fbpx Kleszcze nie tylko w lesie | Strzelec Opolski

Kleszcze nie tylko w lesie

Kleszcze nie tylko w lesie

Artykuły : 
Numer wydania: 

Ładna pogoda powoduje, że każdą wolną chwilę chcemy spędzać na świeżym powietrzu - w parku, na łące czy w lesie. Uważajmy na kleszcze, które szczególnie teraz wykazują swoją wzmożoną aktywność. Te male pajęczaki bywają niebezpieczne, ponieważ mogą przenieść groźne dla zdrowia bakterie wywołujące boreliozę i kleszczowe zapalenie mózgu. W tym roku w powiecie strzeleckim odnotowano 13 przypadków zachorowań na boreliozę. W 2016 było takich przypadków aż 58, w 2015 stwierdzono ją u 47 osób.

- W tym roku na razie jest mniejsza zachorowalność na boreliozę - mówi Katarzyna Kanoza, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Strzelcach Opolskich. - Myślę, że to ze względu na późne nadejście ciepłej wiosennej pogody. Z tego powodu ludzie mniej czasu spędzali w ogródkach, parkach i lasach. Zwiększającą się co roku ilość odnotowanych zachorowań na boreliozę można powiązać natomiast z większą świadomością wielu osób, które coraz częściej badają się i wcześniej rozpoczynają leczenie antybiotykami, a także niestety ze zwiększoną aktywnością kleszczy spowodowaną ociepleniem klimatu - wyjaśnia Kanoza.

Po ugryzieniu zakażonego kleszcza występuje charakterystyczny rumień wędrujący, który stopniowo powiększa się. Inne objawy to: zmęczenie, bóle mięśni, gorączka, bóle głowy, sztywność karku. Po zauważeniu rumienia, należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza. Trzeba jednak pamiętać, że u części zakażonych ten objaw nie występuje.

- Boreliozę stwierdzono u mnie kilkanaście lat temu - mówi pan Mirosław ze Strzelec. - Nie zdziwiło mnie to bardzo, bo pracuję na co dzień w lesie. Cały czas odczuwam bóle mięśni i stawów. Najgorsze, że na tę chwilę nie ma na to lekarstwa - dodaje mężczyzna.

Jak ustrzec się przed kleszczami? Podstawą jest odpowiednia odzież - długie spodnie, koszule z długimi rękawami, nakrycie głowy. Wybierając się w plener, należy zastosować odpowiednie repelenty - środki odstraszające kleszcze. Po powrocie do domu zawsze należy dokładnie obejrzeć całe ciało - zwrócić uwagę na pachy, pachwiny, zgięcia podkolanowe i łokciowe - te miejsca kleszcze lubią najbardziej. Należy pamiętać również o obejrzeniu skóry głowy. Nie lekceważmy sygnałów wysyłanych przez nasz organizm. Gdy czujemy się słabo, coś nas boli - skontaktujmy się z lekarzem.

BB

Odpowiedz