fbpx Kaktus mi wyrośnie, jak minister zakwitnie | Strzelec Opolski

Kaktus mi wyrośnie, jak minister zakwitnie

Kaktus mi wyrośnie, jak minister zakwitnie

Artykuły : 
Numer wydania: 
Na wizytę do alergologa pacjent czeka trzy miesiące, do dermatologa - podobnie. Do okulisty - dwa, a do endokrynologa - nawet 14 miesięcy! Do kardiologa kolejka na jakieś 200-250 dni, na wstawienie endoprotezy stawu biodrowego lub kolanowego trzeba poczekać 3,5 roku! To nie żart. Ale - jeśli strzeliło ci w biodrze czy w kolanie tak, że nie możesz chodzić - jako przypadek pilny zostaniesz przyjęty za... raptem 490 dni.

Taka sytuacja to nie nowość dla pacjenta. Zdanie lekarza: „Dlaczego przyszedł pan do mnie tak późno... już niewiele mogę zrobić” - nie jest wyjęte z marnego horroru - to polska rzeczywistość.

Premier Donald Tusk, po latach, wreszcie ją zauważył i pogroził palcem ministrowi zdrowia Bartoszowi Arłukowiczowi. Jeśli minister nie znajdzie sposobu na zmniejszenie czasu oczekiwania do poradni specjalistycznych na badania i zabiegi, zostanie wymieniony na lepszy model...

I pan minister rozpaczliwie szuka... Na wiosnę ma olśnić premiera odkrywczymi pomysłami.

Na razie postawił na nogi oddziały NFZ. Mają one powołać komitety kolejkowe. Co one mają sprawdzić? Chyba to czy lekarze dobrze i równiutko zapisują pacjentów, czy ładnie się do nich uśmiechają i grzecznie wzruszają ramionami mówiąc: „ limit punktów przyznanych przez NFZ się wyczerpał, za więcej wizyt nam nie zapłacą”. Bo co innego mogą zrobić?

Mogą doszukać się się, jak zwykle, winy pacjenta, bo on, w nadmiernej trosce o swoje zdrowie, zapisuje się czasami do kilku przychodni naraz. W nadziei, że któraś szybciej go obsłuży. A jeśli się wyda, że pacjent dopuścił się takiego procederu? Ministerstwo nałoży na niego karę? Tego jeszcze nie wiemy.

Kilka lat temu obiecywano nam, że każdy z nas będzie miał lekarza rodzinnego, znającego historię naszych chorób i dolegliwości, kompleksowo dbającego o zdrowie nasze i najbliższych. Nie wyszło.

Owi lekarze rodzinni przyjmują w ramach Podstawowej Opieki Zdrowotnej, a ich rola została ograniczona przez system do wypisywania lekarstw na grypę i skierowań do specjalistów. Na więcej lekarz z przychodni się nie odważy, choć teoretycznie mógłby postawić wstępną diagnozę, skierować na specjalistyczne badania, a nawet zacząć leczenie... Może, ale tego nie zrobi - kto mu za to zapłaci? Więc kolejki do specjalistów rosną...

Wielu chorych, pogrążonych w beznadziejnym oczekiwaniu, płaci za swoje leczenie podwójnie: ze składek od dochodów oraz z własnego portfela. Aby nie paść na zawał, nie dać się zjeść rakowi, nie dostać udaru - korzystają z prywatnej opieki medycznej, płacąc słono za wizyty, badania i zabiegi. Prywatne lecznice się rozwijają, a lekarze pracujący w prywatnych spółkach zarabiają jak nigdy dotąd.

Może więc skończmy z fikcją bezpłatnego leczenia w naszym kraju? Zlikwidujmy coraz droższą machinę, jaką jest NFZ. Za zaoszczędzone pieniądze niech ministerstwo zdrowia ogłosi przetargi na bezpłatne procedury medyczne dla najniżej uposażonych i potrzebujących, a pracujący niech decydują o sposobie ubezpieczenia swojego zdrowia. Zbyt proste, demagogiczne? Nie wiem. Wiem jedno: za wizytę u endokrynologa płacę od trzech lat raz na pół roku po 80 złotych, nie stać mnie na to, by czekać na nią ponad rok... A moje składki, które wspierają bezpłatną służbę zdrowia, wpadają w wielką czarną dziurę...

Nie wierzę, że pomysły ministra na uzdrowienie polskiej opieki medycznej zakwitną na wiosnę, prędzej mi kaktus na dłoni wyrośnie.

bea

Komentarze

Portret użytkownika czytelnik Moher
Wysłane przez czytelnik Moher (niezweryfikowany) w 21 Styczeń, 2014 - 11:10

Oj pesymistka z pani REdaktor.
A przeciez rozwiazanie jest proste.
Wystarczy przeciez wymienic Platforme na wyborach i skazac ja na polityczny niebyt.
Ale najprostsze, to chyba najtrudniejsze do zrozumienia przez lemingow.
Zrozumcie wreszcie lemingi, ze przez was caly narod cierpi i Polska dogorywa.

Portret użytkownika czytelnik
Wysłane przez czytelnik (niezweryfikowany) w 22 Styczeń, 2014 - 11:11

Mądralo a na kogo wymienisz platformę?
Nazywasz kogoś lemingiem a sam jesteś ślepcem.
Miłego dzionka i dobrego zdrówka ;-)

Portret użytkownika czytelnik slepiec
Wysłane przez czytelnik slepiec (niezweryfikowany) w 22 Styczeń, 2014 - 12:26

Uderz w stol, a nozyce sie odezwa lemingu.
Platforme mozna wymienic tylko na PiS.
Nikt inny sie nie liczy.
Slepiec.

Portret użytkownika felekese@scor
Wysłane przez felekese@scor (niezweryfikowany) w 21 Styczeń, 2014 - 13:40

jeżeli chodzi o oczekiwanie to w katowickiej klinice w Ligocie chcąc zbadać elektryczne przewodzenie tkanki mięśniowej trzeba poczekać tylko dwa tygodnie na....................igłę potrzebną do tego zabiegu , ico Wy na to????
Pozdrawiam wszystkich i życzę "przewlekłego" zdrowia :))

Portret użytkownika spozaPolski
Wysłane przez spozaPolski (niezweryfikowany) w 22 Styczeń, 2014 - 13:07

Dlaczego minister Arłukowicz nie zapyta swojego kolegi z Niemiec, jak oni rozwiązują sprawę unikania tak długich oczekiwań na wizyty u specjalistów. Może ten podpowie pewne rozwiązania, możliwe do wprowadzenia w Polsce.
Mówicie, że to niemożliwe???
No tak, jak zwykle w Polsce.

Portret użytkownika czytelnik slepiec
Wysłane przez czytelnik slepiec (niezweryfikowany) w 22 Styczeń, 2014 - 16:12

jak zwykle w POlsce pod rzadami takich nieudacznikow,
ktorzy zostali wybrani przez lemingi,
oglupione przez resortowe dzieci
jak M.Olejnik czy T.Lis
agentura rzadzi w dalszym ciagu
dzieki tzw grubej kresce Mazowieckiego,
jedyny polski niepodlegly agenturze rzad to byl rzad Olszewskiego, dlatego tak szybko go m.in TUSK obalil 4 czerwca 1992r.,
oraz rzad Kaczynskiego, dlatego taka jest na niego od poczatku nagonka, bo chcial zlikwidowac korupcje, ktora zjada POlske.

Kaminskiego odwolali bezprawnie, Lecha i 95 innych osob zamordowali i dalej czuja sie bezkarnie,
wierza, ze rosyjskie serwery pozwola im jeszcze raz wygrac wybory.
Ludzie, obudzcie sie ze snu i zastanowcie sie powaznie, dlaczego jest taka nagonka na Kaczynskiego i Macierewicza?
Zastanowcie sie sami, a nie sluchajcie co wam o nich powiedza resortowe dzieci, rozne Morozowskie, Sakiewicze, Zakowskie, Paradowskie itp, ta cala banda jest wyznaczona przez UB do pracy na odcinku radiowo telewizyjno prasowym, oni wykonuja swoja agenturalna prace, a wy w to wierzycie, podczas gdy POlska ginie.

Portret użytkownika Ten, co widzi
Wysłane przez Ten, co widzi (niezweryfikowany) w 22 Styczeń, 2014 - 16:45

Do=>czytelnik slepiec (niezweryfikowany), 22 styczeń, 2014 - 16:12

Ty naprawdę jesteś ślepy i głuchy, a do tego jeszcze niespełna rozumu, skoro naganiasz tu do uznania "Maciareczka" i "Kaczynskorka" jako autorytety nadające się do czegokolwiek, a to typy nadające się tylko do rozwalania jedności w Polsce i rozłamu wśród Polaków. Do niczego więcej! Kapujesz?
Jeśli masz choć trochę rozumku w łepetynie to to pojmiesz, jeżeli nie pojmiesz, toś przepadł i nadajesz się tylko do Tworek.

Portret użytkownika czytelnik
Wysłane przez czytelnik (niezweryfikowany) w 27 Styczeń, 2014 - 18:57

Skorzystałem z linka i wtedy zrobiło mi się Ciebie żal. Zdałem sobie bowiem sprawę ze skali determinacji i samozaparcia jakie towarzyszyć muszą lekturze pisma do którego odsyłasz forumowiczów... Podziwiam hart ducha ludzi, którzy - w różnych sytuacjach - kontaktują się z Tobą na co dzień i narażeni są na obcowanie z Twoimi, według mnie ekstrawaganckimi ( eufemistycznie rzecz ujmując ), poglądami. Mimo wszystko życzę zdrowia - szczególnie tymże ludziom.

Odpowiedz