fbpx Jak u babci w ogrodzie | Strzelec Opolski

Jak u babci w ogrodzie

Jak u babci w ogrodzie

Artykuły : 
Numer wydania: 

Jak ożywić drewnianą wiatę i teren wokół niej? - zastanawiali się mieszkańcy Gąsiorowic i wpadli na pomysł stworzenia pięknego ogrodu.

- Napisaliśmy projekt pt. „Gąsiorowicki ogród różnorodności” i zgłosiliśmy go do konkursu z zakresu bioróżnorodności, organizowanego przez opolski urząd marszałkowski - mówi Mateusz Stróżyk, prezes Stowarzyszenia Odnowy Wsi Gąsiorowice.

Zadanie oszacowano na 50 000 zł, jednak w ramach grantu przyznano wiosce 10 000 zł.

- Cieszymy się z tej kwoty, choć przez to, że jest mniejsza niż zakładaliśmy, będziemy zmuszeni zrezygnować z niektórych elementów ogrodu - przyznaje prezes. - Na przykład nie utworzymy suchego stawu, który miał nawiązywać do tradycji hodowlanych naszej wsi. Nie powstanie też „dom śląski”. Miały w nim zawisnąć fotografie i opisy typowych rodzimych gatunków drzew owocowych występujących na terenach Śląska oraz fotografie dawnych Gąsiorowic. Postaramy się również, w ramach oszczędności, we własnym zakresie nazbierać korę, którą udekorujemy grządki.

W ogrodzie zostanie nasadzona tylko rodzima roślinność.

- Obok wiaty powstanie ogródek ziołowy, gdzie dzieci z pobliskiego przedszkola będą mogły spędzać czas na świeżym powietrzu oraz od najmłodszych lat uczyć się dbania o przyrodę. Ma kojarzyć się mieszkańcom i odwiedzającym nas turystom z wakacjami u babci na wsi - podaje Mateusz Stróżyk. - Stworzymy też minisad z drzewami i krzewami owocowymi, które od zawsze występują w krajobrazie opolskiej wsi np. jabłonią „Książę Albrecht Pruski”, morwą białą, pigwowcem pospolitym, czereśnią „Regina”, maliną „Beskid” czy agrestem „Biały Triumf” (śląskie wieprze) - wymienia.

Wokół altany ma powstać ścieżka, prowadząca wśród bylin, kwitnących kwiatów, róż francuskich i dzikich, roślin o właściwościach leczniczych...

- Projekt ma oddawać koncepcję dawnych przydomowych ogródków - zapowiada Mateusz Stróżyk. - W ogrodzie pojawi się główny symbol wsi - gąska. W przestrzeń zostaną wkomponowane również koła z wozu, beczki, stara furtka, płot ze sztachetami, studnia, co nada jej „swojskości”. Gąsiorowice zyskają miejsce rekreacyjne, reprezentacyjne i widokowe - zapewnia.

Projekt będzie realizowany głównie w październiku, ale już we wrześniu rozpoczną się przygotowania.

- Zapraszamy wszystkich mieszkańców Gąsiorowic do pomocy - zachęca Mateusz Stróżyk. - Prace ogrodowe mają służyć nie tylko estetyce wsi, lecz także mają nas wszystkich integrować. Spotkajmy się, porozmawiajmy, wspólnie popracujmy i cieszmy się z efektów - namawia. - Naprawdę warto!

JK

W wydaniu papierowym przeczytasz także: 
Część hydrantów do wymiany
Nowe twarze w zarządzie
W bibliotece i świetlicy
Pomoc dla uczniów
Odeszli...

Komentarze

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 12 Wrzesień, 2017 - 14:04

Panie Wójcie Marcinie Wycisło czy Pan jest człowiekiem bez wstydu? Pańskie rządy w naszej gminie to nawet nie dno, a jeszcze niżej? Wczoraj gazeta NTO opierając się na prognozach Urzedu Statystycznego opisuje o ile spadnie liczba ludności w Gminie Jemielnica do 2030 r. A trzeba dopowiedzieć, że jeszcze w naszym rejestrze ludności są osoby które na poczatku lat 90 wyjechały na zachód. To jest przerażające wręcz katastrofa a co robi jeszcze nasz Wójt Gminy Jemielnica Marcin Wycisło. Odpowiedź jest prosta jako współwłaściel strzeleckich wodociągów - doji ludzi z kasy! A co tam ludzie niech płacą, a co tam liczba ludnosci niech spada, w koncu a co tam że ludzie młodzi wyjeżdżają jak najważniejsza jest to żeby prezesiunio wodociągów zarabiał więcej niż premier czyli ponad 20 tysięcy na miesiąc. Ci którzy mówią że to wina rządu to są skonczeni idoci bo wystarczy pojechac do Gminy Izbicko tam woda kanalizacja i opłaty za licznik są nie porównywalnie niższe niż w Gminie Jemielnica. Dlatego Panie Wójcie może więcej pracy a mniej facebooka co Pan na to?

Szanowni Państwo ostatnio chodzi temat po jemielnicy - pociągniecie gazociągu w jemielnicy. Ludzie nie dajcie się zwariować, nie dajcie się omydlić. Teraz to jest wszystko opłacalne a potem was będą doić. Z wodociągami było tak samo. Jak budowano kanalizację popprzedni wojt Jelito obecal, że ceny nie będą rosły a dzisiaj po kilku latach doją ludzi na całość. I to swój doji swojego bo współwłaścielem strzeleckich wodociągów jest gmina jemielnica. Więc proszę Was tam gdzie Marcin Wycisło przykłada ręce tam warto się zastanowić 100 razy bo potem bedzie dojenie z dwóch stron. 

Portret użytkownika Noe
Wysłane przez Noe (niezweryfikowany) w 13 Wrzesień, 2017 - 07:34

Gazyfikacja jest celem najważniejszym, bo wdychanie dymu z węgla i spalanych plastików czy też opon to najlepsza metoda na wychodowanie raka. Truj się sam, ja chce żyć! Zabijaj siebie, nie innych. Niemcy, Anglia czy Francja poradziły sobie ze śmiercionośnym węglem gdzieś 1960-tych latach. "Polska jest sto lat za murzynami" i dlatego tak późno to się u nas robi.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 13 Wrzesień, 2017 - 20:25

Panie Wójcie Marcinie Wycisło co dalej z rolnikami z Łazisk? Dzikie zwięrzęta od kilkunastu lat na drodze, polach i łąkach. Niszczą bez przerwy uprawy - sytuacja beznadziejna i do płaczu Jak rolnicy zagrozili niepłaceniem podatków do gminej kasy Pan zabrał głos. Jak widać efekt Pańskich starań to jedno wielkie duże zero. Ile było zwierzyny tyle jest dalej. W każdym razie zadaję sobie pytanie po co na dożynkach ta cała szopka lizu rolnikom z Pana strony jak fundamentalnego problemu nie można wyeliminować? W końcu pytam po co jest w naszej gminie komisja rolnictwa i za co biorą forse z publicznej kasy - żeby się spotkać przy kawie i pogadać? 

Panie Wójcie halo halo budzimy się mamy XXI wiek?

Portret użytkownika Kononowicza brat
Wysłane przez Kononowicza brat (niezweryfikowany) w 13 Wrzesień, 2017 - 21:46

FUNDAMENTALNY problem to zadymienie piecami na węgiel. Od tego jest rak, zawały  i smierć. Od większej o jeden złoty opłaty za wodociągi się nie umiera. Od zdeptanych pół się też nie opuszcza świata żywych. Od wdychania jadowitych oparów umiera się!

Panie wojcie, apeluję o kampanię usiwadamiajacą na temat umieralności i zadymienia. Jeśli Panu uda się zlikwidować problem, będzie Pan dla Jemielniczan nie tylko dobrym wójtem, lecz stanie się Pan postacią historyczną. Będzie Pan tym dla nas, kim dla Greków był Aleksander Wielki, albo dla Francuzów Napoleon Bonaparte albo dla Polaków Piłsudski. Wojcie Wycilo, odwagi! Życzę Panu, aby Pan naszą gminę poprowadził do historycznego przełomu! Wodzu prowadź !! 

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 14 Wrzesień, 2017 - 22:41

  A ja mam pytanie ?   Jakie konsekwencje poniósł    ojciec  księdza   Smiatek   za to że bez pozwolenie wykarczował   20  arów  lasu ..pod swoja  piaskownię ?   Strzelecki  starosta   bardzo wnikliwie   pilotował to przestepstwo   i   obywatele chcieliby wiedzieć  .. jak się sprawa zakończyła ? A jeżeli   sołtys   himmelwitz  wraz z  strzeleckim starostą    nie odpowiedzą na temat to   .. zapytamy  wojewodę opolskiego . ... wykarczować 20 arów lasu   aby ..piasek kopać ..co za pojebany  naród  zamieszkuje w    ten  szwabski  przysiółek .

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 15 Wrzesień, 2017 - 18:27

Już w następnym wydaniu strzelca opolskiego przeczytacie o sytuacji patologicznej jaka przyszła z jemielnickiego urzędu gminy do Łazisk. Kpiny i kabaret ze strony wójta na maxa. 

PS. Panie wójcie nie z Łaziskami takie numery. Jeśli Pan myśli, że Łaziska będą skakać przy Panu jak to robią inni to Pan jest w ogromnym błędzie. 

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 15 Wrzesień, 2017 - 19:49

Bardzo cię proszę, nie pozbawiaj mnie oraz innych wiernych czytelników twojej "twórczości" okazji do śmiechu aż do następnego wtorku! Brednie jakie wypisujesz, ich stylistyka oraz prymitywny język jakim się posługujesz utwierdzają mnie, i ludzi z mojego otoczenia, w głębokim przekonaniu, że warto było jednak pilnie się uczyć aby nie robić z siebie pośmiewiska na forum. Ty, jak widać, zaniedbałeś tę sprawę i efekty tegoż niedbalstwa ujawniasz w każdym tygodniu swoimi pisemnymi "występami" Pod pewnymi względami zachowujesz się jak pewien sasza nadający regularnie ze Strzelec... 

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 15 Wrzesień, 2017 - 22:09

Ty też mnie nie rośmieszaj, prawda was rozwala i tyle. Twój tekst to się ani kupy ani dupy nie trzyma. Po za tym Łaziska nie akceptują cwaniactwa. A jak Pan Wójt Wysisło chce uprrawiać cwaniattwo to niech omija Łaziska szerokim łukiem. 

Pytanie kto Wam pozwolił wypożyczyc koronę dożynkową? Jest czystym cwaniactwem. Panie Wójcie Łaziska się nikogo nie muszą pytać czy mogą wypożyczyć swoją koronę dożynkową czy nie, a tym bardziej Pana bo Pan przy tej koronie nawet palcem nie kiwnął!!! 

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 16 Wrzesień, 2017 - 14:18

Brawo! Sprawa korony dożynkowej z Łazisk to aktualnie główny temat obywatelskiego niepokoju i troski zakompleksionego łaziszczanina. Startuj w przyszłym roku w wyborach na funkcję wójta a może uda ci się pozbyć uprzedzeń do lepszych i mądrzejszych od ciebie.

Odpowiedz