fbpx Komu nowy wóz strażacki? | Strzelec Opolski

Komu nowy wóz strażacki?

Komu nowy wóz strażacki?

Artykuły : 
Numer wydania: 

Ochotnicza Straż Pożarna w Staniszczach Małych potrzebuje nowego wozu bojowego. Jednostka dysponuje najstarszym pojazdem w gminie, to magirus D11HA, 170, wyprodukowany w 1972 roku. Poza wiekiem wóz ten ma dwie główne wady: mały zbiornik na wodę oraz fakt, iż jest aż dziewięcioosobowy.
- Powoduje to, że przy przeglądach operacyjno-technicznych strażacy ze Staniszcz Małych muszą wykazywać się większą ilością wyposażenia, proporcjonalną do liczby strażaków, którzy mogą wozem udać się na akcję - wyjaśnia wiceburmistrz, Konrad Wacławczyk. - OSP Staniszcze Małe zwróciło się do nas z pismem, aby następny zakupiony wóz trafił do ich jednostki.
Gmina Kolonowskie przyjęła zasadę, że co kadencję kupowany jest jeden wóz strażacki. Nowy sprzęt posiadają już Staniszcze Wielkie i Kolonowskie. To tak zwane średnie wozy bojowe marki Mercedes, o pojemności zbiornika 2,5 tysiąca litrów. Ostatnio na sesji rady miejskiej pojawiły się pomysły, żeby zamiast kolejnego wozu średniego, który kosztuje ponad 700 tysięcy złotych, kupić dwa małe za około 250 tysięcy każdy. Strażacy ze Staniszcz Małych uważają, że to nie najlepszy pomysł.
- Nasza jednostka nawet nie zmieściłaby na małym aucie swojego sprzętu - mówi Andrzej Kolloch, naczelnik OSP Staniszcze Małe. - Preferujemy zakup wozu średniego. Chcemy auto bez sprzętu, jesteśmy wyposażeni jak jednostka krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego - dodaje.
Strażacy z Małych podsunęli pomysł, aby kupić auto średnie z dużym pojemnikiem, na 4000 litrów. Ich zdaniem, w naszej zalesionej gminie brakuje takiego wozu. Jeśli to OPS Staniszcze Małe otrzyma nowy pojazd, co stanie się z magirusem?
- To nasze auto, otrzymaliśmy je z Niemiec dzięki pomocy Mariana Paula Schmandry, jest dobrze utrzymane - wyjaśnia naczelnik. - Jeśli chciałaby je inna jednostka gminna, chętnie je przekażemy, jeśli nie, spróbujemy sprzedać, a zarobione pieniądze przekażemy gminie na spłatę części rat za nowe auto.
Kolejny zakup wozu strażackiego ma zostać przeprowadzony w gminie Kolonowskie w ciągu najbliższych czterech lat.
- Zarząd gminny OSP określi rodzaj samochodu i jednostkę, do której ma trafić - mówi wiceburmistrz.
Jak poinformował nas prezes gminnej OSP, Tomasz Krasucki, posiedzenie zarządu ma się odbyć w ciągu najbliższego miesiąca.
MM

W wydaniu papierowym przeczytasz także: 
Pociągi ruszają, mieszkańcy mają uwagi
Prezeska zrezygnowała z funkcji
Dwa pokolenia na szlaku
Pusta butelka waży mniej - zabierz ją ze sobą!

Odpowiedz