fbpx Jest tablica. Jest bezpieczniej? | Strzelec Opolski

Jest tablica. Jest bezpieczniej?

Jest tablica. Jest bezpieczniej?

Artykuły : 
Numer wydania: 

Na początku września Zarząd Dróg Wojewódzkich w Opolu zawiadomił wójta Jemielnicy, że na terenie miejscowości Jemielnica, przy drodze wojewódzkiej 426, zostanie zamontowany radarowy wyświetlacz prędkości. Tak się stało. Wyświetlacz pojawił się w październiku. Po kilku latach próśb ze strony gminy i mieszkańców zarządca drogi poczynił krok ku bezpieczeństwu.

 

- Będziemy zabiegać o kolejne oznakowanie, które ma wpłynąć na poprawę bezpieczeństwa - zapowiada wójt Marcin Wycisło. - Konieczne jest zamontowanie podobnych urządzeń w obrębie skrzyżowania przy szkole - przyznaje.

 

Ostatnio do redakcji „Strzelca” zgłosił się jeden z rodziców dziecka w wieku szkolnym.

 

- Nie chce się wierzyć, że przy tak ruchliwej drodze nie ma specjalnego systemu ostrzegania kierowców o tym, że tu jest szkoła. Codziennie widzę, jak przez ulicę przechodzą zarówno uczniowie, jak i przedszkolaki! Idą albo na spacer całą grupą, albo z dziadkami, którzy odbierają je z oddziału przedszkolnego w szkole. W czasie, gdy zbliżają się do przejścia dla pieszych, po drodze jadą rozpędzone tiry. Najwyższy czas, by gmina pomyślała o bezpieczeństwie tych najmłodszych oraz starszych dzieci, które ze szkoły wracają same - powiedział.

 

- Zdaję sobie sprawę z tego, że ruch na drodze w Jemielnicy jest intensywny. Wielokrotnie jako gmina pisaliśmy i prosiliśmy Zarząd Dróg o działania - mówi wójt. - Udało nam się wyegzekwować ustawienie tzw. „sierżantów” (tablic prowadzących) na niebezpiecznych łukach. Na trasie Jemielnica-Piotrówka ograniczono prędkość do 70 km/h, a w samej Jemielnicy na łuku obok cmentarza obowiązuje 40 km/h. Obecnie skierowaliśmy do ZDW wniosek radnego Rudolfa Figury, który proponuje ograniczenie prędkości do 40 km/h na terenie całej wsi Jemielnica.

 

Wójt przypomina, że grupa mieszkańców sporządziła projekt związany właśnie z bezpieczeństwem na drodze wojewódzkiej i złożyła go do marszałkowskiego budżetu obywatelskiego. Projekt obejmował m.in. ustawienie barierek i doświetlenie przejść dla pieszych.

 

- Pieniądze w budżecie marszałkowskim przyznawano w drodze konkursu. Niestety za mało mieszkańców głosowało za tym rozwiązaniem. Gdyby projekt przeszedł, już dziś mielibyśmy w gminie oczekiwaną infrastrukturę. Tymczasem, musimy szukać środków z innych źródeł, cały czas mamy na uwadze temat bezpieczeństwa - zapewnia.

 

Gmina rozważa zakup lamp pulsacyjnych i umieszczenia ich w rejonie skrzyżowania przy szkole w Jemielnicy. Nie wyklucza zakupu zestawu z kamerą rejestrującą zachowania uczestników ruchu drogowego. To jednak kosztowna inwestycja i wymagająca stałego zasilania prądem - a co za tym idzie opłacania miesięcznego abonamentu u dostawcy mediów. Decyzję w tej sprawie będzie musiała podjąć już nowa rada gminy.

 

JK

 

 

 

W wydaniu papierowym przeczytasz także: 
Gratulacje i podziękowania
Wywalczyli głosy
Pamiętali o papieżu
Więcej o Unii

Komentarze

Portret użytkownika Kolaborant
Wysłane przez Kolaborant (niezweryfikowany) w 1 Listopad, 2018 - 07:30

Mozna wprowadzić zakaż poruszania się pojazdami po wsi Jemielnica- bedzie bezpiecznoej

Portret użytkownika czytelnik
Wysłane przez czytelnik (niezweryfikowany) w 2 Listopad, 2018 - 16:33

A na Korfantego, Dzierzona postawic trzeba armaty by piratow powybijac jak szczorow! Poroniony pomysl z tymi tabilibami  w kraju patologicznym!

Portret użytkownika ja
Wysłane przez ja (niezweryfikowany) w 6 Listopad, 2018 - 09:13

Ja tam bardzo lubię czerwony więc dąże do tego żeby wyświetlacz świecił właśnie na ten kolor :)

 

Odpowiedz