fbpx Jubileusz założyciela | Strzelec Opolski

Jubileusz założyciela

Jubileusz założyciela

Artykuły : 
Numer wydania: 

[img_assist|nid=570|title=|desc=|link=popup|align=left|width=150|height=100]Setna rocznica urodzin założyciela i długoletniego dyrektora Uniwersytetu Ludowego w Błotnicy Strzeleckiej
Kilkudziesięciu byłych uczniów, nauczyciele, rodzina i przyjaciele zjechali się w sobotę do Błotnicy Strzeleckiej, by uczestniczyć w spotkaniu z okazji setnej rocznicy urodzin Władysława Demkowa. Dlaczego właśnie w Błotnicy odbyła się ta uroczystość? Władysław Demkow w lipcu 1945 roku otrzymał od władz oświatowych w Katowicach zadanie zorganizowania, właśnie w Błotnicy Strzeleckiej, placówki kształcenia dorosłych noszącej nazwę Uniwersytet Ludowego. UL swoją siedzibę znalazł w XIX-wiecznym klasycystycznym dworku, należącym do końca II wojny światowej do rodziny von Posadowsky. Dzięki pomocy ówczesnego starosty strzeleckiego – Zygmunta Nowaka – udało się zrujnowany budynek uporządkować i już w styczniu 1946 roku odbył się pierwszy 9-miesięczny kurs dla 37 słuchaczy.

Przez szereg lat, w Uniwersytecie Ludowym w Błotnicy Strzeleckiej prowadzone były różnorakie kursy – m.in. historii, dziejów literatury i kultury polskiej, kursy animatorów ruchu kulturalnego czy instruktorów teatrów lalek. UL formalnie zakończył swoją działalność we wrześniu 1998 roku, stając się częścią systemu oświatowego gminy Strzelce Opolskie. Od tego czasu w dworku w Błotnicy swoją działalność prowadzi świetlica wiejska, biblioteka z czytelnią internetową. Znajduje się tam również lokal spotkań DFK, biuro sołtysa, ośrodek kursowy Śląskiej Akademii Medycznej. Na stałe w kalendarz imprezy odbywających się w tym miejscu wpisały się już międzynarodowe plenery artystyczne, które odbywają się co roku w czasie wakacji.

Podczas sobotniej uroczystości odsłonięto obraz przedstawiający Władysława Demkowa, który był założycielem i kierownikiem UL w Błotnicy Strzeleckiej w latach 1945 – 1978. Snuto również wspomnienia związane z dyrektorem Demkowem. – Krótko nas trzymał – chłopaków z Błotnicy – mówił urodzony w tej wsi starosta Józef Swaczyna. – Myśmy wszyscy strasznie chcieli się blisko Uniwersytetu trzymać. Dlaczego? Przecież tu co parę miesięcy przyjeżdżały nowe kursantki! Ale nie mieliśmy łatwo... Dyrektor Demkow miał taki piłkarski gwizdek. Codziennie o 21.30 wychodził przed drzwi UL-u i głośno gwizdał. To był sygnał – odprowadzaliśmy grzecznie kursantki pod drzwi budynku. Ze wszystkich stron się te pary schodziły. O 22-giej była cisza i wszystkie dziewczyny musiały być z powrotem w budynku.

Podczas jubileuszowych uroczystości goście wzięli udział we mszy św., a po odsłonięciu obrazu bawili się wraz z śpiewającymi paniami z błotnickiego koła DFK oraz zespołem „Sen” ze Strzelec Opolskich.
pos

Komentarze

Portret użytkownika Depka Carstens
Wysłane przez Depka Carstens (niezweryfikowany) w 1 Kwiecień, 2009 - 21:11

Nazywam się Ilse Depka Carstens. Jestem absolwentką Uniwersytetu Ludowego w Błotnicy Strzeleckiej roku 1967. Gdybym mogła dostać więcej informacji o pracownikach na UL z tamtych czasów, ucieszyłabym się bardzo. Z góry dziękuję.

Odpowiedz