fbpx Koniec ścieków w piwnicach? | Strzelec Opolski

Koniec ścieków w piwnicach?

Koniec ścieków w piwnicach?

Artykuły : 
Numer wydania: 

W sobotę, 28 lipca 2018 roku, w piwnicy mieszkańca ulicy Mickiewicza w Zawadzkiem pojawiła się kałuża ścieków, które wybiły z sieci kanalizacyjnej. Nie zdarzyło się to po raz pierwszy. Problem pojawia się zwykle po ulewnych deszczach. Zdaniem mieszkańców, powodem jest przeciążenie, spowodowane przyłączeniem Kielczy i Żędowic do sieci kanalizacyjnej. Zdaniem spółki ZawKom, która odpowiada za kanalizację w gminie, przyczyną zalewania piwnicy może być podłączanie przez mieszkańców w sposób nielegalny odwodnienia dachów i placów do kanalizacji. Wkrótce wszystko się wyjaśni, a problem zostanie rozwiązany.

 

Spółka ZawKom złożyła wniosek o dotację unijną i otrzymała prawie 2 mln zł na modernizację sieci kanalizacyjnej w ul. 1 Maja i ul. Mickiewicza w Zawadzkiem (z przejściem przez ul. Miarki). Wspomniana kwota to 71,3% wartości inwestycji, czyli wsparcie jest naprawdę wysokie.

 

- Ponieważ jest to obszar w całości utwardzony i gęsto zabudowany, odbyło się pierwsze spotkanie z pracownikami gminy, by omówić trudność inwestycji. Będzie ona realizowana na sieci, którą w trakcie prac budowlanych dopływają ścieki z Żędowic, Kielczy i części Zawadzkiego - tłumaczy Gabriela Krawiec-Górzańska, prezes spółki. - Inwestycja wymaga współpracy ZawKomu, gminy i przede wszystkim mieszkańców, którzy muszą zaangażować się w budowę nowych przyłączy - informuje prezes. - Po szczegółowym ustaleniu „mapy drogowej” realizacji inwestycji poinformujemy o terminach, zakresie i obowiązkach wszystkich stron. Na pewno odbędą się spotkania z mieszkańcami przyległych nieruchomości - dodaje prezes.

 

Dotacja dla spółki wiąże się z wielką inwestycją ze strony gminy. Burmistrz chce, aby przy okazji prac kanalizacyjnych na ulicach wykonano wszystkie inne niezbędne inwestycje, związane z budową kanalizacji deszczowej, budowy chodników, nowej nawierzchni jezdni, wymiany oświetlenia itp. To wielkie przedsięwzięcie ma być realizowane w 2020 roku. W obecnym ma powstać projekt remontu drogi, będą też prowadzone ustalenia z innymi branżami, takimi jak gazownictwo czy energetyka, aby po położeniu nowej nawierzchni nikt przez lata nie ingerował w to miejsce.

 

MM

 

 

 

W wydaniu papierowym przeczytasz także: 
Odśnieżone - dziękujemy!
Kto będzie rządził wsią?
Pierwsze takie ferie
Kobiety do zabawy

Komentarze

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 18 Styczeń, 2019 - 21:26

BRAWO! W końcu Zawkom zrobi coś w Zawadzkiem.!! Trzymam kciuki! Gratulacje za otrzymanie dofinansowania! Nareszczie będzie porządek na Mickieiwcza i 1 Maja.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 21 Styczeń, 2019 - 08:38

Kiedyś SMOK poruszył temat: http://www.strzelecopolski.pl/forum/smog-w-zawadzkiem-rodzimej-produkcji

Ciekawe zdjęcie... jak sądze te domy to Bogusławskiego Świerkle.. najciekawszym jest fakt taki, że tam jest sieć ciepłownicza, która ograniczyłaby ten smog! Smutne jest to, że mieszkańcy kosztem swoijego zdrowia i sąsiadów oszczędzają. Władze Miasta proszę o przymuszenie tych wytwórców smogu do zmiany sposobu ogrzewania swoich domów. Chciałem tak kiedyś kupić dom... i stąd wiem, że na 100 procent jest tam sieć ciepłownicza.... Szkoda, że mało kto wyciaga wnioski.. Nie trzeba robić wielkich inwestycji, a już "fragment miasta" możnaby uporządkować. Drugim dziwnym jest budynek na przeciwko Marko w Zawadzkiem - tam też jest sieć ciepłownicza. Szkoda, że musimy mieć brudne powietrze również w samym centrum miasta..

Odpowiedz