierowane w stosunku do Żydów, Arabów a także cyganów. Ten problem nie dotyczy natomiast obywateli pochodzących z państw zachodnich i dobrze rozwiniętych gospodarczo. Bardzo widoczne są wśród Polaków postawy antysemickie oraz ksenofobia. Nietrudno zauważyć jaką sensację wzbudza czarnoskóry człowiek w polskich miastach. Ale czy kolor skóry mówi nam coś na temat tego jaki jest ten człowiek i co sobą reprezentuje, jaki ma system wartości itd.? Ten człowiek może być kimś wybitnym lub po prostu wartościowym. Nikt nie ma wypisane na twarzy swojego życiorysu. Ogromne pole do popisu mają na tym polu środki masowego przekazu, to one mogą z dużej mierze przyczyniać się obalania stereotypów na tle etnicznym lub je jeszcze bardziej umacniać! Przecież, czy nie bawi nas jedna ze scen w serialu telewizyjnym pod tytułem "Alternatywy cztery", gdy wymieniane są "korki" elektryczne, gdy jedna z postaci dokonuje delikatnego porównania mroku z pewną częścią ciała osoby czarnoskórej…? Jeżeli osoba wywodząca się z mniejszości narodowej ma obywatelstwo polskie, to dlaczego nie traktujemy jej na równi z pozostałymi obywatelami?

Poruszyłem ze swojego punktu widzenia jedynie najistotniejsze kwestie związane z problemami, które pojawiły się po zmianie ustroju. Liczę, że z biegiem czasu będzie coraz lepiej a nasze państwo wraz ze społeczeństwem dojrzeje, że moje oczekiwania wobec demokracji w Polsce ziszczą się i nie będą stanowić wyłącznie nierealnych marzeń.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 2 Listopad, 2014 - 07:06

Tak, tak przejął też od koleji budynki mieszkalne na osiedlu Fosowskie tyle, że tylko te zadłużone, zasiedlone, w złym stanie, z koniecznością  wydatkowania kolejnych dziesiątek tysięcy złotych z budżetu na pokrycie kosztów remontów a bynajmniej na pokrycie udziałów, jaki ma w istniejących wspólnotach.. więc jak słucham tego co zrobił.. to mnie ściska.. chwali się tym co wypracowali pracownicy gminni.. o tych „innych”, własnych milczy albo przekonuje, że to nie jego wina… to inni zawinili.. Nie dajmy się ogłupić! Trzeba wybrać tych kandydatów, którzy chcą pracować dla dobra gminy i jej mieszkańców i nie są uwikłani w istniejący kolesiowski  układ.. Zagłosujmy na nowego Gospodarza i nowych Radnych!!!

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 2 Listopad, 2014 - 09:44

Aż włos się jeży gdy czytam takie rzeczy…. Przecież to jawny przejaw niegospodarności, głupoty i braku podstawowej wiedzy!!! Ciekaw jestem jakie nam pan burmistrz jeszcze zaserwował „ciekawostki” i na jakie koszty naraził naszą gminę a tym samym nas mieszkańców? Zamiast obiecywanych nam asfaltów będziemy z naszych podatków remontować rudery PKP ?! „Strzelec Opolski” powinien się przyjrzeć tym „ciekawostką” i nam czytelnikom przedstawić na łamach gazety faktyczne przesłanki tych działań. Może to tylko plotki? Pewnie jak i ja, większość mieszkańców chciałoby poznać prawdę !

Portret użytkownika Spider
Wysłane przez Spider (niezweryfikowany) w 3 Listopad, 2014 - 17:40

Dajcie spokój mieszkańcom, nie mają czasu na pierdoły.

Zastanawia mnie głupota kandytatów, czy nie mogi przyprowadzić każdy swoich pięciu wyborców i już byłby niezły tłum do zadawania pytań i dyskusji

Odpowiedz