fbpx Kto kogo oszukuje? | Strzelec Opolski

Kto kogo oszukuje?

Kto kogo oszukuje?

Artykuły : 
Numer wydania: 

Ponad 5 ton żywności ofiarował zawadzczański Ośrodek Pomocy Społecznej osobom najbardziej potrzebującym. Żywność wydawana jest w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa, finansowanego ze środków Unii Europejskiej i ze środków krajowych (budżet państwa) w podziale 85% i 15%.

W gminie Zawadzkie pomocą objętych zostało około trzystu osób. Na jedną osobę przypadło ok. 12 kg żywności, w tym znalazły się: ser topiony, dżem, mleko, sok owocowy, ryż, konserwy mięsne, cukier i olej. Aby spełniać kryterium do otrzymania pomocy, dochód na osobę w rodzinie nie może przekroczyć 771 zł, a dla samotnej - 951 zł. Następna porcja żywność będzie wydawana 16 i 17 grudnia.

Jak wiemy, OPS wspiera potrzebujących w różnej formie, ofiarowując nie tylko produkty żywnościowe, lecz także talony na zakup środków spożywczych lub higienicznych, które można zrealizować w kilku sklepach na terenie gminy.

- Niestety, znane są przypadki, kiedy zdesperowana osoba usiłuje sprzedać talon czy otrzymaną żywność - opowiada Marek Kutyła, kierownik OPS-u. - Zwykle znajduje nabywcę, który myśli, że ma okazję na tanie zakupy. Prawda jest jednak taka, że osoba korzystająca z takiej „okazji” płaci dwa razy więcej, ponieważ pieniądze, które wypłaca ośrodek, pochodzą z podatków plus gotówka, jaką dajemy za odkupiony talon - dodaje.

Jest duże prawdopodobieństwo, że sprzedający talon za uzyskane pieniądze zakupi alkohol. Stąd apel Ośrodka Pomocy Społecznej o nieułatwianie życia, tym którzy nie doceniają otrzymanego wsparcia, marnotrawią pomoc lub zwyczajnie liczą na łatwy zarobek.

Pomagajmy, ale mądrze.

Beata Baryga

W wydaniu papierowym przeczytasz także: 
Słodkości i ozdoby
Plecak, torba i walizka
Zgłoszenia i uwagi
Mikołajki połączone z jubileuszem

Komentarze

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 15 Grudzień, 2015 - 09:42

To nie było by prościej co niektórym nierobom nie pomagać,to jest bardzo czesty przypadek gdzie handlują talonami lub produktami spożywczymi za gorzałę.Jak by się rozejrzeć roboty jest od gwinta,tylko po co wstawać na 6 rano do pracy jak dadzą mi za darmo,i mogę się śmiać z tych którzy dziennie zapierniczają w robocie.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 15 Grudzień, 2015 - 14:38

ja bym im dała 12 kg żywności nieroby pierońskie wysiaduja całymi dniami na ławkach a jakby im tak kazał przyjść chociaż 2 dni w miesiącu za to przepracować to wtedy nikt po zywność by nie przyszedł bo dla nich każda praca to hańba

 

Portret użytkownika s
Wysłane przez s (niezweryfikowany) w 15 Grudzień, 2015 - 15:35

A jak korzysta osoba, która talon dostała, to dopłaty z podatków nie ma? Nie ma co zaklinać rzeczywistości, kupić coś za pół ceny, a za całą cenę jest różnica i wychodzi to taniej, a nie drożej.

Problem w tym, że OPS wydaje talony osobom, które go dostać nie powinny.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 15 Grudzień, 2015 - 16:37

Jakby tak naprawde zweryfikować tych którzy wyciągają rękę o pomoc publiczną to by się okazało że duża cześć ludzi to ściemniacze,no ale to rola OPS,żeby dobrze wydawać naszą wspólnią kasę.

Portret użytkownika Bandit1200
Wysłane przez Bandit1200 (niezweryfikowany) w 16 Grudzień, 2015 - 09:03

Ocene, kto ma dostac pakiet zywnosci a kto nie prosze pozostawic urzednikom. To ich praca i odpowiedzialnosc. Najwyrazniej przepisy sa niedopracowane, a w atakim przypadku nalezy sie reforma - a nie krecha.

Talony powinny byc imienne (a nie na okaziciela). Sprzedajacy wydaje towar tylko po okazaniu dowodu osobostego. Przy za kupie alkoholu mozna tez byc poproszonym o jakis dokument i funkcjonuje to doskonale.

Nie wszyscy korzystajacy z uslug OPS to "nieroby". Najwiecej z nich naprawde potrzebuje pomocy.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 16 Grudzień, 2015 - 18:47

Niewdzięcznicy na tym forum. Najpierw żałujecie naszym radnym kilku złotych podwyżki (co im się słusznie należy) a teraz żałujecie tym biednym ludziom tych paczek. Zazdrośnicy a pomógł któryś z was tym biednym pakować te paczki do samochodów?

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 17 Grudzień, 2015 - 08:58

No w dniach wydawania paczek żywnościowych parkingi wokół urzędu były pełne aut tych biednych ludzi,

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 17 Grudzień, 2015 - 10:53

No widzisz sam. A czy ktoś im pomógł te ciężkie paczki nosić do samochodu? Uważam że jest źle to rozwiązane. Opieka jeśli już coś daje to powinna tym osobom to dostarczyć do domu a nie ich ciągnąć nie potrzebnie do urzędu. Paliwo też kosztuje tych biednych ludzi!

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 16 Grudzień, 2015 - 19:58

Czy pozbawienie biednych ludzi przy pakowaniu tych paczek do auta jest takie śmieszne?

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 17 Grudzień, 2015 - 11:57

Raz mnie w Zawadzkiem zaczepił pod sklepem chłop, który notorycznie błaga o pieniądze. Raz mu odpowiedziałem "Panie, wie Pan ile ja muszę pracować na te 2 zł?", ten na to mi odpowiedział " no przecież tylko 15 minut, co to dla Pana" .  Wydaje mi się, że on w te 15 minut zarobi o wiele więcej niż ja. Ludzie i tak mu dadzą jakiś grosz i tak, więc dzień przeżyje. Co kupi? Jasne, że alkohol.  Choć raz powiedziałem już innemu biedakowi, że pieniędzy nie dam ale jedzenie mogę kupić- to wtedy pierwszy raz się spotkałem, z taką reakcją. Nie wyśmiał mnie tylko bardzo skromnie się ucieszył i poprosił o jedną bułkę, żeby mógł sobie wodzionkę zrobić. Dlatego też nie powinno się wszystkich wrzucać do jednego worka. Są tacy co są skłonni do zhańbienia osoby, która chce im pomóc a są tacy, którzy cieszą się jakby dostali 1mln zł a to tylko zwykła bułka plus konserwy. 

Odpowiedz