fbpx Jak Szwedzi szukali skarbów... | Strzelec Opolski

Jak Szwedzi szukali skarbów...

Jak Szwedzi szukali skarbów...

Artykuły : 
Numer wydania: 

Przed wiekami, w mrocznych czasach królów, muszkieterów, wiedźm i panowania cystersów, rozpętała się trwająca trzydzieści lat wojna. Zza morza, z mroźnej i wietrznej krainy, przybywają w nasze strony Szwedzi. W Jemielnicy wyczuwa się wielkie napięcie. Lada dzień cesarz niemiecki może wezwać chłopów z całej okolicy do pomocy w zadaniu śmiertelnego ciosu najeźdźcom z Północy.

Wieśniacy boją się służby wojskowej. Z trudem znoszą też głód spowodowany oddawaniem żywności wojakom cesarskim. Na pomoc zrozpaczonym chłopom przychodzą jemielniccy cystersi. Jemielniczanie wraz ze swym dobytkiem chowają się przed światem w podziemnych labiryntach klasztoru.

Kara chłosty wymierzona jednemu z sołtysów ma dramatyczne skutki. Chłop, zaślepiony żądzą zemsty, dopuszcza się zdrady i pomaga Szwedom. Linia frontu załamuje się, a wróg jest już prawie na przedpolach Jemielnicy. Przekleństwem stanie się owiany mroczną sławą skarb mnichów.

Co stanie się z nieszczęśnikami ukrywającymi się w podziemiach opactwa? Czy jest jeszcze ratunek dla skarbu cystersów? Jak zakończy się pobyt Szwedów w Jemielnicy? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie Państwo w odnalezionej po latach i wydanej na nowo legendzie "Bitwa pod Jemielnicą". Szwedzka Biblioteka Narodowa w Sztokholmie ma tę książkę w swoich zbiorach, a czy jest ona już w Państwa domu?

Książka kosztuje 25 zł i jest do nabycia w kasie urzędu gminy w Jemielnicy.

Grażyna Korczowska

Odpowiedz