fbpx Każdy radny ma swoje zdanie | Strzelec Opolski

Każdy radny ma swoje zdanie

Każdy radny ma swoje zdanie

Artykuły : 
Numer wydania: 

Ile zarobi burmistrz i jak będzie wyglądać budżet na 2015 rok - radni musieli na ostatniej sesji podjąć kilka poważnych decyzji. Posiedzenie pokazało, że w gminie Kolonowskie nie ma partyjnej dyscypliny, a wyniki niektórych głosowań zaskakiwały.

W poprzednich kadencjach można było zaobserwować, że pomimo czasem ostrych dyskusji i wątpliwości uchwały i tak przechodziły zdecydowaną większością głosów. Na posiedzeniu 29 grudnia o podjęciu niektórych decyzji ważył jeden głos. Zgłaszano uwagi i korygowano projekty burmistrza.

Budżet bez planów

Jako pierwszy na obradach podjęto temat budżetu na 2015 rok. Radny Franciszek Klimas zapytał burmistrza, czy znalazł w budżecie środki na zmianę planów zagospodarowania przestrzennego. Klimas na wspólnym posiedzeniu komisji w sprawie projektu budżetu 15 grudnia wnioskował, aby w planach znalazły się zapisy umożliwiające budowę przydomowych oczyszczalni ścieków.

- Wszyscy obiecywaliśmy to wyborcom, musimy się z tego wywiązać, a burmistrz z panią skarbnik przez dwa tygodnie nie mogli znaleźć w budżecie na to funduszy - bulwersował się radny i zaproponował, aby zmiany dokonano za środki zaplanowane na remont sali posiedzeń urzędu w 2015. - Na salę możemy rok poczekać, ale musimy wywiązać się z obietnic - podkreślał.

Plany zagospodarowania należy zmieniać ze środków bieżących, a remont sali prowadzony jest z funduszy inwestycyjnych i przeniesienia nie udało się dokonać. Ostatecznie burmistrz zapewnił radnych, że zmiany w planach będą priorytetem w przypadku oszczędności, jakie mogą się pojawić w ciągu roku.

- Mnie to nie satysfakcjonuje, ale skoro nie ma innego wyjścia, tak trzeba zrobić - podsumował radny Klimas, podkreślając, że kompromisowe ustalenia mają zostać zapisane w protokole tłustym drukiem.

Uchwałę budżetową przyjęto jednogłośnie.

Kto lubi burmistrza?

Kolejnym podejmowanym problemem było wynagrodzenie burmistrza na nadchodzącą kadencję.

- Burmistrza można nie lubić, ale trzeba docenić to, co zrobił dla gminy - podjął inicjatywę radny Klimas. - Norbert Koston w poprzedniej kadencji nie dostał podwyżki. Jestem za podniesieniem jego pensji zasadniczej o 10%.

Odmiennego zdania była Katarzyna Gotwald, która uważa, że dotychczasowe 9806 zł brutto to dość duża kwota, a burmistrzowie gmin o podobnej wielkości, takich jak Jemielnica, Leśnica, Dobrodzień czy Ujazd zarabiają podobnie. Radna wnioskowała pozostawienie pensji na tym samym poziomie. Ostatecznie w głosowaniu czterech radnych poparło pomysł Klimasa, pięciu propozycję Gotwald, a trzech wstrzymało się od głosu (trzech radnych nie było obecnych na sesji). Wynagrodzenie Norberta Kostona się zatem nie zmieni.

Poza tym radni przyjęli uchwały dotyczące programu współpracy z organizacjami pozarządowymi, poprawili budżet na 2014 rok, zaktualizowali studium uwarunkowań i rozwoju przestrzennego gminy, dyskutowali też o wysokości dotacji dla klubików dziecięcych. O tym wkrótce na naszych łamach.

MM

W wydaniu papierowym przeczytasz także: 
Alternatywne nauczanie
Szukają ikony
Święta - czas bliskości

Komentarze

Portret użytkownika mieszkaniec
Wysłane przez mieszkaniec w 5 Styczeń, 2015 - 19:46

W gminie kolonowskie panuje Dyktatura i Kolesiostwo ludzi z zadnym poziomem moralnym. To co BOSS Koston powie, tak musi zostac zatwierdzone.To co bylo obiecane wyborcom,jest teraz niewazne.Koston ma cztery lata pewne.

 

 

Portret użytkownika mieszkaniec
Wysłane przez mieszkaniec w 5 Styczeń, 2015 - 22:27

Nikt z radnych nie wyszedl z propzycja oznakowania dzielnicy Fosowskie.Nie znalazly sie fundusze na pare znakow drogowych informacyjnych.Jezeli chcecie to wam to zasponsoruje.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 6 Styczeń, 2015 - 11:08

Jak widać nie będze temu panu tak łatwo jak w poprzednich kadencjach... Brawo Panie i Panowie Radni! Kostoń musi poczuć kto jest do rządzenia a kto do realizacji uchwał! Każda uchwała kończy się zdaniem "Powierza się burmistrzowi do wykonania" więc szanowni Radni miejcie to na uwadze...Może nareszcie skończy się dyktat i kolesiostwo a burmistrz poczuje, że skończyły się dla niego już "tłuste lata"

Portret użytkownika czytelnik
Wysłane przez czytelnik (niezweryfikowany) w 6 Styczeń, 2015 - 13:50

wszystcy sie dziwia dlazcego podniesli pensjie burmistrzowi ale nikt sie nie zastanawia dlaczego a odpowiedz jest prosta i bradzo prozaiczna .Radni maja placona diete procentowo od placy burmistrza to czym burmistrz zarabia wiecej tym radni maja wyzsze diety . Czy ktos widzial grabie ktore grabia od siebie ,

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 6 Styczeń, 2015 - 16:30

Kto ci takich głupot nagadał? Chyba zgodnie z powiedzeniem "jedna baba..." Radni mają diety powiązane z minimalną pensją... , od 1 stycznia minimalna płaca to 1780zł,   za każde spotkanie 10% tej kwoty to policz sobie sam i nie wypisuj takich głupot

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 7 Styczeń, 2015 - 15:31

Brawo Pani Gotwald!!!!

 

Dodam tylko jako przykład: w Gorzowie Wielkopolskim burmistrzowi obcięli pęsję o 30% - można ? oczywiście że tak!!!

 Uważam obecne zarobki naszego burmistrza za bardzo wysokie!

Gmina DOBRODZIEŃ: 16 sołectw, które stanowią: Błachów, Bzinica Stara, Bzinica Nowa, Główczyce-Zwóz, Gosławice, Klekotna, Kocury-Malichów, Kolejka, Ligota Dobrodzieńska, Makowczyce, Myślina-Turza, Pietraszów, Pludry, Rzędowice, Szemrowice, Warłów. ZAROBKI PANI BURMISTRZ TO obecnie 10000zł brutto (szczegóły na BIP.DOBRODZIEŃ) 

 

16 sołectw Dobrodzień  : Burmistrz zarabia 10 000zł brutto

4 sołetctwa Kolonowskie : Koston zarabia 9.806 zł brutto    - MEGA ZAROBKI

 

SAMI OCEŃCIE.....

Portret użytkownika mieszkaniec
Wysłane przez mieszkaniec w 7 Styczeń, 2015 - 18:47

Radny Klimas,kolega Kostonia twierdzi ,ze Burmistrza mozna nie lubic,ale trzeba docenic co zrobil dla gminy.Panie Klimasie mamlasie ,a co on takiego zrobil? Zroinowal Fosowskie,a Pan jako mieszkanIec Fosowskiego tego nie widzi.Lepiej zeby Pan zrezygnowal z funkcji radnego.Jako mieszkaniec Fosowskiego nic Pan dla tej dzielnicy nie zrobil.Na kazdym zebraniu podnosi Pan reke i glosuje Pan za tym co kolega Koston powie.Koniec kolesiostwa w tej gminie.Nie ma Pan zadnego poziomu moralnego.No ale w szkole podstawowej tez taki byles.Poprostu tak wychowany.

Odpowiedz