Kolejna podwyżka za śmieci

Kolejna podwyżka za śmieci

Artykuły : 
Numer wydania: 

Na ostatniej sesji radni dyskutowali głównie o problemach ze śmieciami, choć tych kwestii nie przewidziano w porządku obrad. Radni ubolewają nad niskimi wskaźnikami segregacji w gminie. Prezes ZawKomu, Eugeniusz Konik, mówił, że jedynym sposobem na zmianę myślenia mieszkańców jest uszczelnienie zasad i przekonywanie do nich. Radni uważają jednak, że należy uciec się do bardziej radykalnych środków.

Beata Ibrom-Duda mówiła, że osoby źle segregujące należy karać. Zdaniem rajców pracownicy odbierający śmieci z posesji powinni zaglądać do kubłów, a złą segregację zgłaszać. Zdaniem Ibrom-Dudy, jeśli gmina nie podejmie radykalnych kroków, konieczna będzie kolejna podwyżka stawek za śmieci jeszcze w tym roku.

Gmina jest coraz bliżej budowy Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK), koszty budowy mogą wynieść nawet 380 tysięcy złotych. Ponadto, nie wiadomo, czy gmina nie będzie zmuszona partycypować w kosztach sprzątania lasów, bo to przecież mieszkańcy wywożą tam śmieci.

Kwietniowa sesja przyniosła jedną zmianę w budżecie gminy. Nasz samorząd dołoży 20 tysięcy złotych do budowy uniwersytetu medycznego w Opolu. Radni nie byli jednogłośni w tej sprawie. Zdaniem Beaty Mańki-Kulik, gmina ma swoje problemy i braki finansowe i nie powinna dokładać pieniędzy do inicjatyw, które nie są jej kompetencją. Odmienne zdanie wyraził Jan Czanguleit, który uważa, że młodzież jeździ po całym kraju, żeby zdobyć wykształcenie, teraz będzie mogła kształcić się na miejscu. Uchwałę podjęto stosunkiem głosów 10 za, 4 przeciw.

Radni jednogłośnie zgodzili się na wynikającą z ustawy pomoc zdrowotną dla nauczycieli. Nauczyciele mogą liczyć na wsparcie w wysokości do 1000 złotych na rok w sytuacjach poważnej choroby. Bez sprzeciwu ustalono też wymiar godzin pracy doradców zawodowych w szkołach. Takie spotkania muszą odbywać się obowiązkowo, będzie ich 20 godzin na terenie całej gminy.

Na sesji przyjęto protest wobec planowanej zmiany prawa samorządnego dotyczącego między innymi wprowadzenia dwukadencyjności wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Uchwałę poparło 10 radnych, 1 był przeciw, 3 wstrzymało się od głosu.

Na sesji o swoim doświadczeniu i planach na działanie Gminnego Ośrodka Sportu i Turystyki mówił jego nowy dyrektor, Zenon Charczuk. W najbliższym czasie na naszych łamach przedstawimy sylwetkę prezesa.

MM

W wydaniu papierowym przeczytasz także: 
Mało! Mało!
Zmiany w zarządzie PTTK
Raczej nie będzie żłobka w tym roku
Jak naprawia się drogi?

Komentarze

Portret użytkownika Nans
Wysłane przez Nans (niezweryfikowany) w 2 Maj, 2017 - 14:55

Ja.ja jo wom dum podwyzki!!!nikt nie powinien placic.kazdy niech w swoim zakresie wywozi i bedzie tanij,a im dawac zadarmo szklo i butelki a oni miliony natym zarabiaja i jeszcze im placic zato swtyd i hanba tak sie dac okradac!!!

Portret użytkownika janosik
Wysłane przez janosik (niezweryfikowany) w 2 Maj, 2017 - 18:04

,,radni uważają jednak ,że należy uciec się do bardziej radykalnych środków..... ,, poplątanie z pomieszaniem - drodzy radni to wy powinniście reprezentować interesy mieszkańców - swoich wyborców wobec administracji,  szan. państwo zamiast zastanawiać się nad kolejną podwyżką może ktoś z państwa wyjaśni nam marnym owieczkom dlaczego  koszty wywozu odpaduw w  naszej gminie tak znacząco odbiegają od stawek zatwierdzonych w sąsiednich gminach

  z pow. janosik

popl

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 3 Maj, 2017 - 12:00

Jestem za ekologią,ale na zdrowych zasadach. Pani radna z Żędowic zyje trochę inaczej niż znaczna większość mieszkańców naszej gminy i dla niej 5, 10 czy tez nie wiem ile podwyzki to nic. Poza tym, gdyby się rzeczywiście zainteresowała problemem śmieci niesegregowanych, co do których ma najwięcej uwag i che podwyżek to chce przypomnąć, że w tym segmencie juz ich nie można dokonać, gdyż stawka juz jese maksymalna. Mozna to zrobić natomiast w śmieciach segregowanych, gdzie są jeszcze  tzw.widełki.Więc co - zapłacić maja ci co faktycznie dbaja okologię o to Pani chodzi ? gratuluję wyczucia i pomysłu

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 3 Maj, 2017 - 14:52

Oczywiście że pani Ibrom bo o nią chodzi szanowanemu przedmówcy inaczej żyje niż przeciętny mieszkaniec gminy bo zadup...a od rana do wieczora z całą rodziną we własnej firmie a ty napewno z tej większości co do huty na 8 lajt godzin i wszystko w temacie a potem pierd...ć bez zastanowienia głupoty.To że Beata w tym co mówi ma 100% racji bo właśnie cała większość dostanie po jajach jak z tym nie zrobią porządku i niezdyscyplinują ludzi do rzetelności akonto tańszej usługi to nie ważne bo ona jest bogata to jej sie fajnie gada ale gdyby to powiedział boroczek z większości to by było ok i bardzo mądrze,to jest właśnie ten wieśniacki lokalny tryb myślenia.Amen

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 3 Maj, 2017 - 17:55

Nie interesują mnie jej i jej rodziny pieniądze. Od tego sa stosowne instytucje. Interesuje mnie temat podwyżek smieci i znajomość tego tematu (a tego akurat tej pani brakło). Twoja wypowiedź daje mi obraz osoby ze słomą w butach, silną, muskularna, której alfabet się zatrzymał na tym... ć i tak trzymać.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 4 Maj, 2017 - 13:24

Słoma ? No No widzę ze więcej niepotrafisz ale to jest właśnie problem tej większości którrą reprezentujesz pier... głupoty w poprzednim wpisie zaczynasz od wileczania pani radnej kasy a w następnym wpisie próbujesz sie wybielać,to są kompleksy drogi kolego(lub koleżanko ) 

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 5 Maj, 2017 - 09:41

No cóż moge powiedzieć- jesteś zagubiony  boroczek. Co do słomy to faktycznie mam braki, bo nie wiem jakiej sie w tych celach uzywa słomy, tj. z żyta, pszenicy, jęczmienia, owsa.Dopasuj, żeby nie uwierała cię w butach jak pójdziesz do Zawadzkiego i weź sobie do czytania lekture dobrego wychowania bo masz braki kulturowe i wychowawcze  i być  może coś ci to  pomoże  bo  trochę czasu zejdzie zanim dotrzesz do celu. Na takich wytrawnych piechurów na miejscu czeka  stosowne stowarzyszenie turystyczno-marszowe. A tak juz na poważnie -powiadaja -uderz w stół a nozyce się otworzą, czy odezwą no i się otwarły. Coś w tym musi byc skoro tak agrsywnie reagujesz na normalny dialog, bo trza mieć świadomośc, że jak się zostaje radnym, to się jest osoba publiczna i niestety czasami sie za to cięgi zbiera, za nieprzemyslane wizje czy gadulstwo co na język przyniesie.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 5 Maj, 2017 - 09:52

Na tym polega język dyplomacji, której trzeba się nauczyc, umiec i zrozumiec. Mam radę - skoncz Waśc i wstydu sobie oszczędź

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 5 Maj, 2017 - 19:36

Właśnie z powodu takich ludzi którzy myślą że mają monopol na pouczanie wszystkich(bo mają mniej niż..a dlaczego mają mnie niż....bo mnie robią żeby mieć więcej niż....) nie warto dla tej gminy się udzielać i myślę że pani radna Beata Ibrom-Duda do takiej konkluzji dojdzie bardzo szybko.A wy matołki rządzcie z bagażnikiem waszych doświadczeń napewno z Zawadzkiego zrobicie Monte Carlo.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 6 Maj, 2017 - 13:05

Proszę napisać ile wniosków i czego one dot. złozyła w/w radna w okresie od wyborów, co jako radna zrealizowała ze swoich wyborczych obietnic (programu) i wówczas się dowiemy dlaczego  nam jest tak daleko, czy tez tak blisko do Monte Carlo

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 6 Maj, 2017 - 16:12

To pytanie można zadać każdemu z naszych rajców co zrobili dla mieszkaćów,dla mnie jest jeden wyjątek radny Kaczka jest aktywny i pisze to w jego przypadku bez ironii,o jeszcze radna z Kielczy pani Mańka-Kulig a reszta ani widu ani słychu

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 3 Maj, 2017 - 12:06

Jak pamiętam to przy objęciu nowej władzy, koszt budowy PSZOK-u był gdzieś 200 tyś, dziś po 2 latach rządzenia ma juz być prawie raz tyle, czyli gdzieś 380-400tyś i to my mieszkańcy mam zapłacić podwyżkami. Tam starać sięo dopłaty zewnętrzne jak to robi większośc gmin, a niz zdzierać to z mieszkańców. PSZOK ma zmnijszyć koszty, a tu wychodzi ciągle więcej i więcej

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 3 Maj, 2017 - 13:58

Chytrusy odmawiacie pracownikom Zawkomu podwyżek. Zbawi was te kilka złotych miesięcznie? 

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 3 Maj, 2017 - 15:55

Wiesz dobrze że to nierealne. Ta firma będzie zawsze istniała nawet sztucznie podtrzymywana. Nawet gdyby wody w Zawadzkim brakło to i tak oni będą istnieć w my będziemy coraz drożej płacić. 

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 3 Maj, 2017 - 18:18

Oni jeszcze związki zawodowe chcą. Do pracy by się wzięli. Widać mają zbyt dużo wolnego czasu w pracy.

Portret użytkownika czytelnik
Wysłane przez czytelnik (niezweryfikowany) w 3 Maj, 2017 - 19:31

dodam swoje pięć groszy

Jak już tak piszemy o segregacji i śmieceniu w lasach to proszę mi wyjaśnić po co wjeżdzają śmieciarki do lasu?

 

Dlaczego Firma odbierająca śmieci w workach robi dwa przejazdy ( raz zabiera worki z jednej strony ulicy po czym nawraca i zbiera z drugiej -  uliczki osiedlowe).

Nie można tego zebrać za jednym przejazdem ?

Po za tym zbierając worki wrzuca wszystko jak leci szkło plastik,papier,szkło kolorowe.

Nie raz worki się rozwalają a potem się pisze że ludzie nie segregują to trzeba podnieść opłaty.

Zamiast zajmować się segregowaniem śmieci przez mieszkańców to lepiej przyjżeć się firmom obsługującym wywóz.

 

 

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 3 Maj, 2017 - 20:02

Mam wrażęnie, że jak coś jest nie tak to nie szuka sie co zrobić inaczej, jak sobie z tym poradzic, tyko od razu po prostej - podwyższyć. To jest rola dla szefów tych komórek i od nich należy tego wymagać wpierw, a jak nie widzą takich rozwiazań, poprostu =zmienić