fbpx Jak październik, to święto! | Strzelec Opolski

Jak październik, to święto!

Jak październik, to święto!

Artykuły : 
Numer wydania: 

Zgodnie z zapowiedzią - w Zimnej Wódce i Starym Ujeździe odbyły się Oktoberfesty. Oba 6 października. Z relacji uczestników wiemy, że spotkania upłynęły w miłej atmosferze.

 

W Zimnej Wódce organizatorem imprezy było miejscowe koło DFK.

 

- Zarząd koła pragnie serdecznie podziękować wszystkim, którzy razem z nami bawili się na naszym Oktoberfeście - mówi Ewa Piela. - To dzięki wam było tak wspaniale! Po raz kolejny nasi mieszkańcy pokazali, że chcą, żeby w naszej wsi coś się działo i to nas mobilizuje... Będziemy się starali, żeby każda impreza była tak udana. Pragnę bardzo serdecznie podziękować osobom i firmom, które wspomogły nas finansowo. Byli to: PHU Ela, Klaudia Ciupka, Krystyna Gucz, Hubert Ibrom oraz burmistrz Tadeusz Kauch. To dzięki nim mogliśmy zrobić więcej niż planowaliśmy, dlatego z całego serca dziękujemy - dodaje pani Ewa.

 

W Starym Ujeździe połączyli przyjemne z pożytecznym i w czasie Oktoberfestu zbierali na ornat dla biskupa z Afryki oraz na obraz Matki Bożej ze Studzionki, który również poleci do Afryki.

 

- Udało nam się nazbierać

 

1 565 zł - informuje sołtys Sebastian Golec. - Właśnie odwiedził nas ks. David Okullu z Afryki. Będzie można spotkać się z nim w piątek, 19 października, na czuwaniu w kościele w Studzionce. Wtedy też wręczymy mu obraz.

 

Oktoberfest w Starym Ujeździe odbył się w sali u Alojza.

 

- Organizatorami byli zarząd koła DFK oraz rada sołecka - podaje Krystyna Cholewa.

 

Tradycja Oktoberfestu wywodzi się z Bawarii. Celem dawnych festynów było zużycie piwa z mijającego sezonu browarskiego, zanim rozpoczęto warzyć nowe. Największy Oktoberfest w Monachium liczy już ponad 200 lat tradycji. Współczesne święto październikowe to po prostu dobra wspólna zabawa.

 

JK

 

 

 

W wydaniu papierowym przeczytasz także: 
Kto zostanie burmistrzem?
Drugi Kartofelek

Komentarze

Portret użytkownika Pajonk
Wysłane przez Pajonk (niezweryfikowany) w 16 Październik, 2018 - 17:02

Na Slonsku jednak takiej tradycji nigdy nie bylo i to powiedzmy wszystko troche smieszne. Nie moglo by to byc ze slonsk powroci do swych tradycji? Oktoberfest to tradycja samej bawarii! Juz ze sie to swietowanie rozszerza w pozostalych niemcach to bardzo smieszne. To juz choroba! A poza tym te obrzydliwe pijanstwo i okropne zachowanie osob podchmielonych to inna sprawa. 

Odpowiedz