fbpx Kanalizacja za półtorej ceny! | Strzelec Opolski

Kanalizacja za półtorej ceny!

Kanalizacja za półtorej ceny!

Artykuły : 
Numer wydania: 

Spółka ZawKom dostała w ubiegłym roku dotację na budowę kolejnego, trzeciego już etapu kanalizacji w Kielczy. Ma powstać sieć odprowadzania ścieków pomiędzy torami a ul. Opolską. Zgodnie z mapą dostępną na stronie internetowej spółki, umiejscowione zostaną cztery przepompownie, a rury położone będą na ulicach: Wajdy, Topolowej, Nowowiejskiej, Stare Osiedle, Konopnickiej, Wiosennej, Kopernika, Słonecznej i Chrobrego. Kanalizacją nie będą na razie objęte całe ulice, a tylko uwzględnione w projekcie odcinki. Na realizację tego zadania spółka dostała dotację z unijnego Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW).

 

Spółka ZawKom zaplanowała na to zadanie 3 617 000 złotych. Odbyły się już dwa przetargi, mające wyłonić wykonawcę. W pierwszym jedyny oferent zaproponował, że zbuduje kanalizację za 5 278 000 zł. Cena znacznie przekroczyła przewidywaną kwotę. Ogłoszono kolejny przetarg. Znów zgłosiła się jedna firma, inna niż poprzednio. Ta zaproponowała 5 443 000 zł. To o 51% więcej niż planowano!

 

Co ZawKom zrobi w tej sytuacji? Do głowy przychodzą różne scenariusze - ogłosić kolejny przetarg, ale raczej nie można spodziewać się spadku ceny. Spółka może dopłacić, aby sprostać wymaganiom cenowym wykonawcy, ale chodzi tu o prawie 1,8 miliona złotych. Firma może też po porostu się wycofać. Nie przyjąć dotacji i nie budować kanalizacji...

 

Gabriela Krawiec-Górzańska, prezes spółki, nie zdradza na razie, jakie są pomysły na rozwiązanie problemu.

 

- Wszystkie działania muszą być podjęte przy akceptacji urzędu marszałkowskiego, z którym mamy podpisaną umowę na dotację unijną do inwestycji - tłumaczy prezes. - Prawdopodobnie w przyszłym tygodniu dojdzie do spotkania w departamencie PROW i wtedy zostaną podjęte decyzje.

 

MM

 

 

 

W wydaniu papierowym przeczytasz także: 
Minimum cztery kolory
Gwóźdź w ognisku
Wieś z własną telewizją!
Zapisz się już dziś!

Komentarze

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 27 Marzec, 2018 - 12:18

Jakie brawo ? Kto skalkulował kwotę 3,6 mln gdy rzeczywiśte koszty są o ponad 50 % wyższe ? Jakim to trzeba być "specjalistom"  żeby tak niedoszacować kosztorysu ?!

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 27 Marzec, 2018 - 12:45

"Spółka może dopłacić aby sprostać wymaganiom cenowym wykonawcy",co za bezczelny bełkot jaka spółka to ludzie,mieszkańcy zapłacą tak trzeba poiedzieć a Zawkom będzie se nagrody wypłacał i premie za dobre wyniki.

Portret użytkownika czytelnik
Wysłane przez czytelnik (niezweryfikowany) w 27 Marzec, 2018 - 14:10

kolejny scenariusz

podniosą poraz koleny opłatę za wodę i ścieki.

I będzie najdroższa chyba na południu Polski.

Portret użytkownika mieszkaniec1
Wysłane przez mieszkaniec1 (niezweryfikowany) w 27 Marzec, 2018 - 14:14

Co z tą gminą?

Nie ma tam nikogo co umie liczyć?

Albo kalkulatory padły

 

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 27 Marzec, 2018 - 15:11

to już nawet nie jest śmieszne najpierw żle policzona subwencja oświatowa teraz zaś kosztorys czy naprawdę nie można zrobić   z tymi nieudacznikami na gminie porządku dlatego nikt nie ponosi odpowiedzialności za takie rzeczy oj żle to wróży burmistrzowi przed wyborami

Portret użytkownika czytelnik
Wysłane przez czytelnik (niezweryfikowany) w 27 Marzec, 2018 - 16:04

Wszystkie przetargi obecnie tak wyglądają. Poczytajcie w necie albo w gazetach tradycyjnych jakie są przebitki na przetargach. Krytykującym radzę: pracujcie za najniższą krajową - bo tak chcecie żeby inni pracowali - wtedy kwoty w przetargach na pewno spadną. Co do Kielczy - to jasne nie zadłużać spółki i na dzień dzisiejszy nie budować kanalizacji.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 27 Marzec, 2018 - 19:35

XXI wiek a tu jeszcze problem z kanalizacją jak w średniowieczu.Ważne, że będzię centrum przesiadkowe!!! 

Portret użytkownika Skinny1200
Wysłane przez Skinny1200 (niezweryfikowany) w 28 Marzec, 2018 - 11:39

Portret użytkownika Komentator
Wysłane przez Komentator (niezweryfikowany) w 30 Marzec, 2018 - 23:30

Większość przetargów w Polsce w ostatnim półroczu jest na wyższym poziomie cenowym od tego na który liczyli inwestorzy.... poczytajcie internet.... jeśli w przypadku naszej gminy tez tak się stało według mnie nie powinno się budować ponad stan.....  spłacać będą musieli wszyscy.... zawkom i tak już od wielu lat chyba od 2010 spłaca duże kredyty. Kolejny tylko pogrąży firmę. I spowoduje duze podwyzki za kanalizację. ... a i tak nie mamy najtańszej w gminie..

Odpowiedz