fbpx Jednak jest susza! | Strzelec Opolski

Jednak jest susza!

Jednak jest susza!

Artykuły : 
Numer wydania: 

Przed tygodniem pisaliśmy o problemach rolników. Jak przewidują, plony w tym roku będą kiepskie - głównie z powodu suszy, bardzo skąpych opadów deszczu. Gdy opisywaliśmy ten temat, nie było wiadomo, czy susza w naszym regionie zostanie oficjalnie stwierdzona.

 

Jak wynika z najnowszego raportu opublikowanego przez Państwowy Instytut Upraw Nawożenia i Gleboznawstwa z Puław, który monitoruje suszę rolniczą w Polsce, susza jednak jest. W ostatnim raporcie, który obejmuje okres od 1 maja do 30 czerwca Instytut potwierdził wystąpienie suszy na terenie województwa opolskiego, a co za tym idzie, także naszego powiatu. Teraz rolnicy mogą składać wnioski o oszacowanie szkód przez komisje wojewody. Dla przykładu szacowaniu na terenie gminy Strzelce Opolskie mogą podlegać zboża jare i ozime oraz rzepak, ale tylko na glebach z grupy I, czyli słabych i piaszczystych (bardzo podatne na susze), które zajmują ok. 25% powierzchni upraw na terenie gminy, a na terenie gminy Izbicko - zboża jare, ozime, rzepak, kukurydza na ziarno, kukurydza na kiszonkę, rośliny strączkowe na glebach z grupy I, które zajmują 45% upraw w gminie oraz zboża jare na glebach z grupy II, czyli podatnych na suszę, które zajmują ok. 46% powierzchni gminy.

 

Komisja po weryfikacji wniosku i oględzinach szkód na polu rolnika, ma 30 dni na przekazanie protokołu do wojewody. Następnie wojewoda sprawdza protokoły, odsyła je do komisji. Protokół ostatecznie trafia do rolnika, który może skorzystać z różnych dostępnych form pomocowych np. kredytów. Szczegółowe informacje można uzyskać w urzędach miejskich, na stronie internetowej Instytutu Upraw www.susza.iung.pulawy.pl oraz na stronie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju www.gov.pl/web/rolnictwo.

 

JG

 

 

 

W wydaniu papierowym przeczytasz także: 
ZUS da na bezpieczeństwo
Dostałam alert RCB
Kupił przez internet i...
W upale promowali region
Książka z obrazkami

Odpowiedz