fbpx Kina w Strzelcach Opolskich | Strzelec Opolski

Kina w Strzelcach Opolskich

Kina w Strzelcach Opolskich

Artykuły : 
Numer wydania: 

[img_assist|nid=5802|title=|desc=|link=popup|align=left|width=120|height=77]Historia lokalna
Lata 20-te XX wieku były czasem szaleństw, które miały dać zapomnienie koszmaru wojny światowej. Jedną z ulubionych rozrywek były wyrastające jak grzyby po deszczu małe i wielkie kina. W ciężkich czasach pokazywały miejsca, których przeciętny śmiertelnik nie miał szans zobaczyć. Strzelce nie były wyjątkiem.

Pierwsze kino powstało tu jeszcze na początku lat 20-tych. Miało siedzibę w południowej części dzisiejszego Placu Żeromskiego. „Helios Palast” wyświetlał filmy fabularne i dokumentalne. Widomo, że w 1927 roku właścicielem kina był Hugo Koch. W budynku kina, oprócz filmów, wystawiano sztuki teatralne i organizowano koncerty. Kino miało także jeszcze jedną „ważną społecznie” funkcję. Działał tutaj salon gier, czyli po prostu szulernia.

Po dojściu do władzy Hitlera zmienił się repertuar kina. Od 1933 roku coraz częściej na srebrnym ekranie pojawiały się propagandowe filmy sławiące nazizm i sukcesy wojenny niezwyciężonej armii niemieckiej. Kino przetrwało do stycznia 1945 roku, kiedy to spaliła je niezwyciężona armia radziecka.

Po przejściu frontu ludzie zamieszkujący w ruinach zniszczonego miasta potrzebowali rozrywki. Kino urządzono więc na sali gimnastycznej za dzisiejszym liceum przy ulicy Krakowskiej. Nosiło nazwę „Rodło”. Repertuar składał się z filmów polskich i radzieckich oraz Polskiej Kroniki Filmowej, która była kontynuatorką przedwojennej Polskiej Agencji Telegraficznej. Kronika filmowa rozpoczęła swoją działalność w 1944 roku, jeszcze podczas działań wojennych. Ostatni odcinek nakręcono już na kolorowej taśmie w 1994 roku.

Nowy rozdział dla strzeleckich kinomanów rozpoczął się w latach 60-tych XX wieku. Przy ulicy Krakowskiej szpeciły wypalone ruiny dawnego starostwa powiatowego. Budynek powstał jeszcze w XIX wieku i był jedną z okazalszych i piękniejszych budowli w mieście. Wyglądał bardziej jak pałac, niż siedziba urzędu. Zapewne dlatego spłonął w 1945 roku jako jeden z pierwszych. Rozebrana z budynku cegła powędrowała na odbudowę Warszawy.

W latach 60-tych na fundamentach starostwa rozpoczęto budowę nowego, stałego kina – „Pionier”. Kino miało charakterystyczny kształt – z wysuniętymi skrzydłami po bokach, bo dokładnie taki obrys miało starostwo. Aby zmieścić salę kinową, wkopano się w głąb fundamentów.

Kino „Pionier” funkcjonowało aż do lat 90-tych. Kina przeżywały kryzys w związku z rozpowszechnieniem się wideo i przeżywających szczyt popularności wypożyczalni kaset z filmami. Wtedy zarządca budynku, była już firma „Silesia-Film” z Katowic, wynajmowała budynek dzierżawcom. Ci jednak nie zawsze wywiązywali się terminowo z należności. W końcu doprowadziło to do upadłości kina.

Ostatni seans wyświetlono w grudniu 2003 roku. W 2004 roku budynek sprzedano i rozebrano w 2007. Obecnie powstaje w tym miejscu kompleks handlowo-usługowy. A my musimy do kina jeździć do Opola, Kędzierzyna lub któregoś w multipleksów na Śląsku…

PIOTR SMYKAŁA

Romuald Kubik

Komentarze

Portret użytkownika Horst Kurz
Wysłane przez Horst Kurz (niezweryfikowany) w 3 Sierpień, 2010 - 12:57

Jednego kina brakuje.
Pamietam (lata 60-te), ze n.p "Rio Bravo" czy " w samo poludnie" ogladalismy w kinie w PeDeKu, dzisiejszym SOK na placu Zeromskiego (wtedy jeszcze "Wolnosci"). Szefem byl, jezeli pamiec mnie nie zawodzi: Pan Moczygeba.

Portret użytkownika Janek
Wysłane przez Janek (niezweryfikowany) w 3 Sierpień, 2010 - 20:15

Zgadza się...zabrakło w chronologii wzmianki o kinie w Domu Kultury.Tam również odbywały się koncerty np. zespołu "No To Co".

Portret użytkownika czytelnik
Wysłane przez czytelnik (niezweryfikowany) w 15 Marzec, 2012 - 23:24

a ja slyszalem ze zaraz po wojnie wyswietlano filmy na jednej ze scian zamku ktory byl juz ruiną.. ekran byl od strony parku w okolicach wieży

Odpowiedz