Ksiądz obraża i przeprasza

Ksiądz obraża i przeprasza

Artykuły : 
Numer wydania: 

Jak co niedzielę w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Strzelcach Opolskich o godz 10.00 odbyła się msza św. Pod koniec mszy wikary ks. Piotr Maciejski zaczął mówić o wolontariuszach zbierających pieniądze na Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy:

- Na mszę nie przyszli, a doją ludzi na aborcję i na eutanazję. Uważajcie, jak wyjdziecie z kościoła to będą was czesać...

Ta wypowiedź kapłana wielu zbulwersowała, niektóre osoby zdenerwowane wyszły z kościoła...

- Takie coś ze strony księdza! - oburzała się mieszkanka Strzelec. - Ksiądz może nie zgadzać się z akcją Jurka Owsiaka, ale tak ją skwitować?! To skandaliczne! Sama niejednokrotnie byłam wolontariuszką i w dalszym ciągu wspieram akcję.

W poodobnym tonie wypowiadali się ludzie na portalach społecznościowych. Wiadomość o wystąpieniu wikarego obiegła ogólnopolskie media.

- Przykro mi, że takie słowa padły z ust naszego księdza - wyjaśnia proboszcz parafii ks. Zbigniew Żukiewicz. - Zaznaczam, że jest to jego prywatne zdanie. Kategorycznie się od niego odcinamy. Popieramy wszystkie piękne idee, które są podejmowane w trosce o innych - dodaje proboszcz. - Takie stwierdzenia nie powinny paść z ambony, gdzie głoszona jest Ewangelia. Z tego miejsca powinny padać słowa zaufania, jedności wspólnoty - podkreśla ks. Żukiewicz.

Wypowiedź ks. Piotra skomentowała Kuria Diecezji Opolskiej.

- Była to odosobniona, prywatna opinia tego kapłana, który kierując się emocjami, wypowiedział ją w kościele, gdzie głosi się Chrystusowe przesłanie miłości, a nie słowa, które mogą urazić czy zranić drugiego człowieka - podkreśla ks. Joachim Kobienia, rzecznik kurii. - Wolontariusze, poświęcając bezinteresownie swój czas, jak i osoby składające datki, robią to z dobrego serca, z chęci niesienia pomocy drugiemu. Należy im się uznanie i szacunek, ponieważ na nie zasługuje każde czynione dobro. W imieniu księdza biskupa pragnę przeprosić parafian oraz tych wszystkich, których ta wypowiedź uraziła - dodaje.

W poniedziałek próbowaliśmy się skontaktować z wikarym. Nie udało nam się. Dowiedzieliśmy się, że w tym dniu został on wezwany do Opola, na rozmowę z biskupem. Około południa na stronie internetowej parafii pojawiło się oświadczenie ks. Piotra, w którym przeprasza on wolontariuszy, składających datki, parafian i tych wszystkich, których dotknęły jego słowa. „Ubolewam, że moja wypowiedź przyniosła szkodę dobremu imieniu parafii, diecezji opolskiej i Kościołowi” - napisał ksiądz.

Beata Baryga

 

Ks. Piotr Maciejski uczy religii w szkole podstawowej nr 7 w Strzelcach Op. Jego słowa wypowiedziane w niedzielę na mszy wywołały spore oburzenie wśród rodziców uczniów tej placówki. Chcą oni, żeby wikary został odsunięty od nauczania religii w tej szkole. Rodzice zapowiedzieli, że w tej sprawie napiszą petycję do dyrektora „siódemki” i proboszcza parafii. Jej wstępny projekt został umieszczony na Facebooku. Czytamy w nim między innymi, że ksiądz Piotr: „rujnuje wszelkie ideały i wartości, które zaszczepiliśmy w naszych dzieciach jako rodzice”.
- W domu uczymy dzieci, żeby się angażowały w takie akcje jak WOŚP - mówi jedna z mam, Karolina Sakwińska-Fortuna. - Jestem oburzona wypowiedzią księdza i nie wyobrażam sobie, żeby przygotowywał on dzieci do pierwszej Komunii Świętej - dodaje. 

W wydaniu papierowym przeczytasz także: 
Wyłówmy Perłę
Chcesz zatrudnić obcokrajowca?
Mundurowi zapraszają
Po publikacji w Strzelcu Firma rozprowadzająca apteczki oświadcza
Szlaban przy szpitalu. Będzie drugi
Możesz ściąć drzewo
Orkiestra łączy ludzi
Nie liczy się rozmiar portfela, ale serce
Życzenia na Dzień Babci i Dziadka

Komentarze

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 17 Styczeń, 2017 - 10:44

Ja osobiście stanowisko tego księdza popieram. Nie popieram tego aby wygłaszał swoje prywatne opinie podczas mszy. Msza nie jest prywatką.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 19 Styczeń, 2017 - 12:41

A ja popieram to aby każda osoba którą odczuwa jakiś ból związany ze zbiórką w ramach WOŚP i sukcesem tej 25 letniej akcji nosili przy sobie oświadczenia że w razie potrzeby udzielania im pomocy medycznej żądają aby nie udzielać im pomocy sprzętem zakupionym przez WOŚP! !!!!!!!!

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 21 Styczeń, 2017 - 09:42

To napisz jesszcze jak dużo tego sprzętu kupuje niby WOŚP w stosunku do tego ile zbiera pieniędzy oraz ile zakupów dokonują inne fundacje. 

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 17 Styczeń, 2017 - 13:02

Podziwiam Kleche za jego odwagę i glupote. Jak biskup mogl dopuscic do wyswiecenia kogos takiego a po drugie jak mogl pozwolic zeby ktos z tak skrajnymi pogladami i to  niezgodnymi znauka kosciola sprawowal posluge kaplanska i nauczal nasze dzieci. To jest swiadectwem cynizmu polaczonego z brakiem profesjonalizmu   jego zwierzchnikow. Czemu proboszcz ignorowal pewne sygnaly ze zrodel szkolnych czy tez rodzicielskich. Jak wynika z lektury nto  tego typu zachowania tego klechy nie byly jednorazowe i odosobnione. Czemu sie toleruje ludzi z tego typu poglądami  i dopuszcza sie ich do szerzenia tych pogladow w kosciele katolickim. W imie czego??????? 

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 17 Styczeń, 2017 - 14:45

Głupi ksiądz , mimo woli zrobił swietną robotę.Strzelce pobiły,chyba za jego sprawą, rekord w zbiórcce bo ponad 82000 zł. Nawiasem mówiąc Opole tylko 100000 zl. Popieram rodziców domagających się jego zwolnienia z funkcje nauczyciela-katachety.Niech Pan Bóg broni nasze dzieci przed takimi nauczycielami.Panie Życinski,do roboty.To ambitne zadanie dla Pana

Portret użytkownika Alfred S
Wysłane przez Alfred S w 17 Styczeń, 2017 - 15:17

Jako chrześcijanin wierzę w istnienie szatana, zła które jak lew ryczący ciągle czycha gdzie najskuteczniej zaatakować i to w odpowiednim momencie z wyrachowaniem i skutecznością. Wierzę że najskuteczniej udało mu się to z klerem, ciągle słyszymy do czego posuwają się duchowni , i to nawet w naszej najbliższej okolicy. Wierzę że słowa z Pisma Św: A zatem po owocach ich poznacie.... dotyczą właśnie kleru kościoła. Ich czyny doprowadzają do owocu zgniłego do upadku Chrześcijaństwa. Młodzi ludzie którzy szukają autorytetów i obserwują świat odchodzą od kościoła bo jak nikt inny obserwują i analizują postępowanie ich przedstawicieli.

Portret użytkownika oset
Wysłane przez oset (niezweryfikowany) w 17 Styczeń, 2017 - 19:33

Apeluję o powściąganie emocji i zaniechanie kopania leżącego. Ten młody kapłan zrozumiał, że posunął się za daleko wygłaszając w kościele swoje bardzo osobiste  zdanie o kwestujących wolontariuszach WOŚP. Zrozumiał szybko swój błąd i przeprosił. Szkoda, że wpisał się (na własne życzenie) w nurt głosów pochodzących ze środowisk krytykujących, dla zasady, wszelkie przedsięwzięcia Jerzego Owsiaka. W mojej ocenie jednorazowa, młodzieńczo energetyczna akcja WOŚP jest znakomitym uzupełnieniem działalności charytatywnej CARITAS prowadzonej od wielu lat i nieustannie w konwencji pracy organicznej. I to jest piękne! Tzw. hejt, noszący znamiona linczu, uprawiany na forum dziennika regionalnego, nie jest nam w naszej lokalnej społeczności potrzebny. Tak mi się przynajmniej wydaje. Pozdrawiam.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 17 Styczeń, 2017 - 20:52

Ksiadz popełnił bład. Przeprosił pewnie pod naciskiem proboszcza i biskupa ale  ci ktorzy tutaj na nim psy wieszaja sa jeszcze gorsi.

Portret użytkownika Edward
Wysłane przez Edward (niezweryfikowany) w 18 Styczeń, 2017 - 09:06

A tak troche inny temat. Szlaban przy szpitali. Czy po postwieniu drugiego szlabanu wszyscy będą płacić czy tylko pacjenci? Czy szlaban przy starostwie również podnosi sie za opłatnością?

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 19 Styczeń, 2017 - 00:03

Za komuny było cos takiego jak sprzedaz wiazana. Owsiak cos o tym wie po to syn milicjanta , pułkownika ds politycznych. Z pieniedzy WOSP wyposarza szpitale zeby było gdzie leczyc ofiary Woodtocku. Jedno przeczy drugiemu wiec WOSP tak ale Woodtock nie.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 20 Styczeń, 2017 - 11:23

jeszcze  trochę i prawo kleru sie skończy stare babcie główni sponsorzy kościoła poumierają a młody nie da wtedy będą zabiegać o każdego katolika i szanować ludzi a nie teraz jedna afera z księdzem goni długo a już to co robią na wsiach na parafiach to  przechodzi ludzkie pojecie tak jak ten mądry ksiądz co to wysłał  kościelną i gosposie po kolędzie  nie wpuściłbym takich do domu albo ten słynny ostatnio ksiądz z Zędowic a ludzie jak potulne barany nic nie robia a nie dać parę niedziel na tacę i szybko by puścił parę

 

Portret użytkownika też ksiądz
Wysłane przez też ksiądz (niezweryfikowany) w 20 Styczeń, 2017 - 20:17

A swoją drogą ciekawe dlaczego WOŚP budzi wciąż tyle emocji? Jakoś nie słychać by jakakolwiek akcja CARITAS wywoływała takie emocje choć w grę wchodzą tam o wiele większe pieniądze! W każdym bądź razie nie wolontariusze, ale organizator WOŚP zasłużył sobie z pewnością na kompletny brak zaufania.

Portret użytkownika oset
Wysłane przez oset (niezweryfikowany) w 21 Styczeń, 2017 - 09:47

Jaki rodzaj emocji "też ksiadz" ma na myśli? Orkiestrze towarzyszą, z tego co obserwuję, głównie pozytywne emocje. Zapał i entuzjazm w poczynaniach tysięcy młodych wolontariuszy WOŚP pozwalają sądzić, że nie jest z nami chyba aż tak źle jak się socjologom wydaje. Mimo wszystko chcemy być społeczeństwem otwartym, empatycznym a przy wrzucaniu datków do puszek mamy radosną świadomość uczestniczenia w wielkim dziele pomocy. Podobny rodzaj emocji towarzyszy nam przy wszelkich akcjach CARITAS. To wspólne czynienie dobra powinno nas integrować a nie dzielić. Idąc tokiem rozumowania "też księdza" (ciekawy skądinąd nick) odnośnie do osoby Owsiaka, to można przyjąć, że niektórzy hierarchowie kościelni również nie generują, swoją postawą i zachowaniem, wyłącznie sympatycznych skojarzeń. Ale czy przez to można deprecjować wieloletnie dokonania CARITAS? Chyba nie. Pozdrawiam zarówno "też księdza" jak i osoby o innych od niego zapatrywaniach.

Portret użytkownika oset
Wysłane przez oset (niezweryfikowany) w 21 Styczeń, 2017 - 09:49

Jaki rodzaj emocji "też ksiadz" ma na myśli? Orkiestrze towarzyszą, z tego co obserwuję, głównie pozytywne emocje. Zapał i entuzjazm w poczynaniach tysięcy młodych wolontariuszy WOŚP pozwalają sądzić, że nie jest z nami chyba aż tak źle jak się socjologom wydaje. Mimo wszystko chcemy być społeczeństwem otwartym, empatycznym a przy wrzucaniu datków do puszek mamy radosną świadomość uczestniczenia w wielkim dziele pomocy. Podobny rodzaj emocji towarzyszy nam przy wszelkich akcjach CARITAS. To wspólne czynienie dobra powinno nas integrować a nie dzielić. Idąc tokiem rozumowania "też księdza" (ciekawy skądinąd nick) odnośnie do osoby Owsiaka, to można przyjąć, że niektórzy hierarchowie kościelni również nie generują, swoją postawą i zachowaniem, wyłącznie sympatycznych skojarzeń. Ale czy przez to można deprecjować wieloletnie dokonania CARITAS? Chyba nie. Pozdrawiam zarówno "też księdza" jak i osoby o innych od niego zapatrywaniach.

Odpowiedz